Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Potenciometar za svjetla mora biti onaj za induktivna opterecenja jer to su asinkroni motori i brzina im zavisi od frekvencije, a kod sinkronih motora mozes regulirati brzinu promjenom napona
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
tocno to matia, moj prijatelj je tako isao smanjivati okretaje elektromotoru na ražnju sa regulatorom snage svjetla i kad je smanjio napon motor se ugasio...zato treba prikupiti vise podataka o motoricu tog venta da se zna na kojem principu radi te sto mu se treba smanjivati da bi mu se smanjili okretaji
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
matia je napisao(la):
Potenciometar za svjetla mora biti onaj za induktivna opterecenja jer to su asinkroni motori i brzina im zavisi od frekvencije, a kod sinkronih motora mozes regulirati brzinu promjenom napona
Opet ti moram postavit ovo pitanje :) Teorija ili praksa?
Kužim ja tebe što želiš reći, ali Greenpoweru i ostalima koji nisu na TI sa elektrotehnikom malo znaći ovo što si napisao prijatelju. Ako imaš malo više informacija, podjeli :)
Ljudi koji prodaju elektro opremu naj češće (postoje iznimke) blage veze o istom nemaju i kako sad s nekim takvim uopće raspravljati koji je dimmer kakav. Evo, ja lijepo kupio dimmer sa slike, došao kući, spojio kupaonski vent na njega i nula bodova. Pre slab je vent i nisam mogao fino podešavati vrtnju, dok ovu turbinu sada lijepo može regulirati, ali je problem što mu smanjujem napon pa dolazi do vibracija i ne dobivam tihi rad kao sa kupaonskim (imam jači koji se može regulirati sa tim dimmerom). Onaj dimmer što sam kolegi uzeo je istu stvar radio po pitanju vibracija, ali je regulacija bila neprecizna, ali je zato na kupaonskom (onom što ga nisam mogao regulirati sa svojim dimmerom) radio perfektno.
Postoji uređaj koji može regulirati ove ventilatore, ali mu je cijena malo lijepša, a regulacija je po brzinama, dakle opet nema fine regulacije, nego 3 brzne, ako se ne varam. Bad je što se ne mogu sjetiti kako se zove točno, a i nije ga lako nabaviti. Cijena je također prava sitnica :)
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Hehe, nisam baš ni ja na TI sa eletronikom al evo malo jednostavnije. Najčešće se koriste asinkroni motori za ventilatore i njima nemožeš promjeniti brzinu promjenom napona. Kada smanjiš napon asinhroni motor ce povuci vecu struju da bi zadrzao broj obrtaja dok kod sinkronih smanjenjem napona smanjuju se i obrtaji. Znaci kod sinkronih, sto je napon veci motor ce se brze okretati i obrnuto.
Teorija stoji za dimmer, ali u praksi bi trebao raditi taj dimmer za svjetla, samo mora biti duplo jače snage od ventilatora. Onaj ventilator od Greenpowera je snage 113 wati, znači trebao bi uzeti dimmer snage barem 200 wati i u praksi bi trebao raditi, jedino bi se mogao paliti tek na pola kruga potenciometra, kao što si rekao da je regulacija neprecizna.
Ovo bi trebalo raditi:

Katalog elektronskih komponenti - Rezultat pretraživanja

Greenpower, to ti je asinkroni ventilator
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Zahvaljujem. Malo sam se raspitao, malo ču još pogledati. Ovi za veče snage su izgleda jeftiniji tako da mislim da če biti riješenja do 10€. Dovoljno je da radi do pola snage jer je onda tih a dovoljno vuće. I još pitanje...ako se smanji recimo na 50% znači li to da če trošiti duplo manje struje? Logički da, ali mi nije struka pa nemam blage:)
 

njrnjava

Aktivan Član
09.05.2011
106
17
18
36
evo sad ja. Iako sam vec jednom spajao ventilaciju za grow, i to sa 2 adaptera od mobitela, jer nisam siguran jel sam mogo 3 venta na to spojit, sad je situacija ovakva:

1 X 120mm - ispuh 12V, ništ drugo ne piše, 2000 rpm.
1 X 80mm - upuh - rated voltage 12VDC, operating voltage 10.8-13.2VDC, starting voltage 7 VDC, 1500 rpm, rated current 0.05A, power input 0.6W.
1 X 80mm - za miješanje zraka - nemam kutiju neznam kako sta, al pretpostavljam da je slican ko ovaj prvi od 80 mm.

