Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ne vjerujem u postojanje duše kao religijske manifestacije, jer smatram da su sve religije izmišljene i ravne bajkama. Duhovnost se razvija kod čovjeka i nema ništa slično sa dušom kao nekog odvojenog segmenta od tijela. Duhovnost se ogleda u čovjekovoj ličnisti kroz način razmišljanja i djelovanja stečenog kroz životna iskustva. Kada umremo i to umire zajedno s nama i više nas nema kao što nas nije bilo i prije začetka i rođenja. Koliko je samo stvari trebalo da se poklopi da bi se baš mi rodili. Da naši roditelji nisu vodili ljubav mi nikada ne bi postojali. Čak da nije bilo u tom trenutku ili da se samo neki drugi spermatozoid probio ( a ima ih u jednoj ejakulatu 160 - 600milijuna) mi opet ne bi postojali. Da je otac bio sa nekom drugom ženom ili majka sa drugim čovjekom takođe se ne bi nikad rodili. Da deda nije bio s bakom ili nanom ne bi se rodio naš otac ili majka pa stoga ni mi ne bi postojali. I da su zajdno bili, a da nisu u taj momenat vodili ljubav takođe se mi ne bi nikada rodili. I tako bi mogli generacijama u nedogled i u bezgranično kombinacija. Isto je činjenica da se nismo mogli nigdje drugo roditi osim gdje jesmo jer se toliko stvari moralo poklopiti da se baš mi rodimo. S toga pričati o nekoj duši kao o odvojenom segmentu samo zato što to tvrde drevne i zastarjele teorije bez i trunke dokaza je krajnje nezahvalno od strane čovjekovog bića. Jer većina ljudi su skloni vjerovati u nešto što je čuo ili pročitao, a odgovara mu da je istina bez i da se pita kako i zašto.
Treba biti sretan što si uopšte i rođen (kad samo promisliš koliko je mala vjerovatnoća za to) i znati da je ovaj život samo jedan koji imaš i da drugog nikada imati nećeš. Treba biti moralan i dobar čovjek zato što jesi, a ne iz straha da će te kazniti neko uzvišeno stvorenje tamo negdje (a gdje?). U čovjekovoj prirodi je teško reći ne znam. I samo za neke stvari koje ne znamo i još nismo našli odgovore ne možemo uzimati rezervna i nedokazana objašnjenja (religija, drevne bajke) koja nam pašu i za koja bi voljeli da su istinita.
Živite život i nastojte biti sretniji koliko možete, ali ne na štetu drugih. Peace!:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader and nerp

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
Ne vjerujem u postojanje duše kao religijske manifestacije, jer smatram da su sve religije izmišljene i ravne bajkama. Duhovnost se razvija kod čovjeka i nema ništa slično sa dušom kao nekog odvojenog segmenta od tijela. Duhovnost se ogleda u čovjekovoj ličnisti kroz način razmišljanja i djelovanja stečenog kroz životna iskustva. Kada umremo i to umire zajedno s nama i više nas nema kao što nas nije bilo i prije začetka i rođenja. Koliko je samo stvari trebalo da se poklopi da bi se baš mi rodili. Da naši roditelji nisu vodili ljubav mi nikada ne bi postojali. Čak da nije bilo u tom trenutku ili da se samo neki drugi spermatozoid probio ( a ima ih u jednoj ejakulatu 160 - 600milijuna) mi opet ne bi postojali. Da je otac bio sa nekom drugom ženom ili majka sa drugim čovjekom takođe se ne bi nikad rodili. Da deda nije bio s bakom ili nanom ne bi se rodio naš otac ili majka pa stoga ni mi ne bi postojali. I da su zajdno bili, a da nisu u taj momenat vodili ljubav takođe se mi ne bi nikada rodili. I tako bi mogli generacijama u nedogled i u bezgranično kombinacija. Isto je činjenica da se nismo mogli nigdje drugo roditi osim gdje jesmo jer se toliko stvari moralo poklopiti da se baš mi rodimo. S toga pričati o nekoj duši kao o odvojenom segmentu samo zato što to tvrde drevne i zastarjele teorije bez i trunke dokaza je krajnje nezahvalno od strane čovjekovog bića. Jer većina ljudi su skloni vjerovati u nešto što je čuo ili pročitao, a odgovara mu da je istina bez i da se pita kako i zašto.
Treba biti sretan što si uopšte i rođen (kad samo promisliš koliko je mala vjerovatnoća za to) i znati da je ovaj život samo jedan koji imaš i da drugog nikada imati nećeš. Treba biti moralan i dobar čovjek zato što jesi, a ne iz straha da će te kazniti neko uzvišeno stvorenje tamo negdje (a gdje?). U čovjekovoj prirodi je teško reći ne znam. I samo za neke stvari koje ne znamo i još nismo našli odgovore ne možemo uzimati rezervna i nedokazana objašnjenja (religija, drevne bajke) koja nam pašu i za koja bi voljeli da su istinita.
Živite život i nastojte biti sretniji koliko možete, ali ne na štetu drugih. Peace!:)

zašto se onda ne ubiješ? tako ti svedo ako nikad nisi postojao
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ti očito nisi sa otvorenim umom pročitao ono što sam napisao. Zašto bi se ubijao? Ne razumijem šta si htio da kažeš??? Zašto se ti ne ubiješ? I ne vidim kako si došao do konstatacije da je ionako svejedno ako nisi nikada postajao. Baš zato i ne treba da ti bude svejedno i da spoznaš pravu vrijednost života jer imaš samo jedan, a ne da živiš u lažnom uvjerenju kako ćeš otići na neko drugo mjesto kada umreš. Ako nemaš nešto pametno reći potkrijepljeno činjenicama, a ne tako uletiti s budalaštinom samo ako se ova konstatacija ne poklapa s tvojim shvaćanjem prirode pa ti zvuči uvredljiva jer imaš zatvoren um i sklonost slijepo vjerovati u nešto, mislim da je bolje i nekomentarisati. Jer ovako ispadaš... biću civiliziran i neću to reći!:vozdra:
 

Ajme meni

Aktivan Član
04.05.2015
201
341
63
Doma
Ako je niko nije nikad vidija onda ni ne postoji, ko i sve ostalo nikad viđeno. Jednostavno. :D
 

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
pa čovjek kaže da ima samo jedan život sad i odma i kad umre to je to,šta je bilo bilo je. ''Duhovnost se ogleda u čovjekovoj ličnisti kroz način razmišljanja i djelovanja stečenog kroz životna iskustva. Kada umremo i to umire zajedno s nama i više nas nema kao što nas nije bilo i prije začetka i rođenja''

@Pustinjak, gde je to spomenuto, da nikad nije postojao. ne kontam

Ako nemaš nešto pametno reći potkrijepljeno činjenicama, a ne tako uletiti s budalaštinom samo ako se ova konstatacija ne poklapa s tvojim shvaćanjem prirode pa ti zvuči uvredljiva jer imaš zatvoren um i sklonost slijepo vjerovati u nešto, mislim da je bolje i nekomentarisati. Jer ovako ispadaš... biću civiliziran i neću to reći!:vozdra:

Ma kakvi uvrjedljivo ne vrijeđa to mene nimalo malo mi je gupo i smješno,uokvireno,ali me nimalo ne vrijeđa isto tako nemoj biti nimalo civiliziran i reci sve što imaš, ako se ja nikako s tim ne slažem šta bi me to vrijeđalo? išao sam na to da se ustanovi kako čovjek uvijek ima volju za životom i uvijek bi svi htjeli nešta malo više od života,još malo više, uvjek se teži nečemu višemu u životu zar ne, to je u samoj prirodi čovjeka,volja za životom i napredak,od kud taj red da se baš sad odigra takva slučajnost da si ti nastao čovjek koji hoda,diše,gleda,jede,duva... sve ima svrhu pa koja je onda tvoja? da se slučajno rodiš,slučajno postojiš i umreš,možda tjelo umre. JA JESAM DAKLE MISLIM,a ne mislim dakle jesam previše se tu zasluga daje mislima po meni je to tipično razmišljanje za nekoga tko se poistovjećuje sa svojim fizičkim tjelom,ali šta pokreće to tjelo? Da li si ti kao robot? potpuno automatiziran da radiš i djeluješ,sam sposoban za obavljanje zadataka i kad se pokvariš gotovo je, opet i roboti su stvoreni s svrhom i nečijim planom,samo robot se to ne pita,ali čovjek se raspituje
 
Poslednja izmena:

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
"Kada umremo i to umire zajedno s nama i više nas nema kao što nas nije bilo i prije začetka i rođenja"
ovde ne spominje da nikada nije postojao nego da postoji sad. ja tako shvatio
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Postoji Duša šta vam je, živi ulicu ispod mene, sretnem je ja svako veče kad šeta psa. Ozbiljno, gospođa Duša, nisam ni ja znao do neki dan :D.
Znači zaključak je da definitivno postoji Duša.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pustinjak

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Ako mislimo da mi imamo dušu, onda mi moramo biti očito paraziti. A ako mislimo da smo mi duša kao jedan rastuči program koji kroz različite dimenzije tvori različita tijela i kroz to funkcionira pretvarajući jedno tijelo u drugo i obrnuto onda već se može pričati.

Današnja fizika je došla do jako ludih matematičkih pretpostavki o više dimenzija, a kvantna fizika pokazuje tu nelokalnost kroz dimenzije koje očito nisu vremenske ni prostorne.

Tako da ako se naš monitor koji sad gledamo ugasi to ne znaći da je i kod informacijski nestao koji je u stvarnosti koju naš monitor ima, bio manifestiran kao ovaj interface. Tijelo je interface u ovim dimenzijama, možda postoji i interface u drugim dimenzijama o kojima nismo svjesni. Možda se i može uroniti kroz povlačenje iz osjetila i biti svjesan sebe samo kao misao za početak, a onda i dalje kao šta su stari duhovnjaci sa svih strana svijeta govorili.

Danas je čovjek zbog imanja svog identiteta jako u napetosti i stalno u osjetilima jer osječa uvjek opasnost zbog straha za njegov opstanak i onda je teško se opustit da se osjeti samo življenje.

Ali vjerovanje u istinu je isto vjerovanju u laž, jer ono šta mi sami ne doživimo za nas ne postoji jer mi to ne živimo, nego imamo samo kao informaciju da gradi dio indentiteta koji mi želimo prezentirati kao naprimjer član neke religije. Male duše,individue,životi se uvjek udružuju u skupine, a velike idu u orginalnost i raznolikost,stvaraju kulturu.

Dijelujemo puno više nego ovim 3-d tijelom na svemir, a on i na nas zato nemojte punit glavu informacijama nego ispraznit da te svemir sam nauči :watch:

Da li od tih pustih dijelova postoji neki dio koji je netko osjetijo pa nazvao duša ili je to sveukupno nije ni bitno. Bitno je da se zna da do znanja se ne dolazi skupljanjem nego gubljenjem onoga šta mi mislimo.
Želim reći svašta je moguće zato jednostavno nemoj biti siguran u ništa i daleko češ doći.:makaze:

Isprao me Northeren light uff:smoke:
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Vidim ja da te nesto dobro opralo,sa dusom si uporedi tehnologiju,mada kad pogledas ima smisla sve ovo sto si napisao. Po meni svaki zivi organizam na planeti ima dusu,bez duse ne moze zivet...
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
koliko mislimo da koristimo% mozga,a koliko% vjerujemo u dusu,to je usko povezano prode mi kroz glavu,uz ispijanje jutarnje kafe:)
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
U Blader tebe je baš opralo.:) Većina stvari koje si rekao svode se na možda i stvar je tvog ličnog stava i predpostavki. Lijepo si to iznio i poštujem tvoj stav. Ne bih se složio da ne treba biti siguran u nešto što je potvrđeno i dokazano. Ono što sam rekao je naučno dokazano i potvrđeno. Nisam baš htio u detalje ulaziti i opširnije govoriti da neke ne bih zbunio. Tužno je da u današnje vrijeme većina ljudi ne vjeruju u teoriju evolucije (da neke ne zbuni ovaj termin, jer odmah idu napadi da je dokazano ne bi bila teorija: "U nauci riječ “teorija” označava sistem objašnjenja, model koji najbolje odgovara svim činjenicama), a vjeruju u DNK. To je paradoks, jer DNK ne bi funkcionisao bez TE. Fascinantno je to da smo na taj način povezani sa svim živim bićima na planeti. Pustinjak je pitao šta pokreće naše tijelo. Zna se šta ga pokreće i mislim da je suvišno to objašnjavati. I da, svi mi kao pojedinci rodili smo se igrom slučaja. Kao što sam već rekao koliko se stvari samo moralo poklopiti. Malo ti je falilo da nikada i ne postojiš i da se rodi neko sasvim drugi. I kažeš svrha. Koja je uopšte svrha čovjeka na planeti? Gledajući sa planetarne strane "nikakva". Planeta zemlja bi sasvim normalno mogla funkcionisati bez ljudi dok recimo bez pčela ne bi. Ali čovjek je dostigao tu inteligenciju da mu je u psihologiji ostalo da sebi daje neku svrhu i važnost tako da kroz to dolazi do nekih neosnovanih zaključaka. Jedino za šta u principu čovjek podsvesno ima svrhu, a to je očuvanje vrste. Sada bi mogli govoriti o sebičnom genu, ali je jako opširno. Reći ću samo to da podsvjesno djeluje na nas kako bi preživio u narednim naraštajima. Zbog toga su roditelji spremni (bar većina) dati život za svoje dijete, jer gen vidi veći opstanak u mlađem tijelu. E sad da se ne čini da ne idemo u off htio sam reći da su ljudi skloni vjerovati u nešto samo zato što im to ljepše zvuči nego u nešto što je dokazano. Idem baciti krug biciklom do rijeke pa da malo razmislim.:joint:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader and CilI

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Zivi organizmi ne mogu bez duse opstati... i ne postoji ni jedno naucno istrazivanje koje moze to zakljucit,teorije svi znamo sta su... cak po mom stavu gledista i biljke imaju dusu :) i da skrenem paznju,ovde se niko ne raspravlja ili ti upada u neke svadje... ovde svako iznosi svoje misljenje i svoj stav(bar ja tako shvatam):djede:... Lazarus ti imas svoje misljenje,sto ne znaci da je ono pogresno... samo opustena spika na bazi teme i to je to... peace to all and smoke weed :razvaljen::
 

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
Pustinjak je pitao šta pokreće naše tijelo. Zna se šta ga pokreće i mislim da je suvišno to objašnjavati. I da, svi mi kao pojedinci rodili smo se igrom slučaja. Kao što sam već rekao koliko se stvari samo moralo poklopiti. Malo ti je falilo da nikada i ne postojiš i da se rodi neko sasvim drugi. I kažeš svrha. Koja je uopšte svrha čovjeka na planeti? Gledajući sa planetarne strane "nikakva".

Naše tjelo pokreće svijest,a svijest nije epifenomen složenosti sustava. Inače u svemiru ne postoji ništa bez svrhe, slučajno kiša pada,slučajno su se stanice podjelile baš tako da tvore organe koji će činiti tvoje tijelo :D znanost i duhovnost idu ruku pod ruku...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Ma normalno ljudi, pa nema ode svađe samo malo pričamo. Taman si zarolam sad jedan OG kush...:joint2:

Lazarus sve šta si rekao stoji. Evolucija nije samo na zemlji, evolucija je od kada je svemir bio vodik pa i prije. Homo sapiens je trenutno najmlađi, a najinteligentniji. Kažeš da bez čovjeka zemlja može, onda možemo povući paralelu sa ljudskim tijelom. Prednji dio mozga je najmlađi i u suradnji sa ostatkom tijela može postići "visoku" (diskutabilno s obzirom na vladu:fuck:) inteligenciju. Život može bez njega, ali neće postići tu razinu inteligencije. Na zemlji mi smo taj novi mladi dio mozga, bez nas se može ali bez bakterija za razgradnju se ne može, a to bi odgovaralo probavnom sustavu zemlje.

Svrha čovjeka je možda skrivena još. Do nje se neće doći tehnologijom i otkrivanjem novih čestica koje tvore masu, do nje se može doći sviješću. Možda se samo svrha i krije u evoluciji i shvačanju evolucije. Stat na noge uzdignuta čela i reći ja sam evolucija u ovome trenutku ja odlučujem direktno o evoluciji, ja sam taj svemir transformacija. Moja dijela i posljedice će se zapisati i prenositi...

E sad da li u toj evoluciji se kriju polja koja nisu 3-d, a kroz koja funkcioniramo je vrlo lako moguće s obzirom na saznanja iz fizike. Pokušavam iznit samo podatke kojima svi možemo pristupiti i zakljuciti, a o sv0jim doživljajima ne pricam jer je to sve rekla-kazala.

I lako je moguće da to vodi inteligencija neka kao šta ovaj forum vodi isto inteligencija. Kažu da se molekula DNK spoji je takva slučajnost, da kao da tornado prođe iznad smetlišta i spoji boing 747. Ali ne mislim da neka kao bog sheme inteligencija nego jednostavno programer koji se prilagođava i programira. E sada da li je to duša to sve ovisi o definiciji duše, ali ako gledamo kao šta se popularno gleda "Putovanje duše" moguće je.

Mogu otvorit neku igru na svom kompu, biti će različita s obzirom na rezoluciju, pa video detaljima, audio, koliko procesor može fps-a izbacit,itd. Kompjuter bi bila genetika (sjeme) koju nam roditelji daju, maternica je zemlja, ali u ona prva čašica jogurta dok se ne presadimo u veće posude nakon 9 mj. Duša bi bila igra koja se prenosi kao informacija internetom i manifestira kroz tijelo-kompjuter opet na individualan način kroz tu genetiku koju opet mi izmjenimo s obzirom na nas, a onda je mjenjamo cijeli život.

S obzirom da jedan centimetar kubni u vakumu ima veću potencijalnu energiju nego svemir cijeli kad bi se zgusnija na to, lako je zakljucit da je ovaj 3-d interface samo 3-d monitor sa voxelima koji mogu se pretvarat u bilo šta, a ono je šta informacija mu govori da bude. Pa o tome sada govore ove najpopularnije teorije fizike, strune ovo-ono.:rolleyes:

Želim reći da šta se tiće teorija fizike, postoji prostor za "dušu".:respect:
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
kopajuci po ladicama nadoh nesto sto sam mislio da sam izgubio, nadam se da ce vas zainteresirati
C.G. Jung
SEPTEM SERMONES AD MORTUOS
1916
Sedam propovjedi mrtvima sto ih zapisa Bazilid u Aleksandriji, gradu u kojem istok dotice zapad
- prva propovijed
Mrtvi se vratise iz Jeruzalema, gdje ne nadose ono sto su trazili. Moljahu me da ih pustim unutra i preklinjahu me za moju rijec, te tako ja otpoceh svoje ucenje.
Pocujte: Pocinjem s nistavilom. Nistavilo je isto sto i punoca. U beskonacnosti punoca nije nista bolja od praznine. Nistavilo je prazno ipuno. Jednako biste o nistavilu mogli reci bilo sto, kao,na primjer,da je bijelo, ili crno, ili opet, da nije, ili da jest. Ono sto je beskonacno i vjecno ne posjeduje svojstva, buduci da posjeduje sva svojstva.
Ovo nistavilo ili punocu nazivamo PLEROMA. Tako i razmisljanje i bice prestaju, buduci da vjecno i bezgranicno ne posjeduje nikakvo svojstva. U njoj nema nikakvog bica, jer bi ono tada bilo razlicito od plerome.
U pleromi je nista i sve. Sasvim je uzaludno razmisljati o pleromi, jer to bi znacilo samounistenje.
CREATURA ( stvorenje) se ne nalazi u pleromi, nego u samoj sebi. Pleroma je pocetak i kraj stvorenih bica. ...
- druga propovjed
U noci mrtvi stajahu uza zid i uzvikahu:
Htjeli bismo imati znanje o bogu. Gdje je bog? Je li bog mrtav? ...
- treca propovjed
Poput magle sto se iz mocvare dize mrtvi pridose blize, pa povikase: Govori nam dalje o vrhovnom bogu. ...
- cetvrta propovjed
Mrtvi mrmljajuci ispunise prostor, i rekose:
Govori nam o bogovima i davlima,prokletnice! ...
.peta propovjed
Rugahu se i uzvikivahu mrtvi: Uci nas, budalo, o crkvi i svetoj zajednici.
Svijet bogova se objavljuje u duhovnosti i u spolnosti. Nebeski bogovi pojavljuju se u duhovnosti, a zemaljski u spolnosti. ...
- sesta propovjed
Demon spolnost prilazi nasoj dusi kao zmija. On je poluljudski i pojavljuje se kao misao - zudnja.
Demon duhovnosti silazi u nasu dusu kao bijela ptica. On je poluljudski i pojavljuje se kao zudnja- misao.
- sedma propovjed
No kad padne noc mrtvi opet pridose tugaljjivih lica i rekose: Ima jos nesto sto zaboravismo spomenuti. Uci nas o covjeku. ...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: savomali
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.