FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Zato sam napisao "virtualna realnost" nisam mislio na hrad disc hahah
Nepredvidiva je ako nemamo informaciju,a virtualna jer ju sami kreiramo.
Na pocetku sa namjerom...namjera je fundament izgovorene rijeci,ili djela....pazite sta mislite hahah

Moc namjere je jedan od zakona Univerzuma
 

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.496
143
Ne znam jel ima smisla pričati o nečemu što se ne može dogoditi, ali filizofiramo... :D
Pregledavao sam malo o fraktalima i nešto mi upalo u oko
Recimo onaj Lorenzov atraktor. Koliko sam shvatio on je krivulja nekog dinamičkog sustava koji je stabilan u smislu da krivulja nikad ne odstupa značajno od neke srednje putanje, a istovremeno nikad se krivulje ne sjeku u nekoj točki. U stvarnosti to znači da svaki dinamički sustav nikad ne dolazi u stanje u kojem je nekad bio, jer bi to značilo da će se sve opet ponoviti i tako u nedogled.
E sad, kozmos je valjda jedan zatvoren sustav i vrijeme je jedna komponenta tog sustava. Kad bi kojim slučajem svemir došao u neko stanje u kojem je već bio i stvari se počele ponavljati, što bi to značilo za vrijeme.
Jel se i vrijeme ponovilo? Ili...

Sad ti meni malo prckas po vijugama hahah
Pokusat cu odgovoriti..cekam inspiraciju...oc
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and opa cupa

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Smrt je jedina istina, sve ostalo može da bude a i ne mora :) , mislim iz percepcije jednog čovjeka.
Upravo suprotno vjerujem. Smrt je jedina laz i to svojstvena upravo covjeku.
Odbacivanjem tjelesnog odbacuje se granica naseg individualnog svemira i vracamo se onom neogranicenom nasim ljudskim culima i mogucnostima, jer nas upravo vlastito tijelo onemogucava da radimo sve ono sto mozemo da zamislimo.
 

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.772
10.178
358
Da na višim nivoima svijesti, ako se uspijemo povezati s njom. I ako postoji, ne znam, nisam se još povezo. A za materijalnog čovjeka, ogranićenog sa ovih 5 ćula, mislim da je smrt jedina istina. Al zato ima yoga, ona nas upućuje na spoj sa svijesti, sa tom inteligencijom kreacije. Sve je moguće...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Prijatelju, da se razumijemo, sasvim sigurno razumijem smisao tog ljudskog o kojem pises i "smrtnosti"ljudskog- tjelesnog, ali sam svjestan i "oslobadjanja" svijesti, nakon napustanja tijela.
Kad kazem da vjerujem, mislim na nesto sto sam iskusio, nesto u sta sam uvjeren da jeste, a ne sto bi moglo biti.
Ljudi smo, bez obzira sta se u nama skrivalo. Fizioloski se ne razlikujemo mnogo od ostalih zivotinja, imamo udove da se krecemo, pluca da disemo, srca da krv pumpaju, usta da jedemo i supkove da seremo, ali nam je mana taj svjesni dio naseg bica - slobodna je oniliko, koliko smo spremni da je licno oslobodimo.
Bukvalno, zivot, kakav ce nam biti, nam se svodi na licni izbor. Vjerujem i da nam se smrt svodi na licni izbor. Ako vjerujem da je to kraj, onda ce mi zaista tako i biti, ako vjerujem da je prelazna faza u besmrtnom zivotu, bice mi prelazna faza, a u sta? - znacu kad taj dio dodje na red.

Uglavnom, sto se tice nase ljudske perspektive, definitivno si u pravu, kada kazes da smo smrtni, ali takav vid smrti ne predstavlja kraj zivota, vec kraj jednog covjeka, jedne osobe koja je bila i vise je nema.

A vrijeme, ono sto nam sluzi da nam olaksa komunikaciju, ono tece tokom bez izvora i bez usca i teci ce dokle god bude "vode koja klizi niz korito" i nestat ce ako se desi da voda presusi, da je nestane. Posto se slazem se sa mislju drevnih grckih filozofa, koji su spoznali da se materija ne moze stvoriti iz nicega, kao sto se ne moze unistiti da je nema, vjerujem da je slicno i sa zivotom.
Skloni smo da vjecnost cijepamo na fragmente i nazivamo ih vremenom; proslim, sadasnjim ili buducim, bez obzira na standard kojim se koristimo, a ono ipak ostaje vjecnost, nesputana, raskalasna i bez ikakvih ogranicenja, kojima je homosapiens, iz nekakve sebicnosti, pokusava obuzdati.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Mada ti filozofi znaju i lupetati hahah

Evo jedan dio iz Knjige"Aristotel o dusi"
Aristotelu se prigovara da nije bio dobar ni anatom ni fiziolog. U prigovorima se kaže da nije razlikovao arterije i vene. Mislio j e da j e mozak bez krvi i da je zadnji dio lubanje prazan. Ο nervnom sistemu nije mnogo znao. On misli da vidni živac hrani oko. Aristotelovo mišljenje ο disanju ne bi danas bilo prihvatljivo. Zatim se prigovara da postupa mistički kad pet osjetila hoće spojiti sa elementima; npr. oko se sastoji iz vode, miris iz vatre, osjet iz zemlje. Takvo shvaćanje više bi odgovaralo srednjovjekovnim teozofima i slično.

