Opsesivno kompulsivni poremećaj

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
06.01.2016
51
41
18
27
Moji vutrasi da sa vama podjelim svoju zivotnu pricu.Neke stvari koje radim imam potrebu da ponavljam vise puta npr.stanem na ivicu stepenice vrhovima prstiju i onda imam potrebu da jos 2 puta stanem isto tako nekada mi se desavalo i 5 puta sve zavisi sa vremenom.Ovaj poremecaj imam jos iz osnovne od 10 godine ili 12 i ne sjecam se tacno.Uglavnom ako ne uradim nesto vise puta onda me bije paranoja da ce mi se desiti nesto lose ili meni ili nekome koga volim i poznajem.Travu pusim od svoje 16 godine sada imam 19 godina i bilo je dana kada sam pusio svaki dan nekada mi se desavalo da ne pusim mjesec-dva tri i sve je bilo okej.Medjutim u ovaj sada cetvrtak zablejim sa ortacima ujutru i ispusimo dzoint sve normalno malo me duze drzao stond i tu vece kada sam krenuo da legnem nisam mogao da spavam neki osjecaj nelagodnosti nezz tacno to opisati.I od cetvrtka svaki dan mi isti osjecaj,kao da gubim volju za svime i prepanem se da cu poluditi, nije non stop ali vecinom dana se osjecam drugacije.Otisao sam opstem doktoru da vidim nalaze mozda je malokrvnost u pitanju jer sam malokrvan.Osjecam potrebu da odem psihijatru i da mu reknem za svoj poremecaj on ce me razumjeti.Od kako imam taj poremecaj znao sam da nije nesto u redu sa mnom ali sam tek skoro otkrio i naziv toga poremecaja.Da dodam o ovome svemu sam pricao i sa kevom i ona me razumije govori da se to i njoj desavalo ali da ce proci inace ona ne pusi vutru i nije nikada ni probala ali zna da ja pusim.Molio bi iskusnije clanove za pomoc ako se neko nesto slicno desavalo neka mi da neki savjet.
 

NoVaseline

Aktivan Član
13.10.2015
102
291
63
61
Balkan
Mislim da nesto krijes kroz dosad otvorene teme, mozda godine? ;)
Sto se tvog OCD tice, tu ima leka... a zove se povecati dozu. Znaci, cim osetis nesto malo, odmah DUPLA DOZA.
Ili pauza.
 
06.01.2016
51
41
18
27
Sto se tice godina nemam sta da krijem.A vutru prestajem pusit jedno vrijeme sigurno upravo zbog OCD i zbog toga osjecaja u glavi od cetvrtka imam neki osjecaj nelagodnosti i napetosti u glavi.Hocu malo da sve dodje na svoje mjesto prirodnim putem bez trave i alkohola.I sigurno u narednih 5-6 mjeseci necu zapalit dzointa a vjerovatno i duze,i prije sam imao takvih pauza i razlog za njih nisu bili problemi vec onako da se malo iscistim.Sada pauzu pravim zato sto imam nekih stvari u zivotu koje su mi vaznije od trave i da se sredim u glavi kako bi lakse razumio sam sebe i kako bi ostvario ciljeve koje sam zacrtao.
 
27.01.2014
3
6
3
Opsesivno-kompulzivni poremećaj, ili kako ga zovu u Americi OCD, ne postoji. Ne postoji ni ADHD, i sav taj niz nekih takozvanih "poremećaja".

Radi se o tome da se sve ljude koji su drugačiji odnosno koji su u manjini proglašava ludima, i maltretira ih se. A oni što su u većini oni su kao "normalni". Ja bi rekao, šta se više razlikuješ od većine to bolje, mada je nešto tako rekao i Mark Twain čini mi se...nešto kao fazon, kada razmišljaš različito od svih ostalih onda znaš da si u pravu.

Uglavnom, prestani to sebi radit, nisi ti lud ni bolestan, pa valjda mi kao vutraši bi trebali znati za ovu obmanu i biti svjesni ovoga. Prestani tako razmišljati o sebi, i ja volim kad idem gradom nekad skakati po pločama bez da taknem one crte, pa šta, a debelo sam punoljetan.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
@xcx to je jedino što znaš izgleda. Istina je da ADHD ne postoji, sam tvorac tog simptoma je na samrti rekao da je uz dogovor sa farmaceutima izmislio taj poremećaj i da se kaje zbog toga. Da nemisliš da je glupost malo se informiraj po netu, budeš se iznenadio. Što se tiče OCD to stoji, to je poremećaj do kojeg dolazi u određenom režnju mozga i zna predstavljati veliki problem, pogotovo u osoba kod kojih je naglašeniji.
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Može neko pričati da OCD ne postoji, ali to ne menja činjenicu da dečko koji je otvorio temu stoji na vrhovima stepenicama zato što misli da će se desiti nešto loše. A da li je nešto problem definiše se time da li njemu smeta ili ne. Ako mu smeta, problem je, a možemo da ga zovemo i CDO (it's like OCD, but in alphabetical order, like it should be).

Uglavnom, ne znam efekte trave na ovaj konkretan problem. Alkohol koji spominješ, poprilično sam sigurna da ti neće pomoći. A i sama trava ti očigledno ne pomaže, jer ako te misli nemaš samo dok je koristiš, to mislim da i nije neko rešenje.
Imam drugaricu koja je imala OCD problem, ona je imala germofobiju (koja valjda spada pod OCD probleme) plus još neke "manje" stvarčice vezano za to. Išla je kod psihijatra, koji joj je dao lekove, posle godinu dana joj je sve bilo OK i više ne pije lekove.
Znam da se ljudi ovde po defaultu nakostreše kada spomeneš ovakve terapije, ja ovde ne stajem na ni jednu stranu već samo prenosim iskustvo.
Trava jeste super stvar, ali mislim da se nekada bespotrebno diže u nebesa. Ne može baš sve da izleči.
 

Paranoja Man

Banned
Banovan
17.11.2015
210
615
93
Pored stojanja na stepenicama, naš Indijana ne podnosi ni znakove interpunkcije :) Iako je više puta savjetovan da ubaci po koji znak s vremena na vrijeme, junak je i dalje u ratu sa zarezima, upitnicima i drugim znacima.... ni tačkom se ne razbacuje pretjerano :D by the way ! Mora da ga je strah da će mu monitor eksplodirati zbog tolikog čukanja po tačkama, te da će mu isti izbiti oči :D Stoj ti na stepenicama bez frke, samo pazi da ne padneš... to je jedina realna opasnost.

Istu boljku ima i Leonardo Dikaprio... ovaj mora da dodiruje i gleda stvari pored kojih prolazi... pa budi srećan... "opičen" si na isti način kao glavni svetski faker... a da bi fakao mora i da dodiruje, pa se ja pitam jel iko uopšte u svemu tome lud :D ili je samo faker ?? Kapiš moju hipotenuzu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
@No Joke
Molim te čitaj sa razumjevanjem...
"Opsesivno-kompulzivni poremećaj, ili kako ga zovu u Americi OCD, ne postoji."
Pa kažeš da postoji ali da sam ja u krivu, ADHD se nije niti spominjao u temi...
Pročitaj dobro šta je još @rokan14 napisao, pa komentiraj. Dečko očito ima problem, pa je najbolje ignorirati ga????
 
06.01.2016
51
41
18
27
Ljudi nema potrebe za dizanjem tenzija svako ima pravo na svoje misljenje.Ja sam vam ispricao svoj problem i trazio sam savjete od nekoga i dobio sam neke savjete.Ipak cu vjerovatno otici psihicu da porazgovaram sa njim o svome problemu.Uglavnom hvala svima na odgovorima :D ;)
 

Paranoja Man

Banned
Banovan
17.11.2015
210
615
93
Ipak cu vjerovatno otici psihicu da porazgovaram sa njim o svome problemu.
Ne budali kumim te Bogom, kakvi crni problemi o_O !?!?!? Misliš da si jedini na svijetu koji ima "tikove" ? Nijesi, u to budi siguran ! Ja, kada sam u sobi, moram da do dna našikam roletne, jer uvijek imam osjećaj da mi neko čuči pod prozorom... a prozor je visoko, barem 4 metra :crazyd:. Kapiš ??? Ovo su problemi za pič**ce da ti ja pravo rečem, ne za čoeka ! A ti bi odmah kod psihića, da ga smaraš nuspojavama konformističkog bitisanja, razmaženog maminog sina koji ima viška vremena da "razmišlja o sebi" ! Dali se uveče upišavaš u krevetu, nakon što si jedva zaspao ?? Da li imaš anksiozne napade, koji po simptomatologiji imitiraju infarkt miokarda, a savršeno si zdrav ?? Vjerovatno nemaš. Zato nijesi za psihića !! Za lopatu i neki arbajt jesi definitivno ! Nijesi baš kadar da lijepo formulišeš rečenicu, a sad kao raspravljaš o OCD-u !? Ma daj bre sine, priberi se. Pogrešan ti je način da privučeš pažnju, mislim na ovo konstantno otvaranje "promašaj" tema. Ako ti je do neke dijagnoze, evo jedne... ili si usamljen, ili si razmaženi sinak jedinac ! U prvom slučaju, odlijepi se od tastature koju nepravilno koristiš, i nađi sebi neku krasivaju djevučku :ljubav:! U drugom sl, lopatu u ruke, pa broji koliko si puta zamahnuo sa šnjom :) Malo sam oštar u pm, ne zameri ;)
 
06.01.2016
51
41
18
27
Ne zamjerim ti jer kad nekoga ne poznaješ onda pišeš svašta.Ja se dosta hvatam i lopate i radim ali se ne žalim.Pošto su mi roditelji poljoprivrednici i stočari od malih nogu sam naučen da radim i oko stoke i sa traktorom i sa zemljom.Nije me sramota nikakvog poštenog posla,naučen sam da budem pošten.A ovaj poremećaj mi nije bio veliki problem do skora od tada se osjećam drugačije u glavi i bojim se da na faxu ne zabrljam.A roditelji plaćaju i ulažu da meni bude dobro i da živim normalnim životom za par godina da nadjem dobar posao.Ali držimo se teme ovo može da bude i do vremena loš osjećaj u glavi.Jednostavno u zadnjih par dana se osjećam kao da nisam ja u svojoj glavi dođe mi dobro u glavi i onda opet neki drugi osjećaj i to mi smeta.Ja sam dosta strpljiva osoba i mogu da razumijem razne ljude.Ti si meni rekao svoje mišljenje paranoja men i to je okej.Samo je problem što me ne znaš pa imaš pogrešno mišljenje.
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Frend,probaj sative dimit :) znam taj filing o kome pricas,jednostavno to je jace od tebe,kontas da nesto ne syebes dok drugi ulazu u tebe i trude se... a najgori je onaj osecaj sto se plasis da ih ne razocaras... a koga drugog nego svoje roditelje,postoji ta neka barijera u glavi,koju moras sam resiti... vise budi opusten,trudi se da ne razmisljas puno,lati se posla i uzivaj... u prevodu opusti se... jedino tad ce to nestati inace ta barijera ce te uvek pratiti kroz zivot ;) peace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weed1312bob
06.01.2016
51
41
18
27
Hvala ti frend na odgovoru :D odlučio sam da sredim stvari u glavi.Da sve posložim kako treba trenutno hocu da batalim travu jedno vrijeme i prestao sam variti.A kad se malo sredim u životu i u glavi dok prodje određeno vrijeme koje smatram da treba da prođe par mjeseci pa možda i godina.Onda ću vjerovatno opet nastavit variti ali isključivo svoju gandžu a ne ova sranja sa ulice.Lood hvala ti na odgovoru i svima ostalima koji su mi pokušali pomoći ;) :thumb:
 
27.01.2014
3
6
3
@No Joke
Molim te čitaj sa razumjevanjem...
"Opsesivno-kompulzivni poremećaj, ili kako ga zovu u Americi OCD, ne postoji."
Pa kažeš da postoji ali da sam ja u krivu, ADHD se nije niti spominjao u temi...
Pročitaj dobro šta je još @rokan14 napisao, pa komentiraj. Dečko očito ima problem, pa je najbolje ignorirati ga????


Nisam rekao da je najbolje ignorirati problem, ok možda mi je post malo nedovršen.
Htio sam reći da on to može i mora sam sa sobom rješiti. Taj Problem postoji samo u njegovoj glavi takoreći , želim reći da postoji zato jer ga je on zamislio.

Pa reci mi čovječe, ako ja sebi govorim stalno, samnom nije nešto u redu, samnom nešto nevalja, pa kako mogu onda ikako biti zdrav, kako će biti sve u redu, ako si sam stalno govorim suprotno, razumješ me :)

Ne treba problem ignorirati, treba mu pristupiti na drugi način.
Ako ode kod psihića može samo završiti na lijekovima koji će mu štetiti zdravlju jako.

Ne znam jesi li svjestan, ali psihijatrija je puna normalnih ljudi koje sistem maltretira. Neznam kako bi ti sad objasnio to, ali moraš to vidjet svojim očima da bi shvatio, vjeruj mi ja znam šta pričam.
Inače ova tema me toliko potakla da sam napravio prvi upis, član foruma sam duže vrijeme, a samo sam čitao dosad, ali sad sam morao reagirati.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Psihijatru je posao da te liječi lijekovima a psihologu je posao da te liječi razgovorom.
Komu god išao reci da se isključivo hočeš "liječiti" razgovorom.
A šta se tiče lijekova trava je najbolji lijek, ja se ne sjetim ni razmišljati o nekim boleščinama.
Svakom se čovjeku može prišiti neka dijagnoza, to je danas moderno.
Najbolje ne čitati pizdarije, a ako nam je loše smotati jednu.
Ako misliš na bolest, i obolit češ.
 

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Ja sebi govorim stalno mogu hodati, mogu hodati, a ono šipak :D
Poanta je ako imamo problem trebamo potražiti pomoć. To ne znači da moramo gutati tablete, prepušavat se ili štogod već... Kao šta je @Avantura rekao bitna je razlika između psihijatra i psihologa, i svaki od njih ima svoju ulogu. Neki poremećaji se ne mogu liječiti bez medikamenata, a za neke je dovoljna psihoterapija sama. Ako imam problem neću si pomoći ako ga ignoriram i govorim nije mi ništa...

Taj Problem postoji samo u njegovoj glavi takoreći , želim reći da postoji zato jer ga je on zamislio.
Ufff, ovo je stvarno nezrelo, bez uvrede, ali...
 
27.01.2014
3
6
3
Nije nezrelo, nego ti nisi shvatio tu dimenziju, a ja jesam.
I onda ti se cini glupo, nezrelo il neznam sto vec ne.

Npr. jesi čuo za ljude koji gledaju u sunce i nemaju potrebu da jedu ništa, nego sve dobivaju od sunca.
Samo primjer, ovo ne mogu posvjedocit iz svog iskustva, ali ima takvih primjera jos.