Život u Dijaspori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.379
2.598
Pricam sa jednim prijatelje..bas taj sto mi je nudio posao u Kanadi.
Kaze...ja sam sebi to uzeo ko robiju,lakse podnosim i to je to.
haha ,pa reko..koliko si dobio?
Dozivotnu ..jbga
Znaci moze to biti i robija,ali sa punim friziderom i registriranim autom
Domovina je tamo gdje ti je obitelj..zena,djeca.
Moze to biti i JAR..ako su moji uz mene.
 

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.496
143
Tesko je unaprjed bilo sto pametno reci. Ne znas nista dok ne odlucis. A opet, unazad je mozda jos i teze biti pametan.
Ne mjeri se sve istim mjerilom.
Nisam u dijaspori, ali na drugom sam kraju drzave. I evo jedne situacije. Pukla mi guma svega par km od nekog mjesta. Nemam rezervnu. Nemam koga nazvati. Mozda i imam, ali to bi bila usluga preko volje... skinem gumu, stopiram, nosim kod vulkanizera, zafalilo nesto novca( sutra mu donio), isao na lokalni bus... jebada teska
A isto to mi se dogodilo u mom kraju. Samo puno dalje, nekih stotinjak km o kuce. Jedan poziv, dolaze njih dva sa gumom. Stavili gumu, zapalili, stali na cugu u par ducana.... Kojim metrom to izmjeriti?
Da sam bio negdje vani, imao bi bolji auto, rezervnu gumu, a i novaca za vucnu sluzbu ako treba. Al opet, sto cini zivot boljim?
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Papa je ubo samu srz
Složio sam se na prvu :thumb:

Obrisan je post br. 2 u kojem član nudi pomoć kroz savjete kako i šta, šteta. :respect: brate.

:banana_rasta:Angela hvala ti od srca što primaš i spašavaš našu djecu. Izrezak.PNG
:D
Nešto najljepše što se moglo dogoditi.
Mladost odgovara odlaskom na godine terora :respect:
Hvala EU :spliff:
 

NewPlayer

Aktivan Član
14.06.2018
809
5.172
233
Odlicna tema za sve koji zele otici, bilo to trbuhom za kruhom ili iz nekih drugih razloga i saznati kako je zivjeti i raditi u zemlji s drugacijim mentalitetom ljudi i samim tim poslodavaca. :thumb:
Za mene vrijedi poslusati svacije iskustvo u dijaspori jer i ja zelim napustiti lijepu nasu.
Mlad sam jos, plovim ranim dvadesetima i nisam nikad radio van hr, a iskustva imam u gradjevini.
To mi najvise odgovara zato sto imam samo high school i kad usporedim zaradu s drugim poslovima koje imam mogucnost raditi, ovo mi se najvise isplati.
Ja samo znam da ne zelim vise biti dio ovog sistema u OVOM polozaju jer znam da vani ljudi puno lakse nadju firmu u kojoj mogu puno vise napredovat i od starta su cijenjeni, a i ne rade svi sve kao kod vecine nasih poslodavac u privatnom sektoru. Drzavni necu ni komentirat jer je prepun korupcije.
Ako cemo realno u hr ima posla za svakoga tko zeli i moze raditi, place su takve kakve jesu i zivi se od mjeseca do mjeseca, u vecini slucajeva. Ja kazem da je meni lako, jer ja zivim s roditeljima pa si mogu priustiti dovoljno svega ali doslo je vrijeme da se zelim osamostaliti a to ovdje ne mogu, pogotovo solo. Mlad sam i kad cu otici ako ne sad. Mogu ja ostati ovdje i fino zivjeti jer znam da imam gdje bit i da ce to meni ostati ali nije to to. Zelim nesto svoje, a za to svoje je gotovo nemoguce ustediti ovdje, da dizem kredit ne hvala jer bi tek tad zivio ko ker.
Radio sam i na primorju, oko dvije godine u razmacima iako sam najvise iskustva steko u slavoniji, takoder sam bio i u istri...
Obiso sam dosta lokacija i osjeto kakva su mjesta i kako se moze zivjeti tamo i zakljucak je taj da se koferi pakuju.
Ljudi treba bjezbati odavdje, pogotovo mi mladi koji zelimo sto prije napraviti nesto od svoga zivota.. Svaki put kad sam iso na put i vraco se tek tad sam vidio koliko su ljudi na mjestu vec godinama i ne micu se. Iz mog kuta gledanja je to jednostavno tako.
Da je nekadasnje vrijeme i ja bi rekao bolje u slavoniji gladan ali puna srca nego vani sit a praznog.. ali nije... Nije to vise ko nekada, ulice su puste a ljudi su izgubili toplinu, druga su vremena.
Tko god je bio u dijaspori ili je jos uvijek neka slobodno kaze svoje misljenje i neke mogucnosti u tom mjestu, puno ce pomoci nama mladjim narastajima koji zelimo u "svijet", iako se je vec svatko nasluso prica koje kakvih, lijepo bi bilo cuti price nasih yugo vutrasa u dijaspori :)
Definitivno pratim temu i jedan veliki like :thumb:
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Mislim da ovo i nije toliko politika nego fakt nasih zivota i sumnjam da ce neko doci i braniti nekog politicara te se nadam da nece otici u neku svadju.
Ne vjerujem da bi do toga doslo. Ovdje je barem odabrana ekipa. Politika treba da se spominje, ali samo kao takva u globalu, jer nam ista kroji sudbinu, htjeli mi to ili ne. Ako dodje do politickih licnih sukoba, zatvoriti temu. Bar se na ovome forumu znao red.
Ali, mi se borimo za legalizaciju, kao, eto bez politike. Tesko da ce nam to poci za rukom.
(da budemo načisto, ja sam potpuno apolitican, i ako tema krene u slicnom smijeru, ne ucestvujem u tome, jer nisam u toku)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.379
2.598
pa Ven..bolje sprijeciti ,nego lijeciti:djede:

Ja nemam dobra iskustva vani i necu cak niti pisati o tome,ali to je moja krivnja tako da ustvari nisam kompetentan.
Spavao sam na kolodvoru,grija se na ventilaciji i 5 dana jeo dve teglice maslina....,a Slavonija daleko dvije svjetlosne godine ..fuck
 
Poslednja izmena:

Saul Goodman

Aktivan Član
01.12.2018
105
436
63
Svatko sebi sudbinu kroji....

Ja cu samo reci da se ovi odlasci jako puno razlikuju od onih kad se islo 90-tih godina..... Netko je gore pisao da se ovdje rade slabiji poslovi, djeca neidu u Gimnaziju.... Mozda je prije bilo tako, ali sada bome nije.... Sve to ovisi o vlastitim kapacitetima, i jedno je sigurno tko se nije snalazio na Balkanu tesko da ce se ovdje snaci...

Moja supruga i ja smo otisli zbog nepravde koja vlada Balkanom, imali smo solidne poslove i dolje, ali ovdje imamo jos bolje...

Ja pricam iz vlastitog iskusva, jer moja supruga i ja imamo super poslove (cak i sefujem Njemcima) :)

Nego mene pati druga stvar :) nepoznam pouzdane ljude jos, nepoznam zakone, uzgajao bih (a bojim se), nemam pouzdane ljude koji ce mi kvalitetnu vutru nabavit..... e to su moje brige.... :) Ako je netko bolje upucen u Njemacke zakone nek to podjeli snama :)
 

masan head

Aktivan Član
27.03.2012
773
15.880
333
Upravo aktualno u mome gradu u HR. Pa ti reci da sve ovo nije jedan veliki plan. Imajte na umu da je onaj zid iza zid Uljanika u Puli! IMG-69e1ea583eb6e82372665859eaf7dfe8-V.jpg
Najzalosnije od svega je to sto nas strane drzave vise vole i cijene nego nase vlastite,maticne drzave... sta reci, jad i tuga.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@Influence stepenica gore nije automatski elita , drustvo ima puno stepenica, cak ni milioni te nece uvesti u visoko drustvo, te zovu skorojevicima, obogatili se na brzinu materijalno pa bi i stepenice preskakali a to ide drugim tokovima.
Manje vazno pa prelazim na vise vazno...sto mene nisi zvao... Nema tu filozofije, gradjevina, konkretan posao za 5000kn je bio izbusiti 50 rupa za stupove od ograde, postaviti stupove i razvest mrezu, teren pod kosinom, njihovo je bilo natezaci za mrezu i pante za dvoja vrata. Primjer 2. Susjed radi terasu 3x6 nesto odvoda razvedenog po povrsini i neke manje popravke, 3 mladih, mestri ima li posla? Sused ne stignemo sve napravit, sutra smo na drugom mjestu.... Kolko velim tolko mi plate, nece nitko radit! Primjer 3. Planinarski dom Belec , domar gradjevinac, isto pitanje , odgovor : nikad bolje!
Mjesto radnje: zagorje, najnapuceniji dio Hrvatske, nema nezaposlenih a malo poduzetniji se doslovno bogate, trljaju ruke, samo nek idu, vise posla za nas!
Nisam jeo zlatnom zlicom i nisam se dugo znao pomaknut a onda je fakat zagustilo i radio sam za 1DM /h, zima, kava u biirtiji gdje se ugrijem malo 1,3DM. Nije mi dugo trebalo poloviti konce, zidarija preteska, voda unosna, struja isto, keramicar na placi 100Dm dnevno ali majstor! Sve mi je to fizicki pretesko i onda zarulja se pali, rolete. Kompa treba gledati bolje i pametnije od sebe i uciti od njih. Imas priliku sad vani, gledaj sto se radi,sto bi ti mogao, nofceke pametno u alate uloziti i kreni, ti si gazda makar samom sebi. Imamo za primjer nase hercegovce, Imocane, kako ti ljudi svuda se snajdu i napreduju? Rade covjece, sjeti se bagerista , veliki broj njih su vlasnici istih bagera, rade na stroju par stotina tisuca €, rade ane sjede po birtijama s vrecama kokaina, kao nasi uspjesni birtijasi po jadranu. A trbuhom za kruhom krenuli bas poput tebe.
Primjer 4. Vodoinstalater priuceni na biciklu, sve zeljezare ga znaju po gradu, jer gdje radi tamo i materijal kupuje i siri reklamu, na biciklu!? Alat samo koji stane u skolsku torbu, pa sta radi? Mjenja gumice i pipe, nema stemanja nema nosi gusane kade ... Primjer 5. Vodoinstalater, majstor zanatlija, obrtnik u penziji, slicna prica kao prvi, veli cijeli zivot hrmbam a tek sad u penziji shvacam gresku, pipice popravljati, platio sam 200 kn rad i dolazak i nesto pride zaventil jednorucne pipe.
Moj dolazak i rad . to zoves servis a promjenis faking gurtnu 150kn 20€, da se decki samo malo promatrati oko sebe. Alpinisti popravljaju fasade, vec ih je 5 firmi u zg, jeftiniji od skele i brzi. Snimaj oko sebe, budi prvi s novitetima, kvaliteta usluge ti je naj reklama. Sretno i vrati se doma s nekom idejom ili se obogati na gumicama tamo gdje jesi pa onda doma , onaj prvi vodoinstalater kucu je izgradio za par godina, moze se ima primjera dovoljno.
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Nego,voli bih znati pošto se kreće najam stanova po EU ?
Garsonijera, 2sobni, + ....

Eh to je ono sto vecinu "gastarbajtera" ubija u pojam.. jer gledam ovu omladinu sto dolazi raditi sezonske poslove ovdje, pola para sto zarade ostave za kiriju.. jbga to jeste stvarno skupo, za hranu se jos nekako moze..