48-72 sata mraka prije 12/12

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

DalmatinoMediterano

Banned
Banovan
12.04.2015
143
997
93
Neznam ima li vec govora o ovoj temi ali njuskajuci po netu sam naisao da xy ljudi koji koriste jaci rezim u vege fazi (18/6 , 20/4 , 24/0) prije pribacivanja na 12/12 ostave biljke u 48-72 satnom mraku!
Razlog- navodno biljka prozivodi auxin tokom noci , to je koliko sam svatio hormon koji je osjetljiv na svijetlo i broj tih hormona se proizvodi tokom vege faze , medutim na jacem rezimu svijetlosti ujedno i fali broj tih hormona potreban da bi biljka pocela cvijetat , to bi kao bio razlog zasto nekad cekamo i preko 7 dana da bi biljka pocela cvijetat, medutim na 420magazinu sam pronasao da xy growera prije perioda 12/12 ostave biljke od 24-72 sata u potpunom mraku kako bi se broj auxina povecao , te na taj nacin skrate period koji je poreteban biljci da se napuni tom cesticom osjetljivom na svijetlo (auxin) te ce ga oslobodit u vecim kolicinama u tih par dana potpunog mraka , e sad ja tu postavaljam pitanje jeli bilo vec govora o ovoj temi jeli je itko na vutra.org provao ovu metodu , jedna cinjenica koja mene plasi po pitanju ovoga je to sta ovoga nema u prirodi 3 dana mraka , jednostavno nestvrno je ali opet sa druge strane teoretski ima smisla jer se auxin kao hormon skriva na djelovima biljke koji su u "hladu" i plus toga ta njegova ojestiljvost na svijetlo isto igra ulgou u terorijskom dijelu, ima li netko tko zna vise o ovome ,plus jos da nadodam takoder postoji metoda 2 dana praka prije harvesta i to je vise manje teoretski takoder dobra metoda u kojoj se nema sta izgbuit a cilj je isti -povecanje broja auxina samo sta je u ovoj prici to u sredini biljkinog ciklusa pa nije bas za *ajebavat se :)
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Kako sam skoro prebacivala na 12/12 period, malo sam istraživala pre toga i isto sam naišla kao i ti, u principu pored standardnog pristupa da prebaciš odmah na 12/12 videla sam da se dosta priča o još dva:
1. Totalnom mraku, koji si spomenuo, ali ja sam našla da je donja granica trajanja totalnog mraka 24h
2. Postepeno prebacivanje na 12/12 (smanjivanjem trajanja "dana" sat po sat svakog dana dok se ne dođe do 12/12)

Ali, sa druge strane, postoji odprilike isti broj onih koji pričaju negativno o tim alternativnim metodama, posebno o ovoj metodi totalnog mraka pre prebacivanja na 12/12. I jedni i drugi imaju neke polu-naučne razloge zašto to rade ali nisam našla neki definitivan i jasan odgovor.

Lično, prebacila sam odmah na 12/12. Razlog je bio taj što nigde u knjigama i tutorijalima "svetski poznatih" grower-a nisam naišla da se spominje ovako nešto. A čak i ako se dobija nešto tim metodama, kapiram da je razlika minimalna. Ali interesuje me da li je neko ovde to radio i da li je upoređivao. Mada verujem da je teško upoređivati ovo bez neki "istraživačkih" uslova.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: funky weed

DalmatinoMediterano

Banned
Banovan
12.04.2015
143
997
93
Ma ja isto razmiljam odmah prebacit na 12/12 nisam bas za neke inovacije pogotovo ako su itimalo neprovjerene, otvorio sam temu cisto iz znatizelje...ali u teroiji prica drzi vodu to sta si spoemnla postepeno istu zvuci primamljivo i teoretski dobro , jer ja sad trenuto radim rezim 20/4 i racunam da cu kad budem prebacivao na 12/12 imat dosta mal broj auxina te ce mi period pocetka cvijetanja trajat preko 7 dana siguran sam , no kad bi pribacio u trodnevni mrak opet bi izgubio svijetlost kao poticaj , jos nemam "muda" za ikakve inovacije pa cu ici starom metodom da odma pebacim i cekam pa kad pocmu , pocmu ...