FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.788
10.213
358
Možda i jesmo puki primatelji, možda su sve informacije tu, samo ih nismo sve download-ovali. Ne znam, nekako mi je logičnije da smo dio kreacije a ne kreatori. Kreatori iluzija da, al stvarnosti...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ne mozes kreirati novu informaciju, jer je prvo moras odnekud primiti, a posto je primas nisi njen kreator :razvaljen::
Svaki post na forumu je informacija za sebe
Neke su originalne, neke kopije, neke zastarile a neke svjeze inspirisane. Kreiramo mi i kada toga nismo svjesni. Forum mam je takodje kreacija, i nije lose ispala :smoke::joint2::joint::cool23::vozdra::razvaljen::::grupnjak::::lulamira:::spliff:
 

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.496
143
Možda banalnim primjerom najbolje objasniti.
Na plažu došlo gomila smeća. Činjenica krcata informacijama. Primam ih osvjetljene određenolim snopom. Što ću s njima. Mislit si ko ga hebe i ići dalje, ili se ponovo smočit, ući u more, pokupiti to, i svojoj djeci poslati informacije koje im ne mogu proći neregistrirane, biti kreator stvarnosti.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.391
2.598
Probat cu ja..u par recenica.
Par stranica prije sam to pokusao sa Limenkom kole.
Pa cu opet.
Ali sa lubenicom.
Ona je fakat dobar primjer.
Uzmimo u obzir da ju nikada nismo probali !
Znamo sta je unutra jer imamo informaciju.Prica se da je iznutra crvene boje,slatka je bla bla.
Vidjeli smo to na tv/u,ili mozda negdje uzivo,ali nismo probali.....
Informacija ce biti realizirana tek kada mi razrezemo tu lubenicu a njena ekspanzija ce se dogoditi tek kada ju probamo...
Tako informacija odraste u iskustvo....mozemo od nje napraviti sok,ili parfem.
Ovisno o nasem iskustvu..smanjuje se mogucnost da ce u lubenici biti npr..100 eura,a jos manja mogucnost je da ce u njoj biti Ford Fokus...nemam pojma dali sam bio jasan hahaI
Tako nekako i na duhovnoj razini...covjek" preboli" tu "maloljetnost"....ili NE..
Od tuda kreacija i kreiranje stvarnosti.
".Bog" je tu irelevantan...potpuno.






edit
vazno je reci....informacija je alat i sa njom se moze MANIPULIRATI !!!

edit
Evo primjer o kreiranju realnosti iz informacije koja egzistira u stvarnosti...realno je da ces dobiti po nosu ..ako zahebavas starije hahahah to je realnost !!( Temelj fizicke stvarnosti je nesta potpuno drugo.)....mozemo i o tome kasnije...
Jucer sam pisao o susjedu pokraj kojeg sam prosao ,a nisam ga vidio.Dakle informacija je tu..sa druge strane..susjed je mene mozda vidio,pa je okrenuo glavu jer je znao ako ga vidim hebat cu mu Vesnu zbog parking mjesta..znaci imao je informaciju i iskreirao si stvarnosti...zar ne ?
nema tu Enigme!!
Ta informacija je bila namjenjena ..njemu !!?? I kada pricam o kreiranju ..mislim na taj nivo kreiranja.
Temelj _informacija......princip ,_vjerovatnoca.
To otvara nove vidike i tera na rnova razmisljanja...
 
Poslednja izmena:

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ne mozes kreirati novu informaciju, jer je prvo moras odnekud primiti, a posto je primas nisi njen kreator :razvaljen::
Ne mogu ovo shvatit najbolje, a tim ni prihvatit. Ako sam posadio 2 biljke i dobio 100g suhog cvjeta( kad smo već na Vutra forumu pa eto prigodan primjer), pa na forumu napišem post o tome " na 2 xx biljke, dobio sam 100g suhog cvjeća", kako onda nisam kreator informacije?:zvezda:: Nisam je primio od nikog :confused:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jopezg and Badi

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.391
2.598
Tako je...a na nama je da vjerujemo,ili ne.
Temelj tvoje tvrdnje je informacija..moze biti i u slici..,a mi cemo prihvatiti mogucnost da ipak nije tako,ili cemo vjerovati !?
Znaci princip "vjerovatnosti" komu je temelj informacija...
Ovdje govrim bas o pravom virtualnom svijetu.....Vutri.npr
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Jojoman

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ako kažem, "otprilike" ili "ugrubo" onda nije netočna. Ako je to slucaj onda se to može reć za gotovo sve što postoji u filozofiji,ono što nema dokazanog znanstvenog uporišta već neki filozof "tvrdi".. Isto tako mozes reć za njegova tumačenja i njegove informacije koje je prenio dalje, da su nepotpune.. Nezz nisam filozof nikad bio, pratim temu i zaintrigiralo me neka razmišljanja kolega pa se uključim kad mislim da ne trebam puno filozofirat da bi se izrazio :D jednostavno ne mogu prihvatit tvrdnju da svaku informaciju koju imamo smo primili od nekud, kao da ti kazem ti stotinjak g cvjeta je crvenkaste boje, to mi vaga nije rekla vec je moje oko prenilo tu sliku mom mozgu, a on je oblikovao u informaciju koju sam ja prenio drugima.. Dakle kreirana informacija u mozgu pojedinca..ili recimo da sam kuhar i da kazem da sam izbacio 50 večera, sam sam ih brojao, od koga sam primio tu informaciju?
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Mozak je obradio ono što mu je oko prenilo i formiralo informaciju, dakle informacije nije bilo prije toga, i uostalom ako je oko ili mozak kreiralo tu informaciju nitko mi je nije prenio vec sam ja kreator te informacije, pa bio to oko, mozak ili neko od osjetila.. Informacija ranije nije postojala..ne kazem da sam u pravu ali tako shvacam svojim ogranicenim mozgom :zvezda:: :confused:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Jebaiga. Ne bismo znali ni sopstveno ime da nam to neko nije rekao prije.
Ne filozofiramo o izvoru informacije, vec o samoj informaciji. Da nije sunceve svetlosti zivio bi u mraku i ne bi pojma imao sta se nalazi oko tebe. U ovom slucaju nam svjetlost daje informaciju.
Informacija nam je "kod" bez kojeg nas operativni sistem nema svrhu, jednostavno ne bi bio operativan
 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.788
10.213
358
Pa zar nije biljka kreirala tu informaciju, ti si je opazio okom i primio u mozak, i steko određeno znanje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Onda naše oko u tom slučaju prima informaciju, a ne mozak.. Moguće, al prije bi rekao da oko samo prenosi tu svjetlost do mozga, a mozak to formira u informaciju.