Kupovina semenki (bez opisa pakovanja i relevantnih podataka)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Trazi posiljku da pogledas,ako vidis da sve ide normalno potpises,pokupis i to je to... ako vidis sta sumnjivo,samo iskuliras,tipa nisi ti narucio... al s obzirom da je situacija takva kod tebe,imas vec iskustva... samo opusteno odes i to je to :)
 
03.09.2015
29
26
3
zgrade u nizu
Hvala prijatelju, tako ću vjerovatno da uradim, lagano iskuliram sutradan na pauzi od posla, preuzmem i odem sa lica mjesta. Javim situaciju. Inače dugo pratim forum, marica mi je druga ljubav, naletio mi je neki prazan stan narednih mjeeciizeksperimentisao sam sebi lijep terarij i želim da se posvetim hortikulturi. :D

S obzirom da mi je prvi put da ovako nešto radim, hastra me razbu, vutra je postala rijetkost u BiH voljom vlasti ili dilera, preskupa je, dok smrdljivu sintetiku i spid prodaju kilogramima okolo i truju omladinu. Malo mi je lakše.
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ocisti kucu od trave i svega i onda odes po paket ako upadnu reci sta ja znam okle ovo ja cekam drugi paket.a onda jbg sve je do suda :D
a ako ne padnes imas svoje sjeme i svako sretan.male su sanse da ce te cekat al opet su sanse.
 
03.09.2015
29
26
3
zgrade u nizu
Laknulo mi je malo nakon razgovora sa momkom sa posla. Evo napisaću šta mi je rekao za sjemenke pa da i vama napisem

Pričao sam sa kolegom koji je inače vrsni pravnik na poslu, i radio je nekoliko godina u krivičnom pravu, pa mi rekao mi je nekoliko stvari u sudskoj praksi koje je on zapazio a vezane su za ovu problematiku. (naravno nisam mu spominjao šta treba da podignem)

Lice koje prima paket/pismo u pošti, na ulici, u stanu ili bilo gdje postaje vlasnikom paketa u trenutku primopredaje (potpisa, pečata, protokola). Sam posjed takvog paketa/pisma ne povlači za sobom nikakvu krivičnu odgovornost dok ga ne pogledaš, upotrijebiš, otvoriš i zadržiš kod sebe itd. Krivičnu odgovornost povlači neotvoren paket samo u slučaju ukoliko istražni organ (tužilac, inspektor, drot) utvrdi da je lice tu robu svjesno, pod materijalnom i krivičnom odgovornošću naručilo/platilo/nabavilo razmjenom ili sl. To se utvrđuje dokazima (računi, fotografije, video i audio zapisi, e-mailovi, pisma i slična sranja). Dakle ukoliko plavci imaju već dokaze protiv tebe (kako si platio, da si naručio, da su ti provalili u kompjuter, šifre, da imaju izvadak tvoje kartice iz banke, prate ti uplate isplate i slično) na licu mjesta te mogu zatvoriti.

U svakom drugom slučaju, samo posjedovanje paketa ne povlači odgovornost, ali mogu te zadržati i iskoristiti svojih 24/48h da pribave dokaze protiv tebe. Uvijek se možeš braniti "Ja ne znam šta je ovo, čije je ovo, ni od koga je. Samo sam podigao paket na svoje ime." S obzirom na nivo na kojem naša policija radi, stepenu informatičke obrazovanosti, ovo je moguće možda u Sj. Koreji. Tu se dolazi i do Zakona o zaštiti ličnih podataka i Zakona o zaštiti potrošača, tako da ako ste karticom plaćali nema brige, banka neće dati nikom vaše podatke bez dobrog podmazivanja i lobiranja nekog jačeg iz izvršne vlasti. Ima dosta toga što te može izvući kod sjemenki, jer u 90% slučajeva je praksa da sud neće ni da priča o nekoj proizvodnji opojnih sredstava bez dobrih dokaza. To je sve vezano za član 238. stav (1) i (3) Krivičnog zakona FBiH (u RS-u je 233. ako se ne varam, a isti su zakoni u biti i u državana u komsiluku) koji kaže:
Član 238. Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga
(1) Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašteno stavlja u promet materije ili pripravke propisom proglašene opojnim drogama, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(2) Ko organizira grupu ljudi u cilju učinjenja krivičnog djela iz stava 1. ovog člana, ili ko postane članom takve organizirane grupe ljudi, kaznit će se kaznom zatvora najmanje tri godine.
(3) Ko neovlašćeno izrađuje, nabavlja, posreduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstancu za koje zna da su namijenjene proizvodnji opojnih droga, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(4) Opojne droge i sredstva za njihovu proizvodnju oduzet će se.

