prvi grow HELP

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.10.2012
12
2
0
36
Box je 1.5m x 1.5m x 2m visine, nalazi se na vanjskoj temp iznutra je obložen u stiropor cijeli, grijalica radi stalno, lampa je 400w hps na 18/6, vent za izlaz je 1 od 100mm od wc-a i 2 pc za ulaz zraka.
Biljke su posađene prije tjedan dana i imam jedan veliki problem VLAGA....
Vlaga mi je od 25% do 35% i ne mogu ju nikako podignut a pokušavao sam svašta.
Unutra je konstantno kanta za boju od 25l puna vode u koju puše grijalica, stavljao sam vlažne krpe po podu, ovlaživać zraka koji je namijenjen za 100m2 i na sve to možda dobijem 5% vlage.
Jedino kaj sam primjetio da ima učinka je kad prskam sa štrcaljkom (onom di je tekučina za pranje stakla) vodu po foliji okolo onda se vlaga digne do 45% ali je problem sto to djeluje max 2 sata.
Ima tko kakav pametan savjet???

Da još jedno pitanjce vezano za gnojenje. Uzeo sam zemlju Substral, Terra Magma jer sam čitao da se preporuča, znam da je to kvalitetna zemlja puna svega kaj je potrebno biljkama, i sad me zanima dali je tu zemlju potrebno dodatno gnojit? odnosno ako ju gnojim koliki će to efekt imat.
A dnevnik otvorim kroz koji dan samo da ulovim nešto vremena....
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
zemlja ti je ok za prvih mesec dana, ako su biljke u adekvatnim posudama, nisi rekao litrazu, posle treba povremeno gnojiti, za vlagu nemam bas ideja posto vidim da si svasta radio, ne kontam kako tako niska, otvori povremeno vrata malo, pa napolju je trenutno vlaga 80%, bar ovde kod mene ;) ja sam imao box vani i nikada nije padala ispod 50%, tokom proslog meseca. jos sam dogrevao kaloriferom koji dodatno isusuje a nisam koristio vent. za tu povrsinu boxa si trebao potraziti lampu od 600w, al ajd sad furaj i daj dnevnik pa sva pitanja na jednom mestu a mi mozemo pratiti razvoj dogadjaja od pocetka, sretno
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
Mislim da se svi skupa nepotrebno opterećujemo tom vlagom, ja recimo više uopće ne obračam pozornost na to i ništa im ne fali ..
Ako su joj ostali uvjeti dobri (zemlja, voda s kojom zaljevamo) to malo vlage što fali baš im ne radi neki problem osim ako nije lampa od 400W nabijena 10cm iznad njih pa nije problem u vlazi već u temperaturi odnosno jačini svjetlosti koja ju prži...

Ako baš očeš vlagu, uzmi veći podmetač (natopi onaj hidroton(glinene kuglice) ili kako se već zove), u manji podmetač stavi prvo teglu (da ti tegla ne stoji u vodi), pa teglu i taj manji stavi u veći.
U prostor između većeg i manjeg podmetača natrpaj vlažne kuglice, malo zalij i eto vlage koja isparava prema gore ....
Ili u cijeli donji dio boxa možeš piknut te kuglice...

Što se tiče gnojenja, bar 2-3 tjedna (ovisno o veličini tegle) ako ne i više ne moraš gnojiti, eventualno neki dodatak za korijen o čemu ti može više reći netko tko to koristi....
 
20.10.2012
12
2
0
36
Tnx.
Posude su od 20l, a vrata otvaram svako malo i u par min se popne na 50% do 60% al nakon sat vremena opet je na 30% :( vjerojatno grijalica isušuje zrak.
Box sam namjerno napravio malo veći tako da ima mjesta za bit unutra + grijalicu + kantu vode + trenutno ovlaživač, razmišljam si spustit nekakvu pregradu sa folijom da odvojim to sve od biljki kako bi se svijetlost zadržavala u tom dijelu, a opet da zrak može cirkulirat između.
Razmišljao sam puno oko toga s vlagom i kontam si da mi ventilacija nije preslaba? da stavim još jedan wc ventilator za upuh i jedan za ispuh, jer zna tko dali bi to dalo rezultata?
Inače spesifikacije za ovaj vent za ispuh koji trenutno imam su: promjer 100mm, 2350 RMP, protok zraka 100 CBM/h.
Što bi značilo da mi je izmjena zraka u boxu 20 puta u satu pošto mi box ima malo manje od 5 m3.

Vidio sam negdje na forumu da je ventilaciju potrebno napravit na način da ispuh zraka bude veći nego upuh, a istovremeno da ne smije bit prevelika razlika da se ovaj za ispuh nebi gušio... dali su ova 2 za pc preslaba 120mm, 12V?
Pls ljudi ako neko ima neku ideju.... ne bi bilo humano da biljčice odu u k...

I baš to što kažeš vlaga vani je 80+ a ja imam prenisku vlagu :( ironije li..... na sve sam računao ali ovo nisam očekivao....

A taj hidroton di to ima za kupit i koliko bi mi ga trebalo?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
selomojemalo je napisao(la):
... Razmišljao sam puno oko toga s vlagom i kontam si da mi ventilacija nije preslaba? da stavim još jedan wc ventilator za upuh i jedan za ispuh, jer zna tko dali bi to dalo rezultata? ...

frend, sve sto sam do sada radio u indooru radio sam bez i jednog venta... mozes pogledati moje dnevnike... a ovo kako je krenulo mozemo pretvoriti u tvoj dnevnik, samo izmenimo naslov a ti krenes kaciti fotke, informacija si vec dovoljno dao ;)
 
20.10.2012
12
2
0
36
da imaš pravo to sam si i ja konto malo sam otišo preširoko i imam podosta pitanja pa da netrpam tu sam se bacio na izradu dnevnika.... aj ostavi još malo ovu temu da kopiram text tamo (da nemoram sve tipkat) pa se javim kad kreiram dnevnik..
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
ako ti vlaga ne stvara probleme, znaci kao biljka ne pokazuje znake bolesti nemoj se opterecivati, meni je vlaga u pc kucistu oko 40, nekad 50 nekad i 30 i nisam imao problema a vlazne krpe, kanta sa vodom i ostalo ti ne moze pomoci, znaci ako biljka ne pokazuje da joj je lose ne brini i ne komplikuj :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
selomojemalo je napisao(la):
... aj ostavi još malo ovu temu da kopiram text tamo (da nemoram sve tipkat) pa se javim kad kreiram dnevnik..

teme se ne brisu

@ WeeDiĆ - bas tako
ako nema konkretnih problema vezannih za manjak vlage kao uzrocnik, ne opterecuj se %
 
20.10.2012
12
2
0
36
Iskreno još se nisam pročešljo forum vezano za bolesti i to... idem korak po korak i tek sam krenuo, ali budem
al me jebe kaj sam na više mjesta vidio da vlaga nikako ne smije past ispod 30% uz to što sam početnik me strah da bolest ne otkrijem prekasno... a growam radi ulja i jako mi je bitno da uspije....
 
25.07.2012
4
0
0
42
Pozdrav. pošto mi je ovo prvi post, želim se zahvaliti administratorima što su napravili i što odžavaju ovako lijep forum. Ovaj forum me je i potakao na uzgajanje.
sjemenke su sa ulice... dobio sam 4 biljke iz 5-6 sjemenki koliko sam ih skupio( gledao sam da budu tigraste, da lijepo izgledaju).
dvije biljke sam stavio u dugačku saksiju zajedno, a druge dvije sam stavio u jednu veliku. (znam greška odmah... ali pazi sad ove greške)
stavio sam ih pod dvije neonke dužine 120cm, jedna je bijela, druga flora-osram. svijetlo 12/12. (palmface).
ali hajde radi greške trebalo im je dugo da narastu malo... ali sam dobio odmah rezultat 2 muške 2 ženske... muške bacio, ženke ostavio u dvije saksije posebno.
sjetio sam se da sam trebao početi sa 18/6, te ih prebacio.
jedna mi je rasla predivno, druga nekako tanko... kad sam je stavio u drugu saksiju i ona je krenula i prestigla ovu prvu, ali je bila rijetka.
i sada je rijetka u odnosu na ovu drugu.
čini mi se da je jedna sativa(ova rijetka, ima uže listove), a druga indica(šira i gušća, također je tamnije zelene).
i tako su one rasle par mjeseci, pustio sam ih do metar visine. ali rasle su na istoj količini rasvjete( dvije neonke). ubacio sam nedavno još 3 sijalice po 23 wata. sad je svijetlo malo bolje. već su procvjetale, čini se da neće biti loše. boljke sam uspio rješiti, jednom je zbog previše gnojiva lišće počelo žutjet..
imao sam i nekih mušica, ali sam ih rješio u početku insekticidom i žutim ljepljivim trakama. svaki dan sam zaljevao po čašu... pa sam prešao na rastvor 5-5-5, a sad ih zaljevam gnojivom za cvjetanje biljaka...izgleda ok. dobro rastu.

ranije se dogodilo da je nestalo struje pa se vjerovatno poremetio raspored svjetla... indika je postala hemafrodit. na slikama možete vidhjeti njene grozdove. prvo sam ih poprskao vodom, a onda pincetom kidao grozdove prije nego su se otvorili...(ova sativa je odmah pored indike).. a onda sam lagano odustao. sad su obe oplođene i imaju sjemenke. negdje sam pročitao da ako hemafrodit oplodi ženku da ću imati pretežno feminizirano sjeme. ovdje je još slučaj hibridnog sjemena između indike i sative. mislim. uglavnom, kad ove dvije poberem a mislim da će to biti za manje od mjesec dana... sadim ove sjemenke sa sative. onda ću i napravit dnevnik uzgoja. box koji sam složio je malo nepristupačan i nije za pohvalit, ali nakon ovog prvog, probnog growa pravim kako treba, a onda i stavljam u dnevnik.

evo, nakon ove priče i opisa situacija, molio bih mišljenje vas iskusnih šta mislite o mom growu i da li će to biti pušljivo.
da sumiram: jedna oplođena sativa i do nje indika hemafrodit. pun box seksa :)
slaba rasvjeta(sad trenutno ima 2 neonke sa 35w i 3 sijalice 23w(3x1150lm), ventilacija ok, stavio sam i ugljeni filter,
za održavanje vlage koristim namočen peškir koji stoji u posudi punoj vode(peškir je na vješalici, dno je umočeno u vodu).
vlaga je najmanja bila 20%, a kreće se oko 40- 75 uglavnom.
za grijanje sam uvalio konvektor, namjestio mu termostat da drži 20- 25stupnjeva.
nisam nikad provjeravao PHzemlje kao i količinu CO2.
možda bi mogao stavit malo germe u teglu...?
šta bi trebalo raditi dalje sa ovim growom?
sativa se čini rijetka iako su cvjetovi već počeli dobijati smeđu boju. indika se čini ok. osim što je hemić.
Pozdrav veliki i hvalaunaprijed na savjetima.
evo i linkove na slike:


Uzgajivači koji koriste zemlju :

1.Uzgajate li svoje biljke iz sjemenki ili klonova(reznica) ?
sjemenke (ulica)
2.Koliko su stare vaše biljke ?
5mjeseci
3.Koliko su visoke vaše biljke ?
1metar
4.Kolike su tegle ili posude u kojima su vaše biljke ?
5-6litara
5.Kakva je vaša zemlja (Sa čime ste ju mješali , jel zagnojena, )
supstrat smješan sa stiroporom. malo zagnojenja kasnije.
6.Kako često zaljevate i kakvu vodu koristite ?
svaki dan, voda iz česme, ostajala dan. kasnije mješavinom gnojiva univerzalnog 5-5-5, a sad kod cvjetanja sa mješavinom za cvjetanje.
7.Kakav je ph vaše vode (bar približno ako imate lakmus ph tester) ?
neznam
8.Kakva gnojiva koristite i kakav je omjer N:p:K (odnosno dušika,fosfora i kalija) ?
univerzalno 5-5-5, univerzalno 5-8-? (uglavnom za cvjetajuće biljke)
9.Kakva svjetla koristite (koliko wata koliko lumena,HPS,MH,fluo,halogen,običnu) ?
35w coolwhite(120cm) 3500lm + 35w fluora(120cm) 500 lumena. kasnije tj. nedvno sam dodao tri fluo coolwhite 23w, 1150lm. ukupno oko 8000lm (znam malo)
10.Koliko su lampe blizu biljki (udaljenost od vrha biljki) ?
10ak cm. 5- 10 - 15cm
11.Koliki je vaš prostor u kojem gajite (u metrima kvadratnim ) ?
oko 0.5m2 45cmx120cm, visina 160cm

