Konkurs za idejno riješenje :)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Evo da i ja otvorim temu...

Znači ovako, napokon sam se odlučio raditi indoor i sad mi treba vaša pomoć.
Živim u dvosobnom stanu sa ženom i jednogodišnjom kćerkom. Budući da i ja i supruga radimo a u našem gradu nema jaslica, prinuđeni smo angažovati tetu za čuvanje. U tome i jeste problem, kako napraviti box za 250 W HPS (ne mora nužno biti ali čitajući forum sam stekao utisak da bi mi to bilo dovoljno) a da bude stealth.

Prešpartao sam u poslednjih godinu dana ovaj i srodne strane forume i stvarno ima svega ali mi jednostavno nedostaje iskustva.
Ne želim davati lovu za nešto a onda skontati da mi je to ili prebučno ili da je tako nemoguće ohladiti nešto itd.

Kako ukomponovati to sve a da ne vire i zuje ventovi, filter, prigušnica itd.

Totalni sam seljak za paint i srodne programe pomoću kojih bi vam prezentovao šta zasad imam u glavi.

Dakle, veličina boxa prilagođena snazi HPS-a. Šta dalje? Pasivni upuh? Jedan "veliki" vent za ispuh ili 2 PC 120 mm? Staklo ispod lampe ili CT?
Koji filter, gdje ga sakriti?
Kako biste Vi to riješili?

Aj malo brejnstormujte :sun2:...

Hvala
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
rješenje ti je naći tetu za čuvanje koja duva :)

salim se malo...nemoj zamjerit...ako je stealth najbitniji upotrijebi nekakav komad namještaja (nikako šatore i te spike) koji će se uklopiti u stan i biti neprimjetan...nužno će ti biti posvetiti se i zvučnoj izolaciji (ovisi o ventu) i light leakovima...ja sam prvo kupio hps i cooltube...i onda isprobavao da vidim kak se ponaša...prvo pc vent, pa cijevni jači i na kraju industrijski turbinski...doduše to je trebalo za hlađenje 400w...igraj se malo, eksperimentiraj

ako imaš kakav dimnjak ili ventilacijski otvor koji bi se dao iskoristiti učinit ćeš si medvjeđu uslugu...ne treba ti ni toliko jak vent a bogami ni filter....ako ćeš raditi neki homemade uzmi u obzir da i to košta...kad sam vidio koliko aktivni ugljen dođe i koliko ga ustvari trebam okrenuo sam se pravac grow shop i kupio jeben filter za 400 kn sa deklariranim protokom zraka i radi ko sat :)

ajd da više ne kenjam...više sam to općenito opisao...drugačije ni nisam mogao...jer bilo bi dobro da ipak neku viziju projekta nacrtaš

EDIT: nešto zaboravih...ne mogu se ni ja nazvati starom iskusnjarom kad to nisam...no ipak sam ponešto naučio i mislim da je za neke normalne potrebe sasvim dovoljan hps od 250w i circular vertical scrog kao kod opa cupa...malo više zajebancije oko konstruiranja ali to ionak radiš samo jednom i ostaje ti...matematika kaže da ako dobijemo 400g od HPS 400...onda ćemo od 250w uz povećanje uroda od 135.5 % (zvog iskoristivosti vertikalnog scroga) dobiti 588,7 g...ispravite me ako griješim :)
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Hvala na odgovorima.
Marko, ne znam crtati, jbg.
Treba mi baš nešto kao tvoj ormar, samo sam ja mislio pregradu za struju, filter itd. staviti sa strane.Naravno i da je manje.Nit' mi treba 60 cm dubine nit' 190 cm visine.
Sad nemam adekvatan komad namještaja ali ću morati kupiti, ipak se bolje "uklapa" u okolinu od nečeg custom pravljenog.
Šta da kažem sredovječnoj provincijalki? Zašto imam zaključanu komodu koja po čitav dan zuji?

