Vanjsko kuvanje!!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Mali ilustrovani priručnik za spremanje klope u prorodi


Za spremanje hrane u potrebna je samo dobra volja,skoro sve ostalo nalazi se tamo.Ako se dobro organizujete onda cete par dana pre odlaska sve isplanirati,spakovati i nema problema.

Ako resite da idete na prečac,e onda će biti snalaženja....

Bilo bi pozeljno da uvek pri sebi imate .Ako nemate onda se snalazite....


Roštilj


Najjednostavniji nacin da se napune u prirodi.Potreban vam je ili i .Ako nemate roštilj ili tanjiraču dovoljna je i .Obavezno iskopati da žar duže traje,staviti nekoliko okolo,žicu na to i napred.Ako nemate žicu naci u prirodi sveze obavezno,nikako suve,oguliti koru i napraviti .



Za dobru svega ima u prirodi , ni slučajno ne peći na plamenu,meso bude sirovo unutra a sprženo okolo,samo dobar žar.

U meso bude sočno,na roštilju suvlje,ko kako voli...

Jos ako imate da vas neko služi, ,ups,malo sam se zaneo....


Kotlić


Za malo iskusnije.Treba vam ,toga nema u prirodi.i nogare .Ako nemate nogare snadjite se iz prirode .

Primer dobrog kotlića



Ovo je za najiskusnije i ne bih preporucio onima koji nemaju dobrog iskustva u rostilju i kotlicu.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Da predjemo na ribu,rečnu naravno,ovde je nekad bilo more.......


Riblji paprikas

Porcije: 4
Priprema: 40-60 min.
Kuvanje: 35-45 min.


Potrebni sastojci:

2 kg. Ribe (Sarana ili mesane)
200 g. crnog luka
2 1/2 supene kasike slatke mlevene paprike
2 dl. kuvanog paradajza
so,vegeta,ljuta paprika po ukusu





Priprema jela:

U kotlic slozimo ribu koju smo prethodno ocistili i isekli na komade, stavimo sitno iseckan ili izpasiran crni luk i nalijemo vodom.
Kotlic stavljamo na jaku vatru od prirodnog drveta, najbolje na otvorenom prostoru, ali zasticenom od jakog vetra.
Kad provri, sipamo kuvani paradajz, dodamo slatku mlevenu papriku, promesamo i nastavljamo kuvanje koje dalje traje izmedju 35-45 minuta na jakoj vatri.

Od velikog je znacaja da paprikas vri tokom celog kuvanja, nema veze ako cak ponekad malo tecnosti i iskipi iz kotlica.
Povremeno probati ukus i po potrebi dodavati ljutu mlevenu papriku i so. Ako zelite malo gusci paprikas, pustite da jos malo ukuva na smirenijoj vatri. Kao dodatak u riblju corbu ubaciti malo krompira, svezeg paradajza i ostalog povrca.

Kod samog kuvanja bitno je da paprikas uvek vri, sto znaci da se vatra konstantno odrzava lozenjem.
Ima i nekih posebnih "tajni" koje drvo je najbolje, ali to su vec finese.
Ovom prilikom otkricu vam i jednu tajnu sto se samog lozenja tice, a to je da slazete drva u obliku trougla, jer se tako postize ravnomerno kuvanje sa svih strana kotlica.

Sva masa ce biti ravnomerno skuvana. Riba se naravno nece raspasti, sto bi neki pomislili, jer to ne dozvoljava kiselost kuvanog paradajza koji smo dodali, a ima za ulogu da drzi namirnice sjedinjene u jednom komadu.
U nedostatku paradajza moze da se koristi i vrlo malo sirceta ili limunovog soka, ali to onda nije vise tradicija.

Za sam kraj, evo i jos jedne tajne kako znati da je paprikas sigurno gotov i spreman za sluzenje: na kasiki, kada probate ukus, ne bi trebalo da se jasno vidi tanki "prsten" svetle boje na obodu.

Ako se prsten vidi, znaci da je potrebno jos malo da ukuva, da ispari visak vode...



Na isti ovaj nacin, dakle riblji, mogu da se spremaju i razna druga jela. Pasulj na riblji nacin je fantastican, gulas takodje. Ubacite glavne namirnice, nalijete vodom i kad prokuva dodate mlevenu papriku i paradajz, sveze povrce, zacine.
Dobro je ubaciti i koji komadic krompira koji ce jelo uciniti blago guscim, a razlog tome je razlaganje skroba, pa tako ne morate jelo uprziti brasnom.
Duzina kuvanja zavisi od vrste pasulja i mesa, u zavisnosti sta spremate. Govedini treba dosta duze vremena, svinjetini malo manje, dok piletini ne treba puno. Belom krupnom pasulju tetovcu ne treba puno vremena, dok onim tamnijim vrstama treba vise...

 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.984
34.290
2.598
ovaj Hooker je nevjerovatan da te nema trebalo bi te izmisliti.netko je gore spomenuo srneci gulas e taj mi je broj 1 inace imam 109 kila sve od gulasa i vise necu na ovaj dio foruma
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54



Ako ste bas gladni i napuseni a nema nista za klopu pripremljeno i doneto od kuce,evo malo za snalazenje...Upozorenje,jesti samo kad ste dooobroo naduvani....



Jela od puževa
Ražnjiči: Puževe zajedno ljušturom stavimo u kipuću vodu i kuvamo oko 15 minuta. Potom iglicom izvadimo mesnati deo, očistimo od creva, posolimo, pobiberimo pa nataknemo na Zice ili grane i polako okrećemo iznad žara dok se ne ispeku.
Kuvani: U zasoljenu kipuću vodu, začinjenu biberom, peršunom i iseckanim češnjem belog luka, stavimo očišćeno meso puževa i kuvamo na laganoj vatri oko dva sata. Kada meso postane potpuno mekano izvadimo ga iz supe, prelijemo uljem i još malo pobiberimo, pa jedemo.
Pečeni u ljusci: Puževi se pripreme kao za kuvanje, a onda se onako sa ljušturom stave na zagrejan lim, vruću kamenu ploču ili u zagrejan pepeo. Ostavimo ih izvesno vreme da se tako peku dok iz njih ne izađe sluz. Potom ih malo ohladimo, izvadimo meso iz ljušture, prelijemo uljem pomešanim sa biberom, belim lukom, peršunom i jedemo.


Jela od koprive
Za ljudsku ishranu beru se samo mladi listovi koprive. Od nje se moze kuvati supa, napraviti varivo ili kroketi.
Supa: Na malo ulja ili masti proprži se sitno naseckan crni luk i dodaju naseckani mladi izdanci koprive, pa nastavimo prženje. Potom dodamo eetri krompira iseckana na kockice, posolimo i nastavimo kuvanje. Posle dvadesetak minuta u supu uspemo šoljicu mleka, kašieicu siraeta i jedemo sa proprženim hlebom.
Varivo: Prokuvamo mlade izdanke u slanoj vodi, ocedimo, iseckamo, pa propržimo na luku. Propržene koprive pospemo brašnom, posolimo, zalijemo vodom i kuvamo oko 20 minuta.
Kroketi: Prokuvamo mlade koprive, isperemo hladnom vodom, pa naseckamo. Posolimo, dodamo sitno seckan peršun, dva jaja i od toga napravimo smesu koju oblikujemo kao male aufte. Uvaljamo u brašno ili prezle i peeemo na ulju. Kad su gotovi mogu se posuti narendisanim kaekavaljem.


Skakavci
Ulovljeni skakavci stave se u poklopljen sud sa malo ulja ili masti i prže se nekoliko minuta dok ne porumene.


Žabe
Za ishranu se upotrebljavaju zelene i sive žabe koje žive pored vode. Posle ubijanja udarcem ili ubodom noža u glavu, treba odrezati noge (batake) na mestu gde se spajaju sa trupom, svući kožu do prstiju (šapa), odrezati je zajedno sa prstima i odbaciti. Batake valja oprati, posoliti, uvaljati u brašno i pržiti. Mogu se i pohovati ili kuvati kao dodatak čorbama ili drugim jelima
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Svadbarski kupus


1.5 – 2 kg kiselog kupusa ( ako nema kiselog moze i svez,nije problem),500g junetine,200-300g svnjskog,oko 300g.neceg suvog(rebra,kosti,sunka…sta god),oko 200g.suve slanine,malo ulja ili masti(ja vise volim mast,lepse je a i kupus voli mast),do 1 kg crnog luka i zacini(aleva paprika,biber,ako ima tucane paprike…po ukusu)


Na dno kotlica poredjati slaninu koja se pre toga isece tanko na šnite,pa listove kupusa,pa malo masti,luk(ne mora biti sitno secen),pa meso izmesano(rasporediti po malo od svega),pa posuti zacinima,pa opet kupus,mast,luk,meso,zacini i sve tako dok ima sastojaka.Na kraju zavrsiti sa listovima kupusa kao poklopcem.Preliti vodom i kuvati 4-5 sati na laganoj vatri.

i

slike su sa neta ali otprilike to tako izgleda,kad ja kuvam naravno da izgleda bolje

Povremeno proveravati i ne mesati nego protesti kotlic...Ne soliti puno posto suvo meso i slanina vec imaju soli…
NE MOZE DA SE POGRESI,KUVA SE I KUVA I MIRISE.....
.


Mnooogoo doobrooo….
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Evo nesto stvarno jednostavno....Nisam otkrio toplu vodu,mnogi to prave samo pod drugim nazivom,ali vredi...,

Hajducki rostilj

Sastojci-Meso + sve sto imate (luk,paprika,paradajz,krompir,pecurke...),nije na odmet ako ima i malo slanine(sto masnija to bolje),sta god vam padne na pamet a da moze da se nabode na zicu....

Meso iseci na srednje komade,povrce slobodno iseci malo krupnije,slaninu takodje i nabadati ne zicu ili prut ili sta vec imate ali naizmenicno da se šareni....To je sva filozoija.

Zaciniti pa na žar.... Ponavljam,ako ima onih koji ne znaju,nikad ne peci meso na otvorenom plamenu,samo dobar žar....

i i

Piletina umotana u slaninu


Ovo se jako brzo sprema,dovoljno je da se okrena dva puta na dobrom žaru i gotovo...Piletina se brzo peče a slanina je tu da da šmek.Može i belo pileće meso.

Jednostavno,piletina se isece na srednje kocke,začini po ukusu,umota i slaninu i nabada na ražnjić ili direkt na zicu,ko kako voli...Nije na odmet i povrce izmedju...

i

Jedan mali savet od mene,ne soliti meso pre pecenja nego posle,so izvlači vodu pa meso bude suvo...Mada,ko kako voli...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
weed4life je napisao(la):
kod mene na jugu se to zovu "raznjici" pod uslovom da je svijnsko ili telece meso :)

Moram da branim svoje znanje u spremanju jela u prirodi uz ganju za inspiraciju i pivo za snagu :)

Naravno da su raznjici...Ali raznjici na koje ide i meso i gomila povrca se zovu Hajducki rostilj...

Srbijansko kolce
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Jesu li poceli neki dogovori sto se tice grupnog odlaska u prirodu,za neki krkanluk i grupno otkidanje?

Jos malo pa ce 1.maj,samo da podsetim! Dobar dan za nas a los za sitnije i krupnije zivotinje koje se jedu.

i i i i
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.583
2.598
Nedjelja,kažu da je danas bilo +30:sun2:...fino bog'me za kraj mjeseca travnja.Mislim da su biljke vani:maryjane:eek:vih dana pravo fino krenile.Neka rastu samo:)
Kratki dogovor oko ručka,hmmm....mogli bi roštilj danas.Što da ne,ionako nam treba trening za 1.maj...jer nova 'makina' još nije ništa ispekla do sada.I tako, na brzaka se nabavilo što je još bilo potrebno ,dvorištem se prolomio zvuk otvaranja pivkana sa limunom,spajanje na Vutru pa se moglo krenuti lagano.Pade mi na pamet toga trenutka, Vutra...Vatra.I jedno i drugo je od neprocjenjive važnosti za čovječanstvo:icon_lol:
Za početak svakog roštilja je potrebno prvo zapaliti malo suhog drveta ,na to se doda ugljena te kad se razgori može se peći meso.Ja pripremim uvjek i špricu sa vodom,kojom gasim plamen koji nastane kapanjem masnoće na vatru.
Ej,gazda.... zadimio si cijelo selo:icon_lol:a bog'me,fino to i miriši.Ne sekiraj se bebo,u krugu si s nama:icon_lol:
Malo carskog mesa ,malo roštilj kobasice ,malo ćevapa ,krompirčići su se ispekli u rerni,zelena salata....
Šta da kažem još,pojelo se,popilo se,odspavalo se poslije ručka...pa se ponovo pojelo :).Meni je roštilj dobar i kasnije malo,predvečer.
I tako,dok lagano privodim kraju današnji dan...grijeh bi bio ne spomenuti zlatne ruke moje žene ,koja se potrudila i napravila jednu osvježavajuću tortu sa jagodama i šlagom.
Toliko malo treba čovjeku da bi bio sretan:icon_lol:
Dobar tek vam želim svima:icon_lol:
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
VenloNL je napisao(la):
Kratki dogovor oko ručka,hmmm....mogli bi roštilj danas.Što da ne,ionako nam treba trening za 1.maj...
Dobar tek vam želim svima:icon_lol:

