Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Pitanje za fizičare (i one koji se tako osjećaju) :icon_lol:

Htjela bih spojiti PC ventove koji mi rade sa CT-om da se pale i gase na tajmer (kao i HPS) .. e sad da li mogu uzeti "obični" adapter/punjač od 12 V i na njega spojiti oba venta, tj. da li će onda oba venta raditi na 12 V ili će se to zbrojiti kao 24V i spržiti mi punjač, box i pola kuće?

Inače trenutno baš nemam neku korist od tajmera jer svaki put moram prije paljenja svjetla pazit da upalim ventove za CT, i poslije da ih ugasim.
 

jaksa8

COB-DWC
18.11.2011
333
1.005
143
43
the Dreamer je napisao(la):
Pitanje za fizičare (i one koji se tako osjećaju) :icon_lol:

Htjela bih spojiti PC ventove koji mi rade sa CT-om da se pale i gase na tajmer (kao i HPS) .. e sad da li mogu uzeti "obični" adapter/punjač od 12 V i na njega spojiti oba venta, tj. da li će onda oba venta raditi na 12 V ili će se to zbrojiti kao 24V i spržiti mi punjač, box i pola kuće?

Inače trenutno baš nemam neku korist od tajmera jer svaki put moram prije paljenja svjetla pazit da upalim ventove za CT, i poslije da ih ugasim.

ja imam tri venta spojena na 12v adapter,nema nikakvih problema....nerazumijem se puno u to al mislim da tih 12 v podjeli na 3 djela posto su tri venta....:cool44:
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Logično bi bilo da se 12V koje daje punjač raspodjeli na dva venta, znači svaki bi puhao s 6V tj. pola snage. Ako sam u pravu, onda mi treba 24V adapter.
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Netocno. Spoj koji radis sa spajanjem 2 ili vise ventova na isti adapter je paralelni spoj (obicno se tako radi) i tamo su naponi jednaki na svakom trosilu (ventu). Dakle svaki ce raditi na 12V bez obzira na kolicinu. Tu moras paziti na struju. Obicno adapter ima 1000mA (1A), ta granica ti ne smije proci. Ako imas 2 venta od po 500mA onda ti na jedan adapter idu 2 venta u suprotnom ako se predje granica, adapter ce riknuti ili ce ventovi lose raditi... Ako spojis serijski onda se dogadja da ventovi rade slabije jer se dijeli napon, a ne struja. SUMIRANO: Paralelni spoj = naponi (V) isti na svakom ventu/struja (A) se dijeli, serijski spoj = Naponi (V) se dijele za svaki vent/ struja (A) ista za svaki vent pa ih mozes spojiti 100 (teoretski), ali ce raditi s manje okretaja!
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Eh da...fizika mi nikada nije bila logična :icon_lol: ...ok, znači jedan vent je 0,35 A, drugi je 0,25 - znači treba mi minimalno 600mA?
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Evo taman spojio i upalio Winflex UFO VK 100 mm 250 m³/h eeee kako taj puše ko lud ko da imam u sobi mlazni avion ,preglasno mi je pa cu probat napravit izolacijski box za vent https://forums.vutra.org/oprema-za-...tilatore.html?highlight=zvučna+izolacija !

p.s. Vent sam isprobao bez da ga spojim na iso flex cijev onako sam ga stavio na stol da cujem kako radi !

I još jedna stvar moze li spužva ili pak textilna vuna (stari đemper) posluzit mi umjesto staklene ilitiga mineralne vune i kakva je razlika .. dali je itko probao !?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Kamena/staklena/mineralna vuna su mnogo mnogo gušće od starog đempera i ima ih u različitim debljinama a opet zrak normalno prolazi kroz njih pa puno više utišaju. Nađe se toga po gradilištima jer se ne prodaje ispod 3-4m2 iako nije extra skupo.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Pa vjerojatno ti je bio glasan radi vibracija. Meni je ovaj od 370m3/h tiši od kupaonskog 180m3/h :) Sa cijevima zna dosta buke pravit, pošto dosta zraka izbacuje velikom brzinom, tu se stvara buka. Što manje koljena, to bolje.
Što se zvuka tiće, spužva može poslužiti. E sad što je bolje, mineralna vuna ili spužva, ne bih znao :) Možda bi bilo naj bolje da sa spužvom obložiš stijenke kutije, a oko venta onda još vunu natrpaš. Dosta dugačko će to morat biti. Po meni je bitniji onaj dio gdje zrak izlazi, pa bih ja napravio tako da vent nije u sredini kutije. Možda ga ćak nebih ni stavljao u kutiju, nego bih samo prigušivać napravio, ali to sam ja :) Ti radi kako si zamislio ;)

Edit:
Jbga, kad pijem kavu i tipkam :) Uvijek me netko pretekne sa odgovorom :D
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Evo sad bas dovrsio trpanje staklene vune u 2x 1m aluflex cijevi 100-120 mm !... Stvar je da strujanje zraki zapravo pravi najvise buke !.. Sad se samo buka preseli na kraj cijevi !... Ali i to nije toliki problem nego kad stavim (usis >)vent>cijev 1m > cooling tube > cijev 1m >van .... na usisu mi pravi buke da je to strasno !.. Kad stavim filter na usis to ce biti manje !?=

I da kad stavim 1m cijev + Vent + 1 m cijev ... usisna buka se smanji !... vjerovatno jer tako cijevi rade ko prigušivaci !?
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Ja sam jednom radio izolaciju kuce sa staklenom vunom i sad mi nije jasna jedna stvar: kad se stavlja staklena vuna kao izolacija (na kuci ili bilo kojem objektu gde ce boraviti ljudi) onda se ona zatvara s donje strane raznim folijama i lepi trakama iz jednog razloga a to je da staklena vuna iritira kozu u vidu svraba i moze da iziritira disajne organe i puteve i nikako nije dobra za zdravlje. E sad ako ukombinujes staklenu vunu sa ventilatorom odma mi je u glavi slika miliona sitnih dlacica mineralne vune koje lete svuda po sobi. Da li je mozda pametnije ici sa sundjerom npr onim sundjerom za zvucnu izolaciju?
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....sumnjam.......pa snaga im je ista i na fi100 i fi150 samo kaj je 150 veci, a za 100 kazu 190m2/h.......ja imam cijevne od 20W i oni imaju protok od 185m2/h a inline ventovi sa protokom od 400-tinjak m2/h imaju po 50W pa na vise.........tako da sumnjam da taj vent od 17W ima protok od 400m2/h.....
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Protok je moguč bez opterečenja. Međutim kad na taj tip ventilator staviš npr. karbonski filter uzaludno mu je i da je protok 1000m3 kad ne stvara pritisak koji če protjerati zrak kroz njega. Drukčija konstrukcija venta, sve ima svoju namjenu.
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Ja bi samo stavio ventilator u onaj deo gde je sijalica da radi ko CT i onda bi morao jos jedan ispod. Slican projekat imam u planu i ja.
 

Gedža

Aktivan Član
Evo kako izgleda prigusivac zvuka koji sam napravio.
picture002so.jpg


Vrlo je jednostavno. Napravite kocku od letvica, zalepite vatu i samo ubacite ventilator, ne srafite ga. Nisam mogao da verujem koliko mi je box tih sada.