DIY 270W LED Panel - 30W LED chips + 50W drivers + CPU coolers + ALU panel

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Ima smisla zasto ide manje paste.
Previse paste = slabija razmena toplote. Staro pravilo u IT-u.
Cak je fora da se stavi paste sto manje mozes.
Evo recimo ja na Q9550 @4GHz uopste nemam pastu,
jer sam ispolirao CPU i waterblock do savrsenstva (kao ogledalo). Temperature su bolje nego sa pastom. Ali da ne offtopikujem..

Ono na sto bih ti ukazao paznju je da mi se cini da alu panel tj. nacin na koji si chip vezao za panel, pa panel za cooler,... ti zapravo i stvara lose odvodjenje toplote. Ne vidim sta bi drugo u setupu moglo da bude problem, stvarno si ostalo sve odradio za cistu 10-ku.

Pre nego sto pustis setup u rad, steta bi bilo da ne probas i sledece:
Probaj chip da sa malo paste da namestis direktno na kuler, bez alu panela.
Izmeri temperature onda.. sve ce ti se samo kasti.
Steta je da takav dobar setup pustis u rad, pa da posle brines o temperaturama.

Srecno kako god odlucis, i jedva cekam pokretanje setupa :)
 
Poslednja izmena:
10.11.2008
84
137
33
Druze,
ti si realno spojio 50w cc drajver koji je deklarisan na struju od 1500ma, na 30w ledice koje traze 900ma...
Pa mene realno cudi da to jos radi i da nije sve izgorelo. Mora da radi kao ringla....
Neka me ispravi neki elektronicar ukoliko gresim, ali ubedjen sam 1000% da je drajver neodgovarajuci i da panel nece doziveti svoj stoti sat rada.
 
28.04.2012
23
16
3
Druze,
ti si realno spojio 50w cc drajver koji je deklarisan na struju od 1500ma, na 30w ledice koje traze 900ma...
Pa mene realno cudi da to jos radi i da nije sve izgorelo. Mora da radi kao ringla....
Neka me ispravi neki elektronicar ukoliko gresim, ali ubedjen sam 1000% da je drajver neodgovarajuci i da panel nece doziveti svoj stoti sat rada.

Nisam ni gledao,ali da.
A za termalnu pastu je tip na videu u potpunosti u pravu,
taj se podatak može provjerit na milijun mjesta na netu...
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Ima smisla zasto ide manje paste.
Previse paste = slabija razmena toplote. Staro pravilo u IT-u.
Cak je fora da se stavi paste sto manje mozes.
Evo recimo ja na Q9550 @4GHz uopste nemam pastu,
jer sam ispolirao CPU i waterblock do savrsenstva (kao ogledalo). Temperature su bolje nego sa pastom. Ali da ne offtopikujem..

Ono na sto bih ti ukazao paznju je da mi se cini da alu panel tj. nacin na koji si chip vezao za panel, pa panel za cooler,... ti zapravo i stvara lose odvodjenje toplote. Ne vidim sta bi drugo u setupu moglo da bude problem, stvarno si ostalo sve odradio za cistu 10-ku.

Pre nego sto pustis setup u rad, steta bi bilo da ne probas i sledece:
Probaj chip da sa malo paste da namestis direktno na kuler, bez alu panela.
Izmeri temperature onda.. sve ce ti se samo kasti.
Steta je da takav dobar setup pustis u rad, pa da posle brines o temperaturama.

Srecno kako god odlucis, i jedva cekam pokretanje setupa :)

Toplina sa LED chipova se super rasporedjuje po cijelom panelu, a i na svaki hladanjak zasebno. Nema problema sa hladjenjem - testirano.
Hvala, bit ce dnevnika.

Druze,
ti si realno spojio 50w cc drajver koji je deklarisan na struju od 1500ma, na 30w ledice koje traze 900ma...
Pa mene realno cudi da to jos radi i da nije sve izgorelo. Mora da radi kao ringla....
Neka me ispravi neki elektronicar ukoliko gresim, ali ubedjen sam 1000% da je drajver neodgovarajuci i da panel nece doziveti svoj stoti sat rada.

Ja sam elektrotehnicar, a ujak mi je diplomirani. Grijesis. Driver daje MAX 50W, 1500mA što ne znaci da ce uvijek i u svakom trenutku davati taj iznos. Potrosac diktira koliko struje i snage mu treba. Nece poteci vise struje od 900mA jer potrosac ne trazi vise.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: GrobnaJama and CilI
22.01.2016
16
20
3
110
Kali. Pohvale za ideju/trud i slike... ali prilicno sam siguran da je kolega 5150 u pravu. Ako su ti driveri CC (Constant Current) onda ti oni daju tih 1500mA .. samo napon prilagodjavaju automatski dok ne postignu tih 1500mA. Led chipovi (COB) nemogu sami regulirati amperazu koju "vuku" pa ako im das dovoljno napona (par volti zzbad njihovog "Vf") oni povuku ampera koliko god mogu dok se ne spale ili koliko im driver dopusta. COB-ovi su uglavnom radi efikasnosti radjeni s dosta tolerancije pa nerjetko izdrze i dvostruko ampera nego su deklarirani .. ali pitanje je koliko dugo.. + na visokim amperazama im i efikasnost pretvorbe struje u svjetlo (lm/W) znatno pada pa lako padne znatno ispod efikasnosti prosjecnog HPS-a :djede:
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ja tek sad uočio ovu temu. Kakve talente ima ovaj forum to je za nepovjerovat. Sve pohvale @Kali za ovo, stvarno impresivno. Moj naklon majstore
s050.gif
.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: iSensation

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Evo, dragi decki koji sumnjate u ispravnost rada LED sa jacim driverima. Rade bez greske. Multimetar nisam nabavio, ali sam od jos puno iskusnijih elektricara dobio potvrdu da nema briga oko toga. Danas cu pokusati sa multi izmjeriti pa da stanemo "pretpostavkama" na kraj jer zbunjujuce djeluje na one koji se opce ne kuze i pobudjuje nepovjerenje i sumnje.
 
22.01.2016
16
20
3
110
Evo, dragi decki koji sumnjate u ispravnost rada LED sa jacim driverima. Rade bez greske. Multimetar nisam nabavio, ali sam od jos puno iskusnijih elektricara dobio potvrdu da nema briga oko toga. Danas cu pokusati sa multi izmjeriti pa da stanemo "pretpostavkama" na kraj jer zbunjujuce djeluje na one koji se opce ne kuze i pobudjuje nepovjerenje i sumnje.

:) .. Nema frke. .. nemoj se osjetiti pogodjeno i misliti da ja imam neku potrebu nesto "pametovati". Ja takodjer upravo radim na DIY LED-lampi, a i inace sam prilicno aktivan DIY entuzijast na mnogim poljima nevezanim za ovu tematiku. Samo iznosim misljenje u zelji da pomognem.

Dakle ako su ti driveri Constant Current, oni su dizajnirani da "guraju" zadanu amperazu kroz LED chip, a to postizu tako sto reguliraju napon (voltazu) dok ne zadovolje zadani "current" (iliti amperazu) - Constant current driverima je amperaza fiksna dok im je napon varijabilan u rasponu koji je naveden na specifikaciji drivera. Ako na primjer uzmes LED chip koji nominalno radi na 900mA @ 34V i spojis ga na Constant Current driver koji daje 4200mA @ 25-40V vidjet ces vrlo jaku svjetlost koja ce trajati vrlo kratko (par sekundi) ;) .. kao sto sam ti rekao vecina LED chipova moze istrpiti i dvostruko vece amperaze od nominalno navedenih (pogotovo ako imaju dobro hladjenje) ali se gubi smisao LED-a jer ti efikasnost po wattu pada ispod 80-90 lm/1W i tada je HPS opet u debeloj prednosti sto se omjera svijetlo/trosak struje tice. Volio bi da sam u krivu ali ako ti je multi skoro pri ruci izmjeri pa ces vidjeti.

.. ALI i s ovom tehnikom koju vec imas mozes dobiti funkcionalan i znatno efikasniji setup sto se tice lm/1W.
Ovako;
Spoiji 2 COB-a PARALELNO* na jedan driver. Dakle treba ti samo 5 drivera i 10 COB-ova (iskoristi i onaj rezervni COB) i onda ce ti amperaza jednog drivera biti podjeljena izmedju dva COB-a i oni ce raditi na 750mA svaki sto je fino i sigurno. Ovakvim spajanjem ces imati sveukupno gledajuci imati manje svijetla nego sa "prepumpanim" COB-ovima ali ce ti se zagrijavati PUNO manje i lampa ce ti trajati puno duze bez izgaranja chipova nego u sadasnjem sistemu. Efikasnost konverzije svijetla po ulozenom wattu ce ti biti puno puno bolja jer u ovoj kombinaciji koju ti navodim "underdrive-as" LED chipove (Googlaj "COB under-driving and efficiency")

*Paralelno spajanje vise LED chipova na jedan driver generalno nije idealno/preporuceno (ali vise manje - funkcionira OK) bas iz razloga da u slucaju ako jedan chip strada (googlaj COB power hogging i COB thermal runaway) drugi ostaje sam na punoj amperazi drivera koji ih je napajao oba i samim time i drugi LED chip je preopterecen i stradava ubrzo nakon svog "para"

Necu vise mudrovati,..Eto :)
 
Poslednja izmena:
08.07.2015
492
203
43
Led vec 5 dana na 12/12 i nijedna nije crkla,mada i da je crkla posto se kupuju najeftinije...
Opasno jeste to sam i rekao,ali sa fid sklopkom ste 99% zasticeni + 1% zdravorazumska opreznost.
 

mujs

Banned
Banovan
19.03.2012
16
0
1
a prijatelju to je ka da kupin novo auto pa tocin lozu u njega, zasto komplicirati i riskirati kad nije potriba a driveri i nisu bas skupi
 

mujs

Banned
Banovan
19.03.2012
16
0
1
znan da se moze, znan neke kojima radi tako bez greske, ali ocu reci da ni oni nisu bog zna koliko skupi, ja osobno iman bar 2 viska uvik