Vanjsko kuvanje!!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Škembići i govedji repovi u kotliću

Škembiće treba dobro oprati,što se kaže u nekoliko voda i ostaviti preko noći da odstoje u vodi sa malo sirćeta.Pre ubacivanja u kotlić treba ih prokuvati.Tako da je bolja varijanta da se kuvaju u dvorištu,jer su kuhinja i šporet u blizini.Ako već rešimo da idemo negde u prirodu,onda prvo staviti škembiće da se skuvaju.Kad budu skoro skuvani,procediti ih i odvojiti u neku posudu.

Dalje je sve prosto.U kotlić za 12 osoba po mom receptu,volim kad je malo gušće,ide:
- 3 kg škembića,oko 2 kg govedjih repova
- 3-4 kg crnog luka
- 3-4 paprike babure
- 2-3 šargarepe i peršun
- nekoliko čenova belog luka
- začini ( so,aleva paprika,biber mleveni,biber u zrnu,lovorov list...po ukusu)
- nekoliko svežih ljutih paprika
- pola litre kuvanog paradajza

Svo povrće iseckati na krupnije komade,osim ljute paprike,ona ide ucelo,ubaciti u kotlić,sipati vodu,malo ulja,1-2 kašike soli i na vatru,neka kuva.Paziti na vatru,povremeno dolivati vodu,kuvati oko 3 sata i usput se opuštati,ko kako voli.

Zatim,ubaciti škembiće i repove,doliti vode.Ubaciti 2-3 kašike aleve paprike,malo bibera u zrnu,lovor,mlevenog bibera po ukusu.Kod sipanja začina voda obavezno da vri,zlatno pravilo svih kotlića,da začini ne padnu na dno.Kad su govedji repovi kuvani,sipati paradajz i pustiti da uvri dok ne izgori ostatak vatre ispod kotlića.Repovi mu daju poseban šmek i upihtijaju kotlić.

Ukupno vreme za spremanje je oko 4 sata,ne računajući vreme za kuvanje škembića posebno,što nam daje dosta vremena i za uživanje sa našom biljkom i osvežavanje ladnim pivom,jer ovaj kotlić ne zahteva puno pažnje.Samo paziti na vatru i da ne uvri voda,ništa više....

Prijatno...Kotlić je preukusan.Moj savet,tempirati da je gotov predveče,kad malo zahladi,malo je težak za jelo na + 35 celzijusa...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Vreme je da vam odam jednu tajnu.Tajnu dobrog kotlića,dok još ima koliko toliko lepog vremena i sunčanih dana da se mogu iskoristiti za kuvanje.

Šećer...Aha,dobro ste pročitali. Ubaciti 1-1.5 kašiku šećera otprilike pola sata pred kraj kuvanja kotlića. Ne oseća se slatko,već šećer radi kao pojačivač ukusa. Sve ono od začina što je unutra poludi i miriše u tri lepe.

Kako,nemam pojma,ali funkcioniše,to mi je davnih dana rekao moj ,sad već pokojni, komšija Nandor, Madjar ,strastveni pecaroš i neprevazidjen majstor kotlića,a ja evo da podelim sa vama.

Što se mene tiče,tema može na odmor do sledeće godine...A do tad da prikupljamo recepte.

 
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
VenloNL je napisao(la):
A ja sam se baš ponadao da ćemo probati taj tvoj famozni recept u 11 mjesecu,pa okinit koju sliku da vide gladna usta na forumu kako to izgleda:bale

Probamo,probamo...Videćeš Ven da Hooker ne priča u prazno...
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.323
258
Posto sam se nedavno prikljucio a ovo mi je omiljeni hobi da podjelim nek svoje ovogodisnje uratke i da najavim nesto novo bakalar u kotlicu za tjedan ili dva bi trebao biti na repertuaru pa fotkam i slozim cjeli recep

dscn3531sk.jpg
dscn3550v.jpg
dscn3912m.jpg



dscn1065t.jpg
26368919392719752863948.jpg
30634137365039510081800.jpg



306341373650515103889n.jpg
dscn4041mi.jpg
dscn4042.jpg
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.323
258
Obecao sam bakalar al ekipa ni da cuje neide im pivo uz bakalar nego evo jedno novo otkrice pa da podjelim sa gurmanima ovog foruma.
Svinjski obrazi ispod peke nemam nikakav specijalni recep mozete ih marinirat kao i svo drugo meso za peku a mozete ih samo zaciniti i ubaciti peci kao sto sam ja radio jedini dodatak koji ja uvijek koristim uz puno mrkve krompira je celer koji da potpuno jedan ujednacen okus i postala mi je peka nezamisliva bez njega ja obicno ubacim list i peteljku al ako nema moze i korijena. evo i koja slikica i obavezno probati obraze jer ja sam ostao odusevljen okusom i mekocom mesa.

