Vanjsko kuvanje!!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
76
73
Evo potaknut temom o kamppiranju da napravim temu šta valja vani i kako kuvat znači pišite kako kuvate grah kako pečete roštilje ali dobro bi bilo i neke fore za preživljavanje dati šta i kako se može jesti razno šumsko bilje itd...
 

Holsten

Aktivan Član
04.09.2008
70
1
0
33
rostilj sa drustvom nema nista lepse i jos uz frulu pre jela da otvori apetit nesto najbolje mmmmmmmm.......xD
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
jooj evo posto vidim da je ovo malo umro da potakenm pisanje , Najbolje je rostilj grah fish i cobanac nevolimo bas raditi jer dosta dugo traje pa umremo od gladi nego mesnu na metal i przi, e sada tu zna doc do problema ukoliko svaris nesto prije pogotovo kada (od nas 4) 2 ode u sumu vijat neke zivotinje a ostanem ja sa legom koji je umro(od wu maltene zaspo) i pecem neke cudne komade mesa koje je lega naso u zamrzivacu i naravno nestrpljiv i gladan stalno okrecem to i bodem i prvo mi sve popada (jos je bila noc i nevidi se najbolje od žara) i tak rostiljam i cini mi se ko da je proslo 2 sata ak ne i dan i pitam legu sto je umro sta misli jel to gotovo on nekako promrmlja aha ja reko pa valjda on zna, skinem to pozovem ove sjdnemo krenemo jest, a ono krv frca meso prljavo od zara odvratno, ali eto bili sm ogladni pa smo pojeli. bilo je zabavno iskustvo i ja imam dozivotnu zabranu rostiljanja:D
 
26.03.2009
10
0
0
37
pozdrav kuvarima i kuvaricama :) mislim da bi se svi složili sa mnom da je najbolji provod sa društvom u prirodi, uz najdražu nam marijanku koja nam kuva mozgove dok mi radimo roštilj. kod nas u ekipi a vjerujem da i u većini vaših, već je postala tradicija za 1.maj roštiljada u prirodi.Tako se mi skupimo pa zapičimo na Papuk,gdje nema ni žive duše (ako znate skrivena mjesta). Uglavnom, mi cure , dan prije nakupimo mesine, najčešće je to piletina, kotleti i carsko meso, zapalimo koju i pustimo da nam mašta proradi pa radimo marinadu za meso, iliti ga pac. Marinadu radimo obavezno od maslinovog ulja, češnjaka, soli, papra,vegete, balsamica ili bijelog vina (kako vam paše), i začina tipa mažurana, majčine dušice, bosiljka (sve u svježem stanju), korice limuna ili limunovog soka. sve to pomiješamo u velikoj plastičnoj posudi te stavimo komade mesa. U hladnjaku marinirano meso stoji najmanje 12 sati, s tim da svakih 2-3 sata izprekrenete komade mesa tako da svaki upije dovoljno marinade. Tim ćete mesini poboljšat okus a i bit će mekanije tj. ne bude žilavo. Ima i još jedna viskovrijedna činjenica u vezi mariniranog mesa za roštilj; kad kupite meso u dućanu i drito ga stvaite na roštilj zbog reakcije visoke temperature sa otvorenog plamena(ugljena) i mesa na mesu reagiraju aminokiseline i kreatin i oni skupa stvaraju heterocikličke amine(HCA),a ti spojevi su poznati da mogu uzrokovati kancerogenost i još ako je meso sumnjivog porijekla ajme užasa, pa vam tu pomaže marinada koja onemogućuje stvaranje ovih spojeva :) Eto, pa da ne prođete kao lega koji je dobio doživotnu zabranu roštiljanja zbog krvavog mesa, izmjenjujte se; dok jedan mota drugi pazi na šnicle i tako dok se svi omame od dima :) eto, toliko o mom durštvenom roštiljanju. e da, i ima još jedna caka, mislim nije neka caka, ali ukusno je, dok se roštilj peče u žar bubnite nekoliko krumpira u ljusci, malo im treba da se ispeku pa ih poslje lako ogulite, samo pazite prstiće :) Uživajte u sljedećem roštilju i hranite se zdravo :)
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
hehe hvala na dobrim informacijama^^, nisam se sjetio to sa krumpirom ali svakako cu probati:), i mi isto idemo svakog prvog maja na rostilj u sumu di nema nikoga vec imamo raskrcen pust i krug od radiusa negdje 10 metara di postavimo satore, vatru i nosimo one male frizidere sa pingvinima(onim zaledenim bocicama) posto svi prespavamo u sumi, tj dodemo dan prije, i to mi bude puno bolje od nove godine, rodendana i bilokojeg slavlja zajdeno:) jer ono drustvo priroda hrana cuga i wu:)
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Znam da podizem staru temu,jednostavno nisam mogao da odolim.

Sto se tice gajenja nase biljke,tu sam za vas teski amater,sto se tice kuvanja i spremanja jela napolju,e tu sam vec profi,mislim da mi niko od vas nije primaci...