Ali uglavnom na Sudu to slabo prolazi, ne znam kako je u EU.
 

Dvolicni

Aktivan Član
11.07.2014
692
2.367
163
Hrvatska
evo da olakšam braći iz RH, svi koji su u nedoumici oko naručivanja sjemenki, ja sam naručio sa k******.org, platio unaprijed, i nakon par dana, stiglo u koverti, sve normalno, ko sa e-bay-a, te dobio i poklončić :banana_rasta:
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Meni samo nije jasno u vezi sjemenki da je to uopšte kažnjivo. Same sjemenke sadrže proteine, esencijalne masne kiselina, vlakna..., a nikako psihoaktivne opojne supstance. U biti nema razlike u sastavu između sjemenki Sative L ili neke druge vrste. Ako sjeme nije stiglo u orginalnom pakovanju na koji će način dokazati da je to baš sjeme od koje će nastati biljka sa psihoaktivnim supstancama? Meni je to sve čudno. Mislim da samo posjedovanje sjemenki ni u kom slučaju ne bi trebalo biti kažnjivo (kao i posjedovanje marihuane;)) jer je to u tom momentu prehrambeni proizvod kao i sjeme Sative L. Isto me mogu kazniti što sad trenutno u hrani za ptice imam sjeme konoplje. Ne vidim nikakvu razliku. Sve dok ne posiješ to sjeme ne bi trebalo biti kažnjivo (ne bi vutra trebala biti uopšte kažnjiva da se razumijemo;)) Isto da si krenuo kupiti od digića i da te murija ščepa i prije nego si se i našao sa njim i kazni te zbog cenera u džepu kojim si namjeravao uzeti vutru. Nešto mi tu ne štima???
 
03.09.2015
29
26
3
zgrade u nizu
@Lazarus Led
Zakon o suzbijanju zloupotrebe opojnih droga je jasan povodom toga i kaže sa svi prekursori (uključujući i sjeme biljaka, gljiva, spore, hemijski spojevi) koji se mogu neposredno dovesti u stanje da sadrže zabranjenu psihoaktivnu supstancu su podložni krivičnom gonjenju.

Onda se nadovezuje na KZ sa onom kaznom od pola godine do 5 godina zbog kako sam naveo gore "ko neovlašćeno izrađuje, nabavlja, posreduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstancu za koje zna da su namijenjene proizvodnji opojnih droga, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina."

Sjeme koje se naručuje, ako ga pronađu, je uglavnom zapakovano na način da odaje o kojoj se vrsti radi (ovo radi 99% proizvođača, pišu koja je vrsta u pitanju ili hibrid). Drugo, bilo je slučajeva, ali su rijetkost ,da ljudi padnu sa sjemenkama u džepu i dobiju tvorza jer su na sudu to shvatili kao pravu proizvodnju. Inače sjemenke su siva zona nešto kao i prozvodnja maka. Zna se kako je proizvodnja Canabis sativa L strogo opisana u Zakonu, i ko ima dozvolu.
Također, hrana za papagaje u vidu sjemenki lana, kanabisovo ili laneno ulje ne sadrži THC, ili je beznačajan sadržaj. Ako ćemo strogo de iure, te sjemenke biljne apoteke SMIJU prodavati, ali ti ih ne smiješ posjedovati niti presađivati, to je Zakon. Oni smiju jer imaju dozvolu, ti to radiš na svoju odg. Sad koliko neko ima interesa da se poštuje to, to je d izvršne vlasti.

:D On topic... Još čekam cedulju :D
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Kako ih ne smijem posjedovati kad ih već imam u hrani za papige? Čak sam vidio da se prodaje samo sjeme i to ne u biljnoj apoteci već u regularnoj farmaceutskoj apoteci. Sjeme ne sadrži thc. I u jednom tržnom centru sam vidio da se prodaju pakovanja samih sjemenki konoplje kao hrana za ptice. Mislim da je vrlo delikatno pitanje ako bi te uhvatili sa menkama koje nemaju pakovanja koje odaje vrstu. Ako su protein, masne kiseline i vlakana supstance od kojih se dobija droga onda sam ja papa štumpf. Kako će oni dokazati o kojim se menkama radi ako tvrdiš da je to hrana za ptice? Neće valjda oni posijati i čekati da vide šta će se izroditi iz toga?
 
03.09.2015
29
26
3
zgrade u nizu
Govorim ti kako pravo funkcioniše, malo sam se fkt zainteresovao oko ovoga. Bilo šta vezano za konoplju/lan (sjeme, biljka, korijen, lišće) je ilegalno posjedovati (imalo to ili ne THCa), zato je u Zakonu o suzbijanju zloupotrebe opojnih droga i poseban član posvećen Canabis Sativa L. kako se proizvodi, posjeduje i koristi ta biljka. Opisana je i procedura kako doći do dozvole. Podneseš zahjtev da dobiješ dozvolu za proizvodnju, uvoz, nadležnom Ministarstvu, dobiješ dozvolu, objasniš im zašto ti treba i radiš šta hoćeš sa industrijskom konopljom, tj. prodaješ sjeme, praviš kudelju, vlakna, košulje itd. Dakle kada si dobio dozvolu (pravno ili fizičko lice), onda ti je jedini uslov da biljka mora da sadrži manje od 0.3% THCa, inače si opet kriv.

Šta hoću da kažem sa ovim. Bez obzira da li će iz te sjemenke izrasti biljka koja može iznjedriti 100g najkvalitetnije vutre, ili obični sterilni Hemp, mogu te peglati oko sjemenki i na osnovu Krivičnog zakona (član 233) otjerati na suđenje ili u tvorza u najgorem slučaju. Sve zavisi od Suda, kakav je idiot sa one strane sudnice, ako naletiš na konzervativca koji te sjebe maksimalno, moraćeš pravdu ganjati u Strazburu jer njegova je zadnja. U nekim državama čak se koriste metode da se sjeme odnese u lab i uzgoji da se utvrdi krivica (naći ću ti link). Nije problem vlastima sačekati ni 2 mjeseca ako hoće da te sjebu. Ista stvar je sa makom i proizvodnjom maka. Posebna dozvola, šta ćeš radit sa makom i onda kontrola, a jel otišlo u pekare ili na kuhanje u morfij je druga priča. Isto ti je i sa konopljom kad gledaš Zakon, ako dobiješ dozvolu možeš imati i sjemenke i farmu i sve, pa i dobro uvezeno sjeme, ali ako ti inspekcija uleti i namiriše trihome, najebo si.

Da se razumijemo, ja sam isto tip kao i ti, pušim maricu 10tak godina već, bježim od mafije u plavom svaki dan i trpim represiju sa svim strana, ali ovo govorim radi ljudi okolo, da se čuvaju i sa sjemenkama. Ti jesi nevin teško će dokazati tvoju krivicu, ali ko ima vremena da se zajebava sa tim stvarima, da se peglas sa dokazivanjem nevinosti i svega kad voz proleti. Sve je do "one strane", koliko su spremni da te prcaju u mozak, mnogi i priznaju odma da dobiju uslovnu neku.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: corn

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ok je sve to. Ispade da me mogu peglati za sjeme konoplje koje sam uzeo u tržnom centru kao hranu za ptice. A kakve veze ima lan sa svim ovim?:)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
To su dezinformacije, sjemenke konoplje koje se prodaju kao hrana za ptice ne sadržavaju psioaktivne tvari i samim time se ne uvrštavaju na listu opojnih droga. Po pravilu te sjemenke sadrže 0.1 % THC pa čak i manje. Više manje u tragovima.
 
10.01.2015
175
107
43
Neko je rekao da je pao sa semenkama, i da nije dobio nista, jer je to kao sredstvo za dobijanje sredstva za dobijanje droge... I nista :)
Samo koliko je to pouzdana informacija, i ko ce sad tu poruku naci..
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
To su dezinformacije, sjemenke konoplje koje se prodaju kao hrana za ptice ne sadržavaju psioaktivne tvari i samim time se ne uvrštavaju na listu opojnih droga. Po pravilu te sjemenke sadrže 0.1 % THC pa čak i manje. Više manje u tragovima.
pises nesadrzavaju pa onda pises 0,1%. i biljka koke ima malo kokanina(tvari od koje se pravi) u sebi al kad se skupi milijun njih napravi se jedna pravo luda droga
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Pa nažalost tako stvari ne funkcioniraju kod sjemena konoplje. Uzmi milijun sjemenki sa THC-om u tragovima i nećeš extratacijom postići veću potentnost.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Na žalost nemožeš, malo prolistaj literaturu. A i iskreno probao sam osobno hash raditi od industrijske konoplje koja ima čak i malko više THC-a od tih sjemenki što prodaju po pet shopovima, i nema nikakvog rada. Ulje također nula bodova.