Srbijo, mislim da je vreme...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Lobiranje, lobiranje i samo lobiranje.
U modernom svijetu sve se placa. Era koju mozemo nazvati "najmracnijim kapitalizmom", ako ne platite - nemate (struja, voda, telefon, smece, doktor, pop, hodza, knjigovodja, hrana, odjeca, obuca, skola..)
Svi gledaju licni interes, bilo da se radi o pojedincu, grupi ili organizaciji. Nema interesa - nema angazovanja.
Zar ste pomislili da je neko zabranio biljku koja raste sama od sebe samo zato sto je neko popusi?! Neko je uvidio da mu ta biljka pravi ogromnu konkurenciju i dosao je na ideju da je izbrise iz liste konkurenata. Mafije se medjusobno ubijaju zbog konkurentnosti, a ne zbog zelje za ubijanjem.
Razmislimo, koliko novca ide dilerima za kupovinu trave? Gledano iz uze perspektive, samo u jednoj akciji policije zaplijeni se vrijednost koju mi ne mozemo ostvariti za citav radni vijek. Kada bi se sva ta sredstva koja se daju dilerima preusmjerila na lobiranje uticajnih ljudi u vladi, sasvim druga prica bi to bila.
Kada bi svi u Srbiji, koji kupuje travu, odvajali novac na stranu na vremenski period od godinu dana, i da se sav taj novac nakon godinu dana skupi i baci na radni sto ministra policije isti bi se iz petnih zila napeo da se konoplja, bar, dekriminalizuje.
E sad, postoji tu i druga strana medalje, a to je koliko ce sredstava oni kojima to ne ide na ruku baciti na isti sto istom covjeku.
Sve u svemu, moje je misljenje da se kod nas zbog velikog interesa farmacije i narko mafije, jos dugo nece stavili na dnevni red legalizacija konoplje, bez obzira na sve, cini mi se da nismo dovoljno konkurentni.
Ovo za proteste, mirna okupljanja, flajere itd., mozete doziviti kao nekakvu razbibrigu u vremenu kada ne budete imali nista pametnije u planu.
 
03.06.2012
3
0
0
28
Mislim da bi u Srbiji, odnosno, u Beogradu da se legalizuje trava.. Trebalo bi da sadasnjem predsedniku Nikolicu odnesemo ulutkuzapunje da proba, odusevio bi se .. Ali, nazalost niko nema hrabrosti da to uradi! Beograd kao Amsterdam :)
 
22.10.2011
18
0
0
48
Od neceg moramo poceti...

Evo aktuelnog stanja u Srbiji, tacnije kako drzava trenutno gleda na stanje:

Glava dvadeset treća KZ RS:

KRIVIČNA DELA PROTIV ZDRAVLJA LJUDI

Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga

Član 246

(1) Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili ko radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili ko posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se zatvorom od tri do dvanaest godina.

(2) Ko neovlašćeno uzgaja mak ili psihoaktivnu konoplju ili druge biljke iz kojih se dobija opojna droga ili koje same sadrže opojnu drogu,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(3) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno od strane grupe, ili je učinilac ovog dela organizovao mrežu preprodavaca ili posrednika,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina.

(4) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno od strane organizovane kriminalne grupe,
učinilac će se kazniti zatvorom od najmanje deset godina.

(5) Učinilac dela iz st. 1. do 4. ovog člana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu može se osloboditi od kazne.

(6) Ko neovlašćeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstance za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovu proizvodnju i preradu oduzeće se.

Neovlašćeno držanje opojnih droga

Član 246a

(1) Ko neovlašćeno drži u manjoj količini za sopstvenu upotrebu supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine, a može se osloboditi od kazne.

(2) Učinilac dela iz stava 1. ovog člana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu može se osloboditi od kazne.

(3) Opojne droge oduzeće se.

Omogućavanje uživanja opojnih droga

Član 247

(1) Ko navodi drugog na uživanje opojne droge ili mu daje opojnu drogu da je uživa on ili drugo lice ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja opojne droge ili na drugi način omogućuje drugom da uživa opojnu drogu,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno prema maloletnom licu ili prema više lica ili je izazvalo naročito teške posledice,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

(3) Ako je usled izvršenja dela iz stava 1. ovog člana nastupila smrt nekog lica,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri do petnaest godina.