Adapter: -od zvučnika, INPUT: 220-240V - 50Hz, 160mA
-OUTPUT:15V - 1100mA.
e sad, jel mogu sva 3 na taj adapter? i kako serijski il paralelno?
jel se može ovaj mali 1500 rpm vrtiti brže bez opasnosti?

hvalaaa!!
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Taj adapter ima 1100mA, ako ti sva tri ventilatora zajedno imaju manje od 1100mA onda će raditi bez problema. Vidim da si naveo samo za jedan ventilator kolika je amperaža (onaj srednji, 0.05A) a za ove druge nisi, ali sigurno neprelaze zajedno 1100mA.

Sve ih spoji paralelno :)
 

njrnjava

Aktivan Član
09.05.2011
106
17
18
36
hvala ti matia, tako sam i mislio da je, al nisam bio siguran. Ma naveo bi ja sve amperaže, al šta ćeš, kinezima skupo printat sve podatke na amabalaže. Samo napišu da nisu odgovorni za posljedice ako se vent koristi za išta drugo osim hlađenja kućišta napajanjem iz računala i teraj miško. :)
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Ekipo, može li savjet u vezi PC ventova? Zanima me koliko "klasičnih" ventova 8 cm mogu spojit na napajanje od kompa u serijski spoj i kolko to napajanje bi idealno trebalo biti W? Računam si spojiti 5 ventova - 1 upuh, dva ispuh i 2 da rade unutra po biljkama...s obzirom da tek nabavljam opremu, vjerovatno treba pazit koju ću amperažu uzet?

EDIT:
Evo, našla sam računicu u ovom postu, moje isprike vama i opomena samoj sebi :sun2:
 

petarpan135

Aktivan Član
10.01.2012
184
30
28
Pa crna i zuta zica su ti za 12v, mada imas vise izlaza za 12,zuta ti je +,imas i 5 v na napajanju ona ti je crvena,kao i 3v-ljubicasta,izlaz za 12 v ti ima 10ampera sto znaci da mozes 70 kulera da roknes ako su 0,14,moze bilo koliko jako napajanje da gura te ventove,ne moraju w da te brinu uopste.
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
petarpan135 je napisao(la):
Pa crna i zuta zica su ti za 12v, mada imas vise izlaza za 12,zuta ti je +,imas i 5 v na napajanju ona ti je crvena,kao i 3v-ljubicasta,izlaz za 12 v ti ima 10ampera sto znaci da mozes 70 kulera da roknes ako su 0,14,moze bilo koliko jako napajanje da gura te ventove,ne moraju w da te brinu uopste.
Još jedno pitanje u vezi PC ventova... da li je moguće u isti strujni krug spojiti ventove različite amperaže? imam ventove 0,25, 0,18 i 0,11 A i krenut ću radit modifikaciju ATX napajanja da ih spojim u serijski spoj, jedino ne znam dal će strujni krug funkcionirat ako su ventovi različite ampraže (ok, priznajem, prespavala sam to na fizici u srednjoj) :eek:hno:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ne serijski, paralelno! Znaći, samo boju na boju, to je paralelni spoj.
Nema veze amperaža, samo spajaj.
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
točno zlo, ...u biti sam mislila spojit paralelno, ali sam mislila da se takav spoj zove "serijski", a serijski je u biti onaj gdje bi svi ventilatori jedan drugog "držali za ručice" ...ugl, DA, paralelno sam spojila...već sam danas modificirala napajanje i probala roknut gore 6 ventilatora, svi se vrte na ful brzini 12V bez problema. To sam spoijla onako probno...sad trebam neke vodiće da ugradim to sve zajedno u box, znači trebat će mi duže žice...ne znam da li mogu iskoristiti žice od npr. starih punjača i slično, ili treba paziti na neke karakteristike vodića, otpor, ili nešto drugo što sam prespavala na fizici?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
:icon_lol:
Možeš od punjača starih iskoristit, a ako pofali, kupi one crveno crne kabele za zvučnike. Imaš one tanke, ne znam točno sad koliko su, možda 2x0.8, znam da nije bilo standardno 2x0,75 kad sam kupovao :)
 
09.12.2008
21
5
0
39
da li se moze i kako izracunati protok vazduha od nekog ventilatora (cijevni u ovom slucaju)?

znam koliko je watt i koliko ima obrtaja ali nepise protok.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Mislim da teško, ali možeš provjeriti odokativno koliko vuče i bitno da je stanje s temperaturom ok. Vjerovano ulogu igra i zakrivljenost krilaca pa sad ti budi pametan:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rolipop