Citati

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.10.2012
26
55
13
30
Svuda po malo
Indijanske poslovice

'Budi dobar prema svemu što živi.' - poslovica Omaha

'Sve biljke su naša braća i sestre. One pričaju s nama, i ako pažljivo slušamo možemo ih čuti.' - vjerovanje Arapaha

'Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.' - poslovica Arapaha

'Što je život? To je bljesak krijesnice u noći. To je dah bizona zimi. To je mala sjenka koja trči kroz travu i gubi se u zalasku sunca.' -Crowfoot, Crna Noga

'Moramo biti poput vode; ona je niža od svega, a jača je i od stijena.' - poslovica Oglala Siouxa

'Ponašajte se dobro prema Zemlji, ona vam nije data od vaših roditelja, nego je posuđena od vaše djece. Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.' - stara Indijanska poslovica

'Zemlja je ovdje zbog nas, i mi je smatramo našom Majkom. Koliko novca bi ti tražio da je tvoja majka ozlijeđena? Nikakav novac ti to ne može nadoknaditi. Novac ne može nikoga roditi' - Asa Bazhonoodah, Navajo

'Uzmi samo ono što trebaš, i ostavi zemlju kakvu si je i našao.' - poslovica Arapaha

'Ako razgovaraš sa životinjama, i one će razgovarati s tobom, i poznavat ćete jedni druge. Ako ne razgovaraš s njima, nećeš ih poznavati. Ono što ne poznaješ, to te plaši. Kad se netko boji, on uništava.' - poglavica Dan George

'Bijele ljude nikad nije bilo briga ni za zemlju, ni za jelena, ni za medvjeda. Kad mi Indijanci ubijamo zbog mesa, pojedemo sve. Kad vadimo korijenje, pravimo male rupe. Kad gradimo kuće, radimo male rupe. Mi istresamo s drveća žirove i češere. Mi ne siječemo živo drveće. Koristimo samo suho drvo. A bijelci razaraju tlo, sijeku drveće, ubijaju sve... Drvo veli :'Nemoj. Boli me. Nemoj me ozlijediti.' A oni ga sasijeku i razrežu. Zbog toga ih Duh zemlje mrzi.' - Wintu

'Sve na svijetu je u paru. U našim mislima mi smo dvoje, dobri i zli. Svojim očima vidimo dvoje, ono što je lijepo, i ono što je ružno. Imamo desnu ruku koja udara i čini zlo, i lijevu koja je bliže srcu, punu dobrote. Jedna noga može nas voditi lošim putem, a druga dobrim. Dakle, sve na svijetu je u paru.' - Eagle

'Moramo zaštititi šume za našu djecu, unuke i djecu koja će se tek roditi. Moramo zaštititi šume za one koji ne mogu govoriti za sebe, za ptice, životinje, ribe i drveće.' - Qwatsinas

Kad će Zemlja oboljeti, životinje će početi nestajati. Kad se to desi, doći će Dugini Ratnici i spasiti ih.' - poglavica Seattle

Tražite od mene da orem zemlju?
Zar da uzmem nož i razderem Majčine grudi?
Onda me ona poslije smrti neće uzeti na svoja prsa da odmaram.

Tražite od mene da kopam kamenje?
Zar da kopam pod njezinu kožu i vadim joj kosti?
Onda kad umrem neću moći ući u njezino tijelo i ponovo se roditi.

Tražite od mene da kosim travu i radim sijeno,
da ga prodajem i budem bogat poput bijelaca.
Zar da se usudim rezati Majčinu kosu?

Wovoka, Paiute

...

Gdje su divljine?
Nestale su.
Gdje je orao?
Nema ga više.
Kraj je života i početak borbe za opstanak.


- poglavica Seattle


Živi svoj život tako da strah od smrti nikad ne uđe u tvoje srce. Ne opterećuj nikoga zbog njegove vjere, poštuj tuđe mišljenje i traži da oni postuju tvoje. Voli svoj život, usavršavaj ga i uljepšavaj sve oko sebe. Nastoj živjeti dugo i u službi svog naroda. Pripremi uzvišenu pjesmu smrti za dan kad ćeš prijeći na drugu stranu.

Uvijek pozdravi prijatelja kad ga sretneš ili prolaziš pokraj njega, čak i pored stranca na osamljenom mjestu. Poštuj sve ljude i ne klanjaj se nikome.

Kada ujutro ustaneš, zahvali se za hranu i radost življenja. Ako tome ne vidis razloga, greška je jedino u tebi. Ne iskorištavaj nikoga i ništa, jer to pretvara mudrace u budale i zarobljava duh vizije.

- Tecumseh, narod Shawnee

...


Kako se Indijanci mole Wakan Tanki (Velikom Duhu)?

