Sta je s halogenim reflektorima

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
500w halogeni refl. ima 8750 lumena...

10x23w stedne imaju 13.500 lumena (govorim o philips 865 a ne o kineskim sranjima)
manje struje trose, manje greju. jedino sto 10 kom. kostaju oko 50 evra. Za duze staze se isplati jer trose duplo manje struje.

Linearne philips 18w TL-D (ili tako nesto) imaju 1350 lumena. slicno grejanje a manja potrosnja struje. Vise se isplate nego stedne na duze staze jer kada treba promeniti cevi to otkosta 10 evra a stedne bi otkostale opet 50evra.

Ja preferiram kombinaciju da stavim odozgo linearne neonke od 18w a sa strane par stednih i ne kraju dobijem male grmove sa gomilom donjih vrhova.

Ali sve je to smaranje... najbolje Metal halidna jedna i nema nerviranja...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Hehehhe pa naravno to svi znamo..... jedna MH i gotova stvar, (što je možda najbolje rješenje, jer se može koristiti zajedno sa HPS (mislim na prigušnicu, ako su iste jačine) To bi mislim najbolja kombinacija bila, ali... hhehehe ali ko je monetarno dobar :) Ovdje sam samo govorio da za najbolje rezultate a sa najmanje love, ovaj refl. je idealan onda!!!
Prema ovom tvom, onda se isplati ovaj refl. ipak 50€ u odnosu na 5€ je velika razlika (a valja smjestiti tolike sijalice) što se tiče potrošnje ovog refl. kod mene je radio jedno mjesec i po (dok nisam završio sa veg. komplet....) i dolazilo mi je 4€ više nego prije... a on je radio 20/4, što se tiče grijanja, nije sad "šporet" :) ali kao hps600W grije (mozda malo više) ali ima opcija da kupiš sijalicu od 300W (isto može na ovaj refl. od 500W) ova od 300W duplo manje grije a potrošnja se ne osjeti (to garantujem!!!!!, lično iskustvo) ja sam sa njim izveo komplet biljke iz vegetacije!!! Probao sam obje pa zato govorim, jednom mi je riknula i nisam odmah kupio nego stavio od 300W (i mozda ono pošto sam "naviko" na jačinu svijetla) ona mi je izgledala duplo slabije....dok nisam slijedeći dan kupio od 500W.
Nisam koristio štedne, ali ipak ovo je mnoooogo jeftinija varijanta... i ne vidim za što misliš da ne može se koristiti "na duže staze"... Ovaj svoj sam dao dedi da odnese na vikendicu i montirao. Aa kad bih sad bio u prilici, sad bih opet isto kupio taj (ovdje je 17km, ima i po 10km (tako čuo), i kupio bih isti i počeo isto 4-6 biljaka, koje naravno 2x rezem da ide više u grmlje nego u visinu.... samo što sam rekao da slijedeći put ću sa njim staviti i hps-ku zajedno do faze cvjetanja, kasnije ostaje hps-ka (samo) naravno. :)
 

BossGrow

Aktivan Član
04.12.2006
110
21
18
41
a volim se bezzi javit :)
nije se dogodilo da je netko rekao nesto protiv hal. reflektora, a da bezze nije ostro napao, sigurno onda vrijede nesto
grizi kralju
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Hehehe :) e jeb. sad :) LOL
Nisam ba zagovornik tih reflektora, (mozda se tako cini) samo sam htio reci ono sto jeste. Lako je raji koji imaju moneta, pa ih boli neka stvar za cijene.... ali ovaj "srednji" stalež :) (u kojem je nas većina sigurno, koji nemaju baš toliko moneta na "bacanje" tj. probavanje ovih, pa onih sijalica (žarulja, kako 'ćete :))

Evo nadjite bilo šta (neku napravu, bilo šta) da košta cenera (tj. 5€) i da daje dobre (koliko toliko) rezultate....
To ja govorim čitavo vrijeme...
Naravno, svako od nas bi volio da ima po dvije MH sijalice za vegetaciju, i po dvije HPS (sa svim ostalim džidžama, hydrometar, ph-mjerač itd itd... pa na kraju daj digitalne.... a niko ne pita koliko je to sve kad se sabere)...
Nisam ja rekao niti govorim da je ovaj refl. najbolja solucija, ali za te pare, dobije se puuuno više muzike :)
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ici cemo ovako u beskonacnost... :)

Kombinacija linearnih i stednih do 200w daje vise svetla, manje greje, daje dobar spektar... daje vise lumena po watu... jeste da kosta 50 evra ali zbog duplo manje potrosnje tih 50 evra se isplati samo od sebe kroz 2-3 growa...

MH od 250w kosta isto oko 50 evra (mozda koji evro vise). Daje vise lumena po watu... i najvise se isplati na duze staze.

Lako je raji koji imaju moneta, pa ih boli neka stvar za cijene.... ali ovaj "srednji" stalež :) (u kojem je nas većina sigurno, koji nemaju baš toliko moneta na "bacanje" tj. probavanje ovih, pa onih sijalica (žarulja, kako 'ćete :))
I ja sam srednji stalez... jedva sam 50 evra izdvojio za HPS... Ali kada izracunam i preracunam bolje da ne gajim par meseca i sacuvam pare nego da kupim Halogeni refl.
Ne kazem da nije moguce gajiti sa njime... nego ne isplati mi se... jos ja gajim u ormanu gde ne bih mogao da stavim taj reflektor zbog grejanja.

Druga prednost fluo lampi je sto mozes kupovati jednu po jednu... kupis 4 pa za 2-3 nedelje jos 2 pa jos 2... Tako da ne das odmah 50 evra.

Biljke bi rasle inace i ispod 2x200w obicne sijalice... ustvari taj reflektor je samo duplo bolji od toga.

Jednom kada budes probao fluo cevi sa plavim spektrom uvideces razliku... lepe zbunaste biljke sa mnogo vrhova tamno zelenih listova.

ovo je biljka od nekih 15 dana visine 13-15cm sa 5 spratova:
http://forums.vutra.org/showpost.php?p=18427&postcount=76

to je sve toliko stealth i kompaktno da je box za prve 2 nedelje vegetacije bio 45cm visok samo.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Inq je napisao(la):
Ici cemo ovako u beskonacnost... :)

I ja se slažem
Inq je napisao(la):
Kombinacija linearnih i stednih do 200w daje vise svetla, manje greje, daje dobar spektar... daje vise lumena po watu... jeste da kosta 50 evra ali zbog duplo manje potrosnje tih 50 evra se isplati samo od sebe kroz 2-3 growa...

Ne znam koliko ko daje lumena, ali što se tice racuna za el. energiju. Mjesec dana sto je radio na 20/4, meni je doslo najvise struje do tad, i to za 4-5€, ja dobijem fine biljke sa njim.
Inq je napisao(la):
I ja sam srednji stalez... jedva sam 50 evra izdvojio za HPS... Ali kada izracunam i preracunam bolje da ne gajim par meseca i sacuvam pare nego da kupim Halogeni refl.
Ne kazem da nije moguce gajiti sa njime... nego ne isplati mi se... jos ja gajim u ormanu gde ne bih mogao da stavim taj reflektor zbog grejanja.
Nema šanse njega koristiti u ormarima, ili box ali sa dva dobro jaka ventilatora.
Inq je napisao(la):
Druga prednost fluo lampi je sto mozes kupovati jednu po jednu... kupis 4 pa za 2-3 nedelje jos 2 pa jos 2... Tako da ne das odmah 50 evra.
Eih, ja kupim jednu-dvije, biljke se izduze dok ja skupim za jos jednu, pa jos jednu biljke ce vec se izduziti zbog manjka svjetla. Najbolje je odmah kupiti sve. Da rastu od pocetka u naj uslovima.
Inq je napisao(la):
Biljke bi rasle inace i ispod 2x200w obicne sijalice... ustvari taj reflektor je samo duplo bolji od toga.
Bi rasle nekih 10-20 cm, ali dobru vegetaciju nema sanse da se odradi sa njima.
Inq je napisao(la):
Jednom kada budes probao fluo cevi sa plavim spektrom uvideces razliku... lepe zbunaste biljke sa mnogo vrhova tamno zelenih listova.
Jesam koristio sam dvije od 80cm (cool white, uopste se ne griju, biljke su fino rasle do nekih 30-tak cm, onda su stale dramaticno. (Ali jesu fino bile izrasle (jos sam ih i rezao, bas sam se iznenadio, ali to u pocetku samo, ne vjerujem da bi mogle citavu (dobru vegetaciju) da odrade. (Bilo je 4-5 biljaka koliko se sjecam. I mnogo im je vise vremena trebalo da izrastu tih 30-tak cm (mjesec i po sigurno)
Inq je napisao(la):
ovo je biljka od nekih 15 dana visine 13-15cm sa 5 spratova:
http://forums.vutra.org/showpost.php?p=18427&postcount=76
Da i ove moje su ovakve bile. kao sto rekoh, imao sam dvije velike neonke znaci, one coolwhite (nista se nije grijalo, bile su 24/0 na pocetku i kasnije prebaceno na 20/4. Super su rasle, cak su neke znale dignuti listove komplet do neonke (dodirujuci ih)
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Evo slika (tema prebacena na groblje....) ...
i evo kako sam je montirao (ako se vidi)

Inače bih samo dodao, da grije nenormalno, za u box, nikako ga nemojte koristiti, jedino ako su biljke na otvorenom...(jedino neki ooogrooomni vent da puse u halog. reflektor (da neko ne pomisli da se radi o onim reflektorima, iznad lampi...) Inače u ovaj reflektor moze se staviti i od 300W sijalica (ne znam da li se vidi, al pise na kutiji takodje....(kazem sijalica jer je debljine prsta...i veomaj je jeftina)
Bolje je (ako ste u mogućnosti naravno...) montirati 4 stedne sijalice, (eh, to vec moze u box...) em sto manje griju em sto vise lumena... ali ako su biljke na otvorenom, onda moze posluziti i ovaj reflektor, dok se ne nabavi nešto kvalitetnije....
Naravno može se koristiti u vegetaciji, i onda naravno prebaciti ih na HPS