12.Kolika je temperatura i vlaga u vašem prostoru za uzgoj ?
optimalna. od 20 - 25, vlaga rijetko 20-30, često 40- 60.
13.Koliki je ph zemlje ?
nikad mjerio
14.Dali ste uočili nekakve insekte u vašem prostoru za uzgajanje ?
male leteće, rješio ih sa sprejom i žutim ljepljivim trakama
15.Koliko imate iskustva u uzgajanju ?
nimalo. (vidi se iz prethodnih odgovora)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
grow traje predugo, jako slaba rasveta za toliki prostor, male posude za tu visinu biljaka, prinos ce da bude slab i dikutabilnog kvaliteta, ako je genetski uzrokovan hermafroditizam seme moz da bacis, i sa jedne i sa druge, grow pod ovim uslovima nece biti gotov za mesec dana
 
25.07.2012
4
0
0
42
samo mali ispravak, ove dugačke neonke, jedna je 36w, 3500lm. druga je fluora 550lm.
dakle ukupno sada imam: 3500+550+3500 = 8000lm na pola metra kvadratna. da li će mi pomoći neki jeftiniji reflektor.. nešto tipa ovo: http://snackbar4u.cz/loket1/reflektor.jpg
i ako da mislio sam dodat dva reflektora na ovo postojeće, samo koje žarulje staviti u njga? one što su došle ili da kupim neke štedne?
 
25.07.2012
4
0
0
42
bitno mi je da završim ovaj grow za mjesec dana. nakon toga sve raspakiram i pravim novi box, ali ovaj put kako treba.
također molim mišljenje o ovom novom boxu. u prostoru od 130cm X 45cm i visinom ukupnom od 163cm namjeravam podjeliti prostor na dva djela.
donji dio za vegetaciju bi bio visok 60cm. gornji za cvjetanje 100cm. namjera je da biljke nakon što dosegnu visinu do lampi, prebacim u gornji. u biti evo slika:
Pogledajte prilog 3766

molim vaše mišljenje i prijedloge. box je stealth.
u odjeljku 1 su klonovi, 2 majka, 3 cvjetanje.
ventilacija bi imala 3 ugljena filtera u odjeljku 3.

mislio sam u taj reflektor staviti mh ili fcl lampu.
 
25.07.2012
4
0
0
42
PowerSeed je napisao(la):
slabo je to svetla drug, ja u pc-boxu imam 4x25, a ti u prostoru 1. i 2. planiras sa 2~3 od 23w, dok u najvecem jedva prebacis 6.000Lm... i ne postoji fcl lampa
mislio sam cfl... još me to sve buni... ali ok. skontat ću...
kako bi ti riješio ovaj prostor? cilj mi je da ne pređe preko 500w.
da samo dimenzije pojasnim.
prostor 1 i 2 su spojeni, širina maximalna je 45cm, dužina 130cm.max. visina 60cm. za majku 80.
prostor 3 također ima 130 dužinu, visina je 100cm, a širina se može protegnuti do 60cm max.
koliko minimalno lumena a koliko optimalno da stavim u 1, 2, a koliko u 3.
ima li senzor za CO2 i gdje ga mogu naći?
imam namjeru složiti kontroler digitalni, koji će kupiti sa senzora situaciju u zraku pa na osnovu toga uključivati uređaje i isključivati..
tipa, ako je temperatura izašla iz granica pali/gasi grijač.. isto za co2 i vlagu. za reguliranje vlage bi stavio onaj ultrasonični fogger koji bi se palio pomoću ovog kontrolera.
ako ima nešto što sam preskočio u vezi ovog kontrolera, molim te da mi kažeš šta. tako da složim pravu malu automatiku za growere. naravno, kad to završim, znat će te kako sam ga napravio.

u vezi biljaka... ova sativa nekako ima rijetke cvjetove, a već su počeli dobijat smeđu boju... uglavnom, kolko vidim neće imati budove spojene kao što bi trebalo nego puno malih raštrkanih budova. a ovaj hemić bi mogao imati malo veće budove. već se na obe ukazuje smola..
hvala na brzim odgovorima...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
drug, ako hoces da bude kako treba i da imas tri odvojena prostora tih dimenzija, nista ispod 150w (eventualno 110) dole u svaki i bar 250w gore ne bi valjalo, i to savet hps, naravno uz dobro hladjenje jer si tanak sa visinom, i to ti je taman malo preko 500w ukupno, a ti sad probaj sa 3000Lm pa vidi kako ce da ide
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
vutralis je napisao(la):
ima li senzor za CO2 i gdje ga mogu naći?
imam namjeru složiti kontroler digitalni, koji će kupiti sa senzora situaciju u zraku pa na osnovu toga uključivati uređaje i isključivati..
tipa, ako je temperatura izašla iz granica pali/gasi grijač.. isto za co2 i vlagu. za reguliranje vlage bi stavio onaj ultrasonični fogger koji bi se palio pomoću ovog kontrolera.
ako ima nešto što sam preskočio u vezi ovog kontrolera, molim te da mi kažeš šta. tako da složim pravu malu automatiku za growere. naravno, kad to završim, znat će te kako sam ga napravio.

Naravno da ima sve to i super je, samo se ti prvo potrudi oko osnova growa, pa onda možemo u hi tech mode preći.
Imaš arduino kontrolere i mali miljon senzora za njih, samo to treba znati isprogramirati, a neki su i dosta skupi.
Ako sam dobro shvatio ti hoćeš sam slagati konroler, a ne kupiti gotov ne?

Prvo nabavis arduino ili slični kontroler (neznam ako arduino uno ima dovoljno pinova za sve senzore, mozda neki šalju analogne podatke, pa ih treba digitalizirati), evo nekolko tih pa proučavaj, istraživaj:

:sun2:kontroleri Hiduino ATMEGA2560 16AU ATMEGA16U2 USB Cable for 2012 Arduino's Mega 2560 R3 | eBay i Arduino Mega 2560 Board with USB Cable | eBay
:sun2:ph circuit, senzor i oprema za kalibraciju Ph Kit Sensor for Arduino Solutions Circuit and Sensor | eBay
:sun2:senzor za toplinu i vlažnost DHT11 Temperature Humidity Sensor Breakout for Arduino All Microcontrollers | eBay
:sun2:senzor modul za co2 MG811 MG 811 CO2 Carbon Dioxide Sensor Module for Arduino and Other Mcus | eBay
:sun2:co2 senzor MG811 Carbon Dioxide Sensor Electrolyte CO2 Sensor New | eBay
:sun2:treba ti i real time clock module 1pcs I2C RTC AT24C32 DS1307 Real Time Clock Module for Arduino AVR Pic 51 Arm | eBay
:sun2:ako hoćeš i koncentracije gnojiva (EC, ppm) znati treba ti i Conductivity Kit Sensor for Arduino Solutions Circuit and Sensor | eBay

Evo samo tu ti ima opreme od $250, a sa ovim EC modulom i senzorom $410 i to bez poštarine!!
A sad ako ti hoćeš i da se EC, i pH vrijednosti same korigiraju opet skače cijena jer pumpe za doziranje nisu nimalo jeftine, tj opet barem + 150€ minimalno.

Dosta velik zalogaj je ovo, a ti nemaš osnove još, zato sve u svoje vrijeme...
:bale :thewave:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: SkyHighatrist

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
bolje nabavi hps za svoje biljke i odradi jedan klasican grow, mani se sad senzora i tralalala-la... vidis li cene, a ti vitlas jeftiniji reflektor uz jeftinu rasvetu

vutralis je napisao(la):
... u vezi biljaka... ova sativa nekako ima rijetke cvjetove, a već su počeli dobijat smeđu boju... uglavnom, kolko vidim neće imati budove spojene kao što bi trebalo nego puno malih raštrkanih budova. a ovaj hemić bi mogao imati malo veće budove. već se na obe ukazuje smola ...

direktna posledica svega na sta sam ti skrenuo paznju, tesko da sad ne znam kako mozes revitalizovati te biljke, ali zato sledeci grow moze biti bolji ako se malo potrudis oko osnovnih stvari a ne neke tamo automatizovane procedure