(4) Za delo iz st. 1. i 2. ovog člana neće se kazniti zdravstveni radnik koji u okviru pružanja medicinske pomoći omogućava upotrebu opojnih droga.

(5) Opojne droge oduzeće se.

(ubacili su 246a, da se mozes nagoditi sa tuzilastvom ako im platis, cifre su od 1000e pa navise, citaj: dopisali su da ko ima para moze da se drogira koliko hoce, dokle god ima para i da se nagodi sa tuzilastvom - ukratko, zakon za bogate)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
To je opsti zakon civilizacije, prije zakona civilizacije vazio je zakon jacega! Danas platis sposobnije da savladaju jaceg ili platis da ne ides u tvorza.
Para vrti gdje burgija nece!
 
22.10.2011
18
0
0
48
Naravno da para vrti gde burgija nece, to je uvek vazilo, cak i u vreme "postenog" socijalizma.
Jednostavan nacin da se konoplja dekriminalizuje u Srbiji: ako bi npr. Delta Agrar ili MK Komerc nanjusili koje pare leze u tom poslu, mislim da bi zakon bio izglasan za manje od 48h. Svi oni "brinu za nasu omladinu" a sa druge strane uvaljuju nam (zakonom zabranjenu!) GMO, neatestirana djubriva, herbicide i pesticide nabavljene iz Azije,itd.
Da ne skrecemo mnogo sa teme, svi smo svesni stanja u Srbiji, nego da vidimo sta nam valja ciniti da se pomerimo sa ove mrtve tacke na kojoj se sad nalazimo.
Naravno, da imamo para da platimo lobiste, izbrojali bi gomilu na sto i pustili njih da nam odrade posao.
Ovako, hajde da pokusamo da smislimo neko ekonomicnije resenje?

PS: "(6) Ko neovlašćeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstance za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina." - da li to znaci da ako policija nadje moju High Times kolekciju (10+ brojeva) da mogu da fasujem Zabelu /Mitrovicu na najmanje 6 meseci? U sadasnjoj Srbiji me malo toga moze iznenaditi.

edit: dobra vest za nasu stvar, na Nacionalnoj Geografiji prikazuju "Weed War" serijal, sto smatram odlicnim za edukaciju sirih narodnih masa o pozitivnim (pogotovu antikancerogenim) svojstvima medicinske konoplje.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Od mojih mail-ova mrka kapa...poslao sam na 10-ak adresa,niko mi još ništa ne odgovara a kakva je situacija izgleda i neće.Bojim se da šaljem ponovo i da dosadjujem...

Dok ne smislim nešto novo,pratim temu....
 
22.10.2011
18
0
0
48
Imam par ideja kako bismo mogli da pokusamo da pokrenemo stvar sa mrtve tacke.
Preko svojih poznanika koji rade na medijima (nekoliko televizija sa nacionalnim\lokalnim frekvencijama je u pitanju) pokusavam da proguram ideju
da neka od televizija odradi emisiju sa temom medicinske konoplje.
Problem koji mi pada na pamet sa tim je da nam se to ne obije o glavu tj da se emisija ne pretvori u zamenu teze i klasicno pros*ravanje o konoplji :D
Vec je spomenuto da je neka lekarka (zaboravih kako se zove) govorila o dobrobiti medicinske konoplje, pa da vide da nju dovedu da gostuje.
U Blicu je sutradan osvanuo clanak da nema dokaza da je konoplja dobra protiv multipleks skleroze.Blic je posebna prica, o njemu kasnije.

Medjutim, Srbija je u specificnoj situaciji sto se cele stvari tice.
Imamo veliki otpor u medijima i zlonamerno izvestavanje (u cemu Blic prednjaci), sa malicioznim informisanjem i plasenjem javnosti oko konoplje.
U Blicu se svaka zaplena konoplje predstavlja bombasticnim naslovima "genetski modifikovana marihuana", "opasna droga skank", "vestacka marihuana",itd
Ko se imalo razume u konoplju, takvi tekstovi mogu da ga nasmeju ali prosecnom coveku usadjuju pogresnu sliku o svemu, da je to droga opasnije od heroina
ili da ce svako ko konzumira konoplju da zavrsi navucen na heroin.

Trebamo se boriti i komentarisati svaku vest u medijima o zapleni konoplje.
Na Blicovom sajtu urednici cesto cenzurisu argumentovane stavove o dobrobiti konoplje,
a pustaju komentare naduvanih klinaca da bi trebalo "legalizovati vutru" sto nam otezava borbu za nasu stvar i
predstavlja nas krajnje neozbiljnim u javnosti (maltene da smo narko dileri koji hoce da truju nasu decu).
Cesto se pitam za koga to novinari u Blicu ustvari rade?

Trebamo obavestavati ljude da od zabrane konoplje korist imaju samo mafija i farmaceuti.
Veliki problem su nam i "patriJotske" organizacije sa svojim "bla,bla,bla, necu da mi se narkomani setaju po ulici" stavom.
Za nih ima leka jer je konoplja tradicionalno prisutna u nasem narodu, tako da im taj argument otpada.

(obrisao sam deo posta zbog Pravila Foruma clan 10, ne spominjati politiku/religiju)

U Srbiji je postojala vekovna tradicija gajenja konoplje u razne (tako i medicinske ) svrhe,
ima par knjiga na tu temu, objavicu odlomke o tradiciji u nasem narodu,
tako da im izbijemo glavni argument da je konoplja zlo koje je doslo sa Zapada, sto pokusavaju da nam predstave.

Moj je deda gajio konoplju, i pradeda i cukundeda itd, tako da ne mogu da nam prebace da cemo potonuti kao Atlantida ako se promeni zakon o konoplji.
Bilo bi dobro da nadjemo nekog veterana (po mogucstvu da je bio na Kosovu 90ih, neko ko je rizikovao zivot za ovu zemlju) koji ce istupiti u nase ime
da bi im izbili glavni argument da radimo protiv ovog naroda i ove drzave.
Za pocetak se fokusirati na medicinsku primenu konoplje ( da li da dozvolimo da nas truju zapadni farmaceuti)
jer sve drugo bi imalo kontra efekat.

Jedan sudski presedan nam je dovoljan da pokrenemo stvar sa mrtve tacke.

Veliki problem mozemo da imamo sa strukturama koje su povezane sa mafijom jer svi znamo da od prohibicije korist imaju samo narko klanovi i lenji policajci
koji svoje mesecne kvote hapsenja popunjavaju hapseci klince koji duvaju, izbegavajuci da udare na velike igrace koji nam decu truju heroinom.
zato, da se fokusiramo na medicinsku konoplju.

jos jedna stvar: Srbija kao pravni naslednik SFRJ je potpisnica Konvencije UN o kontrolisanim supstancama iz 1961. Svaka drzava koja je clanica UN MORA da potpise niz konvencija da bi imala puno clanstvo, bez tih potpisa NEMA clanstva u UN, ova konvencija je jedna od njih.
(pogledajte: http://www.unodc.org/pdf/convention_1961_en.pdf ), tako da prica o legalizaciji na zalost u startu otpada.

Moguca je jedino dekriminalizacija (posed/uzgajanje za licnu uoptrebu da se kvalifikuje kao prekrsajno a ne krivicno delo).
Jedina drzava na planeti gde se konoplja moze legalno uzgajati je Avganistan, jer oni nisu ni drzava, nego americka farma za uzgoj opijumskog maka.

Zakljucak: da se fokusiramo na mogucnost primene medicinske konoplje.
To je narocito bitno za nas u Srbiji zbog onih tona osiromasenog uranijuma koji su baceni na nas 1999. godine.
Mislim da imamo najvecu stopu obolelih od karcinom per capita u celoj Evropi, ako ne i u svetu.

U pojedinim drzavama SAD je medicinska norma 6 biljki i 2 unce ( 56 grama) suvog cveta po pacijentu. Neka nam to bude pocetna ideja.

I hajde ovako, domaci zadatak za SVE NAS (od sad, pa na dalje i ubuduce):

Flomaster (sprej,hemijsku,tastaturu,...) u ruke i da svaki dan na najmanje jednom mestu (zid, autobus, lift, forum,...) napisemo:

KONOPLJA LEČI RAK

neko ce vec procitati, neko ce se i zainteresovati, a interesovanje javnosti za nasu stvar je ono sto nam treba!

PS: KONOPLJA LEČI RAK! / КОНОПЉА ЛЕЧИ РАК!
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Weedowdan je napisao(la):
Imam par ideja kako bismo mogli da pokusamo da pokrenemo stvar sa mrtve tacke.
Preko svojih poznanika koji rade na medijima (nekoliko televizija sa nacionalnim\lokalnim frekvencijama je u pitanju) pokusavam da proguram ideju
da neka od televizija odradi emisiju sa temom medicinske konoplje.
Problem koji mi pada na pamet sa tim je da nam se to ne obije o glavu tj da se emisija ne pretvori u zamenu teze i klasicno pros*ravanje o konoplji :D
Vec je spomenuto da je neka lekarka (zaboravih kako se zove) govorila o dobrobiti medicinske konoplje, pa da vide da nju dovedu da gostuje.
U Blicu je sutradan osvanuo clanak da nema dokaza da je konoplja dobra protiv multipleks skleroze.Blic je posebna prica, o njemu kasnije.

To ne bi bilo loše,ako možeš tako nešto progurati samo napred...Ne može se takva priča što kažeš obiti o glavu,bitno je da počne da se priča javno o tome.

Evo još jedan koristan link,vezano za Srbiju, na kojem se može dobiti kakav takav pravni savet.

Pravni forum Mojepravo.net • Pogledaj temu - Legalizacija marihuane
 

dinosaur

Aktivan Član
14.02.2011
422
66
28
44
Da sa nadovezem, danas sam pricao sa prijateljem, za koga mogu reci da radi na "funkcijama".
U diskusiji i zajednickom komentarisanju dva moguca pravca "legalizacije" predstavljenom u prethodnim postovima, dobio sam pitanje :

Sta mislis koji bi politicar u danasnje vreme zalozio zivot za tako nesto ?

Naravno bez odgovora i dalje diskusije I ispade da je jedini put kroz : ŠTA LEČI RAK ? KONOPLJA LEČI RAK
za ličnu upotrebu i prekršaj :)
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
MaraVutrica je napisao(la):
Mislim da bi u Srbiji, odnosno, u Beogradu da se legalizuje trava.. Trebalo bi da sadasnjem predsedniku Nikolicu odnesemo ulutkuzapunje da proba, odusevio bi se .. Ali, nazalost niko nema hrabrosti da to uradi! Beograd kao Amsterdam :)

Pazi sta pises jer nije Srbija BEOGRAD.
A radi informacije nije u Amsterdamu legalno nego u Holandiji, i to po novome samo za njih a za strance zabranjeno.
Politika nam ovde netreba.

Weedowdan@

Ako vec imas neke prijatelje poznanike u mediima mogu onda nepraviti intervju sa Rick Simpsonom kao sto su i Hrvati. Kod njih je slicno stanje bilo kao i kod nas al su od nekih godinu dve poceli sve vise pricati, sve vise emisija, Rick je odrzao dva ili tri simpozijuma i gostovao u emisiji "na rubu znanosti".
Bitno je da se pocne pricati sve vise i vise o konoplji. I vremenom ce se nasi politicari ( gladni novca ) vodjeni pametnim idejama ( kako napuniti svoj dzep ) zagrejati za legalizaciju.
Vec odavno napisao da je medicinski pravac legalizacije ( po meni ) najbolji pravac.

Sretno dalje.

QUOTE=dinosaur;215259]Da sa nadovezem, danas sam pricao sa prijateljem, za koga mogu reci da radi na "funkcijama".
U diskusiji i zajednickom komentarisanju dva moguca pravca "legalizacije" predstavljenom u prethodnim postovima, dobio sam pitanje :

Sta mislis koji bi politicar u danasnje vreme zalozio zivot za tako nesto ?

Naravno bez odgovora i dalje diskusije I ispade da je jedini put kroz : ŠTA LEČI RAK ? KONOPLJA LEČI RAK
za ličnu upotrebu i prekršaj :)[/QUOTE]

Potpisujem.
Nazalost i ja imam poznanika iz mladih dana u vrhu i samo sam mu jedno pitanje postavio a odgovor je da samo BG postoji a ostalu buraniju ko j....To mi je bilo prvo i zadnje pitanje uvezi politike ( ili si sa njima u kolu ( slusas sta ti se kaze ) ili letis napolje ).
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
nemapredaje je napisao(la):
legalizacija u srbiji...heheheheheheheheheh :D
dobra fora :))))))))))

Dao si sebi nick nemapredaje...E pa i ja kažem- Nema predaje. Treba pokušavati,ima puno dobrih predloga,ljudi razmišljaju kako i šta,pokušavamo da dodjemo do prvog koraka i ja verujem da će nešto da se pokrene...
 
08.05.2012
34
0
0
94
Ja sam za legalizaciju SVAKAKO!
Samo ideja legalizacije u Srbiji (jos uvek) nije realna, jer jednostavno ovo je Srbija.
Korak je veoma prost i postoji par nacina.
1) skup na Trgu republike sa zahtevom da se legalizuje
2) skupljanje dovoljnog broja potpisa kako bi se dao predlog Narodnoj skupstini.
3) Pokrenuti npr online peticiju.
Nista od toga nije problem, sem nacina razmisljanja prosecnog srbina.
Zbog cega bi drzava zaradjivala pare od poreza i legalizovala nesto sto koristi velika vecina stanovnistva (sto je inace javna tajna), kada mafija moze da pravi pare na tome ?
Zbog cega bi mi postali leglo "narkomana" i "olosa" kada nam zemlja puca od patriotizma,morala i iskrivljenih porodicnih vrednosti?

ovo je srbija ombre, razmisli ;)
 
08.05.2012
34
0
0
94
a jos jedna alternativa jeste sam krivicni zakon o posedovanju itd itd.
obzirom da se veliki broj ljudi ne slaze sa zakonom on automatski postaje diskutabilan i relativan.
postoji dosta nacina na koje bi moglo da se deluje ali je problem nedostatak volje i hrabrosti.

no vratimo se na post koji sam ranije napisao.
I SVE OVO DA URADITE/URADIMO OVO JE IDALJE SRBIJA UZ PESMU:
[video=youtube;AY64ofPWdnc]http://www.youtube.com/watch?v=AY64ofPWdnc[/video]
 
22.10.2011
18
0
0
48
nemapredaje je napisao(la):
Ja sam za legalizaciju SVAKAKO!
Samo ideja legalizacije u Srbiji (jos uvek) nije realna, jer jednostavno ovo je Srbija.

procitaj ovo, pa pricaj o legalizaciji http://www.unodc.org/pdf/convention_1961_en.pdf
konoplja u Holandiji NIJE LEGALIZOVANA, samo je DEKRIMINALIZOVANA a drzava tolerise cofee shop-ove jer donose ogromne pare.
A uspeli su da je dekriminalizuju (ako se dobro secam) na osnovu nekog pomorskog zakona iz 17. veka tj koriscenjem rupe u istom (nadam se da neko ima vise informacija o tome, rado bih cuo celu pricu)

nemapredaje je napisao(la):
1) skup na Trgu republike sa zahtevom da se legalizuje

Organizuj skup, ja cu doci.

nemapredaje je napisao(la):
2) skupljanje dovoljnog broja potpisa kako bi se dao predlog Narodnoj skupstini.

Organizuj potpisivanje peticije, potpisacu je.

Stranka koja bi pokrenula pitanje dekriminalizacije konoplje bi imala moj glas i verovatno jos (najmanje) 50ak hiljada glasova mladih ljudi, koji uglavnom ili ne izlaze na izbore ili glasaju sa tzv "belim listicima". To je jedna od mogucnosti.

Ako treba, cak bi glasao i za one slepce iz ***-a (Pravila Foruma, clan 10) i onog njihovog raspalog pajdomana od vodje.

Mislim da je na prethodnim stranicama vec razmatrano pitanje i peticije i mitinga?
 
08.05.2012
34
0
0
94
posto sam ja bio u toj stranci i hteo sam da pokrenem pitanje toga, odmah cu ti reci, nema od toga nista.prazna prica (kao i cela stranka, ali to nije bitno ovde).
sve politicke stranke u srbiji su wc solje, u razlicitim toaletima.

Peticije Online

evo ti. izvoli. ja sa time uopste necu da se petljam.
upravo je vecina kao ti:"TI POKRENI , a ja cu da te podrzavam negde iz mraka. TI STAVI GLAVU POD GILJOTINU, a ja cu da te bodrim iz podruma."
sta bre nije legalna?? sta to pricas , kako nije legalna ako se nalazi u zakonu kao nesto na sta se ubira porez ?!?!?!?!?
dekriminalizovana znaci da to nije krivicno delo, ali moze da bude prekrsaj.............................................................................
....................................................................................................