FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ajmo pojasniti "svjetlost"Na sto konkretno se misli kada se kaze sve je "svjetlost"?
Eektromagnetno zracenje vidljivo ljudskom oku, kao i veci dio spektra koji ostaje nevidljiv za oko.
U teoriji, materija konstantno mijenja oblik. Da bi poprimila novi, prvo se mora raspasti stari. Raspadanjem materije, zracenjem, nastaje svjetlost.
Po ovome ispada da sva materija zraci ili bar reflektuje neko zracenje.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Svjetlost je beskonacna...ne koristi nikakvo gorivo,a krece se i cisti je primjer perpetuum mobile.
Uz zvuk i formu,materiju ..cini jedan od tri sakralna elementa.
Knjizurine kazu ..prvo zvuk,.Kao misao,ili namjera..vibracija,pa forma kao planeta Zemlja i na kraju svjetlost....
Nisam sljedbenik nikakavih knjizurina,ali se moze izvuci iz svake od njih ..,.nesto

Aritmeticki bi to bila 0
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: shaolin monk

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.137
358
Da li sad pomoću svjetla prepoznajemo tamu ili pomoću tame prepoznajemo svjetlo
Ako nas teorija velikog praska uči da je iz ničega nastalo nešto, a svjetlost je nešto, ćim ima neke osobine, a tama nema nikakvih osobina, onda je ona ništa...
Svjetlost je dio postojanja, al mene interesuje šta je bilo prije postojanja, jer za mene je samo to beskonačno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Da..to je onih 90 i nesta %...koje ne poznamo.Zovu je tamna materija!! Postoji i tamna energija!!!
Kada se nesta ne zna onda je tamno ...hahah u formulu se doda x
Teorija velikog praska .

Postoji i Teorija Etra...cvrste,guste mase..Polje vibracija.

Sa duhovne strane..je puno kompleksnije :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Nego..mozda treba zaroniti duboko,a ne letiti visoko hahah
ATOM..isti krc kao i galaksija npr
Svi znamo..
Atom se sastoji od negativno naelektrisani elektrona koji kruze oko jezgre..u sredistu je jezgra sa pozitivno nalelektrisanom cesticom.Protonom i neutronom.
Atom ustvari nema jasnu granicu..opnu.
Granicu definiraju ..odnosno definira magla.Drugim rijecima.Orbite po kojima se krecu elektroni....to je interesantno
.Mogu nestati na svojoj orbiti i pojaviti se na drugom mjestu...ne daju se mjeriti !!!!!!!
koliko sam shvatio ..to nazivaju "kvantni skok"
Znaci ti elektroni nemaju predvidivo kretanje i zato ih je tesko definirati.

Naisao sam na jedan interesantan podatak.
Ako uzmemo da je Nukleus velicine lubenica a Elektroni velicine bumbara..njihove orbite su udaljene od jezgre 2 hebena kilometra...to je omjer.
Sve ono izmedju Nukleusa i elektrona je "prsazan prostor"....reklo bi se "tanmna materija "
Toliko o materiji.#Druga stvar ..cestica nije definirana..Sve sam prekopao.
Ona je apstrakcija
Nekakva pojava sa osobinama mase i energije......ona bi trebala biti gradivni element ovog" materijalnog "svijeta

 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.137
358
Da, a možda se i te čestice sastoje od nekih čestica, mnogo, mnogo sitnijih od njih samih, pa su i one poput atoma...
Mnogo znanja za istražit je u nama, samo treba znat kako:)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Raspadanjem materije, zracenjem, nastaje svjetlost.
Po ovome ispada da sva materija zraci ili bar reflektuje neko zracenje.
Ak pricamo o nastajanju fotona/svjetlosti onda je tesko pricat o materiji. Fotoni su kvantni level a materija nije. Moramo otic do onoga od cega je napravljena neka materija i sto se sa njom dogadja.
Svjetlost ne mora nuzno nastati raspadanjem necega. Sunce daje fotone zbog fuzije/spajanja vodika u helij i pri svakoj fuziji novog atoma izbaci radijaciju. sto vidljivu sto nevidljivu. Vatra kad gori se spajaju molekule ili atomi sa kisikom i oslobadja se visak energije i ta energija baca elektron u stanje vise energije koje ne traje dugo nego se elektron vraca u stanje niske energije i pritom nastane foton. Onda dodje do lancane reakcije i elektroni sumanuto mjenjaju energetska stanja i mi to vidimo kao svjetlost od vatre :D
Po ovome ispada da sva materija zraci ili bar reflektuje neko zracenje.
Sva materija zraci dokle god je temperatura iznad apsolutne nule. Moze zracit i zbog samog raspadanja i emitirat odredjenu valnu duljinu. Nama najpoznatija radijacija radioaktivnih elemenata (alfa beta i gama radijacija)
i tama je stvorena od svjetla:)
tama je nedostatak fotona a svjetlo su fotoni. sto znaci da je po tvom "nedostatak fotona stvoren od fotona iliti da je nedostatak energije stvoren od energije" :D cvele cvele, ovo prelazi u poeziju heheheh
Knjizurine kazu ..prvo zvuk,.Kao misao,ili namjera..vibracija,pa forma kao planeta Zemlja i na kraju svjetlost....
Malo konfuzno :D Zvuk je vibracija materije. Da bi materija imala formu mora nastati od nekud. Materija(u makro svijetu) nastaje eksplozijama zvijezdi pa se prasina svega i svacega formira najcesce u kugle pa na kraju u planetu(zemlju). Sto znaci da bi materija nastala mora postojat neka druga materija koja se raspadne pa nastane svjetlost i onda materija opet.
U srzi svega, svjetlost i materija su drugaciji aspekt jedne te iste stvari. Materija je energija. Svjetlost je energija u pokretu a materija zamrznuta svjetlost (A.Einstein)

Aritmeticki bi to bila 0
ukupna energija/masa svemira :)
ATOM..isti krc kao i galaksija npr
ni po cemu nije ni slicno galaksiji :D to je neka prastara ideja koja nema veze sa mozgom
Atom ustvari nema jasnu granicu..opnu.
Nista u kvantnom svijetu cestica nema jasnu granicu ni opnu niti je ista definirano. Jedino sto definira elektrone npr je vjerojatnost.
Vecina toga u kvantnom svijetu funkcionira po principu vjerojatnosti. Elektron je u isto vrijeme prakticki na svakom mjestu u tom oblaku a najvece sanse gdje ces ga naci ako ga promatras se moze samo izracunati matematicki. Elektroni u visem energetskom stanju su dalje od jezgre a oni u nizem blize jezgri.
Granicu definiraju ..odnosno definira magla.Drugim rijecima.Orbite po kojima se krecu elektroni
Magla je taj neki vizualni koncept da bi laske shvatili sto se dogadja. Ne postoji granica al postoji prakticki 0% sansa da negdje nije ili 90% sansa da negdje je.
Logika i nase razmisljanje padaju u vodu kad udjemo u kvantni svijet. Jedini google translator za kvantna ponasanja nam je matematika.
to je interesantno
jako :D
Mogu nestati na svojoj orbiti i pojaviti se na drugom mjestu...ne daju se mjeriti !!!!!!!
koliko sam shvatio ..to nazivaju "kvantni skok"
Elektron kad prelazi iz visokog u nisko energetsko stanje (ili obratno) se naziva kvantni skok. Tretnutno nestane iz jedne orbitale i pojavi se u drugoj.
Daju se mjerit al mjerenje kao takvo je problem. Double slit experiment je super primjer toga gdje samo mjerenje fotona uzrokuje kolaps valne funkcije fotona.
Znaci ti elektroni nemaju predvidivo kretanje i zato ih je tesko definirati.
Mogu se oni definirati jako dobro al nemaju predvidivo kretanje. Barem ne ful tocnu poziciju i moment u odredjenom trenutku. Al opet znas gdje ces ih najcesce nac ili gdje ih skoro nikad neces vidjet.
Fotoni i elektroni su u isto vrijeme i cestice i valovi. Cestice koje se ponasaju kao valovi i valovi koji se ponasaju ko cestice i ko valovi :D
Sve ono izmedju Nukleusa i elektrona je "prsazan prostor"
nije. prazan prostor je neka hipoteza jos iz doba dok se mislislo kako elektroni kruze oko jezgre. sam si gore objasnio kako elektron zivi negdje u oblaku oko jezgre sto znaci da popunjava cijeil daj prostor a prakticki nije nigdje :D
reklo bi se "tanmna materija "
ne bi se reklo tamna materija. tamna materija je nesto sto postoji u svemiru a ne znamo sto je. znaci, imas gravitaciju i onda imas nesto sto utjece na grativaciju a ne vidi se. svu materiju mozemo nekako vidjet ili izmjerit, ovo bas i ne mozemo a znamo da je tamo i da utjece. trenutno je neka hipoteza da se radi o nekim jos neotkrivenim cesticama al nemaju pojma. Svemir bi po nekim proracunima trebao biti 68% tamna energija, 27% tamna materija i 5% normalna materija.
U biti sve sto vidimo i sto je za nas materija (u cijelom svemiru) :D je samo 5%. Sto mi se reklo da je tamna materija normalna materija :D :D

Tamna energija utjece na ekspanziju svemira i zna se da postoji al se isto ne zna puno o tome. ne mora uopce ni bit energija. Zbog tamne energije svemir ubrzava sa sirenjem ali kako se siri, gustoca te "energije" ne opada vec kao da se nadoljeva kako se ovaj siri.
Ni tamna energija ni tamna materija nisu tamne niti moraju biti energrije ni materije. Zna se da kako utjecu na odredjene stvari i vidi se njihov ocit utjecaj al nitko nema dume sto je to ni odakle ni sta da se radi sa time :D
cestica nije definirana
hrvas se tom cesticom :D cestica je nesto. mali dio necega o cemu pricas. foton, elektron, jezgra, bozon, proton, neutron..... sve su to subatomske cestice. atom je isto cestica, kvark je takodjer fundamentalna cestica.
ako pricas o Higsovom bozonu nazvanom "bozja cestica" onda je to temna za jos par sati tipkanja. jednako interesantno :D
Nekakva pojava sa osobinama mase i energije
Higsovo polje daje drugim cesticama masu, ili odredjeni kvarkovi dobiju masu. Citao sam nesto o tome al to je fakat dosta komplicirano.
Cijela hrpetina cestica i polja medjusobno minglaju i proizvode razne pizdarije i masu i svasta nesto. Energija se pretvara u masu, masa u energiju pa simo pa tamo....par tisuca stranica teksta i formula :)
a možda se i te čestice sastoje od nekih čestica,
do jedne granice. atomi su klasika, proton elektron neutron a onda kad dodjes do kvarkova, leptona i gauge bozona onda nemos vise dalje. to je to. zato se zovu fundamentalne cestice jer ih ne mozes razbit na nista manje. energije i promjene polja. to je to.
da.Sastoje se od Kvarkova...Leptona,Bozona
mislim da je do sada otkriveno 18 fundamentalnih cestica. 6 kvarkova a npr gluoni spadaju pod leptone i drze kvarkove na mjestu pomocu jakih sila. i onda oni zaljepe 3 kvarka zajedno i dobijes proton :D

e. zapalio sam crit+ 2.0, ispusio cijelog i tipkao ovo dokle god sam bio naduvan. :D

kvanta fizika je super cool stvar i boli glava od nje.

a pazi sad ovo. kvantna biologija gdje geni mutiraju na kvantnom principu. gen se promijeni tako da kvantne cestice nestanu sa jednog djela i pojave se na drugom kako bi kreirali nesto novo. ko daje upute na kvantnom nivou gdje ce koji elektron otic ??? :D
krenuo sam to citat i odljepio skoro. kakva magija jbte.... magija je napravljena na kvatnom nivou i sve se desava na ful bizaran nacin koji cemo shvatit u potpunosti kad cemo imat cetveroznamenkasti IQ :D

may the force be with you
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Shvacanje Mikro svijeta nije nista kompleksnije od shvacanja makro svijeta..tu sam povukao paralelu i napisao da je isti krc.
U ostalom dijelu se manje vise slazem :respect:hahahah
Znaci pisao sam o meterijalnoj cestici...osnovnom gradivnom materijalu materijalnog svijeta.Pokusao sam na neki svoj nacin" sebi" dokazati da uopce nije materijalna.
Na kraju mislim da je kvaka u nasem culu dodira:zvezda::
Kroz duhovni aspekt sam shvatio pricu i mogao bi o tome do sutra.

Stipe
Drago mi je da si se ukljucio....ajmo se igrati :thumb:nikakav cetvreoznamenkasti koeficijent nije potreban..potrebna je masta !!!
nitko nista ne tvrdi !!
I naravno ako negdje grijesim..opomeni me jbga..ucim:thumb:Ja sam isao u skolu davnih 80tih a u osnovu 70tih...lako nas bilo uvjeriti da smo od majmuna

edit
Kvantni level nije materijalan...sta onda je?
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Shvacanje Mikro svijeta nije nista kompleksnije od shvacanja makro svijeta..tu sam povukao paralelu i napisao da je isti krc.
Ili ja ne razumijem ili nesto trece al mislim da nije isti krc. o vidljivom svijetu znamo jako puno. mos radit sto hoces i sve je predvidivo i skroz mjerljivo i replicirajuce.... nemamo bas puno nedoumica oko makro svijeta. ako izuzmes svemir. mislim za ovo na zemlji.
o kvantnom svijetu znamo jako malo. nista se ne moze logicki zakljucit, sve se desava putem matematike. to ko one football manager igrice gdje nista ne igras nego upravaljas igricom gledajuci u brojke.
Na kraju mislim da je kvaka u nasem culu dodira
ni vise ni manje komplicirano od drugih osjeta. dodirom saljemo elektricni impuls iz npr prsta u mozak. i impuls i mozak rade na struju i onda nasa svijest to nama prevede kao dodir. ista prica i sa njuhom. molekule mirisa udju u nos pa preko receptora posalju struju u mozak i ovisno o kojoj je molekuli rijec nas mozak to nama izhalucinira i miris kojeg osjetimu u mozgu ili svijesti ili di vec. nit znamo sto je svijest, nit znamo kako mozak prevadja interakciju na kvantnom nivou i onda prenese u nasu svijest. bizarno je to sve :D
Kvantni level nije materijalan...sta onda je?
energetican i elektrican :D
how the f... we do that
mozda bolje da ne znamo :D
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
ako smo svi dio holograma, treba onda skupit neku lovu, đeparac, za kobasicatora, vutragenju da hackaju božji sors kod i da nama sa foruma udare komandu da se hologram negasi nikad...njih dva su sebi možda to već odavno složili, kad pogledamo njih dva su tu od prije Abrahama...
:)
 

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.137
358
Energetske ćestice u međusobnoj interakciji stvaraju atome, atomi u u međusobnoj interakciji stvaraju molekule. Molekule su već materija. Atom dođe ko neko prelazno stanje između ne materijalnog i materijalnog. Ne bi se složio da je sve hologram, hologram ipak nije živ i nema svoju volju, a materija je živa i ima volju...
Šta znam, neko moje viđenje