Lucidno sanjanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Ludo vrtlaru... totalno zanimljiv i mocan san. Mozda ako se ista mantra i meditacija odvija na isti nacin od vise razlicitih individua ona dobiva jace obiljezje postojanja i postaje sve stvarnija i univerzalna, a kompromis svih tih ideja je svjetlost.. tj zivot :)
kenjkenj
Ili.. ja sam se jednom budio 6 puta zaredom iz istog sna svaki put sanjajuci da mi je skorpion ispod jastuka. Mozak je jako mocan alat, i treba biti skeptican prema svemu sto stvori.
Ili ga mozda treba pustit da divlja? Nebih znao.. kako tko preferira valjda :)
Uff.. ovo me podsjetilo na langoliere sad sta govorim..
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
36
trabunjar.bloger.hr
vrtlar je napisao(la):
neznam odakle ti ali nije mi ovo prvi lucidan san?! neznam kako si to zakljucio...

samo mi nije nikad bio ovako bizaran
baš sam umišljen :D a?...ma ja vidim što želim vidjeti
podsjetio me na moj prvi...a pošto me fasciniralo to što znam par ljudi koji su svi imali sličan prvi sam odmah mislio da je i tvoj
edit:šta vi inače radite u lucidima?
ja si postavljam zadatke...u zadnjem lucidu sam se pokušao podijelit na 50sebe i istovremeno percipirati kroz svih 50"jedinki" koje su svejedno trebale dijelovati individualno.
(inspirirala me epizoda na rubu znanosti što sam nedavno s neta skinuo,a i mislio sam da bi si tko mogao bolje predočiti boga)
nakon što me lik iz sna probudio jer je bio neobično inteligentan
(to mi često sad rade...sve obave umjesto mene :D)
istrčao sam iz prostorije u kojoj sam se nalazio zatvorio oči i namjeravao se podijeliti na pedeset dijelova...prvo sam osjećao kao da mi se svjesnost volumno proširila a zatima počela dijeliti, bio je to neopisivo čudan osjećaj čak je graničio s boli koliko je neobičan bio....
nažalost nisam se uspio ni na dvoje podijelit do kraja a probudio sam se
zbog tog osjećaja koji mi je svojom neobičnošću "pojeo" lucidnost.
al vježba čini majstora :D...s vremenom će taj doživljaj posta običan i sve ću više napredovat...
i prvi lucidi su mi bili kratki zbog preintenzivnih doživljaja
tko zna možda baš noćas postanem mikrobog ;)
 

vrtlar

Aktivan Član
21.11.2007
194
10
18
41
Ili ga mozda treba pustit da divlja?
@ elephantor - to je taj djir, buahahhaaha

šta vi inače radite u lucidima?
@ wannabe - ja sam josh uvijek dosta nov u cijelom tom istrazivanju tako da i kad uspijem postici svijesnost to je dosta na random (neka nelogicnost ili neke stvari me podsijete da vjerovatno sanjam i onda postigne svijesnost) a i to dosta kratko uspijevam odrzat, ustvari cini mi se ko da je par trenutaka. primjerice pred neko vrijeme nakon niza ranadom snova sam se nasao brijem na terasi hotela kvarner u opatiji ili mi je ta terasa ful bacala na to, i poceo sam letjeti, tj dosta cesto u snovima znam trcati i koraci mi postaju sve veci i veci do trenutka kada podignem noge s poda i pocnem lebdjeti i to sam dosta puta sanjao. uglavnom ovom prilikom sam opet sanjao to, da lebdim ali sam u jednom trenutku sam sebi reko kako je to nesto sta sanjam i tad sam se osvijestio. lebdio sam par trenutaka a onda me pocelo uvlacit ko u neki vrtlog i priblizavat tlu. ja sam u snu pokusavao odrzati se da letim, prekrstio sam noge kod gleznjeva i pokusao ih dizati iznad tla. uglavnom, sta sam se ja vise priblizavao tlu to sam ja sve vise bivao budan (i bio sam svijestan toga u snu). i u trenutcima medjusvijesti prije nego sto cu se probuditi, a jos uvijek u snu, znam da sam imao osjecaj da mi tijelo lebdi vodoravno nekih par centimetara iznad kreveta a kad sam se probudio su mi noge jos uvijek bile ukrstene na isto mjestu di u snu i pokusavao sam ih dizat prema gore EDIT: a i bile su podignute nekih dobrih 10 centimetara.

al ono sta sam htio reci je da kad uspijem postignut to stanje, bude jako kratko, vjerovatno od uzbudjenja koje mi izazove spoznaja da sam desago to stanje pa se probudim.
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Hmmmmmmmmmmm...
Interesantno...
Ja sam ovo radio dok sam sanjao jos od malena, samo nisam znao da se zove lucidan san.
I nisam probao do neke velike mere da ih kontrolisem, ali mnogo puta sam bio svstan da sanjam i kad mi se nesto nesvidja jdnostavno klimnem glavom i se probudim.
Tako da kada se pojavi sledeci lucidni san probacu da unesem malo vise kreativne fantazije, pa vam pisem o iskustvu.

Pozdrav...:ludaci_lol:
 
08.06.2008
39
1
0
36
eh ovako neznam iskreno sta mi je ali idem da se ispovjedim...
veceras sam popio pivo i evo sad cu da si smotam joint da zapalim....motam...motam....gotovo.....palim...uh ugrize me odmah i ajde da tipkam...
ovako ja inace imam problema sa snovima...uglavnom su to nocne more... ali ne uvijek...
Prvo da kazem da pratim jedan san koji sam imao prije 3 godine ili malo vise,u pitanju je fizicki izgled... Pretpostavljam da je i to bio jedan lucidni san...

SAN #1
Sanjam ja kao prilaz nekoj gotivnoj vili,ulazim ja sa pravo dobrim auto a prilaz vili je nekih 30 metara...lagano ulazim u nju...i kako ja zamisljam kucu tako se ova vila mjenja...Hodam kroz nju i kako sebi kazem takva prostorija se pokaze..od spavace sobe preko dnevnog boravka pa do kuhinje sve postaje onako kako ja sebi govorim...kad vidim da je sve tako savrseno da nemogu da vjerujem pomislim...hmmm ne bi skodilo jedno zensko u ovakvoj vili...kako ja to pomisljam tako se sa gornjeg sprata pojavljuje jedna pregotivna latina.. big ass i preljepo lice,plave oci i zove me mojim imenom...sjebao sam se kad sam to vidio...znaci ja upravljam snom...moram na wc osjetim to da nije san...kazem sebi,idem do wc-a i kako to pomisljam u trenutku to govorim u snu... e sreco ja idem do wc-a pa dolazim gore... ulazim u wc i gledam sebe u ogledalu...

ono sto sam vidio u snu sad u stvarnosti ostvarujem,u pitanju je kosa...i to ostvarujem i danas dan...nesjecam se ostatka iako sam mislio da cu se vjecno tog sna sjecati..

SAN #2

Sanjam svoju ulicu,svoj grad i skontam da sam svjestan toga da sam u snu...pa jebote ako sanjam ne moram biti u svom gradu...istog trenutka se pojavljujem u nekom gradu tipa Las Vegas ili LA i sve mi djeluje kao da sam u igrici Max Payne i iskreno bas uzivam u snu... a svjestan sam da sanjam... ulazim u auto jurim gradom svi me poznaju, faca sam samo takva...a osjetim kako vozim i osjetim kako me taj adrenalin puca dok spavam...radim sto pozelim i perfekcija san... najbolje mogu opisati kao ostvarenje svi moji realni snova...PERFEKT LIFE... odjednom iako upravljam snom dolazim u situaciju koju ne zelim...isto da mi je san nametnuo...
nalazim se u nekom mracnom podrumu i ubijam neke likove... imam mogucnost da napravim SLOW MOTION MOVE ili ti ga da usporim vrijeme... znaci nadmocan sam nasprem svojih protivnika,tih zloca koji se ipak pojavljuju kako ja zelim...sve je super dok u trenutku ne skocim sa coska i kako letim usporeno...sekunda u zraku mi traje kao vjecnost pucam iz dva pistolja po 4 metka i gledam kako usporeno lete u smjeru u kojem kad pogledam vidim ustvari da je moj najbolji prijatelj iz stvarnog zivota...nije neki imaginarni lik kao sto su svi ostali u snu vec je stvaran... i dok ti metci lete ja razmisljam zasto kad sanjam i mogu upravljati snom,sanjam o tome da moram pomoci svom prijatelju kojeg cu raniti kad ustvari mogu zamisliti san i to cu da sanjam...ne pomaze mi to i nastavlja se san...metak pogodi mog jarana, usporeni snimak se vraca u normalu i ja trcim i pomazem njemu... placem kao u nekoj glupoj komediji ,suze iz mojih ociju su kao mlaz... s***** se da sam u stanju da sanjam da mogu ubiti nekog ko mi je tako bitan u zivotu, i hocu da prestane... istog tog trenutka se budim........

SAN 3

Ovako sanjam da se budim iz ludog sna...idem na prozor da malo dodjem sebi otvaram prozor udahnem zrak koji na mene djeluje skroz posebno i pocinjem da razgledam...nalazim se u svojoj vikendici,pogled mi je pravo poznat isto kao sto je u stvarnosti...ma ljepota...imam pogled na svoj grad koji sa svojim svjetlima djeluje preljepo...odjednom moj grad pocinje da gori...plamen je uzasan i pomislim o tome kako su svi moji ljudi u gradu i gore u ovom plamenu...trznem se u snu...trcao sam u smjeru grada ali u trenutku kad sam dosao u dio u kojem sam odrastao skontam da je sve uredu da nema vatre i da je sve normalno kao i uvijek...uh govorim sam u sebi,svjestan ili nesvjestan... dobro je... podignem pogled na prvu zgradu koju vidim... to je zgrada od mog pravo dobrog jarana koji mi je skoro kao brat...zovem ga,on gleda u mene i mi pocinjemo razgovor...ja njemu govorim da mora izaci da mu ispricam jedan prelud san...ma nema problema buraz evo sad cu ja da sidjem da cujem sta si sanjao...dok on to meni govori iza njega se pojavljuje lik kojeg najbolje mogu opisati kao djeda mraza...bjela kosa,bjela brada samo sto je ovaj bio uzasno strazani jeziv...prilazi mom jaranu sa ledja i pogleda mene... neopisiv osjecaj prodje kroz mene i naslutim nesto lose...kako to pomislim on njega gura i on ispada kroz prozor...pada sa 5 sprata....pao je i mrtav je...trcim da vidim sta mu je...kako dolazim do mjesta na koje je on pao tako pomisljam... HEJ PA TI SANJAS!!!
trznem se i ustajem iz kreveta...prilazim prozoru i uzimam zrak...uzivam u mirisu...odjednom osjetim kako je povjetarac hladan i da mi se to ne svidja...hladno mi je...odjednom se STVARNO BUDIM!!! SKONTAM DA SAM VEC NAPOLA IZASAO KROZ PROZOR NA DRUGOM SPRATU U SVOJOJ VIKENDICI!!! skontam da sam upravo imao san u snu i da sam zbog toga zamalo skocio kroz prozor u stvarnom zivotu...

SAN 4
Sanjam nesto,nepovezane slike ili da lakse objasnim tipican san...onaj koji svako od nas zaboravi... od tog trenutka ja postajem svjestan sna...pocinjem da upravljam njim... postajem poseban autor knjiga,pjesnik,novinar... osoba koja moze zivot da opise rijecima u kojim se svi mogu pronaci...i svi kad procitaju njegove stvari kazu...tako je kao sto je on napisao...uzivam u snu...objavljivam knjige u sekundi...moje knjige se najvise citaju...u snu citam svoje rijeci i nemogu da vjerujem da sam ja u stanju tako nesto da napisem...retrospektivno je opisan moj zivot... citam svoj komentar u snu...kao odgovor na pitanje mojih citatelja... zasto ja nikad ne zavrsim sa jednom tackom nego... zato sto ja svoju misao ne mogu da ogranicim tackom nego se ona nastavlja... nesto je posebno...

BUDIM SE iz sna i zakljucujem da cu poceti pisati knjigu i da cu imati isti stil pisanja kao sto sam sanjao i da cu napisati knjigu kroz svoj zivot...

Inace imao sam problema u jednom periodu zivota da sam imao snove koje nisam mogao da podnosim ili izdrzim ma nemogu vam to opisati.starci su me blokirali u sobi tako da sam mogao izaci samo kad sam bio u svjesnom stanju.trudio sam se da se skroz izmorim sa dva treninga dnevno,izlazak mi je trajao sto je duze moguce i do zore tacnije do izlaska sunca bi bio budan i gledao neke filmove..sve to sam radio samo da NE SANJAM!!!

sad mi je bolje...snovi su cudo!!!
evo ovo je dio iz moje knjige...

cannebosanac

SAN 5
cuj imao sam predobar san kao odgovor na tvoje pitanje...ovako zaspem sa svojom djevojkom i budim se nekad u zoru...slucajno me budi ...pogledam u nju i nastavim spavati samo sto sad sanjam kako kresem njenu jaranicu... san ne da je dobar nego je PREDOBAR, mala je bolja kopija J.LO i radim joj sta zelim...
prevrcem se u krevetu i znojim...budim se i pogledam u svoju djevojku kako spava pored mene...skontam da sam imao pravo LUD SAN i vracam se da opet spavam...cim sam zaspao vracam se u isti san i nastavljam da izvodim ludorije sa ovom djevojkom...tu djevojku sam vidio 2 puta u svom zivotu,sjedili na kafi i iskreno jest ona dobra ali nista me nije njoj posebno privuklo...poslje budjenja sam izasao popiti kafu u prvom kaficu...znaci pola sata nakon budjenja i ko sjeda do mene??? TA DJEVOJKA IZ SNA!!! ONA!!!!!!

Fuj sto se raspisa.... aj mozda neko procita...
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Ola stoned.. zanimljivo.. san 5 mi je jako poznat jer se i meni desio.. i to sam sanjo i sutra ujutro vidio osobu koju nisam vidio 2 godine prije toga..
 

loobi

Aktivan Član
14.09.2005
132
5
18
he he to se i meni desava, sanjam neku osobu, narocito koga ne vidim dugo i sledeci dan je sretnem! ono, pravo cudno, ajde da se desilo jednom mozda dva puta, ali desava se s vremena na vrijeme...
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Extra snovi Stoned...Veoma upecatljivi...Jesi li ikad vezbao tu kontrolu sna ili tek tako umes?
San #5 je i meni poznat...Izuzetno dobra stvar...
 
08.06.2008
39
1
0
36
nisam vjezba nikakve tehnike i slucajno sam otvorio ovu temu i pronasao se... nisam ni znao da su moji snovi lucidni...al eto sad uzivam svaki put i idem gdje pozelim... jos sam pronasao neke tehnike...
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
jel ovo stoji?
slike na javi pobuduju osjecaje, a u snu osjecaji pobuduju slike...
ja mislim da se lucidni snovi povezuju sa svjesno emocijalnim ljudima, otvorenim prema sebi.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Bugi je napisao(la):
jel ovo stoji?
slike na javi pobuduju osjecaje, a u snu osjecaji pobuduju slike...
ja mislim da se lucidni snovi povezuju sa svjesno emocijalnim ljudima, otvorenim prema sebi.
U pravu si...
"Astralno" telo koje je "zaduzeno" za sanjanje je emocijalno telo coveka, tako da se impulsi tumace kao emocije... A u javi se mesaju fizicko, emocijalno i mentalno+ memorija, tako da zavisi kako pristupis "tumacenju" onoga sto ti se dogadja. Kazem to jer ako u snovima "iskljucis" taj emocijalni receptor koji najcesce proizvodi fantaziju preci ces u mentalni "svet"... Dakle svodi se na percepciju... Tako bar ja to vidim.
Primetio si sigurno kako u snovima nepostoji prostorna udaljenost vec si povezan sa okolinom kao da je deo tebe i mozes da se kreces brzinom misli iz jedne tacke u drugu... To je zato sto nam se mesa navika da sve tumacimo culom vida i onome sto dozivljavamo dajemo okvir fizicke realnosti iako prostor nepostoji u snovima. Tako da je istina to sto kazes da "osecaji pobudjuju slike" jer nam je culo vida iz nekog razloga primarno culo, a zasto? To bi bilo lepo znati... Mozda zato sto je to tacka koja nas sve spaja, to je nasa zajednicka kreacija oko koje se vrtimo?
 
08.06.2008
39
1
0
36
eh ljudi ovo ce vam zvucati nevjerovatno ali meni se juce desilo....

Dan poceo pa racimo pravo fino al evo nekih pojedinosti...Planiram da se nadjem sa jednom djevojkom i da duvamo... Dok ja motam zove me lik koji nezna da smota joint a on i jaran zavrsili veliki paket... ok skontam sam u sebi mogu otici sa njima napusit se a onda cu se samo popraviti kad budem sa curom... i predobro zapalim 6 komada sa tim likovima u tom dodje djevojka i nastavim pusiti sa njom... poslje na pivo i tako kuci se vracam nakon sto sam ispusio 8 komada i ispio litar pive... Uspjevam upaliti TV i tonem lagano u san...

SAN

Nalazim se u realnom prostoru u kojem se krecem svaki dan... Ulazim u diskusiju o uzgoju trave i koliko vidim i primjecujem sebe ja sam pun trave... Samo pusim i pricam sa rajom... Neznam kako na temu dolazi uzgoj trave i neko od mojih izleti i kaze pred svima ,pa ON to uzgaja... Nekakav neopisiv osjecaj me obuzima zato sto ne zelim da se to sazna a upravo je izaslo u javnost... Pored moje raje tu su i neki klosari koje ne poznajem iz RL... Zelim da se san promjeni... Kao u sekundi se pojavljujem ispred jedne napustene kuce u koju smo ja i jaran prije 5-6 godina upali... To se stvarno desilo ali sad to opet prolazim u snu... Nekako sam sad bio bez straha da me neko uhvati... Unutra nalazimo kilo necega... Nije mi dovoljno jasno o cemu se radi ali po tome kako se nastavlja san zakljucujem da je u pitanju kokain... Nas dvojca postajemo narko dileri i razvaljujemo... Kupujemo nekretnine, auta a manekenke nas prate... i tako dalje i tako dalje i upravljam snom...(ustvari prozivljavam film koji sam gledao par noci prije)

BUDJENJE!!!!!!!!
Odjednom neko 3 puta jako udari na vrata od moje sobe...Tek otvaram oci i kontam ma cimer ulazi da jede... Aj reko da samo bacim pogled pa nastavljam da spavam...

U sobu mi ulazi ogroman lik,bilder kao da je od brda odvaljen...Znaci budan sam ukupno 2 sekunde i u sobu mi ulazi nepoznata osoba... Skacem iz kreveta bacam pokrivac sa sebe i pokusavam da skontam sta mi se desava...
Kontam ma ovo je neki jaran od cimera ali cimera nigdje na vidiku... Hvatam za kriglu sa stola i gledam hoce li taj bilder krenuti na mene... Kaze lik : Neka pasha samo ti spavaj!!! Za njim ulaze jos 2 likova... skontam se murija skontali su me za travu... odmah iznad kreveta su mi bile saksije... u trenutku jedan od njih ide na balkon,drugi u kuhinju a treci u kupatilo... iskoristim priliku i bacim saksije u ormar...

I dalje ja nista ne kontam... Aj razmisljam sanjam...STRAH ME... zelim da promjenim san ali nista se ne desava...likovi upadaju u cimerovu sobu...lik se budi i od straha hvata ventilator od PC da se brani...likovi razgledase stan i odose... Ni ja ni cimer im nismo otkljucali vec je gazda sa duplim kljucevima otkljucao da oni vide stan koji zele kupiti...nije nam bilo najavljeno...SJEBAO SAM SE... a kod mene na stolu nema cega nema... nargila, pipe, paket trave i tovar rizli...


