Tutorial - Kako spojit ventilaciju; modifikacija atx napajanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

zapadnaZGbaraba

Aktivan Član
17.04.2011
70
16
0
34
Nisu, baš sam pazio na to da ih spojim paralelno kako bi svaki mogao potjerat na max broj rpm iliti 12V. al kad sam sve spojio netrzaju dok nedobiju 12V. i mene čudi, a adapter ima izlaznu snagu od 1200 mA. :vb_smash:
 

Bad

Aktivan Član
19.04.2011
76
44
18
41
Imam pitanje...rasvjetu sam spojio paralelno...e sad mene zanima kako sam spojio ventilatore,dakle 4 ventilatora koji imaju po 3 žice ali samo 2 bitne,sve iste žice sam spojio zajedno pa ih spojio na pravu žicu u adapter,isto tako s drugom žicom od ventilatora,sve druge su spojene skupa od sva 4 venta i sve to spojeno na odgovarajuću odnosno drugu žicu od adaptera...jeli to spojeno serijski ili paralelno?

hvala!!!
 

Bad

Aktivan Član
19.04.2011
76
44
18
41
Hvala !!!

EDIT: kako spojiti ventilator koji ima 4 žice na adapter ac dc koji ima 2 žice a da ventilator radi punom brzinom? nisam valjda kupio krivi vent...spojio sam plus i minus...
 

Bad

Aktivan Član
19.04.2011
76
44
18
41
Bad je napisao(la):
Hvala !!!

EDIT: kako spojiti ventilator koji ima 4 žice na adapter ac dc koji ima 2 žice a da ventilator radi punom brzinom? nisam valjda kupio krivi vent...spojio sam plus i minus...
rijeseno,ipak radi najnormalnije...na kompu nije radilo bez fan controllera pa sam mislio da neće ni na acdc-u,ali vrti u punoj brzini :)
 

RastaBird

Aktivan Član
19.03.2011
88
1
0
44
Pitanjce: Imam vent 120mm i ima 4 žice, crna, crvena, žuta, zelena...kak ih međusobno pospajat da mi vent moze radit na punjacu akumulatora koji ima 2 zice xD?
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Crna ti je minus...a trebalo bi raditi jednako ako spojis bilo koju drugu zicu na plus od preostalih...jer su to zice vjerojatno od drugacijih dolaznih napona cime se kontrolirala brzina...
 

RastaBird

Aktivan Član
19.03.2011
88
1
0
44
Gle kad ga ja spojim tak on onak nekak zuji koda da mu fali ampera, brijem da punjac akumulatora nema dosta ampera jer to đubre od vena je 3 amperosa hahhah....
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Punjac bi trebao davati puno vise od tih 3A(puno mi zvuci za vent), oni prije 10 godina su davali 4, a sada su najcesce 8 i 16...

Moguce da ostale zice ipak sluze za nesto drugo od kontrole brzine...probaj spojiti sve tri istovremeno na plus, ili pojedinacno... A ako zuji, a ne vrti se, moguce da su se lopatice odvojile od rotora pa motor radi, ali ne pokrece lopatice...tesko je napamet pogadati, moze biti puno toga...
 

RastaBird

Aktivan Član
19.03.2011
88
1
0
44
Sunonwealth Electric Machine Industry Co.Ltd. Ovaj prvi u tablici je moj, ali još nisam uspio ništa izmisliti...Znači crvena, žuta, zelena i crna...kad spojim na sekundu malo trkne ventilator, ali neće ga okrenut joooojj....a navodno jako dobar vent :S
EDIT: Isusa ti sad sam lud, probo sam sad spojiti i zavrti ga na 50 miliona okretaja i tak radi jedno vrijeme i sad vise nema boga da ga se spoji...
 
17.01.2011
45
0
0
31
evo ja uzeh 2 PC venta 12V i zanima me kako ću spojit to na struju bez tog PC napajanja, di da potražim neki adapter konektor za to...inače imam 90Vx60Šx60D boks i hoće li mi biti dosta 2 80mm venta za to? hvala! :sun2:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Adapter uzmeš u nekoj radnji koja prodaje elekroničke komponente, tipa Chipoteka (Hr) i treba ti AC/DC adapter, po mogučnosti sa promjenjivom voltažom, tako da možeš podešavati brzinu vrtnje ventilatora.
2 ventilatora ti neće bit dosta. Kakvu rasvjetu planiraš?
 
03.08.2009
4
0
0
35
Sta ce se desiti sa ventilatorom 12v kada ga spojim na adapter od 15v, pretpostavljam da ce se brze okretati, a da li je moguce da ce pregoriti!?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Vrlo je izgledno da će pregoriti.
Probaj spojit dva u seriju. Tako će se napon raspodjeliti i na svakom ventu ćeš imati oko 7,5V. Sporije će se vrtiti i manje buke raditi, a kako su dva, imat ćeš praktički isti ućinak kao sa jednim koji se brzo vrti i radi galamu.
Problem sa serijskim spojem je taj što će oba venta stati ukoliko se jedan pokvari.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ima :icon_mrgreen:

Imaš li kod kuće one lampice za bor ? Eto tako :)

Dakle, uzmeš dva venta, staviš ih jedan pored drugog, žute žice (kod pc ventova) ne spajaš, crnu sa jednog spojiš zajedno sa crvenom sa drugog, crvenu sa prvog venta spojiš na "+" na adapteru, a crnu sa drugog spojiš na " - " na adapteru. Zato se zove serijski :) jer stavljaš trošila-ventove u niz odnosno u seriju.
 
03.08.2009
4
0
0
35
1. vent se okrece istom brzinom kao kada je ukljucen na 15v, a 2. kao da je na 3v (jedva da se okrece) :/
U svakom slucaju hvala, naucio sam kako da spajam serijski :)
 

SpongeBong

Aktivan Član
27.01.2011
118
10
18
34
ja sam svoje prikljucio s punjacem od motorola mobitela,tj s njenom žicom.samo zalemiš crnu i crvenu od punjača za ove od ventilatora,i radi.
btw pises da 2 venta nisu dosta,mislim da jesu dosta za mid tower makar kakav ja radim,a i vise ventova nebi ni dolazilo u obzir pošto onda nebi bilo stealthy,ni po izgledu ni po zvuku a ja radim max stealth box sad.