"Dopusti da se moje ruke pune poštovanja dotaknu stvari koje si Ti stvorio.
Izoštri moje uho da čuje Tvoj glas.
Učini me mudrim kako bih spoznao nauk koji si Ti tajnovito stavio u svaki list, u svaki kamen.
Tražim snage, ali ne da bih nadjačao svoju braću, nego da bih nadvladao svog najvećeg neprijatelja - samoga sebe!
Daj mi mirnoću da podnosim stvari koje ne mogu promijeniti.
Daj mi hrabrosti da promijenim stvari koje mogu promijeniti.
Daj mi mudrosti da razlikujem jedno od drugoga.
Ne molim da budem zaštićen od opasnosti, već da se bez straha suočim s njom.
Ne molim da za prestanak mog bola, već za jako srce da ga svladam.
Ne tražim saveznike u životnoj borbi, već da se oslonim na vlastite snage.
Ne preklinjem za spas od straha, već za nadu da osvojim svoju slobodu".

- narod Siouxa


...
Nekada davno je stari Cherokee svome unuku ispričao jednu životnu istinu:
- U nutrini svakog čovjeka se vodi bitka, kao borba izmedju dva vuka, u nutrini svakoga od nas.
Jedan vuk predstavlja zlo: predstavlja bijes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljenje, krivnju, grijeh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam...
Drugi vuk predstavlja dobro: predstavlja ono sto pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, dobrohotnost, srdačnost, darežljivost, istinu, suosjećanje i vjeru.
Mali Indijanac se zamisli na nekoliko trenutaka. Sve svoje misli vrijedno usmjeri u dubinu djedovih rijeci, te ga zapita:
- Koji vuk na kraju pobijedi?
Stari Cherokee odgovori sa smiješkom na svojem starom licu:
- Pobjeđuje uvijek onaj kojega hraniš...
 
02.11.2013
18
40
0
36
Ružičasti oblak br. 25
''Potom je Mali princ pao, polako. Ono što je pilotu ostavio za uspomenu je smijeh bezbrojnih zvijezda na noćnome nebu, koje se smiju glasom Malog princa svaki put kad pogleda gore.'' Antonie De Saint Exupery - Mali princ

˙·٠•●Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ●•٠·˙˙·٠•●Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ●•٠·˙

''Fuzija-jednako kao u fizici. To znači da su se dvije osobnosti spojile tako snažno da iz njih nastaje čitava nova osobnost, a one dvije odvojene prestaju postojati.'' Jodi Picoult - Priča o ljubavi

˙·٠•●Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ●•٠·˙˙·٠•●Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ●•٠·˙
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Beneficia non obtruduntur. - Dobra djela ne štete.

Claude os, aperi oculos! - Zatvori usta, otvori oči!

Dum spiro, spero. - Dok dišem, nadam se. ~ Ciceron

Lacrima nil cizius arescit. - Ništa se ne osuši brže od suze. Ciceron
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CrazySmoke
03.07.2009
1.740
2.317
188
"Đavla i ostale demone Bog je po njihovoj naravi stvorio kao dobre, ali su oni sami po sebi postali zli."

(Daemonen, Hexen, Spiritisten, 1960.)

XMbpTKL.gif
 

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
Veliki umovi raspravljaju o idejama. Srednji umovi raspravljaju o događajima. Sitni ljudi raspravljaju o ljudima. Theodore Roosevelt

eto imali 40 minuta naši igrača fore pa nisu mogli zabiti gol :D pokrio sam ove dvije zadnje kategorije u jednom :) Ali hej mi sa vutre smo svi velikih umova jer smo puni ideja :)

evo što je još rekao Predsjednik

Ne marim za to što drugi misle da radim, ali mi je veoma stalo do toga što mislim da ja radim. To je karakter.
Uradi ono što možeš, sa onim što imaš, tu gdje jesi.
Kada se igraš, igraj se u potpunosti, kada radiš, ne igraj se uopšte!

imam aplikaciju koja mi svaki dan odabere neki citat, pa reko da podjelim. idem se ja naduvat :rasta1:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
Evo što mi Albert Einstein danas citira.

Većina ljudi misli da intelekt čini čovjeka velikim. Oni nisu u pravu: to je karakter.
jest Osho o nečem drugom govori i pročitao sam tri njegove knjige su pune duhovne mudrosti a i Osho na slikama izgleda kao da duva i koristi Visine za oči .. :)
http://www.otoons.de/osho/images/osho_eyes1.jpg
ali to su oči mudraca prosvjetljenog. iako ima komentar na sve, negdje nekad kao da mi kiksa s puno pričanja, kad Isusa recimo odnosno crkvu komentira :)

ali vidi što je i Ajnštajn mozak od čovjeka, od sto citata prepisoh neke dolje.

Želim da saznam Božije misli. Sve ostalo su sitnice.

Vidim strukturu, ali ne mogu sebi predočiti tvorca te strukture. Vidim auru, ali ne mogu zamisliti aurara. Ljudski um ne može pojmiti četiri dimenzije, pa kako bi onda mogao pojmiti Boga, pred kojim su tisuće godina i tisuće dimenzija kao jedno?

Što god da je Bog ili dobrota u svemiru, ona mora djelovati i izraziti se kroz nas. Ne možemo stajati po strani i pusiti Boga da obavi posao.

Ako je Bog stvorio svijet, njegova glavna briga sigurno nije bila da ga učini nama lako razumljivim.

Ja sam duboko religiozan nevjernik. To je nešto novija vrsta religije.

Brak tera ljude da se ponašaju jedno prema drugom kao prema imovini, a ne više kao prema slobodnim ljudskim bićima.

Naši postupci moraju biti zasnovani na vječno prisutnoj svijesti da ljudska bića nisu slobodna u svom razmišljanju, svojim osjećajima i djelovanju, već su jednako uzročno povezana kao i zvijezde u svom kretanju.

Doista vrijedna stvar u povorci ljudskog življenja nije društvo, već kreativan, tankoćudan pojedinac, ličnost; on sam stvara plemenite i uzvišene stvari, dom stado ostaje stado, tupih misli i osjećaja.

Lakše je promjeniti svojstva plutonijuma, nego zlu ljudsku prirodu.

Da bismo kod ljudi izazvali povoljne reakcije, važnije je namiriti njihov želudac negoli mozak.

Za ljude bi bilo bolje da budu poput životinja... trebali bi biti intiutivniji, a ne previše svesni toga što rade dok to rade.

I nije toliko važno gdje se čovjek skrasi. Najbolje je slijediti svoje instinkte bez previše mudroovanja.

Ljudska bića mogu postići vrijedan i skladan život samo u onoj mjeri u kojoj se, u granicama ljudskih mogučnosti, mogu riješiti težnje za materijalnim dobrima. Cilj je povisiti duhovne vrijednosti društva.

Država je nastala radi čovjeka, a ne čovjek radi države... To znači da država treba biti naš sluga, a ne mi njeni robovi.

"Padanje na nekoga" nije najgluplja stvar koju ljudi rade, no ni gravitaciju ne možemo smatrati odgovornom za to.

Moral doista ima najveću vrijednost, ali radi nas samih, a ne radi Boga.

Danas više no ikada sudbina čovječanstva zavisi od toga kakve je moralne snage sposobno stvoriti.

Priroda nam skriva svoje tajne jer je veličanstvena, a ne jer je varalica.

Također sam uvjeren da duhovne stvari čovjeku pričinjaju istinsku radost tek kad se na njima ne zarađuje za kruh.

Gdje god je razumno rješenje poteškoća moguće, zalažem se za iskrenu suradnju, a gdje to zbog određenih okolnosti nije moguće, za Gandhijevu metodu mirnog otpora zlu.

Nikada nisam tražio udobnost i sreću kao ciljeve same po sebi - takvu etičku osnovu zovem idealom svinjca... Ideali koji su me vodili na mom putu, i uvjek iznova davali mi snage da se suočim sa životom, bili su Dobrota, Ljepota, i Istina.

Moram tražiti u zvijezdama ono što mi je uskraćeno na zemlji.

Želim znati kako je Bog stvorio svijet. Ne zanima me ovaj ili onaj fenomen, u rasponog ovog ili onog elementa. Želim znati njegove misli. Ostalo su detalji.

i hrpu ostalih dobrih ima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva
30.10.2013
60
51
18
"I have as much authority as the Pope, I just don't have as many people who believe it." George Carlin

" One cries because one is sad. For example, I cry because others are stupid, and that makes me sad."
Sheldon Cooper

"Don't depend too much on anyone in this world because even your own shadow leaves you when you are in darkness." Unknown

"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we can not eat money." Unkonwn

"Governments Don't Want Well Informed, Well Educated People Capable Of Critical Thinking. That Is Against Their Interests.

They Want Obedient Workers, People Who Are Just Smart Enough To Run The Machines And Do The Paperwork. And Just Dumb Enough To Passively Accept It." George Carlin

"Happiness in intelligent people is the rarest thing I know." Ernest Hemingway

"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Unknown

"Learn to drive, Get a job, Go to work, Get a girlfriend/boyfriend, Have children, Follow fashion, Act normal, Walk on the pavement, Watch TV, Save for your old age, Obey they law. Now repeat after me, I am free." Unknown

"Memory can change the shape of a room; it can change the color of a car. And memories can be distorted. They're just an interpretation, they're not a record, and they're irrelevant if you have the facts." "memento"-movie quote

"Sun is for everyone, beach for a few." "City of God"-movie quote
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Ono što vidiš je ples prolaznosti.
Sve dolazi i odlazi.
Ali ima nešto što ne dolazi i ne odlazi.
To je čista, nepromjenjiva Svijest.
I to je ono što jesi. Ti nisi slika koju imaš sam o sebi.
Ponekad um dođe i kaže, „Svijest dolazi i odlazi“, ali što bi svjedočilo dolasku i odlasku Svijesti?
Još jedna Svijest? Ne postoje dvije svijesti.
Misao, „Svijest dolazi i odlazi“, je sama po sebi misao koja se pojavljuje u jednoj i nepromjenjivoj Svijesti koja već ti jesi.
Budi na čisto sa time i cijela će šuma buke biti spaljena.

~ Mooji