ZAKLJUCAK

Eh skontao sam da mi je taj lik sto mi je uletio u sobu jedan od poznatiji mafijasa u gradu i da su samo oni u stanju kupiti stan na ovakvoj lokaciji i da samo on moze tako da uleti u stan... Ali nije mi jasno da li su moji snovi bili povezani sa desavanjima poslje... neznam sjeb...
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Pre tri dana sam imao lucidan san...
Hodam po nekom betonu u nekoj garazi secanja...Veoma je prazna...Samo moji trenuci tuge su u njoj...Svaki od njih mi govori ponesto...Svaki zvuk je tako intenzivan,i neverovatno prija mom culu sluha,mojim usima...Razgledajuci razne shvatim da sanjam i kazem sebi : Uh,jos malo ovog sna pa moram prekinuti,za 15 min se budim idem u skolu".Tako sam i uradio,kretao sam se po garazi sve dok nisam odlucio da se probudim.Budjenje...Desilo se nesto veoma cudno...U snu sam rekao da je ostalo jos 15 min do budjenja za u skolu...U skolu idem u 7 ujutru...Kada se san zavrsio pogledah u sat ...Bilo je 06:45...Interesantno...Veoma sam bio opusten tog dana...
 
23.06.2008
18
2
0
34
imala sam lucidne snove ali kratko, u trenutku kada bi shvatila da sanjam pala bi na pod i probudila se...vjerovatno zbog ushićenja..adrenalin ili neš sl.. trebala bi se kontrolirati ali malo je teže dok spavaš
razmišljala sam o tome da ih zapisujem..ali zaboravim jbg..
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
nedavno mi se dogodilo nesto cudno...posto neznam kontrolirati svoje snove kada ocu, to mi dodje samo...ovako jel neko zna sta bi znacilo ovo...sanjam: stvorim se negdje(neznam gdje, nije ni bitno) pricam sa mamom nesto o necemu, i znam da sam bio jako uplasen makar nije bilo nikakvog razloga za to...odjednom pitam nju: "jel tako da je ovo samo san" ona je normalno odgovorila da, ali zbog mog straha ponovo sam ju pitao dali je to san, i drugi put nije mi odgovorila, nego je jednostavno promjenila oblik u "nesto" strasno i sjecam se nekog prestrasnog zvuka..to me je stvarno dobro streslo...

e i sad jedno pitanje...neko ko je iskusan vjerovatno ce znat odgovorit...ovako: sanjam, i neznam da sanjam, ali mogu kontrolirati svoje tjelo tako da letim, nesto slicno kao što je neko prije u ovoj temi objasnjavao...znaci,odskocim i poletim, tesko mi se vratiti na zemlju,...kontroliram pokrete kao da sam u vodi, znaci sa rukama...to mi se jako svidjelo...sada pitanje: jeli to neki pocetak lucidnog sanjanja, i dali je moguce da mislim da sanjam taj san cesce ali da sam ga u biti samo jednom sanjao u vise seansi...jer se meni cini kao da ga sanjam recimo svaku 3. vecer

oprostite na dugom postu, ali vidim da se dosta razumijete u ovo pa me zanima...
hvala unaprjed
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
A meni se čini da zadnju godinu živin u lucidnom snu. I to finom...pa mi je buđenje pleska, a taj san je samo...nočna mora :wave:
Nekako mi je sad ova Lucidna stvarnost daleko zanimljivija :icon_wink:
 

ZonoM

Aktivan Član
11.03.2008
260
5
0
39
Sve ovo oko lucidnog sna sto ste rekli je super i zvuci lepo ali 100 % sam siguran da i ako se to nekad usavrsi nije preporucljivo koristiti ga stalno.

San je vrlo korisna stvar.U snu se gasi svesni deo naseg uma i na snagu stupa nesvesni deo.Taj deo mi uopste ne kontrolisemo,a on ima veliki uticaj na nas svesni deo,tj.na nase ponasanje,generalno nas nas kao celinu.Od njega zavise mnoge stvari.E sad,posto u snu on radi,uopste nebi bilo pametno prekidati ga jer u tom slucaju on ce raditi u neko drugo vreme,sto mi nikako ne zelimo.Moze da se manifestuje kroz nase ponasanje ili postupke i to veoma lose.A ukoliko u sred sna postajemo svesni da sanjamo kao sto lucidni san kaze,onda to vise nije nesvesna akcija.Tako da pametno sa tim .Ponekad je ok,ali nikako nevalja preterivati.

PEACE