CFL 125W

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.03.2015
10
0
3
34
Pozdrav ekipa! :wave:
Imam neka pitanja u vezi one velike žarulje CFL 125W E40 (6400K), zanimaju me iskustva što se tice topline koju ona proizvodi? Na kojoj udaljenosti ju držite od biljaka (vege) ? Ima li razlika u potrošnji struje u odnosu na HPS npr HPS 150W?
Proizvođač kaze na lampi da je niska potrošnja struje i temperatura, kolika je razlika ako je neko probao oboje?

U planu je izrada Vege Boxa (55x48x65)
Po količini lumena na dimenzije prostora izračunao sam da je količina svjetla koja mi treba, manja je za cca 6300lm od savršene (udaljenosti lampe od biljaka 10cm). U igri bi bila 1 biljoza ili max 2.

Moj prostor cca 50x50 - po racunici da je 45000lm dovoljno za 1m2 meni je potrebno 22500lm
https://www.vutra.org/attachments/187162261_untitledx_122_225lo-jpg.8739/

Neko na forumu kupio je stvarčicu koja mjeri lumene te podjelio sa nama (hvala na tome :respect:) da 27W CFL prozvodi oko 7000lm na udaljenosti od biljaka od 5cm, a na udaljenosti od 20cm 1000lm.
Moj zaključak je da na udaljenosti od 10cm CFL 27W cca proizvodi 3500lm (moguce da je više?), po takvom proracunu ispada da 1W = 129lm, stoga 125W = 16203lm

Na reflektor bio bi prikljucen PC vent 80mm sa regulacijom vrtnje da puše po lampi, razmak lampe od biljaka 10cm. Jel to drži vodu? Dal se može i na manje udaljenosti udaljenosti sa ovakvim set-upom?

Uz ventilaciju: Upuh - PC vent 80mm - (30.77 - 66.40 m3/h)
Ispuh - PC vent 120mm - (63.83 - 121.05 m3/h)
Po lampi - PC vent 120mm - (63.83 - 121.05 m3/h)
Biljoze - PC vent 120mm - (63.83 - 121.05 m3/h)
sa regulatorima vrtnje svi :sun2:

Ispricavam se sta ovako sve pisem na slijepo u planu je otvaranje teme za planiranje prostora, samo mi je tesko odlucit oko ove stavke, a presudno je za box, uzveši u obzir same dimenzije:zvezda::
 
Poslednja izmena:
23.03.2015
10
0
3
34
Ne razumijem jel ovo toliko glup post ili je u krivoj sekciji?
Dali je ispravno zakljuciti da 125 W CFL koji ima protok određeni broj amptera x napon daje njgovu realnu potrošnju? Ili ostatak "energije" odlazi na integriranu prigušnicu koja je u lampi?

Ako neko zna projverno bio bih jako zahvalan...
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
Realna potrosnja. Glupo je da netko ide mjerit struju kroz fluo cijevi i napon koji je obicno puno manji od ulaza i promijenjiv, a napon na ulazu je 220V. Znaci struja i napon se mjeri na cijeloj zarulji i to je realna potrosnja zarulje, obicno nesto manja od one na deklaraciji.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Influence

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
zanimaju me iskustva što se tice topline koju ona proizvodi?

Proizvodi temp. Puno manje nego HPS medjutim i ona grije dovoljno da ne moze bez ventilacije. Jedan vent koji puse po lampi izmedju biljaka i nje je dovoljan.

Na kojoj udaljenosti ju držite od biljaka (vege) ?

Sto manje to bolje. 1 grow razmak je bio samo pleksi. Drugi grow takodjer. Treci 3-5 cm.

Ima li razlika u potrošnji struje u odnosu na HPS npr HPS 150W?

Ima, trosi manje struje

Proizvođač kaze na lampi da je niska potrošnja struje i temperatura, kolika je razlika ako je neko probao oboje?

Razlika je 20-40 % cca. Medjutim racunaj da ti lampa od 250 W CFL trosi oko 44 kn struje mjesecno.

Neznam sta te konkretno muci. Nakrcao si dosta teksta i pitanja ali ja nigdje ne vidim sta ti radi problem u principu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed
23.03.2015
10
0
3
34
@Stipe hvala, tako sam i mislio :)

@Bizzo ma toooo careee! :D Nema vise nejasnoci, sve kaj si napisao je odgovorilo na moja sva pitanja :respect:

Vidio sam tvoju izvedbu pleksija + vent i tako sam ja nekako zamislio da bi moje trebalo biti + neka izvedba cijevi da odmah baca toplinu van ali to naravno ako stane uz reflektor :D

Apsolutna ideja od 44kn struje na mjesec mi se jako sviđa, problem je bio dali kretati sa CFL-om za 2. box, i koliko cu dobiti/izgubiti sa tim potezom. Sto se tice cijene struje/lumena + temperatura je kljucna jer je mali prostor u igri i nemam mjesta za prigusnicu + ona dodatno grije box ako bi bila u njemu

Sve informacije koje sam za sada prikupio su dosta subjektivne i stalno se okrece na zagovornike HPS-a i CFL-a koji se krvcnicki bore za svoje.

Mislio sam krenuti sa CFL 125W ali nakon tvog dnevnika malo sam stao i zapitao se zasto ne uloziti koju kunu vise u lampu ako vec toliko malo trosi :rolleyes:

Uskoro krece konstrukcija boxa pa ce biti post u planiranju prostora i sve malo jasnije izlozeno


Hvala jos jednom Bizzo spas si! :makaze:
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Nema na cemu. Cinjenica je da HPS daje kompaktnije hedove, vise tih famoznih grama i sta ja znam, ali isto tako je cinjenica da ga je jako tesko iskontrolirati u malom prostoru. Btw, prigusnica ne ide u boks koliki god on bio ;) Investiraj u lampu od 250 W CFL ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Amanita
23.03.2015
10
0
3
34
Dapa, znam da ne ide u box, upravo iz tog razloga mi HPS pada u vodu u startu :)

Za hedove cemo lako, ovo bi bio box za vegetaciju tako da su bitnije grančice nego gramići u ovoj priči :D Za hedovinu isle bi u drugi box na 250 HPS da se malo prže :watch: