Prihrana biljki

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ako biljke rastu u veæim posudama, nije ih potrebno prihranjivati 30 do 45 dana

Da ako ih stavis u posudu od 10-15 litra.

Za manje posude a pri normalnom intenzitetu svijetlosti može se poèeti prihranjivati biljke s polovicom propisane doze od 3 ili 4 tjedna uzgoja.

Zavisi... Kakvog je kvaliteta zemlja i kolika je tacno posuda. Moze se poceti za 10 dana ali mozda i 20...

Proceni sam... Ili napisi kolika je posuda i kakvu zemlju koristis pa ces dobiti odgovore na forumu... a ti nadji prosek izmedju odgovora i uporedi sa procenom i onda ces imati odgovor... lol al sam zakomplikovao... :icon_lol:
 

Splitsko dite

Aktivan Član
25.01.2007
179
7
0
36
jedno pitanje u vezi hrane,trenutno su u 11. danu cvjetanja,dok su bile u veg fazi hranio sam ih sa 7-4-8 ,dakle slaba hrana jer sam pomalo skeptičan u vezi s bilo kojom hranom,nastavio sam ih s tim istim hranit ali zanima me jel bi triba pojačat dozu budući da im je sad potrebniji kalij kojeg ova hrana nema baš puno?
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
OVA TEMA JE BILA OTVORENA KAKO BI VAM POMOGLA OKO HRANJENJA -NAŽALOST IMA SVAKAKIH GLUPOSTI ALI O PREHRANI MALO.

Večina preprata za prehranu koja možet enači u vasim trgovinma su mineralnog porekla, nažalost je organskih,bio gnojiva vrlo malo moguče kupiti u prostoj prodaji na području bivse Yu.
Svakako je moguče naručiti kvalitetna prirodna gnojiva sa kojim čete odraditi dobar urod+ ukus kojeg nemože nadmasiti nijedno mineralno...
Jedna takvih companija je i Plagron...naravno ima tu i drugih proizvodjača koji spadaju u vrh kvalitete.Jeste tesko odvojit novaqc za sve ali ako kupite jedan komplet gnojiva-taj vam može poslužiti za par godina sadjenja!!!!!!

Kasnije kad steknete iskustva uzgoja i nesto osnovnog znanja o prehrani biljaka,metabolizmu,.. možete i sami probati napraviti prirodno djubrivo....

evo nekoliko primera čime osobno ponekad zamenim :

dušik- koji je potreban za rast biljke :KRV
fosfor -za razvoj korena,cvetni nastavak,cvetanje: bat guano ili fosfati
kalij- ugljevje-pepeo

kalcij-dolomit
železo-krv, životinjski izmet
magnezij-krv,životinjski izmet
mikro elementi(Mn,Cu,Bo,...)- morske alge
amino kiseline- krv
proteine-krv
vitamine-morske alge
hormone-morske alge
enzimi-morske alge
huminska kiselina- morske alge

dizanje PH kalicj,pepeo,..
spustanje PH sok limuna,sulfati

za sve one kojima je lakse i jednostavnije može super poslužiti pake poput ovog koji sadrži:
paketi su radjeni po željama odnosono odabiru sadnje-bio,kokos...
ja ču navesti bio paket
1l alga grow-vege faza
1l alga bloom-cvetanje
250ml green sensation-dodatak za veči kompaktniji urod
100ml plagron roots- razvoj korena
100ml phyt-amin- za metabolizam
planer uzgoja-hranjenja
Plagronova reklamna majica

znači tu imate sve sto vam treba od početka do kraja.Cena je oko 50eura ali to če vam trajati nekoliko sezona.Svakako možete to upotrebljivati i za prihranu povrča,ruža...
Ja sam naveo Plagron jer je on nas sponzor a spada u sami prirodne prehrane za nase biljke

 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Dali bi ja mogao prilikom kloniranja grancicu ili top posle umakanja u klonex da je zabodem u kamenu vunu dimenzije 4*4*6cm koju sam predhodno natopio sa 1/10 rastvora PK 13 14 radi prehrane kada pusti koren? Ili je i to jako za pocetak? Naravno to radim samo da bi lakse video kada se zakoreni za oko 2 nedelje jer bi ih odna zatim stavio u Jedan dobar supstrat koji je bas za ozivljavanje reznica! Hteo sam ja odma u zemlju ali su saksijice od 10cm ili 1L dosta visoke pa se bojim da mi mini rasadnik za odrzavanje vece vlaznosti nebude prenizak za toliki period!:icon_lol:
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Pa sto bih stavljao PK kad imas clonex-možeš onda radije njega malo staviti...Nikakvo hranjenje nije potrebno-dapače bas tako spržite najvise clonova
 

Makaveli OS Jug 2

Aktivan Član
29.06.2007
146
18
0
36
sad sam uzeo u apoteci neke kao granule za hranit biljke...stvar je strasno jaka pise da na 10l zemlje ide 1 granula na svakih 100 dana, stavio sam 2 na 15 litara i stvarno nema sta biljka mi je pocela jako lijepo napredovati...dali da koristim bolje takvo gnojivo u krutom obliku ili bolje u tekucem ??
sto bi bilo bolje za biljku u ranijem stadiju razvoja ?
hvala
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
SLO-Era je napisao(la):
Pa sto bih stavljao PK kad imas clonex-možeš onda radije njega malo staviti...Nikakvo hranjenje nije potrebno-dapače bas tako spržite najvise clonova

A reci mi sta mi savetujes po pitanju kamene vune? Da stavljam u nju ili da odma stavljam u zemlju? Kazu da je kamena vuna jako mekana i prozracna za razvoj korena!
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
pa onda stavi u kamenu vunu.Gledaj da je vlažna ali ne bas ono skroz previse.Bilo bi najbolje kad bi otkucao ceo postupak ....jao kuckanje :(
Večer pre samog postupka dobro zalij biljke-važno
pripremi alat i dezinfikuj-sto tanji/ostriji nož to bolje:skalpel ili olfa nož (dezinficiran) če extra odraditi
destilirana voda
hormonski prašak
kad budes pravijo zarez na kamenoj vuni-jedan rez oko 1cm drugi par mm zbog boljeg oprijema.Kamena vuna je dobra jer je zračna,koren može slobodno kud mu volja i daje dobar oprijem za kamenu vunu
gledaj ,da je temp oko 22-25˙C i vlaznost.Možeš jednom dnevno pustiti CO2 (pecilni prasak-kis)
Kako bi ubrzo okorenjivanje listove klona prireži a nove poganjke odreži
Dobar klon je od minimum 10-15cm nadalje.

ajde sretno pa pitaj ako sta nije jasno
 
30.06.2007
21
1
0
40
Ero samo pitanje vezano za prvi post o prihrani ..... da li se ovim redosledom koji si naveo gnoji biljka.... i ako moze (ne nadjoh nigde na forumu) orjentaciono koliko dugo traju faze gnojenja za INdoor

Gracias :D
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Shomy_KGB je napisao(la):
Ero samo pitanje vezano za prvi post o prihrani ..... da li se ovim redosledom koji si naveo gnoji biljka.... i ako moze (ne nadjoh nigde na forumu) orjentaciono koliko dugo traju faze gnojenja za INdoor

Gracias :D

Evo druze Ako se Era nece ljutiti da ti kazem da ne postoje faze gnojenja!
Biljke gnojis po potrebi(njihovoj ne tvojoj) ili po uputstvu na samoj ambalazi gnojiva!
To sto pise u prvom Erinom postu na ovoj teni su primeri kakva gnojiva bi valjalo koristiti
u odredjenoj FAZI RAZVOJA biljke! A posto je Era mislio logicno pa je tako i poredjao omere NPK od klijanja do razvijanja uroda! Tako da ako imas mogucnosti da nabavis iste takve omere NPK ali od istog proizvodjaca gnojiva (posto nevalja mesati proizvodjace) onda bi to mozda bila idealna kombinacija za tebe! Ali prouci jos malo forum i teme o prahrani!
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Doktor@ da tu rupicu sam mislijo,važno je da se stablo i koren oprijemaju jer če se koren tako brže i bolje razrasti

shomy@ kao sto doktor:) reče, zavisi od potrebe biljke i faze njenog rasta.
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Verovatno je malo kasno za savet outdoor growerima za ovu sezonu (sem, možda, Primorcima koji rade neke kasnije sative), ali za indoor će sigurno pomoći. Naime, na tržištu Srbije se prodaju djubriva izraelske fime Haifa. Ne znam koliko dugo, ali ja sam otkrio tek ovoga leta. Pretpostavljam da se mogu naći u svim ex-Yu državama (ispravite me ako grešim) Ova firma je prvenstveno specijalizovana za djubriva sa visokim postotkom kalijuma i mikrolelemenata, pri čemu koriste određena azotna/dušikova jedinjenja koja ne izazivaju vezivanje hlora i natrijuma što je vrlo bitno u procesu sazrevanja plodova. Za nas je to jako bitno jer hedovi onda ne poprimaju onaj "travasti" biljni ukus (ipak se ne mogu neke stvari do kraja ispraviti "curingom", zar ne?).
E, sada, na terenu iz iskustva vam mogu reći da to znači BOOM za povećanje roda.
Moj dobar drug je ove godine radio "indoor to outdoor" varijantu sa Ultra Skunk i jednom domaćicom koja vuče korene iz Durban Poison. Iz određenih razloga nije mogao da ih zaliva celih mesec dana tokom jula meseca (kad su bile najveće vreline, kod nas, u Nišu, u tom periodu 9 dana preko 40C, jednom čak 45C). Neke biljke su uginule, ali po jedna od ove 2 je nekako preživela (uz jedva 10% preostalih listova, možda i manje). Trebalo ih je početkom avgusta povratiti nazad. Prvih 10 dana je išlo samo zalivanje vodom, a onda je uključeno Haifa djubrivo 15:15:30 sa dodatkom Mg i Ca. Rezultati posle mesec dana su više nego dobri (nadam se da ću uskoro dobiti fotke): hedovi su jako dobro razvijeni i primećuje se intenzivna proizvodnja smole. Ne može se očekivati neki značajan prinos, ali je jačina početkom septembra već bila sasvim O.K. kod ove Durban domaje.
Drugo đubrivo koje sam pre par dana kupio je 12,5:0:43. To je više iz razloga što imam sortu smokava koje dozrevaju svoj treći rod u oktobru i zbog palmi, juka i agava u vrtu kojima je ovde potreban kalijum da bi preživele ponekada oštre zime (oko -13-15C), mada se nadam da ni ova neće biti takva. Verujem da bi takvo djubrivo uradilo žešći Boost za hedove. To ćemo videti ove zime u indooru.
Za Haifa Chem link
http://www.haifachem.co.il/template/default.asp?maincat=3
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Ako ste iz Bg ima kod Zelenog venca-pijaca od Semenarne trgovina,ako nista imas tamo
Unichem-Plantela proizvode sa kojima možeš odradit solidan uzgoj.

U biti uvek gledajte najvise elemente koji su u gnojivima, ne firme!
 

Ograz

Aktivan Član
02.05.2007
68
4
0
50
posto san krenuo sa scrog-om , a malo me zekaju bebice, uglavnom treba mi neko djubrivo s vecim %P a nemrem to nac nigdi pa ak je netko iz Zabrega nek napise di ima, HVALA!
 

for

18.05.2007
36
1
6
53
Ovdje odavno niko ništa ne piše, ali ne znači da se ne čita, a ova tema je uvijek aktuelna.
Ne znam kako vama, ali meni je izuzetno teško pronaći gnojivo sa omjerima potrebnim za cvjetanje, posebno ono sa sa nula N, najbliže što sam do sada uspio naći je omjer 6-8-8 i 3-5-7, no nisu se pokazala baš najboljim.
Upravo zbog toga počeo sam razmišljati o kupovini pojedinačnih elemenata.U ovoj temi je davno bio jedan pokušaj da se napiše nešto o miješanju pojedinačnih elemenata, ali je taj pokušaj nekako preskočen.
Ja sam našao i kupio Fosfor i Kalij, to je neki italijanski proizvodjač.Ukoliko ste zainteresovani, mogu postati slike ovdje.
No, molio bih, ukoliko neko ima iskustava sa miješanjem elemenata, da nastavi temu, ili da mi se javi PM.

 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Ukoliko ste zainteresovani, mogu postati slike ovdje.​
Ajde znaš da svi vole slike,samo daj pa će rasprava o elementima bit zanimljivija.Osobno mislim da je to mješanje odvojenih elemenata nepotrebno jer se opet treba zezat sa mikroelementima i zahtjeva više zaebancije,al ako se sve dobro napravi sigurno da je bolje nego ova kupovna predsmixana gnojiva,sve ovisi koliko se ima volje i znanja.Dok me plantella služi dobro neću je mjenjat.
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Jos jedna mogucnost ti je da kupus prehranu N-P-K od istog proizvodjaca kao sto si kupio i samo P i K!
Onda iz ovog sto je N-P-K imas neki omer od recimo kako si naveo 6-8-8 plus mikro elemente u njemu a onda dodas u nega P i K i tako pojacas koncetraciju!
I dobijes recimo N P K - 6 18 18, ili kako vec hoces!
Naravno mora biti isti proizvodjac i naravno da moras da pitas trgovca ili nekog ko se razume bolje dali se sme mesati ta prehrana jedna sa drugim, i naravno da nekako izracunas koliko ml P i K ti treba na koliko ml NPK da bi dobio koncetraciju koju si zeleo!

Ja imam posebno P-K - 13-14 BIONOVA

A posebno samo NPK 5 4 4 BIONOBA koristim ga u vegetaciji
a onda na cveranju dodajem PK + sam kupio neki Buster!
 

dehhiher

Aktivan Član
05.04.2007
90
0
0
49
SLO-Era je napisao(la):
U koliko je zemlja kvalitetna nece nam ni trebati prihranjivati, prvih 20-25 dana.Takodje je vazno odabrati dobre kvalitetne posude...
Ovo je orjentivni prikaz, da bi lakse videli u kojoj fazi je zasta potreban koji od elemenata NPK
-11/44/11-razvoj koreninskog sistema i cvetnog nastavka
-20/20/20 vegetativna rast
-21/11/21 vegetativna rast
-9/12/36 razvoj uroda
-0/52/34 dozorevanje uroda,razvoj cvetnog nastavka,razvoj koreninskog sistnma
Ovo me jako zbunjuje. Tj. ako imas dobru zemlju, shto je chini mi se najlakse jer svuda ima substralovog treseta sa lava granulatom ph 6,8 i nisam prihranjivao 20 dana, a presadio sam ih iz casice jogurta u saksiju od 8-9l, i naglo su pocele rasti (5 dana) bez dana shoka. lisce se odlicno razvija i stablo pa sam mislio da prihranim (pretpostavljam za koren) ali bih i trebao preci na 12/12.
pa se pitam odakle sad ja da pocnem i koji je ovo raspored. razvoj korena pa veg pa veg = 21 dan posto se hrani jednom nedeljno (ili cesce?). a nisam hranio zbog gore.

shta je urod a shta cvetni nastavak valjda samo cvet.

i sad kad predjem na 12/12 (23-24 dan od nicanja) dali da pocenem sa 4-4.5-8 (substral za cvetanje orhideja (duplo skuplji od ovog za cvet)) ili klasika za cvetanje 12-36-12 ??

znam da je ovo jako stari text i dosta je zbunjujuc tj. nisam siguran da faze imaju neki redosled. pa bih molio ako moze malo da se utanachi.
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Cekaj druze sta ti je sto si tako u frci!!!!
Pa radis nesto a neznas osnovne pojmove!
Slo-era je navodio kakva bi prehrana valjala da se stavlja u zemlju koja posle 20-25 dana kako je naveo gubi skoro sve sastojke NPK koji su bili u zemlji do tada!!!
Znaci ti samo podeli na veg. fazu i na cvet. fazu i bices manje zbunjen!
U veg fazi furaj prehranu za veg. a u cvetanju za cvetanje!
Ako si sada presadio onda nemoj da stavljas nista u zemlju jedno 20 dana jer sada koren ima prehranu u dovoljnim kolicinama!
E kada to prodje onda pici neko sa vecim procentom P i K!
To ti je za cvetanje 5!
Jer ako sada sipas jos prehranu u zemlju koja je vec dobro snabdevena mozes samo da zjbs stvar!
E sad ti prebaci na cvetane ali opusteno sa prehranom! bar jos 20 dana! Tj od dana kada si presadio pa do 20 dana!

Sretno!

Pozzz!
 

dehhiher

Aktivan Član
05.04.2007
90
0
0
49
Heh, Kada Sam Radio Prvi Grow i Pratio Ovo Sa Sitea (Jos sam i odstampao nekoliko tekstova i upisivao za podsetnik shta se radi i sl.) Mlogo sam se zbunio i Jako! A tekst je Stari i pretpostavljam da se odnosi na kamenu vunu ili sl. a ne na treset. i kasnije Era kaze da ga 3x rasadjuje.
a drugo je pitanjce kad predjem na 12/12 (23-24 dan od nicanja) dali da pocenem sa 4-4.5-8 (substral za cvetanje orhideja (duplo skuplji od ovog za cvet)) ili klasika za cvetanje 12-36-12 ??
pretpostavljam da je prethodni odgovor substral 4-4.5-8.
U principu sam skapirao kad procitam tvoj odgovor jos 2x. samo da napomenem da ne radim rezanje jer imam 8 kom. i dovoljno ce biti i 3-4 zenke.
uh prekjuce sam ne cekajuci odgovor ipak dodao 14-11-25 jer su neki listovi bili malo bledji i krajevi donjih listova da se suse, a zelena masa biljke se Jako naglo uvecavala! (20 dan, oko 5 dana u vece saksije) tj. 2litra slabijeg rastvora (ono sto pise u uputstvu uvek dajem najslabiju varijantu) na 8 biljki da li je to mnogo i da malo jace zalijem sledecih dana. nesto me to zalivanje muci. jer sam u prvom grow ima prejako zalivanje u 4-5 nedelji.