LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@Stipe ne znam, broj na komadu bakra završava sa P01675. Ovako na prvi pogled, bakreni pcb i emajl na njemu ok, ledica i leća uredno spojeni, spoj ledice i pcb-a bi mogao biti uredniji. 4 polja s jasnim krizem, za kojeg u sljedecoj generaciji xhp-2 vele da ga nema pa je to uspjeh, kao takava nije pogodna za clear reflektor, za kakav je pogodna ne piše. Promjer pcb 16mm.
Mene brinu kelvini, odnosno fosfor na diodi, isti je a trebala bi biti neka razlika. Vidjet ce se kad se upali ili ce kinez dati objašnjenje.
Solidno izgledaju i stanu siroki sarafi.
 

malimarko

Aktivan Član
08.07.2012
222
266
63
zg
Pozdrav ljudi,imam neka pitanja,trebam odogovore:D
Složio sam hladnjak za ledice neke i zanima me kako znam da se dobro hlade?di mjerite temperaturu panela i čime?imam ovaj klasični termometar dali mogu s time?
Montiro sam i ventilatore i hladi onda bolje s njima,bez ventilatora je mlak cjeli hladnjak,kad ih uključim ohladi ga ful ali i dalje je čip vruč da ga ne mogu dirat prstima,za sad je na njemu jedna 30w bjela to imam samo za test,kasnije bi stavio jednu ili vise 50w ovisi kak se budu hladile (naručio sam 4 sto je previse)
Ima neka iskusnjara da mi malo pomogne može i na pm volio bi si to složit,možda uzet i koju bolju ledicu ili neki ful spectrum ali moram sad bar jedan grow probat s ovima da ih ne bacim odma baš.
Hvala evo ako neko ima volje svaka čast,pozz (y)
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Evo novog razvoja situacije kod Kineza.
One full spectrum COB-ove na 220V koje su pre nekog vremena lansirali na tržište, sada imaju i u verzijama 12V i 32V.
http://www.ebay.com/itm/50W-Full-Spectrum-LED-COB-chip-DC12V-32V-Integrated-Smart-IC-Driver-220V-110V/253056228887?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&var=552126669370&_trksid=p2060353.m1438.l2649
Može biti interesantno za nekog ko bi eventualno želeo da iskoristi PC PSU (vraćamo se na temu od pre skoro godinu dana), za ove COBove na 12V, naročito za nekog ko ne bi želeo da se petlja i gura ruke u sistem sa 220V na COBu.
Navedeno je da je napon 12-14V i da vuče 3750mA (lepa struja...)
Znači na 12V ide 45W / 14V ide 52,5W po COBu.
Dakle, 1 PC PSU bi bio (eventualno uz neki "step up") i više nego dovoljan da pogoni ceo BOX sa npr. 4 ovakva COBa i njihovim kulerima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Shlaym

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Bravo @Zlochika , ne za ove cobove jer ni oni od 220V nisu se pokazali dobrim, trepere. Nego za PC napajanje, to radi super, necujno ,sam sebe hladi,dislocirano od boksa i panela, kacis ventice,lampice , hidrostati,termostati i to moze preko PC napajanja.
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@1310 Zaista ne znam da li oni COBovi na 220V trepere ili ne (verujem da DA) i da li su se pokazali dobrim ili ne.
Ali, treperenje je posledica naizmeničnog napona od 220V. Ne znam kako i da li biljke to vole ili ne?
Ove što sam pomenuo rade na 12V jednosmernog napona, tako da apsolutno ne bi trebalo da trepere.

Čudno je da na forumu još niko nije uradio test grow sa njima, kao da ih niko od nas nije kupio???
Ja kupio dve, stavio ih zimus u pogon, ali zbog zime sam biljku preselio pod onaj moj panel gde je i završila. Nisam video da je za tih desetak dana biljka stagnirala ili se izduživala, naprotiv.

Ali, lično verujem da 150W ovog LEDa apsolutno može da parira 150W CFLa.
Manje muke oko montaže silnih grla, reflektora, visine... bar za mene.
O ceni, koja bi bila više nego dvostruko jeftinija, nema diskusije (4 komada ovih bi došlo 10$, a za te pare nema ni 4 dobre CFL-ke koje ipak imaju mnogo kraći životni vek)

Ne znam u čemu se konstrukcija LEDa u ovom COBu razlikuje od dosadašnjih full spectrum "čipova" od 50W koji su bili u upotrebi poslednjih godinu-dve, a čija je cena od astronomskih pala na trenutnu?
Koliko znam, u njima su bile diode od 1W (nazivne snage) - 5 redova po 10 komada.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri and 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@Zlochika nema dnevnika al se @form oglasio tu i tamo u komentarima, dva koba,40 ili 50w ispocetka dobro islo...
Form ajd objasni sto nije valjalo.Uglavnom sad je na LED zaruljama .
meni je super to sto radis u indoru,zabava kroz grow i tehnikalije a za malo novca. Znaci startas s novitetom,PC napajanje i deri misko, dnevnik radova nadam se ide, ako ti se bude dalo objasni jos jednom kako iskoristiti PC napajanje,koje zice za koji napon , ono, ponavljanje je majka...:zvizd:
 
08.07.2015
492
203
43
I ja bi sacekao @adri da kaze,al onako na prvu - jeftine su zbog toga sto im je integrisan drv,a ne cela kutija kao dosada.
Ima tip na YT koji je gulio elektroniku da vidi koje komp ima.
Cini mi se da tu tek dolazi do uticaja dobro hladjenje leda i ja bih isao na kombinaciju sa klasicnim drv samo zato sto nema nista gore nego da bilja pohermi.Just my 2c
 
  • Sviđa mi se
Reactions: adri

form

... .. .
Prijatelj Foruma
23.03.2015
703
3.744
163
Odustao sam od svog panela (dva cob-a po 120w full spectrum) iz razloga što mi se učinio mršav rezultat i na kraju jedan od cobova je počeo žmigat kad se ugrije, malo mi je to sve skupa išlo na živce i sad su žarulje u igri pa ćemo vidjeti kakve će rezultate polučiti:joint2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
rade solidno 10V 12W , ako se odluci netko, 45mil birajte, uzgoj s mrezom ili lst. 15-20cm bi bio odlican razmak tjekom cvatnje sa lecama 90, ( 50 kom 8e iz hong konga, kvalitetnije su od istih iz kine,poput stakla ,22mm) oko leca i kojih se dade diskutirati, kineske malo kradu ali zato mozete blize panelu, na 13 cm kuri, ali i to polako. veci je benefit kako rasprsuje,kod mene su ljepljene direktno na ledicu,vjerujem da sa originalnim reflektorom holderom koji drzi ledicu na nekom odstojanju cm-dva jos bolje radi.fokuse bi trebalo testirati:) nije panel badava ali i puzzle kostaju a tko se voli igrati super. da se pohvalim s ljepila sam se skinuo:eek: i presao na hard vezu:thumb:, kompliciranija je i zabavnija,cisca svakako , radi se o 2mm saraficu a ima i manjih:) ,kako blesčiju :zvezda::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: form

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Ja ko papiga vec :) Ili kvalitetni/brendirani led chipovi ili hps
I ja ko papiga ;) svi znamo šta je najbolje... ali, dajte ljudi malo eksperimentišite i što je najvažnije - dokumentujte vaše eksperimente!
Ako nešto ne valja, dajte da svi znamo da li / i zašto ne valja.
Eto, ja zimus uradio test mog panela, 160W najjeftinijeg kineskog leda (80 X 3W LED) izguralo super dve biljke u prostoru 90X50cm.
Imam ja još puno ideja, koje mogu da se realizuju sa malo para, ali... ženi sam se već popeo na glavu, malo je već i paranoja pere... a i ide jesen/zima... grejanje...
Nažalost, ovaj naš "hobi" ne može da se izvodi u svakodnevnim kućnim uslovima, inače bi sve bilo mnogo, mnogo lakše.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@Zlochika mali boks uvjek nade mjesta. Stipe unatoč neslaganju mišljenja uvjek pomogne svojim znanjem. Jednog dana će i nešto napraviti s talentom.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Sve 220 jeftine trepere, bile one kineski cob ili zarulje, a biljke vole kad svitlo NE treperi, jer ne treperi u prirodi.

Ukratko, sami chipovi mozda i jesu dobri, al elektronika je ta koja ih guši, jer ledica radi na pola faze - sinusoide.
Tako primjerice rade "žaruljice za borove" što je u biti hrpa ledica na pola izmjenične struje.

@Zlochika definitivno se slažen da najgori kinez je bolji od CFL, čak 30% bolje nego CFL, al to traži drivere, bourne regulatore kako kaže @mtran pa i kinez dobro radi, vjerovat da em kineski chip, em polufazna elektronika dobro radi, je suludo. Ja vjerujem samo Osramu, pa opet probam svasta. Zabava prije svega :)

Evo u @1310 nikad dosadno, kod njega sve radi na jedan PSU od kompa, cili box, ama sve. Panel(LEDice) su tu ispale najmanje bitan dio elektronike na kraju. Napajanja od kompa su ludilo izvor struje i to lipo ispeglane istosmjerne struje.

Samo još nešto, kod kineza cak nije problem elektronicki dio u LED, vec jeftin fosfor ispred led, koji brzo degradira pri velikim temp. Zato kinez da bi radio na duge staze se nesmi grijat i onda mora radit na min snage.

EDIT: A LED žarulje toliko griju da je to suludo smatrat hladnim svitlom, kao što to možeš reć za panele.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe and 1310

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
Samo još nešto, kod kineza cak nije problem elektronicki dio u LED, vec jeftin fosfor ispred led, koji brzo degradira pri velikim temp. Zato kinez da bi radio na duge staze se nesmi grijat i onda mora radit na min snage.
ak se smijem nadovezati :D
takodjer jako cesta boljka tih jeftinih cob chipova je zbog pre visoke temp ili lose disipacije popusti spoj izmedju katode i anode. ona sitna zicica koja se moze vidjet na svakoj ledici unutar coba. kad to popusti, ta ledica pocne titrati(palit i gasit), ili cijeli red dok ne krepa skroz, ovisno kako su spojene na cobu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: form and adri

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Stipe, istina, a to vidis odmah i bacis, fosfor je taj koji je najveca mana, sva consumer LED rasvjeta (cree/citizen/philips/samsung) ima opadanje kvalitete fosfora za 25/30% nakon godine dana rada,uz prosijek 8/12 sati dnevno.
A o kvaliteti i sloju fosfora ovisi kako ledica jako ili slabo svijetli.

To ce cak i navest u svakoj specifikaciji. Tih 25%. A to znaci da ako kupis cree od 140l/W za godinu dana ocekuj 115-120 l/W ako je dobro hladis.

Osram, koji je inace i izmislio kelvin ledicu te drzi patente i prava prednosti (oni su izmislili i flipchip kelvin LED) na fosfor i tehnologiju, ima opadanje od 5%, al zato primjerice Osram nece izbacit 140l/W LED.
Vec 120/W led za kojeg garantiraju rad od 120l/W na 5 godina. Da, zamisli na 5 godina.

Fosfor degradira od topline. A kako je jako blizu elektronickom dijeli chipa, puno se grije. Jedino se Osram fosfor ne grije jer je debljeg sloja, manje lumena u startu, al dugorocno jedini konstanta u kvaliteti.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Isto oko 25/30, oprosti nisam greskom naveo.
Mislim na Vero modele.

Edit: osim kineza, kinez je na 40/50. Zato se ljudi i zale na kineza nakon 6 miseci.
 
Poslednja izmena: