Pomoc oko pc boxa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

MightyHerb

Aktivan Član
23.09.2006
59
15
8
ovako ,uskoro cu poceti sa prvim growom,PC grow...buduci da nemam bas neke mogucnosti ni uvjete za veci,a i 5-10 g meni sasvim dosta ako dobijem...:)
dakle imam par pitanja...
odgovor na pitanja nisam uspio naci mada sam searchao i lista forum dosta dugo...
1.Moram li za pc grow kupiti dvije vrste zarulja(mislim na CFL),iako bi odmah poceo od 12/12...?
2:Ventilatore planiram spojit na napajanje,e sada mene zanima,vi koji ste radili pc grow,gdje stavite te ventove?jedan ide na straznju stranu kompa,gjde i inace ide kada je komp u pitanju...a jos 2 ?naprijed kazete,samo gdje?jer nemogu rezat predn ju stranu kompa,a i to ce se vidjeti...radite li nekakvu pregradu ili sta?
3.Nigdje, ni na netu nemogu naci,kako spojiti zarulju , grlo i to sve...ajd ako se nekome da,mislim da bi svima dosta koristilo,da napravi neki tutorial...onako u slikama:)
4.Za par tjedana idem u Amsterdam, koje bi mi vrste pasale za PC grow,osim lowrydera?

Ajd ,hvala,nemojte me sada popljuvat ,sve ti pise..jer stvarno nisam konkretne odgovore nasao...

Bless;)
 

Laidback

Aktivan Član
12.08.2005
554
20
0
38
1. Trebas kupiti dvije vrste cfl-a. 6500k i 2700k ili mozda ce ti biti oznake 865 i 827. Recimo za obican pc box - preporuka 2x23w 6500k i 2x23w 2700k

2. Cuj, moras sam improvizirat (dosta je razlicitih kucista), al bitno ti je da je protok zraka ispod lampi, da ih ujedno i hladi.

3. ....

4. Moja preporuka bi ti bila da trazis indice, pogotovo nizeg rasta. Sve ces to moci saznati na licu mjesta kad budes kupovao sjemenke. Iako, teoretski svaka vutra moze ici na 12/12 i pasati u pc box.

Iako, sve ti to pise po forumu ;) Polistaj malo dnevnike uzgoja, pa vidi kako koji pc grow izgleda - sve ih je vise u zadnje vrijeme
 

fĿőШ∆S┬eЯ

Aktivan Član
05.06.2008
227
6
18
36
neću pametovat puno, neka ti PC _groweri Pomognu Ja bi ti samo sawjetowo da se strpiš ako weć ideš u amsterdam, da gore potražiš PurpleCFL...vidiš kako intezivno baca spektar(25000kelvina) za Plawi(vegetacija) i za crweni(cvjetanje) tako da ti nebi trebale druge žarulje, a kwaliteta je bolja nego pod bilo kojom drugom cflk_om ili hps_om...
ewo tolko!
 

Laidback

Aktivan Član
12.08.2005
554
20
0
38
Inace ovo sto ti je flo rekao se zove nLite PURple 25000k (Bio-Tropic) CFL. Cisto da znas cim vise informacija kad budes trazio. Definitivno bi bio zanimljiv grow s tim zaruljama. Vjerovatno ces tesko naci nLite, ali nesto slicno vjerovatno da...
 

MightyHerb

Aktivan Član
23.09.2006
59
15
8
a kolika je cijena tog purple CFLa cca?

@ Laid,gdje si ti stavio taj prednji vent na tvom PC growu?

Znaci treba rezat zadnji dio kucista,za provuci te zice od zarulja?
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
Ja bih ti samo savjetovao ako vec nisi spajao i ako ne znas spojiti zarulju,znaci nisi se sa tim susretao u zivotu...da das nekomu tko je,jer struja nije za zajebanciju.Mogu ti ja nacrtati u paintu da jednostavnije ne moze biti,ali uz malo nepaznje moze te udariti struja ili zapaliti ako si stavio neke losije kablove.Ventilacija,rupe,ma sve brate improviziraj ali sa strujom se ne zajebavaj ...vjeruj mi nije ugodno kad te udari 220V.Nek ti netko sve to kvalitetno spoji.
 