 
Poslednja izmena:

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
možete li zamisliti kako bi se ponašali neki ljudi koji danas žive još, nažalost, da nema smrti, to znači nema baš nikakve šanse da ga zaustave u naumu kad jednom pređe granicu neku...smrt je ipak divna star, ona se brine za nas kao populaciju puno više nego mi to shvaćamo...
jedan čovjek za samo jedan kratki život jako puno zla moze, a cesto i napravi, smrt je ta koja nekad ranije a nekad kasnije kaže halo prdonjo, dosta si maltretiro ovaj naš program, trzaš, bagiraš, ajmo mi u risajkl bin stari moj, nisi ti shvatio poantu...
smrt sama po sebi nije strašna koliko smo ju mi ocrnili, jer neznamo ništa o njoj, stoga i pokazujemo kakve smo kukavice kao vrsta...
nepojmljivo je nekako da jedan čovjek, nakon pobjede milijarde konkurenata u maternici, može pomisliti da je nekom trenu života na nekom gubitku....
također, danas je opće prihvatljivo potpuno iskrivljeno prihvaćanje definicije života, pa nije čudno da je devijacija masovno zahvatila kompletno čovječanstvo...
moram se referirat i na dio opa cupe o grčkim poimanjima života, aristotela i sl...
meni se čini da njihovo shvačanje postanka, svrhe, ide daleko ispred našeg, pa je moguće da smo preglupi i dalje da bi shvatili uopće što on misli kad kaže da nema ništa u stražnjem djelu mozga....ili kaže na seljački da je mali mozak za ravnotežu samo, da neobavlja neke komplesne operacije...
nikad prije nisam baš o smrti razmišljao ali kad sam došao u situaciju da mi baka moja umire, i da sam s njom, počeo sam malo trzat i ja...
i onda u svim tim razmišljanjima, tjednima, ona samnom komunicira ali neuzima ništa od jela, vode...
mislim si, kakva frajerica, niti jednom nije rekla da ju nešto boli, nisam vidio ni čuo da je zaplakala, štoviše, žalila je što sad ja provodim vrijeme toliko s njom, zazivala ajde više, idemo.....pred kraj, zadnjih tjedan dana, jako je bila izgubljena, ali ne sad pukla, nego kuži ona sve, i mene, ali ne odma, i malo usporeno, na dodir me osjećala, oći zatvorene, kao da je već bila na 2 trake odjednom...imala je neke priće, buncanja, iz života, kao da je proživljavala sve opet...
i do zadnjeg ju je smetalo ako nisam ubruse složio paralelno s rubom stola, ako daljinski nakoso stoji... :)
nekako mi je dala uvid u nešto što je zaista rijetko, i ona, jedna stara žena, slaba, jako stara, da tako hrabro tjednima samo čeka, govori ajde, idemo...
mogu samo nadodati da je bila jako velika vjernica te se nadam da cu i ja a i moji bliznji imati toliko hrabrosti u datom trenu kao ona...
Jano volim te, danas i ja i moj dim slobodno uživamo u tvojoj ostavštini...
:)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Jano volim te, danas i ja i moj dim slobodno uživamo u tvojoj ostavštini...
:)

Progutao sam knedlu i malo procmizdrio na ovo tvoje..i ja sam donedavno imao takvu velicinu :)moralnu vertikalu...i zvao sam ju baka.
Isto tako ..nije proucavala Hegela ,a bila je filozof sa 4 razreda osnovne skole.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Ja sam ustvari preko Osha.Budizam.sasvim slucajno nabasao na Gurdjeffa i ucinilo mi se zanimljivo njegovo razmisljanje o duhu.
Sa druge strane ga bas ne simpatiziram jer je suradjivao sa hitlerom ..crtao mu svastiku i tako to...okultizam mu nije bio stran!!
Poznavao je Vede ,pa sam ocekivao vise od takvog mozga,ali je pisao o zakonima Univerzuma i to je dio koji sam malo ...vise puta citao haha
i jedino koje sam shvatio ozbiljno.
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Pisem post za postom..takva su mi i razmisljanja.Stalno se nadopunjujem i prepravljam napisano.Mijenjam misljenja iz minute u minutu i uopce nemam problem sa tim haha
Ako podjem od toga ..da brod nema svrhu bez mornara i ako dusu usporedimo sa mornarom,a brod sa svojim tijelom.Onda bi cijela stvar bila sasvim jednostavna.
Smrt bi bila kraj.
Nemamo iformaciju..nedostaje.Moja baba je znala reci."Nitko se jos nije vratio,pa ispricao.Kada bude..javim ti"
Ok
Kraj....
Informacije nema...u "virtualnom" svijetu,bez nje nebi postojao .
Sve se ugasilo.Nema kazne..nema nagrade,nema prelaska preko jezera.Nema neba ,nema zemlje..nema raja,pakla...nistavilo ostaje....smrt!
Kao pojam za strah,kao polaritet zivotu.kao utjeha za napacene.Iznenadjenje za prosvjetljene.
Smrt bi mogla biti "jedina prava istina"...saka u oko!

Ali
Osjecam da nije tako,na neki nacin sam izgubio strah od smrti..usput.
Izgubio sam strah na nacin da sam poceo intezivno razmisljati o zivotu.Zahvaljujuci smrti.Hocu reci..pokusavam biti fokusiran na svoj zivot .Bude mi zao svake minute koju provedem ,a da je nisam prozivio.Svaka mi je bitna.
Iz svega toga se rodila...sreca.Jednostavno osjecam da sam sretniji covjek.
Nisam nista postigao na materijalnom planu...fakat sam beskucnik,ali imam dovoljno ljubavi i za P.Romea i Za stipu..i za dragog Powera...Jesam.Zelenka...Imbru.....sve.
Volim vas sve i kada me ne bude.ostat ce ovo .
Ljubav u slovima,rijecima...vibraciji.
Zivili :)

Edit
Ne mogu matematicki dokazati da je strah suprotno od ljubavi,ali vibracijom itekako mogu !
 
Poslednja izmena:

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
ja mislim da je smrt trip bez povratka, put s odredistem konačnim, sa nekim obavezama koje te tamo čekaju, također mislim da je ovaj život samo test run, kvalifikacija za kasnije, kao škola kod nas, samo neznaš do zadnjeg dana za šta si položio, pao, kamo dalje peglaš...
kad bi neko odande došao i rekao nešto nama to bi bilo ekvivalentno da sad ti odeš u vrtić i počneš objašnjavat klincima extraktiranje DMT-a, srodne molekule spominjat, kulture koje su ih utaborile u svojim predjelima...nemogu oni skontat ništa baš, pa tako ni mi, mozda neko pokušava godinama, milionima, ali kad smo vrtićanci, mi smo na legićima a ne na molekularnoj biologiji...većina nas još nemože ni kuću od legića napravit bez pomoći, pola nas vozi autiće napaćke, pola u rikverc...kuiš?
mi smo nisko jako još, zato se patimo, ego manićni smo, poput djece male, ljubomorni, nerealni....ako neko i "odraste" za života, teško mu je koegzistirat uopće s nama a ne da nam objasni, rasvjetli nešto....
samo usko interesni napredak je nama napredak, a to je downhill...
awakening, nema veze s interesima pojedinaca, stoga kao beskućnik imaš privilegiju da prije dosegneš viša stanja nego ovi panjevi materijalni...
možda sam i zabrijo, ali zaista jako osjećam da je smrt tripčina, isti imam o tome osječaj kad pomislim na taj događaj kao kad idem na neku jaku ceremoniju....i nekako mi se i sviđa to umišljanje, nebrijem na truljenje tjela, smrad, ukop, brijem na taj trip kao neko turbo intenzivno putovanje, mozda i najprostije šamaranje istinom...inače nisam baš vredan neki lik, a ko zna šta mi je nadređeni pripremio, možda me natovari obavezama u vječnost, da pazim na ovake debile kao što sam bio sam...
valaj sam nahebo....:)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Zivot bi trebao biti skola,a ovaj svijet "virtualna ucionica"
Knjiga Mrtvih ide u detalje,strasno apstraktno....zastrasujuce
Vede kazu da nam ovaj "Materijalni svijet" moze proci uzalud,ali da pritome ne cinimo nista lose! Zivimo zivot,nema filozofije haha
Padamo razred i "vracamo su u ovu dimenziju,ali u drugom obliku.Karma se kaci svakako.
U slucaju da smo dostigli visi nivo svijesti...dolazimo u situaciju da nam Univerzum bira ..jedan od sedam svjetova.Loka...chapteri valjda ?!
Po zaslugama..odnosno po steknutom znanju.
Svi Avatari prije nego su to postali.,.morali su proci kroz ovu dimenziju.
Jedan dio entiteta u tim svjetovima,ovisno os vom stupnju prosvjecenosti.Dobivaju zadatke.
Koji se u materijalnu dimenziju vracaju kao "demoni,ili Andjeli" haha ne svojom voljom.
Znaci po Vedama se mozemo vratiti ..vamo,ali sa drugacijim "prevoznim sredstvom"sa informacijom i alatima...kazna je samo saznanje da u tebe sumnjaju.To je kriz materije.
Ni jedni ni drugi nemaju pojma dali su dobri,ili zli...to shvacanje ne postoji.
Uglavnom..i "jedan" i "drugi" su tu da se Karma ispostiva.
Prica ide toliko daleko...da ne znam dali cu se znati vratiti hahah
 
Poslednja izmena: