Neispravni svijet i vi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

crunkisi

Aktivan Član
29.11.2012
307
914
143
63
Oprosti nisam uocio da si ljepsi spol :)


Ghandi, Lincoln, John F Kennedy, Malcolm X, Martin Luther King, John Lennon, 2Pac... Svi su rekli: "Try to live peacefully." - a sve smo ih pobili

The righteous have no fear whatever might happen. Come with me and I'll show you how. Peace

I jedna pjesma za laku noc

[video=youtube;47isVenV0-0]https://www.youtube.com/watch?v=47isVenV0-0[/video]


Ako si ikada nadjem zenu (haha) napraviti cu 200 djece cisto da popravim prosjek :family1::iloveyou:
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Sve to štima..i da me nebi krivo shvatili i ja sam vjernik...ali obratite pozornost na pravila foruma....tema je krenula u smjeru da se skrši to pravilo..pozz svima
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
@crunkisi "I ne radi se o tome da li je nesto moralno ili ne. Onaj tko zna sto je moral i ima ga, ne treba mu vjera da bi mu rekla sto je dobro a sto ne... onaj tko ga nema dzabe mu i da je sam papa."

Osjetih se prozvanim, pa samo da skrenem paznju da je moj moral neupitan!

@ivasim
U prvi mah mi se ucinilo da si jedna od onih vjernika koji slijepo vjeruju u Crkvu i nista drugo ne vide osim Crkve i da citav zivot treba provesti u molitvi, postu i kajanju.
Takvi izvrcu smisao svega napisanog.
Navedimo primjer crkvene zapovjesti, koja kaze "umjerenost u jelu i picu"
Ako uzmemo u obzir relevantnu cinjenicu, kaja ukazuje na to da je covjek drustveno bice i da zivi u zajednici te da se pod tim podrazumijeva diobu hrane i vode sa drugim clanovima zajednice, postavlja se pitanje - da li se pod umjerenoscu, u ovom slucaju, smatra sposobnost covjeka da procjeni kolicinu hrane i broj clanova zajednice te da u skladu sa principima jednake diobe odredi svoj pravedni dio i zadovolji se time, umjesto da se otima za najveci komad i koji komad pride, dok drugom ne ostavlja nista ili se pod umjerenoscu podrazumijeva sposobnost uskracivanja pripadajuceg dijela hrane sopstvenom tijelu, odnosno da ne pojedes koliko smatras da ti je dovoljno da bi bio sit, vec da dio ostavis za sutra?

Bilo kakav linearni pogled na filozofiju je, najblaze receno, zadrtost. Mozete imati svoj cilj i stazu kojom treba da prodjete do njega, ali to ne znaci da je to i moj cilj i da je to moja staza, valjda ja imam svoje ciljeve i svoje staze i ako se ikada budu ukrstile sa vasim, to moze biti samo dobrobit i tolerancija, a nikako zlo i sukob.

Svaka zajednica, koja zadire u prava pojedinca i trudi se da ih kontrolise i njegovim pravima upravlja je losa, jer nas kao samostalne organizme podcinjava i baca u njihovu sluzbu, odnosno ropstvo.

Nismo svi iste fele, razliciti smo i u tome nam je spas. Neko je stvoren da ore, da obradjuje zemlju i ne bi valjalo da svi samo to volimo. Ko bi gajio stoku?!
Razliciti smo upravo zbog toga da bi razmjenjivali svoje proizvode i svi bi imali svega i samim tim ne bi bilo siromastva.
Namjerno sam naveo primjer poljoprivrede, konkretno zemljoradnje i stocarstva, jer je to jedino sto nam treba da bi fizioloski opstajali, a sve ostalo je zadovoljavanje dusevnih potreba na materijalni nacin i materijalnim putevima, sto se sukobljava sa nasom prirodom, koja nam kaze da je covjek duhovno bice i da vecinu svog zivota provede u mislima i na mentalnom nivou, jer razmislja u svakom momentu, a misao je trenutno stanje duha.

Treba znati prepoznati svoju stazu do odredjenog cilja, pripaziti da, ako se vec morate ukrstiti s nekom drugom stazom to ne bude prepreka ni jednom ni drugom, poput braka npr., jer tu imamo dvije duse koje imaju zajednicki cilj (kuca, porodica) i koje se krecu dvjema stazama, koje su paralelne i cija blizina zavisi od vase uzajamne bliskosti. Nekada to bude toliko blisko da se podudaraju, a nekada se malo udalje, ali su i dalje paralelne, odnosno usmjerene na isti cilj.

Tesko onom ko dozvoli da mu institucije upravljaju zivotom, taj ce srecu vidjati samo u tudjim ocima!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bozga

m@l@

Aktivan Član
18.12.2012
186
121
43
49
Papa Romeo: ajmo ovak.. ja sam svoj stav i mišljenje rekla, mada mi se ne da opet povlačit tu temu... ja ne idem u crkvu, ali vjerujem u Boga... zanimljivo mi je da svi ljudi ovdje vjeruju u biljku oko koje je čak stvorena i religija i kojima je doslovno biljka bog... e vidiš, ja vjerujem u Stvoritelja te biljke! Nadam se da sam bila jasna
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bozga

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
ivasim je napisao(la):
Papa Romeo: ajmo ovak.. ja sam svoj stav i mišljenje rekla, mada mi se ne da opet povlačit tu temu... ja ne idem u crkvu, ali vjerujem u Boga... zanimljivo mi je da svi ljudi ovdje vjeruju u biljku oko koje je čak stvorena i religija i kojima je doslovno biljka bog... e vidiš, ja vjerujem u Stvoritelja te biljke! Nadam se da sam bila jasna

Teologija je grana filozofije, a filozofija je nauka. S filozofskog stajalista, teolozi izucavaju Boga, neko vise bice, zivotvornu energiju, kako pristupiti Njemu i traze smisao naseg postojanja, ali se to znanje koje oni steknu svojim djelovanjem cuva u tajnosti. Lakse je manipulisati masama ako ih se drzi u neznanju, ako se mase zaglupljuju, nego da ih naucite kako izgleda stvarni svijet, pun izopacenosti, a ta izopacenost izvire upravo iz takvih institucija.
Spominjes svoju autenticnu vjeru u Boga, a zaboravljas da ti je na Njega ukazano, jer ti nije tek tako pao na pamet pojam "Bog" vec si to od nekog cula, a isto tako si cula i price vezane za Boga, a otuda znas i za Isusa koji je zivio prije 2000 godina, bla, bla.., pa sada analiziras svoj stav o tome sta je od toga istina a sta nije i dajes pretpostavke, kao i milioni drugih, misleci da su ispravnije.

To bi u stvarnom zivotu, gledano sa socioloske strane, izgledalo ovako:

1. Ja sam Papa Romeo, imam 16 godina i buntovnik sam. Volim sa drustvom smotati buksnu u parku, skrivati se da nas ne cope drotovi ili starci, jer nam ne daju da se drogiramo.
Uglavnom smo dobri momci, ali nekada nam zafali para za hedic, pa obijemo neki auto, djornemo cd player i utopimo za granje, ukratko, svakodnevnica nam je takva da bjezimo iz ovog sugavog svijeta u nas mentalni.

2. Ja sam Papa Romeo, imam 40 godina, ozenjen, fakultetski obrazovan, otac dvoje maloljetne djece odlicnog uspjeha u skoli, preduzetnik sam, mogu reci uspjesan, imam stan, dobar automobil, nisam u kreditima i volim na kraju dana, kada su sve obaveze prema porodici i drustvu ispunjene, zapaliti joint za svoj ceif u drustvu koje isto tako osjeca.

Ako obratite paznju na ova dva primjera, neko ce zakljuciti da je trava jedina veza izmedju Romea adolescenta i Romea u zrelim godinama, kao i to, da je posmatraju na drugi nacin, dok ce neko zakljuciti da su ta dva primjera dva stadijuma u zivotu jedne iste osobe, a taj zivotni ciklus se odvija bas u usranom drustvu, punom nepravdi i kojecega, jer nam vlast putem medija namece takvu sliku usranog drustva da bi nas drzala pod uzdama i time nas natjerala da izadjemo na IZBORE i izborimo se za jos 4 godine Danteovog Pakla

Na kraju krajeva, meni je zivot lijep. Zivim ga i trudim se da vidim svu njegovu ljepotu; planinu, rijeku, jezero, more, ziva bica koja su na njemu i da u tome uzivam i tu nema iskrivljenog svijeta. Svijet vam se iskrivi kada se uhvatite igranja igara tipa IZBORI kojim vam se daje iluzija kako vi imate mogucnost izbora, sto je tacno, ali ne na nacin da sebi izaberete vladara, vec da izaberete svijet u kakvom vi zaista zelite da zivite i da bez odlaganja i cekanja novih IZBORA pocnete da zivite u svom svijetu.

Da zakljucimo; sve sto je bilo dobro i sto je valjalo u nasoj proslosti, od zapisa o rodjenjima, vladarima, arhitekturi, vjerovanjima, dostignucima, obicajima itd., sve je to zarobljeno i pod kljucem, a dobar dio, ako ne i najveci su spalili i unistili upravo ovi sto se kunu u Isusa i koji se namecu da nam budu duhovne vodje. - Meni, bogomi, nece!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Big L

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Kako bi rekao Tesla - nije prostor zakrivljen već je zakrivljen ljudski um!
Ali ovdje smo došli malo do kompliciranije situacije.
Po meni čovjek koji je objasnio najbolje ovaj današnji sustav je Andre Comte Sponville u svojoj knjizi Je li je kapitalizam moralan.
On je vrlo elegantno objasnio kako ljudi brkaju stvari odnosno brkaju redove u određenim stvarima.
Na jedan skroz fin način on je posložio kako to sve danas funkcionira.
Postoje četiri reda koje je on opisao a to su:
Tehničko znanstveni red
Pravno politički red
Red morala
Etički red

Kad se redovi pobrkaju dolazi do anđeostva ili barbarstva, smješnosti ili tiranije kako on to naziva.
Ali radi se o sljedećemu:
Prvi red, tehničko znanstveni je prvi i on je nositelj napretka, nositelj cijelog sustava kapitalizma. Prvi red tjera sustav naprijed.
Ekonomija kao i biologija i fizika je znanstvena disciplina i kao takve one nemaju granice, one ne mare o tome da li je nešto moralno ili nije. Za njih je važno povećanje znanja, akumulacija novih spoznaja, napredak, probijanje granica itd.
Uzmimo na primjer biologiju kao znanost. Biologija može klonirati čovjeka, modificirati genom, konstruirati biološka oružja za masovno uništenje... Biologija to može i nju nije briga da li je npr. moralno klonirati čovjeka makar se to može.
Zato je tu drugi red koji "obuzdava" prvi red. Donose se zakoni koji kažu što se smije, a što se ne smije u prvom redu raditi.
Treći red je red morala koji je opet tu kao recimo glas ljudi koji kaže da li je u drugom redu, pravno-političkom u redu donijeti ovakav ili onakav zakon.
Kad se donese neki nepopularni ili opasan zakon ljudi bi iz morala trebali ustati se i prosvjedovati i reći svoje mišljenje zašto su protiv nekog zakona za koji oni misle da je moralan ili nemoralan.
Ali zašto bi ljudi trebali biti moralni? Netko može biti savršeno moralan, obavljati sve svoje dužnosti, a u privatnom životu biti pokvarenjak.
Zato je tu četvrti red, etički red - koji preispituje što je moralno.

On na kraju zaključuje da je kapitalizam amoralan. Znači da on uopće ne mari za moralnost, već je izvan granice poimanja moralno/nemoralno.

:sun2:

 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
bozga je napisao(la):


On na kraju zaključuje da je kapitalizam amoralan. Znači da on uopće ne mari za moralnost, već je izvan granice poimanja moralno/nemoralno.



