FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ovim vasim razmisljanjima o vremenu, materiji, prostoru.., ispravili ste mi mozdane vijuge :D

Kretanje materije kroz prostor daje smisao vremenskoj dimenziji.
Zbog nemogucnosti nasih cula da neki dogadjaj registruju u momentu odvijanja, prisiljeni smo svijet posmatrati kroz prizmu proslosti, odnosno, vidimo ono sto se vec desilo i nikako nismo u mogucnosti posmatrati trenutno desavanje.
Polozaj sunca vidimo tamo gdje je bilo prije nekih 8 minuta, glas sagovornika cujemo nakon sto zvuk prevali put od njegovih usta do naseg uha.., sve u svemu, kako mi se cini, osudjeni smo na proslost, bez obzira koliko daleka ili bliska nam bila.
Ako je mjerna jedinica za vrijeme sekunda, onda bi trenutak bio bezvremenska dimenzija u kojoj se nista ne desava, pa smo prisiljeni svijet posmatrati kroz intervale.
Dakle, mogli bismo zakljuciti da svijet posmatramo kroz proslost, ali isto tako kroz predvidjanje realne buducnosti, a koja je uslovljena upravo tom prosloscu, nekakvim vec zapocetim ciklusom.
Sadasnjost bi predstavljao interval u kojem se odvija interakcija izmedju proslosti i buducnosti.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Kretanje materije kroz prostor daje smisao vremenskoj dimenziji. ... :thumb::thumb:


Treba razmisljati apstraktno...

Dali medalja zaista ima samo dvije strane ?
Naravno da NE !
Ima tanki rubi,ali je stranica za sebe.Tu je apstrakcija..

Morali bi definirati materiju,vrijeme..prostor.
Svako na svoj nacin..tu se mozda razlikuju misljenja..

Opsjednut sam vremenom..mjerenje vremena je nista drugo nego stvaranje prostora..cim ga mjerimo dali smo mu "prostor"...oprostorili smo vrijeme!!

edit
vrijeme je osnova beskonacnosti..to je "sada" ona se odvija sada..to je cinjenica.
Geometrijski bi to bila ..tocka. Sve krece iz tocke
Aritmeticki...0 plus 0 je 0...cisti pojam beskonacnosti...dakle 0

Kontinum je ontoloski pojam. oznacava istu stvar...samo ga ne razumijem.
Wiki..tumaci ..neprekidnost,ali zar to nije kontinuitet..on bi trebao stvarati kontinum,a kontinum sadrzi prostor i vrijeme .puf haha


opet edit
samo da mi misao ne pobjegne...kontinum bi mogao biti fraktal .Sacinjen od informacija koje daju predvidivost sljedeceg trenutka i nepredvidivost ukoliko informacije nema.
Zato znamo da je u limenci kole ..kola
"dio "kontinuiteta..gradivna materija. Fundament je cinjenica da materija ne postoji.
Palo mi na pamet dok sam sa puncem pio pivo u kauflandu.
Pjena je dobar primjer.
Nepravilni geometrijski oblici koji se mjenjaju,dakle promjenjivi su,ali svejedno savrseno sjedaju jedan uz drugi bez obzira na raznolikost.Savrsemo su stvorili konstrukciju koju mi nazivamo pjena na pivu.

Na razini fizicke realnosti to je "cestica" temelj je na razini Atoma,elektrona,pa jezgra neutron ,proton,pa sve do kvaraka. i cestica na kraju
Dalje je apstrakcija..gle cuda!
 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.772
10.176
358
Joj, silovo si mi mozak:clap::hehehe
Mnogo novog materijala za razmišljanja.
Prostor - nešto što nema nikakvih ogranićenja
Materija - međusobna interakcija energetskih čestica ( protoni, neutroni, elektroni, kvarkovi, bozoni, itd)
Vrijeme - iluzija ljudskog mozga:D
To je moje mišljenje, ne kažem da se ne može promjenit;)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
I da zavrsim ovu pricu.
Ovo su samo razmisljanja...
Zakljucio sam da mjerenje vremena samo uznemirava sistem....narusava.
Ostaje taj najvazniji dio o kojem sam do sada pisao i o cemu smo razbijali glavu.
Taj kljucni dio "vrenena"..ja cu ga zvati Kontinum,Fraktal beskonacne sadasnjosti....Dakle,promjenjiv je..zavisno o informaciji koju nosi i dali mi tu informaciju imamo.

Ne moze se zvati nikako drugacije nego Fokus Svjesti !!!!! Sira slika !!!

Dobar primjer,slikoviti primjer koji ce svi razumjeti je ovaj.
Zamislite da udjete u prostoriju koja je puna sadrzaja...stolova,stolica,slika...ljudi.
Ali je mrak !!! I vi nemate pojma sta se nalazi nutra hahah
Vi u ruci imate bateriju!
Baterija osvjetljava samo jedan dio prostorije... e taj dio je Fokus Svjesti !!! Dio konstantne sadasnjosti koja sadrzi Kontinum,a kontinum ..odnosno Fokus Svijesti kreira nasu rtealnost i daje masu,prostor...i Vrijeme
Kontam da je dovoljno samo postaviti pitanje..Tko sam ja?
Izvor..Wolfgang Pauli i Gurdijeff
Kako gore,tako dolje
Kako unutra,tako i izvana.

Smaragdna ploca,oko 3000 godina prije Krista


:) :) :)
Zivili Vutrici
 
Poslednja izmena:

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
nas suncev sistem ogranicava i regulira vrijeme i brzinu toka misli i shvacanja koja se nemogu odvijat brze od njegovih mogucnosti trenutno,ako vjerujete u prosle zivote druge dimenzije tamo vrijeme tece brze i drugacije potom dodemo ode i treba nam puno vise da bi shvatili neke stvari jer su se neke veze raskinule tokom prijelaza na ovaj svijet rodenjem...naravno nece zauvijek bit tako he
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Mislim da vrijeme ne postoji jer ako ga strpas u neki vakum dje se nista ne desava nikada onda neces ni znati dje je pocelo a dje zavrsilo jer neces imati tok dogadjaja da ga mozes izmjerit jer se u vakumu nije nista desilo.

Mislim da vrijeme nije nesto sto moze da shvati obican covjek jer je covjeku bitno ono sto se desava. Sto vodi do kljucnog pitanja. Zasto se desava :)
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
sad si me sjeti citata,gdje je taj pocetak kraja koji zavrsava pocetkom:)slazem se da nepostoji al nama trenutno postoji i mi se borimo sa njime jer kasnimo za realnosti koja je dalje od nasih shvacanja,mi smo samo trag koji kasni moje misljenje da se ovi nas zivot vec odigrao
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Zasto ?
Zasto trazi svrhu,a svrha stvara ciljeve ..ciljevi stvaraju fikciju..ne ostvarena fikcija...depresiju.Budizam je tu najjaci.Najbolje objasnjava...zasto.
Mislim da nije dobro uopce postavljati pitanje....Zasto
sad si me sjeti citata,gdje je taj pocetak kraja koji zavrsava pocetkom:)slazem se da nepostoji al nama trenutno postoji i mi se borimo sa njime jer kasnimo za realnosti koja je dalje od nasih shvacanja,mi smo samo trag koji kasni moje misljenje da se ovi nas zivot vec odigrao

Odigrava se paraleno u vise dimenzija....snovi npr.
Hocu reci...taj laptop na kojem pises..postoji i u paralelnim svjetovima.
Vede spominju Loke...tvrde da ih ima ..gle cuda 7
Pade mi oktava na pamet...zakon oktave
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Vidis..mogli bi malo o paralelama hahah :thumb::thumb::thumb:
Otvaramo Pamdorinu Kutiju !!! :banana_rasta::banana_rasta:
a reko sam da necu kenjati dalje...hahah

edit
problem bi mogla biti "vjera"tesko da taj alat sistema mozemo izbjeci..pravila,pravila da bi me udavila hahah, a ja moder jbt
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Što je s starenjem ili bolesti, npr rak, ili adis, osoba se razboli i dobije tu informaciju, bolest se širi se /napreduje i na kraju osoba umre nakon nekog vremena /ciklusa? Pomalo mi glupo to nazvati ciklus jer čim je definiran taj ciklus? Ovo se odnosi na tvrdnje da ne postoji proslost i buducnost? Kad je osoba obolila i kad je umrla?
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Zakon Karme ima odgovor.
To ja kao nekakav ugovor koji si podpisao prije rodjenja...zvuci apstraktno... i je. haha
Znanost tvrdi da se kompletna struktura stanica u nasem tijelu mijenja svakih.gle cuda 7 godina.To se moze provjeriti...
To znaci da svakako nisi isti.Ustvari si potpuno druga osoba od one koja se rodila.To je ta haha.."Virtualna"stvarnost
Informacija je njen fundament
Svijest ostaje ista.Tvoje tijelo ima vijek trajanja..svakako ces umrijeti.kako...pa nije vazno.
Ja smrt zamisljam kao kratak spoj...samo se mijenja frekvencija.Sve ostalo ..ostaje isto...ne bas tako jednostavno,ali....
 
Poslednja izmena:

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Po meni vrjeme postoji ali ne u ovom konceptu opće prihvaćenom jer je ovaj pojam vremena ljudska tvorevina, ali kao što je Cvjetno spomenuo, da bi se nesto čulo u sadašnjosti, moralo se izgovorit u prošlosti
ako ga strpas u neki vakum dje se nista ne desava nikada onda neces ni znati dje je pocelo a dje zavrsilo jer neces imati tok dogadjaja da ga mozes izmjerit jer se u vakumu nije nista desilo.
Ne znam gdje al nedavno sam gledao nekog znanstvenika koji govori kako vakum nije samo prazan prostor i da se i u vakumu i te kako stalno nesto događa. Bila je rječ o "energiji vakuma" ili nekakvoj energiji iz vakuma, on je to potkrjepio konkretnim stvarima al iskreno pojma nemam o čemu je pričao
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Mrala je u necemu postojati.Mislim na cesticu.
Aristotel dao pojam Etar
Platon ga je nacrtao..dao mu geometrijski oblik.
To je taj fucking Fraktal!
Dobivamo ga iz Zakona Fi....zlatni rez.Fi za prostor
Pi mu daje masu

Znaci vako
0 kao beskonacnost
jedna polovina kao polaritet...sinhronizacija...ravnoteza.Zakon,ali Univerzuma..musko,zensko..noc,dan
1 kao jedini broj
Fi i Pi kao zakoni
Platon,ili Einstein je rekao.
Materija su samo uprizoreni brojevi..kontam da je mislio na ovih 5 gore.Zakon Univerzuma.
Naceli smo temu..prostor i materija..vrijeme smo kao rijesili hahah .To na Vutri ide kao podmazano.

a jooooj
idem u garage :))
 
Poslednja izmena:

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
smrt je bolest koju treba pobjedit nema ona sto trazit u zivotu koji je u nas udahnut,trenutno je tu radi neznanja a nase misli o njoj koje je shvacaju ko realnost je samo hrane negdje...po meni je smrt ograniceni entitet koji vlada ako mu se dopusti radi niske razine znanja koju posjedujemo...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Jojoman

shaolin monk

Aktivan Član
15.12.2016
942
6.819
233
Pozdrav, stariji je video ali ne vjerujem da se puno promijenilo.
dna.jpg
Knjiga je samo zbog naslova, nisam je čitao. Ako je netko napisao naš DNA moramo uzeti u obzir Boga ili naša svijest u simbiozi sa zemljom,vremenom,prostorom utječe, prilagođava naš DNA uvijetima koji su u tom trenutku, vremenu, prostoru nalaze na zemlji. Ako utječemo na DNA onda bi se na kvantnoj razini mogli liječiti.
Ja osobno vjerujem da nam je netko ograničio sposobnosti djelovanja materije na tvar. Telekineza u disku- lete čaše ,stolice, poubijali bi se ljudi.
Moram nastaviti raditi, dobiću otkaz :) .
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Netko kaze da smo mi samo odraz/zrcalo svemira, mi smo na rubu svemira odrazi onog što se događa u istom.. Ako ne vjerujemo u slučajnost te da je sve slučajno, da smo slucajno udaljeni od sunca toliko koliko jesmo, mjeseca i sl.. Da smo koji stupanj bliže ili dalje nego što jesmo, život kakav poznajemo ne bi bio moguć
Edit. Jos malo o vakumu
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
smrt je bolest koju treba pobjedit nema ona sto trazit u zivotu koji je u nas udahnut,trenutno je tu radi neznanja a nase misli o njoj koje je shvacaju ko realnost je samo hrane negdje...po meni je smrt ograniceni entitet koji vlada ako mu se dopusti radi niske razine znanja koju posjedujemo...

Smrt je izvor svih strahova.
Vidimo ju iz te percepcije jer nemamo informaciju.

Nema slucajnosti!!!