@vjeve

Nemam para na bacanje ali ovo radim jednom u životu ( lažem, imaću room k'o Stoner kad porastem) tako da neću previše štediti.Do 400,500 evra, ako se baš moram izjasniti.
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
nenash je napisao(la):
Zašto imam zaključanu komodu koja po čitav dan zuji?
Server. Internetske spike neke nabaci, al najbolje je ništa posebno ne objašnjavat. Stavi samo box pod ključ i miran. Zujanja uopće ne mora bit, ali otom potom.
Za početak, odluči se gdje će ti u stanu bit box. Bitne prednosti u startu su ako je prostorija na sjevernoj strani stana, izuzetno poželjna mogućnost držanja otvorenog prozora preko noći, te naravno da u tu prostoriju što manje stranih ljudi ima običaj zalazit po noći kad ti gori lampa. To ti je za početak, a onda prema tome možemo slagat dalje. Mislim da smještanje boxa u prostoriju gdje se spava nikako nije dobra ideja, radije bi nekakav izvana bijeli box (ako se može) zbuksao u kupatilo.
Generalno, dok se ne stekne neko indoor iskustvo, mislim da je mudrije počet sa manjim snagama lampe recimo do 150w HPS - sad će me ekipa napast - pa da se odma obranim...uspješan grow ovisi o balansiranim uvjetima, dakle svjetlo, ventilacija, prostor itd itd (naglasak na površini boxa više nego na visini)...Moje mišljenje je da ne postoji "preslaba" lampa, jer malu snagu uvijek možeš kompezirati približavanjem biljke, a što imaš od prejakog svjetla u malom prostoru osim problema?...Temperatura je jedan od najvećih faktora uspješnog growa i tvrdih topova - biljke pri kraju cvjetanja ne vole vrućinu...Slikovito, to ti je kao da imaš ljude koji obiđu pola svijeta na motoru od 150kubika jer si ga može priuštit registrirat i tankat, dok neki pate na kubike, pa im mrcina od 2 litre stoji u garaži jer kad ga regaju nemaju za benzin. Analogno bluesu - često je "manje" uistinu "više". :))))
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Pa meni ne pada na pamet bas nista osim ormara. Jbg kad nemas svoju spavacu sobu.

Ali iskreno, mogu ti preporucit curu za cuvanje djece, ona meni pazi i odrzava biljke kad nisam doma duze od par dana. Bez zajebancije. Uvijek moras imat nekog da ti cuva kad zagusti.
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ti si Vjeve izgleda sređen k'o špajz.:smoke18::b_woot:

Imam sobu koja vrši funkciju spavaće i tu će i biti box ali ne mogu je držati zaključanu, tu je garderoba od klinke itd. A i šta da kažem ženi što je čuva zašto da ne ulazi?
Za curu vjerujem da je dobra ali ja sam 100 km od Zg i u drugoj državi, tako da...
A ne znam ni šta bi žena rekla, hehe.

@usrname
Tako će i biti. Preurediću jedan ugao spavaće sobe, staviću mali radni sto, komp i box.Zatrpati knjigama, diskovima itd. Hvala
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Imam jednu ideju koju bi da sprovedem u delo...Ali nemam trenutno slobodnog novca da to uradim,deca srednjoškolci,tata daj,daj,daj,krediti,banke,daj,daj,daj,žena,daj,daj,daj...Ma jbg,većina od nas je u sličnom problemu,a neću da sklepam nešto bezveze.

Evo ideje.Imam TA peć,2.5 kw,neispravnu,idealne dimenzije za box,poput ove .Planiram da stavim dve biljke unutra.Povadio sam sve iz nje,šamotne cigle,koje čuvam kad budem zidao roštilj,eto valja i to,staklenu vunu,žice,grejače,sve,napolje...Ima u njoj i jedan ventilator,dobar koji bi se dao iskoristiti.Malo bele farbe,i unutrašnjost je sredjena...

Držao bi je u spavaćoj sobi,ako neko udje tamo ponekad,osim žene i mene,vidi normalnu TA peć i ne sumnja ništa,spolja gladac a unutra vutra...Neću da žurim,polako pribavljam šta treba,pa kad sve skockam javljam se opet ovde...

Uglavnom,mislim da kao idejno rešenje nije loše...
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
ja sam kod mene uradio pregradni zid sa vratima-mislim,nije mi u stanu box,naravno,ali tamo gde jeste zna da bude malo 'prometno'
tj. dodju drugari ponekad i to,posede,sta ja znam...ali do sada NIJEDAN nije nista posumnjao,svi misle da sam samo malo 'skratio' prostor(zbog toplote itd)nema 'light leak-a',ventilatori su ultra tihi...
jedino me smara,moram svaki dan pomerati stolice,i sklanjati ta vrata od pregradnog zida(jbg,dok ne smislim bolji mehanizam),ali to je NISTA na prema koristi od svega..
moj ti je savet,skracenje neke prostorije(ako je moguce) pregradnim zidom ili americkim plakarom,pa ispred neki dvosed,fotelja nesto-da oteza pristup 'tamo iza'-i k'o sto neko rece da nadjes dadilju 'modernih shvatanja' hehe
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
kazhesh srednjovjechna zhena sa sela????
pa to je bar lako..
kazhesh da imash terarij sa zmijama...tj. inkubator za izvaljivanje istih..
dovoljno da chuje zmija + leglo...
samo..bojim se da bi ti mala mogla gologuza trchkarat...poshto kazhesh da je u toj sobi i njezina garderoba...hmmmm

ideja sa kompjuterskim serverom je savrshena..

malo je nezgodno shto svaki box iziskuje odredjenu kolichinu kablova i elektroelemenata...zato mora biti neshto shto treba/koristi struju...

+ ova ideja sa TA pechi mi se bash svidja.. btw hook..zar te pechi nemaju po dva ventilatora??? na svakom kraju pechi po jedan??
(imam jedan takav vent. vishka i bash sam kontala dali bi se mogao iskoristiti...?????)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZelenaGroznica

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Ne igraj se sa time druže...nema šanse da ne procunja i da ne vidi indor dok vas nema.
Ali,hajd' kada bi i pronašao 'tetu' koja je liberalna po tome pitanju,tj 'tetu' koju interesira prvenstveno da zaradi koju kintu a za biljke ju boli uvo....uzmi da prekinete suradnju radi koje kakvih razloga,nebitno.....onda ćeš štrepiti hoće li te drukati,hoće li nekome ispričati,jeli nekome ispričala i milon drugih pitanja će ti pasti na pamet.
Dvosoban stan,malo je to prostora za sakriti box....mada ti sigurno imaš varijanti punu glavu,kako,gdje,vako,nako.....
No želim ti sreću ako kreneš sa uzgojem:thumb:

P.S. ovo sa gušterima i zmijama,hehe....bolje onda reći da su unutra mali krokodili :)
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
U pravu si Ven. I ja tako razmišljam čitavo vrijeme, samo si ne želim priznati. Mora biti u zaključanoj sobi ili nikako.Ništa, tražiću alternativnu lokaciju.
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Morate shvatit da iako smo mi ljudi koji kad odu sa ženom/mužem u salon namještaja u svakom ormariću vide potencijalni growbox - svima ostalima je to je i dalje najobičniji ormarić i ni na kraj pameti im nije da se može uzgajati unutra. Dakle vanjština boxa nek bude što više monotona, industrijska/uredska bijela ili bež, bez vidljive ručice za otvaranje, lokotić isto može bit dublje ispod stola da se ne vidi i to je to.

Jedan od odlično dimenzioniranih boxova je ovaj Oprin. Površine taman za jednu do dvije biljke da pruže sve što mogu. Duži je nego viši (pametno), stane pod radni stol, a ulaz 2 kabela (lampa i adapter za ventove) izveden odzada i nema šanse da ikome bude čudno neznam šta. Pogotovo što se nalazi u blizini kompjutera i radnog stola gdje je ionako šuma kabela. Vjerujte da niko osim ako baš ne zna o čemu se radi neće skontat prigušnicu i starter na podu u toj silnoj šumi kabela i produžnih.

Stoga, ukoliko u stanu po zidovima ne vješate Jamajka rasta zastave sa metar sa metar listom drage nam điđe - nema razloga da iko išta posumnja. Zašto je "server" pod ključem? Pa malo dijete - unutra struja - kompjuterski medija server - trla brla, pa nećete bit neodgovoran roditelj da vam se dijete nedajbože sprži. Ponavljam, to treba objasnit samo jednom kulerski i garant neće dadilja čačkat, bježače ko vrag od tamjana od toga.

Veći eventualni problem bi mogao bit miris, ali i on se lako riješi i bez ikakvih filtera - ljudi na stranim forumima se kunu u ONA gel. Nije preskup 10ak $ čini mi se, a može ga se razvuć da traje par mjeseci. Navodno totalno prikriva miris i baca na svježe opranu posteljinu, kud ćeš bolje u spavaćoj sobi.

Ja savjetujem Oprin box i u njemu što manje filozofije i suvišnih detalja - mala HPSica (100-150w), prigusnica i starter izvan boxa, 2 tiha komp venta (1 ispuh i jedan unutra po lampi prema ispuhu), pasivni upuh na dnu dijagonalno od ispuha, i nema straha - growate i igrate "čovječe ne ljuti se" sa dadiljom na podu spavaće sobe.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZelenaGroznica

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
zlavjestica je napisao(la):
+ ova ideja sa TA pechi mi se bash svidja.. btw hook..zar te pechi nemaju po dva ventilatora??? na svakom kraju pechi po jedan??
(imam jedan takav vent. vishka i bash sam kontala dali bi se mogao iskoristiti...?????)

Pozdrav Zla...Veće od 4.5-6 kilovata imaju po dva ventilatora,male do 3 kilovata kao ova jedan
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
najbolje po eni za takav stelth s 250 w hps po meni bi otisao na glomazni otpad negdje i uzmes si neku skrinju ili frizider :D to niko nece posumljat
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
I o tome sam razmišljao,baš sinoć.Imam jedan veliki ormar koji se i ne koristi u potpunosti, tj. može mu se promijeniti namjena.
Hvala svima na angažovanju, još jedanput.

offtopic-
Ovi lajkovi su totalna glupost, neka se ljuti ko hoće. Šta mi treba da razmišljam da li sam nekom lajkovao nešto ili nisam. Ili kome se sviđa ili ne moj post.
Sam sebe ponekad uhvatim kako mi sujeta suflira gluposti...
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Ne kuzim te sta si htio reci sa lajkovima ali nije ni bitno kontam :) Ono sto je kod mene bio element koji je presudio iz slicnih razloga kao i kod tebe je HPS. Nisam htio uopce imati situaciju da imam prigusnicu i starter radi sto bolje "apoteka" situacije izvan boksa. Moglo se izvesti da se i on ne vidi, ali u mojim nekim okvirima ne. Znaci razmisli ako ces raditi nesto tog tipa o tome da uzmes CFL kao sto sam i ja uzeo. I to ako hoces uloziti kako spada uzmes dvije i da vidis show :) Kod mene nakon prvog growa ide 100 % jos jedna od 250 W, tako da cu imati 500 W CFL kao Agrolite sta ja znam. Takodjer savjetujem potenciometar na ventilatore. Ako ces pičiti s necim sto nije automatik, nastimas da se svjetlo pali kad teta ide doma i dok ona opet dodje svijetlo opet ugaseno. S potenciometrom imas situaciju da mozes "stišati" ventilatore sto se meni vec do sada pokazalo iznimno korisno a jos nisam poceo growat :) U svakom slucaju shema sa ormarom bi ti bila do jaja. Znaci dvokrilni ormar i boks dimenzija slicnih mojima i samo ga kao ladicu u ormar gurneš :) Filter ces morati svakako jer svaka smrdi zadnjih 20 dana!

edit: je, imas CFL koji daje slabije rezultate, ali imas svoju vutru frende, a s obzirom da zivis sa zenom i djetetom sumnjam da pusis vise od pljuge dnevno preko tjedna :)
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
sad ce oprah vikati na mene;) ali nikako nevidim svrhu od 500w cflki ni u cijeni ni u kvaliteti a najmanje u kolicini...osobno nisam uzgajao na stednima ali sad nakon sto sam se upoznao sa hps nikakve stedne ni ne dolaze u obzir...za pc boxove ,manje vege boxove i opcenito za skuceni i mali prostor kad nemas izbora one su jedini izbor...opra ,nenas a sto kazete da probate staviti 2 ili 3 hps od 100 w(koliko vec treba za prostor) koje imaju integriranu prigusnicu i starter...ovo je samo ideja ne i savjet ;)

P.S. ima dnevnika i postova di je sve receno,napisano i jedino sto ti ostaje je lajkati ili dati rep+ a potome sto sam te lajko iako nisam nista napisao ti znas da sam tu da te pratim i da cu uskociti ako mislim da nesto neradis dobro ili trazis pomoc a u konacnici pokazujem da mi se svida to sto radis ;)