Ja bih kapitalizam uvrstio u pravac, poput humanizma i renesanse, baroka, klasicizma.., to je trend koji ima svoje pristalice i svoje protivnike i kao pravac ne poznaje moral.
Moral se ogleda u samim kapitalistima, a njih ima svakojakih, moralnih, amoralnih, postenih, nepostenih, kao u svim drugim strukturama drustva.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Da, no demokracija i kapitalizam je trenutna struktura društva, to je trenutačni sistem.... Koji će jednog dana propasti pitanje je kad i što će ga zamijeniti. A sad, ovisi što je začetnik teme htio reći - neispravan svijet i vi.
Svijet je dosta opširan pojam, a razvija se unutar sistema kakvog imamo. Sistem proizvodi takve anomalije koje možda možemo nazvati neispravnima.
 

crunkisi

Aktivan Član
29.11.2012
307
914
143
63
Ono sto je najbitnije je da se ne iskriviš previše zbog sistema.

Naravno svi smo manje više ekonomski ovisni... Samo je pitanje kako uklopiti ono što voliš i time zarađuješ za život. To je nažalost danas skoro pa nemoguća misija. Sve se proizvodi u 150 koraka i to nam je manufaktura donijela. Efikasnost je tu ali na kraju dana nijedan pojedinac ne zna napraviti cijeli proizvod od početka do kraja.

Tko se tome ne prilagodi nažalost teško mu se piše. Jedini bolji način ovakvog rada a da efikasnost ostaje ista je kada su svi radnici jedne tvrtke ujedno i vlasnici. Ovisno o radnom mjestu imas određeni postotak dionica i tako se profit dijeli.... To je neka moja vizija pa ako se ikada odlučim osamostaliti probati ću tako. Naravno da je i poticaj za radnike veći kada znaju da rade "za sebe" a ne za mrvice...

Ja nisam pohlepan niti ću ikada biti i drago bi mi bilo kada bi svi oko mene imali bar isto kao ja. Pa ako smo u govnima svi smo jbg ali ako ide dobro svima neka bude
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
@crunkisi - lijepo si naveo primjer da radnici budu ujedno i vlasnici, samo sto je to sistem koji je razvijen i zove se akcionarsko drustvo, a koji ima svoje pozitivne i negativne osobine, a jedna od negativnijih je da veca riba jede manju ribu bez trunke savjesti.
Za proizvodnju cu ti reci da danas, skoro, svaka firma ima zatvoren krug proizvodnje i uglavnom nema potrebu za dodatnim uslugama trecih subjekata.

Ko god da je citao malo ozbiljniju literaturu moze zakljuciti da sve poznatije knjige, koje se bave sociologijom, imaju fantasticne sisteme i naprosto zrace moralom i humanizmom, sto ce reci da nama ne fali ideja za boljim zivotom, vec da su problemi u upravljackom aparatu, da to preformulisem na jedan prost nacin - sta ti vrijedi autoput kada te pijani sofer vozi po oranici. Isto tako rukovodstvo nasih drzavica nas voza po kojekakvim zivotnim vukojebinama, jer drugacije ne znaju.
Pametni su se bacili u nauku, medicinu, istrazivanje itd., dok su se nametnici, hostapleri, amoralisti, ubice, kriminalci, pedofili, prevaranti.., bacili u politiku.

Skromnost nije vrlina, ako ti se nesto nudi uzmi i iskoristi na konstruktivan nacin, da pomognes i pokazes humanost, jer ako ti ne uzmes, uzece upravo neko ko je pohlepan.
 

crunkisi

Aktivan Član
29.11.2012
307
914
143
63
Na zalost istina. Vecina znalaca suti dok su oni glupi najglasniji... Ali biti ce bolje u to sam uvjeren... ako nista drugo najkasnije kada marihuana bude dekriminalizirana svuda oko nas pa ju vise ljudi proba/koristi. Da vidis kak se brzo mijenja kolektivna svijest i prioriteti :pilot


Malo sam jos uvijek pod dojmom Amsterdama i iako nije samo trava zasluzna za toliku toleranciju i otvorenost ljudi... jednim dijelom sigurno je. Kako su Ameri krenuli u dobrom smjeru (sto se legalizacije tice) tako ce vjerujem i cijeli svijet pratiti. Mozda sam previse optimistican ali bolje i tako nego da sjedim ubediran i razmisljam o tome kako nam je lose