FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Zvuci kao Zakon Oktave :)
Upravo to...Gurdjieff pise o zakonima Univerzuma..prirode.O tome pisu i Vedske Panisade o tom prica i Osho.To je poznato i Vatikanu.
Postoji sadasnjost koja ima kontinuitet,neprekidnst.(Na nivou materije ).Taj kntinuitet stvar kontinum koji kreira prostor i daje mu masu.
To je na nivou materije.
Na nivou svjesti..taj zakon kaze ...Fokus svijesti u kontinuitetu vremena stvara stvarnost i usput determinira "realnosr"
Drugim rijecima.Materija ne postoji ..ona je privid.
Samo hebena namjera mijenja mogucnosti..njihovu vjerovatnocu.Zato sam i zakljucio u nekoliko postova iznad.
Zivot zivimo po principu vjerovatnoce,ali sa beskonacno mogucnosti.
Ili si budan ,ili spavas....haha

edit
koliko god ovo zvucalo komplicirano...nije brate.Jednostavno je ..sve i je stvoreno na nacin da funkcionira jednostavno.
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Drugim rijecima.Materija ne postoji ..ona je privid.

Stvari kojima upravlja vise zakona su vise materijalne. Znaci moras da jedes i pijes i dises i spavas to su sve neki zakoni koji upravljaju tobom i stvaraju te materijalnom masinom. E sad zamisli da ne moras da jedes i pijes. Ne moras cak da posjedujes tijelo. Mozes da zivis i na Jupiteru :)

Kratko i jasno "ili si budan ,ili spavaš " .

Bitno je i kako spavas. Nacin spavanja i kriticnog razmisljanja u snu dovode do budjenja.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
O tome i Gurdjieff govori..o toj beskonacnosti,svjesti..fokusu svjesti.Ona zivi u ne materijalnom ,a egzistira u materijalnom.Taj dio nije lako za pohvatati.
Cak i Fizika nije sigurna..cestica je apstrakcija..nije nikada snimljena ,a ipak se tvrdi da postoji.To znaci da i ona mora imati prostor,mora biti od necega.To je stvar Fizike na koji Fizika nema odgovor.
Sa nivoa svijesti... Fokus svijesti kreira stvarnost.Znaci ne kao ovca automatizmom,a to je metoda sistema,ili plan univerzuma...ispada onda da smo u ucionici..pod simulacijom hahah
Znaci fokus svijesti kreira stvarnost,fokus,usredotocenost,paznja.Tad postajes svjestan beskonacnosti koju pruza "trenutak"kreiras iz kontinuiteta sadasnjosti svoju "buducnost"
Moram zapaliti ovu brlju da opet upadnem u film hahah

Zaboravio sam dovrsiti misao.
Svijest ide dalje i poslije "smrti"ona ne jede,ne kenja..ne ide spavati..to radi podsvjest..ona kopira,prepisuje,ponavlja..uglavnom radi sranja
to je ono ..kada se probudis i automatizmom.Ne razmisljajuci stavis kuhati vodu za kavu.To radi podsvjest.To nam je alat dok "spavamo" hahah
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Vremenska razdoblja su dogovoreni pojam. Sadasnjost prema tome moze trajati sekundu i manje ili ljudski vjek, kako se dogovorimo a dogovaramo se uglavnom presutno, odnosno interval sadasnjosti izlazi iz konteksta teme o kojoj je rijec a ako je potreba radi boljeg razumjevanja onda taj interval ogranicimo s mjernim jedinicama.
Sadasnjost kao i tren nemaju vremenski interval...zato je vazno reci ..beskonacna sadasnjost.
Beskonacna jer ima kontinuitet,a sadasnjost jer je trenutna.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and mr.dr.Smok

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.496
143
...nisam se dovinuo nijednog drugog objasnjenja zasto bi trebao kalendar i ta preciznost mjerenja mjena ciklusa.
Kakav je bio svijet tih ljudi? Zemlja i priroda su poprilično turbulentne naravi, o sutra se ne može ništa znati. Sigurna je jedino neizvjesnost je. I zvijezde. Jedine pojavnosti koje je čovjek ustvari i mogao predviđati i uzeti kao početnu točku za bilo koje razumno promišljanje. Valjda zato i je astronomija prethodila svim naukama, i od tuda napor da se promatra i promatrano usustavi. Radoznala smo vrsta, a tu se možda radoznalost prvi put stvarno razmahala... jer imala se uhvatiti za nešto čvrsto

Sadasnjost kao i tren nemaju vremenski interval...zato je vazno reci ..beskonacna sadasnjost.
Beskonacna jer ima kontinuitet,a sadasnjost jer je trenutna.
Jel bi se taj izraz, kako ga shvaćaš, mogao izraziti sa - Sve?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.496
143
Jesi :)
Kategorije prošlosti i budućnosti mi nikako ne sjedaju u glavu. Istovremeno ih ne priznajem kao stvarnost, a opet se gubim i ne mogu ih isključiti kao realne kategorije.
E ako je sadašnjost sve, onda je, jebiga, sve. I u sebe može dosta toga uključiti. Pa i ove moje nebuloze.
Ništa pametno, već jedan semantički trik da mogu mirno leći :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and opa cupa

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Ja sam onda totalno kontra :D
Gledam iskljucivo u proslost i buducnost. Jer mi sadasnjost ovisi o tome kako sam gledao do sada.
Aj' zivili :spliff:
Edit:
To je taj trenutak.Osjecaj da mi je terasa povezana s nebom,lisce dobiva njezniju zelenu boju,zena mi se vraca sa sezone :banana_rasta:
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Jesi :)
Kategorije prošlosti i budućnosti mi nikako ne sjedaju u glavu. Istovremeno ih ne priznajem kao stvarnost, a opet se gubim i ne mogu ih isključiti kao realne kategorije.
E ako je sadašnjost sve, onda je, jebiga, sve. I u sebe može dosta toga uključiti. Pa i ove moje nebuloze.
Ništa pametno, već jedan semantički trik da mogu mirno leći :D
Jbga ti si otisao spavati ,a ja sam razmisljao sta sam napisao hahah
Konstantna sadasnjost i fizicka realnost...ok na nivou materije
Ali na nivou svijesti se ne moze tako zvati..kontam da je prava rijec .Beskonacnost,ili vjecnost..perpetuum mobile...to vodi na razmisljanje o fenomenu smrti!!!
I dali uopce postoji ?
 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.137
358
Moje mišljenje je da vrijeme ne postoji u stvarnosti, da smo ga izmislili da bi lakše organizovali naše životne vijekove. U stvarnosti postoje ciklusi koji se ponavljaju u različitim djelovima iste. Za mene je stvarnost samo prostor, beskonaćan prostor(svemir). Tako su ciklusi u našem sunčevom sistemu postali vrijeme, kao iluzija u našim umovima, naš alat za napredak, alat za stvaranje civilizacije. Naš sunčev sistem, iz perspektive svemira, je manji nego, recimo, bozon iz naše perspektive. Tak da mislim da nas to vrijeme sprečava u boljem razumjevanju svemira.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.496
143
A bio sam umoran. :D A ni naspavan nisam ništa pametniji
Probat ću otprilike reći što mislim. Mada ni ne mislim, više je osjećaj u igri. Nisam sposoban analizirati bilo šta. Nemam ni znanje, ni volju, ni narav za to
Pod Sve mislim upravo to. Sve u prostoru i vremenu( prostorvremenu). Sve je tkanje svih vidova postojanja. Materije, energije, svijesti... svega.
U principu, Sve je jedan Događaj. U kojem su satkani uzroci, posljedice, vremenski slijedovi, prije, poslije, značenja...- apsolutno sve. I u događaju je besmisleno razdvajati jedno od drugog i davati nezavisnu egzistenciju bilo čemu.
Pa ni smrti

Mislim da ne mogu dalje od ovog. Umorio sam se opet :D
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
To mi svidja..besmisleno je odvajati!! Narvno da mozes dalje !!!
Misterij vremena je tu da ga razbijemo...svatko na svoj nacin. Zakljucak ce vjerovatno biti isti.
Vrijeme ne postoji..kao ni materija .Sve je privid...simulacija u kojoj smo istovremeno i igraci i kreatori simulacije.
Sto kaze papagaj poslije igranja sa mackom...a zajebane igre hahah
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.188
358
prostor i vrijeme su neodvojivi
vrijeme primjećujemo kroz cikluse
a prostor?
kako primjećujemo prostor?
prostor je ono što nama, ljudima, omogućava da vrijeme primjećujemo kroz cikluse
prostor nije materija
materija je uvjet prostora, a onda, ili prije :) vremena, a biće istovremeno, ona nam omogućava da ga razlikujemo od samog sebe (prostora)

dakle; prostor+vrijeme+materija je ono što opažamo, to je naša stvarnost, ta sinergija i isprepletenost, međusobna uvjetovanost koja ne može jedna bez druge egzistirati, pa onda još sadašnjost, prošlost i budućnost....prava konfuzija

pogledajmo same riječi: stvarnost & realnost

korijen riječi stvarnost = S+TVARnosT
realnost=reality=Real+Thing

nastavit će se hahahahah ::lulamira::