Taman sam mislio da otvorim neku ovakvu temu,ajde da pogledam malo da nema nesto slicno,kad ono brat Sandor.....Ne znam da li je Madjar ili je tek tako dao sebi nick Saman Sandor.Dosta meni dragih prijatelja su Madjari i majstori su za paprikase i gulase.Kad vam Madjar kaze da skuvate tako nesto bolje nego oni,e to je vec prava potvrda vasih sposobnosti po tom pitanju.

Odlazak u prirodu sa drustvom i kuvanje u kotlicu,to je pravo...Rostilj volim i to je OK,ali pravi uzitak je kotlic koji se krcka 3-4 sata minimum,duvka,pivo,eeej....

Riblji paprikas,gulasi(govedje+svinjsko meso,piletina,divljac),pasulj(gusci,redji)sa suvim mesom ili kobasicom,kupus sa ovcetinom.....Ajaoo,koliko toga ima,ma kakav sex,nista....

Ne bih vise nista dodavao,ako nekog interesuje nesto konkretnije voljan sam da pomognem savetom,sta je bitno kod kuvanja,sta ne sme da se radi...Bilo bi mi stvarno zao da ova tema ostane sakrivena,a i usko je povezana sa prirodom a samim tim i nasom biljkom i konzumacijom iste.Da samo znate kako se dobro jede u prirodi,pa uz duvku,pa ono sto vam ja spremim...



Ovo sam spremao u kuci,zamislite ovako nesto napolju,Gulas i pasulj,pasulj se preliva sa gulasom i krkaj...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: chika Bika

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Kotlovina na otvorenom-u tanjuru za kotlovinu staviti ulje i kad se zagrije prepržiti svinjske snicle,kremenatle,pećenice (može i drugaćija kombinacija mesa) da onako ljepo dobiju boju,meso prije toga marinirati u ulju ćešnjaku,vegeti,malo crv.paprike,soli,papru itd...nakon toga preprženo meso poslagati s vanjske strane tanjura a u ostatak od pećena staviti 5-7 glavica isjeckanog crvenog luka+glavica ćešnjaka također isjeckanog+2-3 isjeckane paprike+2-3 isjeckane rajćice (možete staviti sve povrće koje znate)....nakon što malo prodinstate sve to povrće dodajte vode po potrebi pomiješajte prepećeno meso i sve skupa kuhajte 2 sata na laganoj vatri da krćka,dodajte ćilija jer mora biti malo ljuto+ ostale zaćine po ukusu,možete dodati i ćašu kvalitetnog vina.....ekipa za prste polizat uz to poslužite kuhani krumpir i hrskavi sviježi kruh...ako u prirodi nađete lovorov list zveknite unutra slobodno..
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Svo povrce koje se stavi u tanjiracu posle pecenja nekog mesa,i kad se dinsta u toj masnoci i sokovima,mnogo dobro...

Kotlic za 12 osoba


Sastojci: 1.5 kg svinjskog mesa,1.5 kg juneceg mesa.3-4 kg crnog luka,1/2 kg praziluka,sargarepa,persun,beli luk.



Crni luk,praziluk,sargarepa i zelen se iseckaju sitno.Moja preporuka je da se ne melje povrce jer onda ispusti dosta sokova.U kotlic se sipa deci ulja,kasika i po soli i vrlo malo vode.Svo iseckano povrce se ubaci i dinsta se dugo 2-3
sata na srednjoj vatri uz mesanje i povremeno po potrebi dolivanje po malo vode,da se dinsta a ne da se kuva.Ovo je najbitnija stvar kod kuvanje.Vise povrca,kotlic je gusci,manje redji.Kolicina povrca odredjuje gustinu.


Kada je dinstanje gotovo ubaci se meso koje smo pre toga isekli na kocke srednje velicine.Nastavlja se sa dinstanjem mesa u povrcu dok meso ne bude na pola gotovo,pocinje da ispusta sokove i mirise.

Voda mi ide na usta....

Kada meso bude na pola gotovo ubaci se kasika aleve paprike,mleveni biber,dve kasike vegete,sve to dinstati jos nekih cetiri pet minuta uz stalno mesanje,da aleva paprika ne padne na dno i ne zagori.Cim se oseti miris aleve,dosuti vodu,koliko dinstanog toliko vode,ovde piciti vatru.Voda kad se jednom sipa vise se ne doliva.


Malo kasnije usuti 2-3 deci kuvanog paradajza,par cenova belog luka sitno iseckanog,par listova lovora,biber u zrnu i mesavinu zacina (tucana paprika,vegeta,so i jos ponesto,mala tajna}.U zamenu moze i dve kese vec gotovog zacina za paprikas,nista mu ne fali....Kod sipanja zavrsnih zacina voda da vri....Povremeno promesati da paradajz ne padne na dno...

Ja licno volim ljuto,ali posto dosta njih ne voli,ubacim u neku posudu,posebno, sveze ljute paprike,bibera,tucane ljute paprike,malo ulja,zapecem,dolijem paradajz soka,prokuvam i to posle dosipa svak ko voli ljuto...


Nema stavljanja krompira ili jos gore brasna,sto neki rade,da bi se kao dobilo na gustini..

Imatu jos nekih malih tajni,drugi put,mada je i ovako sasvim dooobro...


Obavezno da se pije uz kuvanje kotlica i niko da se ne mesa,osim povremenog dodavanja dzoka,da majstor povuce neki dim radi opustanja...

Prijatno!!!
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
tooo tooo samo krcajte.... sad ce se u šumu polako na vikendicu kod frenda gdje je roštilj i kotao ma sve..... falilo nam je prosle godine tih gulasa i lonaca i svega, samo smo po ribi i mesu na rostilju udarali...... oduvijek sam bio fan dobrog gulasa..... jos ako je od zeca.... mmmmmmmmmm


:thumb:
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Evo nesto sto stvarno nije komplikovano,za uz duvku,uz zezanje,uz alkohol,uz muziku,ne mozeta da pogresite nema sanse

PASULJ u kotlicu

300-500g pasulja{ja licno najvise volim sareni,srednje velicine),mada koji god,nije bitno,crni luk,beli luk,paprika,paradajz,praziluk,sargarepa,persun.Najvise da ima crnog luka,sargarepa i persun obavezni,ostalo ako ima bice bolje,ako nema moze i bez....


2-3 kg suvih kostiju ili rebara ili kolenice,ako nema moze i slanine(malo 1/2kg vise da da smek da ne bi bilo masno).Dobro je i sa kobasicom,domaca suva najbolje,ako nema moze i kupovna u vakuum pakovanju,kranjska ili debreciner(kako mi zovemo).Hocu da kazem,sta god ubacili nema greske,samo da nije sveze meso,obavezno ili suvo ili neka kobaja.Ako ima moze i od svega ovoga pomalo...

Voda u kotlic,ubaci se pasulj,vatra jaka,kad je pasulj na pola kuvan,skloni se sa vatre,procedi se voda..Dovde treba malo paznje,odavde opustanje,duvka,alkohol i kuvanje....Mi odredimo jednog koji ce se zrtvovati za dobrobit ostalih i koji ce da pije i duva manje od ostalih zbog operacije na kraju....

Pasulj je vec u kotlicu na pola skuvan,svo povrce(moze biti iseceno i na krupnije komade)u kotlic,kasika soli,malo vegete ako ima{ne soliti puno,moze suvo meso da pusti so kasnije},bibera mlevenog,malo bibera u zrnu,beli luk nekoliko cesnjeva ako ima,sve u kotlic,sipati vode maltene do vrha,da ne kipi,na nogare,vatra ispod,samo neka cepa i nema greske,povremeno neko ko je najsvesnijii neka malo promesa...U nekom momentu ubaciti sta se ima od "mesa suvoga",i samo neka kuva....Probavajte,dodajite zacine po ukusu,zajebancija....Kuvati dok se povrce ne raspadne,ma nema greske...

E sad ulogu igra onaj sto se zrtvovao za dobrobit ostaliih i koji je najsvesniji..Nista komplikovano.Treba u neku serpicu sipati malo ulja,staviti na vatru i sacekati da se zagreje,ubaciti 2-3 kasike brasna,2-3 kasike aleve paprike,promesati,vratiti na vatru,mesati dok ne procvrci,to je zaprska,istresti u u kotlic,promesati i TO je TO.


Zrtva sada moze da se otkida koliko hoce,vatru vise ne loziti,gotovo....

Malo paznje da se obrati na sklanjanje kotlica sa vatra da vam se ne bi prosuo kao nama jednom...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: fat_troll

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Za one koji se spremaju za toplije dane....i kuvanje u prirodi...

Divljac,zec,piletina,govedina.....Nacin spremanja je isti kao i kod svinjskog i juneceg mesa,samo sto je duzina kuvanja razlicita.Stvar je u tome sto se meso zna raspasti ako se predugo kuva.Nista se tu ne gubi na ukusu,samo se komadi mesa raskuvaju.

Zecetina i piletina se najkrace kuvaju,divljac najduze.Sto se mene tice,najvise volim svinjsko i junece kad se pomesaju,mada nisam imun ni na sve ostalo.Divljac je stvarno ukusna ali suva.Ja sam iz krajeva gde smo navikli na masnije.

Da ste mi zdravi,veseli,rumeni i pomalo okrugli i da se zdravo dobro hranite...

Evo,odacu vam jednu od tajni za spremanje dobroooog kotlica.Prvo probajte pa onda komentarisite.Posebno se skuvaju svezi papci,ne suseni,suseno meso ide samo u pasulj.Kad se dooobro raskuvaju,izvade se,odvoje se kosti i kozura,pa se onda to meso sve sa vodom u kojoj se kuvalo uspe u kotlic kad se doliva voda.Znaci,kad dolivate vodu uspete i to.

Eto,odao sam vam nesto,da ne kazete da sam sebican....

Jos malo da se zadrzimo na mesini pa onda prelazimo na riblji kotlic....