Amaterski vodic za indoor uzgoj

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Ako su foto semenke,nema potrebe na 24/0 stavi 18/6 i pici tako... i gde ces drzati 9 biljkica... poklopac ne vracaj vise,gledaj da je vlaga oko 70% i obrati paznju da ti se ne izduze curice... u ovom posudama nisam radio,podigni malo ka rasveti ako je (cfl)da se ne izduzuju...
 
25.02.2015
35
134
33
43
Beograd
Moras da priblizis josh svetlo, ili da dodas jos lampi, jer je mnogo slabo. Do ove faze i nekako. ali za dalje mora ozbiljnije osvetljenje. Bar preko 50w ukupno za vege i to za biljku dve, a za cvetanje josh jace. Moze ovo da izgura, ali vidish kako biljoze jure i ceznu za lampom, zato se izduzuju.
Pozdrav
 

cikinodetence

Banned
Banovan
09.11.2015
43
5
8
39
pH

pH je mera kojom odredjujemo kolicinu Vodonikovih (H) jona i opseg te skale je od 0 do 14 .

Sa tim sto je 7 neutralan rastvor, manje od 7 je kiseo rastvor, a vise od 7 bazan (alkalan). Pristupacnost hranljivih materija biljkama zavisi od kiselosti/alkalnosti.

Jednostavno receno blago kisela reakcija dovodi do povećanja pristupačnosti većine mikroelemenata, sto znaci da ako odrzavamo pravilan pH biljka ce uzimati hranljive materije brze, i samim tim ce biti zdravija , rasce brze i dace bolji plod.


Biljke uglavnom vole blago kisele do neutralane uslove, to znaci od 6pH -7pH. U specificnom slucaju cannabisa optimalan pH je 6.5 ako se gaji u zemlji. Ako je pH nepovoljan moze doci do raznih komplikacija tokom uzgoja. Ako je voda previse kisela (manje od 6) ili alkalna (vise od 7) biljka ce jednostavno prekinuti uzimanje odredjenih elemenata i onda se javljaju razni simptomi u zavisnosti koji je element blokiran zbog nepravilnog pH.

Znamo da imamo problem sa pH ako:

Redovno zalivamo biljku (ali ne previse da se koren ne ugusi), ako smo pazili da ne pregnojimo biljku, ako je temperatura u boksu dobra, a biljka i dalje umire onda je verovatno pH neregulisan i biljka ne dobija sve elemente koji su joj potrebni za zivot i moze se javiti poremecaj u hranjenju a vise o tome je napisano ovde: https://www.vutra.org/blog/106/entry-87-raspored-hranjenja-ph-nutrijenti-voda-flora-feeding-schedule-for-soil/ (pod stavkom "O Hranjenju").


Voda koju pijemo direktno sa cesme/pipe, iz vodovoda nije idealna za uzgoj (pH kod mene je 7 ). pH ove vode mozemo regulisati tako sto cemo povecati kiselost. To postizemo tako sto u tu vodu dodajemo element koji je kiseo na primer: limunov sok, sirce/ocat, limuntus... Ja bih preporucio limuntus za kuvanje zato sto ima konstantnu vrednost kiselosti tako da ako znamo kolika je vrednost vode sa cesme/pipe i ako uvek regulisemo istu kolicinu vode za zalivanje (na primer 2l) i znamo koliko na limuntusa treba da dovedemo pH na 6.5 ne moramo svaki put pred zalivanje da vrsimo merenje nego samo pomesamo potrebnu kolicinu limuntusa.

To nije slucaj kod limunske kiseline zato sto je svaki limun ima drugaciju jacinu kiselosti tako da kolicina potrebna za balansiranje nije uvek ista.

Merenje pH se u nasem zanatu najcesce vrsi digitalnim pH metrom (preciznije) ili papiricima za merenje pH u akvarijumima (jeftinije).

ovde su razliciti pH meraci

8970541e9b528c723a416e86dee4736f.jpg


i papirici za merenje pH
lakmus-papir1.jpg


Digitalni meraci se koriste tako sto sondu stavljamo u tecnost ciju pH vrednost merimo i na ekranu se pojavi pH vrednost (ovi meraci moraju da budu kalibrisani).

Papirici za merenje poznati kao i lakmus papir se jednostavno potope u tecnost i nakon 15-ak sekundi ce promeniti boju. Onda tu boju papirica uporedjujemo sa spektrom boja na pakovanju gde svaka vrednost (od 0 do 14) ima svoju boju. Ova metoda nije precizna kao digitalna zato sto na spektru boja se nalaze cele vrednosti (1,2,3,4,5,...14) tako da cete morati da stimujete na 6.5 odokativno, uporedjujuci boju izmedju 6 i 7.

I kad smo vec kod pH, mali offtopic (nije bas tema za uzgajanje), ali pH je vazan za ljude iz istih razloga kao i za biljke. Vise o tome ovde .
Neznam da li je nekome glupo pitanje,ali meni nije jasna jedna stvar citajuci ovo a to me trenutno naj vise zanima.
Kada lepo proklijalo seme stavimo lepo u zemlju znamo da izadje gore za otrprilike dva dana .Moje pitanje je da li se odmah upali sijalica cim se stavi proklijala semenka u zemlju ili tek posle dva dana kad izadje iz zemle?
Hvala.
Pozzz
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Nema merila kad ce izaci,moze za 10h a moze i za 24h itd :) zemlju odrzavaj vlaznu po povrsini,prskalica neka... ne da je natopis vec samo da je vlazna... mozes drzati pod svetlo,a mozes i u sobi :) oba funkcionisu... a mozes i odmah 18/6 .... temperatura nek bude umerenea 21-28° i to je to... peace
 

cikinodetence

Banned
Banovan
09.11.2015
43
5
8
39
Hvala
Jos jedna stvar imao sam jednu cfl plvu i uzeo sam jos jednu crvenu,da li sam pogresio mozda sam trebao jos jednu plavu u startu?
 
13.12.2015
96
146
33
32
Pozdrav, zelim da kupim ili napravim grow box i naisao sam na ovu ponudu za420e, i interesuje me dali vredi toliko para dati za njega.
Zeltset%20klein.jpg

1x šator Homebox GrowBox Growlab GL120 (120x120x200cm)-vrhunski model
1x analogni balast ETI 60W (New Generation)
1x Sylvania Growlux 600W (za snažan rast)
1x čekić udara ili visoko polirani reflektor (oba optimalna za oplemenjivanje u šatorima)
1x kabel set za povezivanje lampe
1x Easy Rolls (2 kom. Za vješanje lampa)
1x ventilator ventilator 460m³160mm
1x kabel za spajanje ventilatora
1x aktivni ugljen filter 425m³160mm CAN-Lite
2x metara odbitak crijevo Aluflex 160mm
2x Obujmice/za cijevi (za pričvršćivanje cijevi na ručkom i filter)
1x Omnirex timer
 
12.05.2015
32
20
8
33
Jamaica
Imam jedno pitanje u vezi klijanja

Ja sam to napravio ovako,stavio sam 4 sjemenke unutra u obliku kvadrata udaljene 1.5 cm od jedne do druge i 0.5 cm od rubova. Stavio sam maramicu rasporedio sjemenke i pokrio opet maramicom.Namočio sam vodom i omoto aluminijskom folijom da bude mračno...Kako piše iz jednog drugog vodiča na ovom sajtu da se treba sjemenka ostaviti na toplom i mračnom.Sjemenke su "domaćice" nađene u paketu kupljenom prije 3 dana.Jučer sam napravio ovo u ovo vrijeme no klica nije proklijala...Temperature idu od oko 19C po noći do oko 24C po danu.Provjeravao sam dali je vlažno.

Da čekam da proklija ili da bacam?



Pozz iz HR :joint2:
 

Prilozi

  • 12471233_1003715666382769_1825078668_o.jpg
    12471233_1003715666382769_1825078668_o.jpg
    158,1 KB · Pregleda: 39
20.06.2014
1.394
3.958
188
Otok Jabuka
www.zdravakrava.hr
Ja sam to napravio ovako,stavio sam 4 sjemenke unutra u obliku kvadrata udaljene 1.5 cm od jedne do druge i 0.5 cm od rubova. Stavio sam maramicu rasporedio sjemenke i pokrio opet maramicom.Namočio sam vodom i omoto aluminijskom folijom da bude mračno...Kako piše iz jednog drugog vodiča na ovom sajtu da se treba sjemenka ostaviti na toplom i mračnom.
... zatim sam lijevom nogom krenuo okretati tijelo dok sam palcem trljao o kolut upaljača koji je trenjem o kres stvarao iskre, da bi zapalile plin kojeg istim palcem sada puštam pritiskajući gumb na upaljaču. Haha. Ušao preeeduboko u klijanje. Da si zabio prst u čašicu sa zemljom i ubacio sjemenku unutra proklijala bi. Treba joj par dana, pod uvjetom da su lijepe zdrave. Ne brini se dobit ćeš napadaj haha :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx and Sasko420
13.02.2016
7
0
1
soba
32901, member: 42867"]koje su dimenzije boxa? jedna cura moze proci ispod toga...[/QUOTE]
visina 42cm dubina 43 sirina 38 cm .imam i jos dve ove manje od 1500lumena ali nisam jos ubacio sijalice samo fasung.radim na drugom cini mi se mali ovaj zbog saksije ne znam koiko zemlje min moram da imam pa prikupljam materijal za drugi koi ce biti 72x50x50.postojeci je sastavljen od dva pc kucista.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
To ti je premal prostor za uzgoj, mislim možeš uz opaki lst na kraju izvuć 10-tak grama. Dosta su ti tri žarulje na te dimenzije, nek nije manje od 60w i da nije jače od 100w i može proći, ali uz jači ispuh jer će temperatura biti dosta visoka.
 
13.02.2016
7
0
1
soba
2x 1500 crven spektar i 1x6400k 3890lumena jel to dovoljno dok pokaze pol ili da ibacim jos dve ove manje?kolika mi je saksija potrbna dok mi ne pokaze pol ili da je odmah prebacim u vecu a neznam ni koliko vecu zbog prostora zato pitam nemam iskustva sa indoor ustvari ovo je prvi put da to radim i sve sam napakovao gledajuci sa neta.ne znam ni da li da jeodmah ubacim u saksiju u kojoj ce i da gura do kraja zato pitam koliko min litara mora da bude?danas joj je osmi dan kako se pojavila i ima tri reda listova sa sve onim prvim nenareckanim.ima dva coolera koi izbacuji a rupu gde uvlaci.temperatura je pod svetlom oko32 a danju po mraku u boksu od22 do 24 celziusa!oko deset centimetra je od sijalica!
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
neda mi se stvarno objašnjavat nekome tko nezna ni šta su wati, ako netko ima volju sretno mu bilo. Ako jedna ima 3500 lumena kako sve tri skupa mogu imati 3890, opet si polupao lončiće. Malo savladaj osnove, ne gradim ni ja kuću na silu jel nemam pojma o zidanju, isto ko ni ti o uzgoju. I kakvih crnih 10 cm od vrhova držiš, pa to je cfl, sve preko 3 cm je bacanje lumena, a ako ti temp prelazi 32 moraš pojačati ispuh. Ako to nisi u mogućnosti, iskapčaj iz struje i ostavi se svega jer nema uzgoja ako nemaš uvjete. Daj malo čitaj, pa bar osnove. Da su ljudi takve ljenčine postale danas, ja jednostavno nemogu vjerovati.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jazilicious