MightyHerb

Aktivan Član
23.09.2006
59
15
8
znam prijatelju,zato i pitam...jer znam da se moze desiti 100 sranja...a ono nigdje nemogu naci tocno kako,a prvi put u zivotu spajam tako nesto...

ajd ako ti nije bed skiciraj to u paintu,hvala:)
jer nitko od frendova ne zna to,a nekoga sa foruma nemogu pitat da se uzivo nadjemo;)
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
Ajd da pokusam ovako iako i dalje ti ne savjetujem...jer evo zadnjeg primjera: GETRO izgorio zbog 'neispravne' lampe... :(

ajmo ovako....Imas utikac,kvalitetni strujni kabel i grlo za zarulju...
Većina utikača imaju na sebi jedan saraf koji odsarafis i utikač se ''otvori po pola'' Unutra imas dvije rupe u koje moras prisarafiti kabel:Kabel ima u sebi 2 zice,ako ima 3,(jednu zanemari)
Normalno malo ogulis i prisarafis svaki kabel pojedninacno u svaku rupu,znaci 2 kabla u 2 rupe,provjeris da si cvrsto prisarafio i da slucajno neka od niti s jednog kabla ne dodiruje drugi kabel ili drugu stranu utikaca(tu imas mogucnost kratkog spoja)..po mogucnosti jos malo izoriras sa izolir trakom ...i spojis natrag utikac i zasarafis istim onim sarafom koji si odsarafio.

Isti ti je princim i s druge strane,neka grla se odmah mogu zasarafiti,neka prvo moras odvrnuti...ali pazljivo,struja ubija.

Znaci dvije zice,svaka u svoju rupu na jednoj i drugoj strani,ako imas trecu zicu ,jednu zanemari,ako vec biras koju,zanemari zutozelenu,ali svejedno je,ali onda tu istu zicu nemoj prikljuciti ni s druge strane...

nadam se da sam ti malo pomogao.
 

MightyHerb

Aktivan Član
23.09.2006
59
15
8
jesi ,hvala puno..a jel se moze to grlo spjiti na neki recimo odrezan kabel koji vec ima utikac?

@ laid,jel ti stvarno prodajes onaj svoj PC box,il se zajebavas:)?
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
Ja danas gledam ....produzni kabel u pevecu sa tri stekera...7.99kn... dobijes i utikac i kabel u komadu...samo odrezes ostatak :)
 

Laidback

Aktivan Član
12.08.2005
554
20
0
38
Probaj vent montiat negdje na prednju stranu... Uvijek imas mjesta izmedju maske i kostura kucista od kuda vent moze vuci zrak.

Pa da, prodao bi ga, jer imam neke ideje koje bi htio realizirat u drugom boxu. Ako si zainteresiran za box javi se na pm
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
Znaci koliko sam skuzio jedna lampa za obje faze?I koliko sam proguglao po netu,kod nas ih nema?
 

G e r o n i m O

Aktivan Član
23.12.2007
207
22
18
32
Kad budes spajao spoji fazu (crnu ili smeđu zicu) u jednu rupu,ž
a nulu (plavu) u drugu rupu. Zuto-zelenu ne trebas tu ti je uzemljenje.
 
24.10.2008
3
0
1
40
Pozdrav, imam ideju za box, za tjedan dana se bacam na izradu iako sam vech nabavio drvo (ima ga za oko jednu kuhinju složit :))) no potrebni bi mi bili vaši savjeti kako i što još dodati ili oduzeti jer ovo bi bio moj prvi box mrvicu većih razmjera i spremam paru za njega, daleko od ochiju bolje polovice vech pola godine pa da ne shebem sve. evo nacrt koji sam nabrzaka napravio pa me nemojte razapet ako je nešto nejasno na njemu ;-) box bi se isključivo koristio za zadnju fazu uzgajanja paradajza.





1. dali je cooltube, ako se poveže cijevima, totalno izoliran od ostatka boxa ili i on ima nekakve izlaze na samom kučištu? povezivao bi ga kao što je nacrtano da bude protočan, hladan zrak direkt izvana kroz njega i opet van...

2. može li se sa fexi cijevima povezat dva cooltube-a?, pošto zagrijan zrak od prvog piči prema drugom pa da se nebi drugi oštetio na neki način?

3. ventilaciju bi rijesio sa dva jača ventilatora, s time da bi ovaj za ulaz bio slabiji od onog za izlaz, tako da se stvori jeeeeeebemti zaboravio sam kako se to zove, pod tlak, nizak tlak, negativan tlak, nekakav tlak jest.

4. zvuk svih tih ventilatora je bitan faktor, nesmije se chut ma nikako, zato sam to zamislio sa unutarnjom kutijom onda 5 ili 10cm kamene vune pa onda vanjska kutija, s time da bi svi ventilatori bili montirani na unutarnjoj zbog što manje prijenosa vibracija na vanjsku iako bi kamena vuna onda igrala kao i toplinski izolator, al to je više minus nego plus, pogotovo ljeti...valjda...ja sve ovo pišem na temelju onog što sam čitao po forumu i po nekoj logici pa stoga ako sam falio ispravljate me.

5. temperatura, temperatura je ako sam shvatio heben faktor, uzeo bi jedan sklop na koji se moze spojit grijalica, ulaz-izlaz ventilatori, termostat da cijeli box odrzava na nekih 25 stupnjeva. za taj sklop sam pikirao nesto iz alien-shop-a ... zove se Evolution Digital Temperature Controller, nisam po ducanima primjetio slicne stvari pa ako tko ima nesto zanimljivo oko toga nek napishe jer ipak 217€ za to i nije bash svejedno. imam nekih zamisli za termostatima od grijalice i relejima al o tome moram još razmislit.

6. hps400w dva komada na tu dimenziju sa nacrta, jel to malo? puno? ... još sam razmišljao ako bi uvalio 10 cm one prije spomenute kamene vune, onda razrežem tu unutarnju kutiju pa sa svake strane uvalim još po 2 x18w neonke iznad tih hps-ova 2 x 36w, hebiga megalomanski uvijek razmišljam :))))

7. što se tiče tih malih ventilatora koje sam zamislio za "cirkulaciju" zraka, jel to potrebno? ... imam ih doma već 10-12komada, nisam siguran, sve pentium 4 cooleri, tako da nebi bio problem nabavit još 10 komada, uostalom, kupit 10 celeron procesora za 200-300kn komad, procesore pobacat i uzet ventilatore :)))))) joke joke ;-). + onda još fali cirkulacije zraka kroz sredinu boxa pa bi po boxu, montirao one ventilatore iz napajanja, ima i njih na bacanje, al njih montirat na deblju čeličnu žicu i žicu zašarafit u drvo tako da mogu manipulirat sa njima kako god je potrebno. ima neko mišljenje o tome? ventilatore bi napajao sa stabiliziranim laboratorijskim napajanjima, elektroničar sam stoga tu nema nekih problema.

imam još pitanja al nemogu se sad sjetit svega.

što se tiče izjeb-ujeb "sklopa" mislim da je to svima jasno, samo me zanima dal će to umanjit protok zraka kroz ventilator dok dotični radi?...

unutrašnjost će kompletno biti svježe-veselo bijele boje :)

filteri od aktivnog urana :) će bit kućne izrade i nalazit će se izvan boxa, valjda je to ok pošto ću se pobrinut da je kompletna ventilacija kao i box budu totalno ko hladnjak kad se zatvori, izolirano totalno ili što bliže tome mogu doć i sve te flex cijevi pospajat sa steznicima + silikon, tako da zrak izlazi samo gdje je i namjenjeno da izlazi + vrata boxa, kako mi je kolega obećao, napravit će mi dvodjelni aluminijski prozor (lik se bavi alu stolarijom) prozor točno tih dimenzija samo neće bit stakla već ćemo umjesto stakla stavit onu dasku sa limom sa obe strane ko sto se u vrata ugradjuje + brava.

odvod zraka će biti direkt kroz zid pa van kuće, dovod zraka iz prostorije u kojoj je box, u toj prostoriji temperatura zna zimi biti i do 5-6 stupnjeva, al mislim da bi onaj prije spomenuti sklop to trebao uredno regulirat...


vjerovatno sam zaboravio još par stvari, budem nadopisao ono što sam zaboravio.

previše sam se raspisao, hebemu, sorry :)))

unaprijed hvala na utrošenom vremenu oko čitanja ovog, savjetima, kritikama, itd.
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
ovako malo na brzinu...
ventovi od procesora su pretpostavljam mali pa nebi bilo lose da ih izbacis jer se mali ventovi jace cuju, kupi (cca 5e komad) par 120mm ventova umjesto njih. i da jesu potrebni za cirkulaciju zraka po boxu (glume vjetar, pa stabljika paradajiza ojaca). onaj ujeb/izjeb zraka se moze puno bolje rjesit (hint
gargamel je napisao(la):
). i da takva kutija bi malo ujebala protok zbog cudnih kuteva... sto se lampi tice, ne pise ti nigdje dubina boxa, ali ako je