IMG_6276.jpg


IMG_6284.jpg


IMG_6286.jpg


U slast i blizi se otvaranje sezone pa jedva cekam da se pocastimo novim receptima
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Boršč

Jednostavno je pa da podelim sa vama …

Sastojci 3-4 glavice crnog luka, 5-6 komada cvekle, 4-5 šargarepa , 2 peršuna, manja glavica kupusa, 2-3 krompira, 3-4 paradajza, oko 1kg mesa, malo dimljene slanine, biber u zrnu, lovorov list, so,kašika svinjske masti ili malo ulja, mada sam ja veći pristalica masti.

Svo povrće narezati, ne na sitno, šargarepu i peršun na kolutove, cveklu na štapiće, luk na kolutove ali da se lista, kupus i krompir na kocke, ma kako god, mada je lepše za oko kad je povrće različito nasečeno.

Na mast ili ulje staviti luk da se prodinsta dok ne pozuti, dodati šargarepu, peršun i cveklu i prodinstati da malo omekša. Zatim ubaciti slaninu da procvrči, ubaciti meso i naliti vodu. Dodati vatre da provri pa ubaciti par listova lovora, malo bibera u zrnu i posoliti po ukusu. Onda smanjiti vatru .Kad je meso skoro gotovo ubaciti krompir, kupus i paradajz pa pustiti da se lagano krčka dok se ne skuva. Voda bi trebalo da uvri da je jelo malo gušće.

Kad sipate u tanjir izgnječiti par čenova belog luka i ubaciti, ako ima pavlake dobro je ako nema moze i bez nje.

Ovo je mera za otprilike 4 osobe, ako vas ima više povećavajte količinu. Mnogo ukusno i lagano.

Prijatno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nenash and mario339

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.323
258
evo pala je proba novog duplog raznja sa provjerenim receptom...pileca krilca marinirati 8-24h prije pecenja uljem,sokom od limuna,senfom i medom u mom slucaju na 60 krilaca za marinadu koristim 1l ulja,sok od 2 limuna,4 kasikice senfa i 4 kasikice meda sve to izmiksam sa blenderom i zalijem krilca...kad stavite da se peku uvijek ostavite manji dio marinade za jos dva puta da ih premazete tokom pecenja da jos bolje poprime okus marinade i da kad vec bude gotovo bolje uhvate krupnu morsku sol koja je i jedini zacin koji se koristi u ovom receptu, znaci kad su krilca gotova uzmite u saku krupnu sol i posipajte po krilcima slobodno pospite vise puta jer samo manji dio soli ostane zaljepljen za krilca.

orginalni recep je namijenjen za pripremanje u pecnici al ja sam ipak veci ljubitelj raznja tako da ako nemate mogucnost pripreme na raznju uvijek ostaje pecnica kao opcija al u svakom slucaju obavezno probati..





U slast!
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.583
2.598
danas svetac,ne radi se,selo se umirilo skroz naskroz...
šteta malo ne zamirišat ...

malo carskog,malo krmenadla,malo vrata,malo ćevapa i malo tikvica ...

ovaj puta se pečeno meso stavilo u posudu sa lukom i malo crnog vina,posudu na roštilj da vino ispari a meso omekša :)

Edit; uauhhhhhhhhh,al sam se namaris'o :)
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Nisam mogao sinoć da pišem, nisam ni sad u najboljem stanju :icon_confused: , ali ajd da probam. Juče popodne se dogovorimo da iskoristimo još koji lep dan, u marketu neka piletina na akciji veoma povoljno, skupimo kintu, kupimo 3 pileta i piva i ajd na roštilj. Ali problem, muka nam da odvajamo kosti sa mesa i meni pade na pamet. Evo šta sam uradio.

Rasparčao piletinu, ubacio u kotlić, usuo vodu, vatra ispod i kuvaj. Kad se piletina skuvala, izvadio je iz kotlića i na roštilj. Par puta je okrenuo, zapekao na žaru, nadimila se fenomenalno. Kao i ja Dobra stvar u kuvanju pa bacanju na žar posle toga ja što ne mora da se odvaja belo meso od kostiju, onako rasparčano i skuvano šutnete ne žar i super ...

E onda, gledam u onaj kotlić, pliva žuto po onoj vodi, masnoća od piletine, žao mi da prospem, vitamini jbg. Potpalim opet vatru ispod kotlića, ubacim brašna, pa onako, popriličnu količinu, 100-200 g otprilike ako se dobro sećam, 2-3 kocke za supu, nekoliko jaja ... Jesam li još nešto dodao ne mogu da se setim.Ma šta mi je palo pod ruku u tom momentu. Da, posolio sam. To se sve ukuvalo i zgusnulo. E onda sam onu piletinu sa roštilja ubacio u to, malo odstojalo i milina.

Moraću malo da proradim ne ovom, može tu da se pravi raznih varijacija, da se ubace šampinjoni na primer, nekih egzotičnijih začina, možda i da se zaljuti malo, ali o tom po tom. Sledeće godine ...

Uglavnom, razbili smo se od klope... Nazvaću jelo Hookerova naduvana piletina, pa da ...