Kakav "Space Shuttle" rostilj !!!! Gledao sam raznih ali je ovaj najbolji do sad. :clap:
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.583
2.598
Da predjemo na ribu,rečnu naravno,ovde je nekad bilo more.......
Pa da probamo onda ovako nešto hooker-u,pošto si nam ti gore skuhao fini fiš-paprikaš...ja ći ispeći šarana u rašljama:icon_lol:
Za to nam naravno treba šaran.Za ovo jelo su najbolji šarani od kilu do kilu i pol.Ovaj puta sam kupio 'pitomog šarana' ,on ima puno manje ljuske nego 'divlji' ????Tko ih samo nazva tako:ludak
Nakon čišćenja i pranja šarana ,sve dalje je vrlo jednostavno.Rašlje je dobro napraviti od ljeske ,jer se ljeska dade fino raskoliti.Ovih dana sam se vozao po šumi malo:icon_lol:pa znam gdje ima odgovarajuće
Uglavnom se peku pole od šarana pa je dovoljno samo raskoliti po sredini štap,ali ja sam odlučio peći u komadu pa sam još dodatno raskolio ljesku ,na 4 djela...a cijeli taj'sklop izgleda ovako :eek:vca
Šarana je najbolje peći kraj 'logorske vatre' ali da ju ne ložim,poslužio mi je roštilj.
E da,danas je 1.maj,praznik rada...čestitam svima i ugodno ljenčarenje želim:)
Nego da počnemo mi to peći....mariniranog šarana jednostavno zavežemo sa žicom u rašlje i približimo žari.Prvo se peče unutrašnja strana ,a kad se dobro ispeče okrenu se leđa prema žaru ,te se još kratko vrijeme peče i to je to.....
Ja sam uzeo malu pauzicu prije klope,pa sam još malo ispekao i bokove:bale....@powerseed:thumb:
O tome kako to izgleda i kako to miriši,najbolje će vam reći ova slika
Dobar tek svima:banana_rasta:
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
sline mi procurile dok sam čitao ovu temu...

svega se dobroga ovdje može naći, jedino zamjeram nekima što stavljaju vegetu u marinadu, to su sami otrovi i "E XXX".

ja je izbjegavam koliko god mogu. skoro sve u vegeti osim kemije se može kupiti u čistom obliku, znači pravo povrće i začini...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
metalmaniac je napisao(la):
sline mi procurile dok sam čitao ovu temu...

svega se dobroga ovdje može naći, jedino zamjeram nekima što stavljaju vegetu u marinadu, to su sami otrovi i "E XXX".

ja je izbjegavam koliko god mogu. skoro sve u vegeti osim kemije se može kupiti u čistom obliku, znači pravo povrće i začini...

Metalmaniac prvo što hoću da ti kažem je da si 100% u pravu.A drugo je da je sve u neku ruku zatrovano...

Voćni sokovi = hemija
Mineralna voda = hemija
Paradajz,krompir,luk(crni ili beli),povrće-voće uopšte,iz plastenika = hemija
Pivo (rok trajanja pola godine) = hemija
Meso koje kupiš u nekom supermarketu = hemija
Soja = hemija
Mleko dugotrajno = hemija
Kafa = hemija
So jodirana = hemija
Testenine = hemija
Jaja (rok trajanja 4 meseca,kako?) = hemija
Ulje ( zejtin ) = hemija
..................

Mogu ovako do sutra....Nažalost,prinudjeni smo da živimo sa tim.E sad,kašika ili dve vegete ili nekog začina,tako je kako je...Bilo bi lepo da sve može da bude prirodno,veruj mi to je nemoguće.

Mada bih voleo da skuvam kotlić u koji bi stavio začine koje bih sam pravio ...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Pljeskavice od ribe ( namenjeno onima koji nemaju zivaca da jedu belu ribu zbog sitnih kostiju)


1-2 kg rečne bele ribe (što više ribe,više i pljeskavica,logično)
so (po ukusu)
biber (po ukusu),lično,u ovom slučaju,ne bih dodavao ništa više od začina jer mnogo začina zna da ubije ukus ribe…



Priprema:



Očišćenu ribu isecite na parčad i sameljite najmanje tri puta na mašini za mlevenje mesa (zbog kostiju). Dodajte so i biber. Rukom mesite sve dok masa ne počne da se odlepljuje sa zidova posude u kojoj se mesi. Ostavite da odleži u frižideru jedan sat. Od smese oblikujte pljeskavice. Pljeskavice se najlakše formiraju tako što uzmete kesu za zamrzivač, koju rasparate. Od smese formirate kugle, koje stavite između dva lista kese. Sve to položite na dasku i rukom tapkate ili pritisnete dok se ne napravi pljeskavica. Ostaje još da pljeskavicu odvojite od kese.
Formirane pljeskavice pržite na roštilju na slabijem zaru da ne izgore…Treba malo vremena da se ispeku…(ako niste u prilici da pečete napolju moze i na ulju,ali ja više volim roštilj,a ova tema je tome i namenjena...)