FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Ne stvari nego ljude.
Sve rijeci su dosle od nekuda, kakve to veze ima. Rijec o kojoj pricamo stoji u hrv rjecniku da je pogrdna. A pogrdna je jos od 17.st. (u narodu)
U to doba kada je nastala ta rijec imala je svakojake konotacije i nije se smatrala negativnom. Homoseksualne, biseksualne i homoseksualne pedofilske, ovisno koji jezik i koje doba gledas.
Ne znam za tebe, al odakle ja dolazim, ta rijec nikada nije bila "politicki korektna".
Samo mi nije jasno je li tebe muci to sto mislis da je to norman naziv za osobu ili te muci to sto smo politcki pre korektni? To dvoje je pomalo u konfliktu :)
upload_2017-7-4_17-30-21.png
 
Poslednja izmena:

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
p3der, cigan i tovar su pogrdna imena iako im znacenje rijeci nije ruzno.
purger nije uvredljiva rijec nikada bila niti ce bit, srbin je nacionalnost a zidovi su pripadnici religije.
Bit će kako ti kažeš i više neću koristiti imena, koja ljudima smetaju.

Ipak, da odgovorim zadnji put, za zadanu temu.
Tovar je pogrdan nadimak, s time se slažem.

Ali, bogme jest i purger.
Jer, kako drugačije objasniti kad dođe moja kćer (klinka osmašica), priča o nekome pa bubne onako ogorčeno - on je purger !

Moje je dijete već zatrovano. Ispran joj je mozak i ona je riječi koja ima isključivo geografsku karakteristiku, dodala - iz svoje duše - još neke karakteristike. A ja joj u životu nisam o purgerima zucnuo. Jesam o Zagrebu i politici, ali to je nešto sasvim drugo.

Mojoj je maloj purger bila - na neki način - upravo onako pogrdna riječ, kao što je tebi ona druga riječ na p.

Koliko vas shvaćam, ja bih sad trebao u kući uvesti embargo na riječ "purger" ?
Meni se čini da je ipak pametnije koristiti riječ i djetetu objasniti njeno značenje.


Koliko god veliki napor upotrebili da to nekom ukazemo, naillazimo na jos veci otpor.
He he

Onda, jel ti dosadilo ukazivati?
 
Poslednja izmena:

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
ne muci mene nista, ali da jesmo postali politicki prekorektni jesmo.
to sto je ta rec dobila status uvredljive je, jer je neko to izlobirao, ali ok; aj'sad da vidimo koja je to rec za tu pojavu na nasem jeziku?
:D
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Ali, bogme jest i purger.
priča o nekome pa bubne onako ogorčeno - on je purger !
zbog neznanja onih koji su to rekli. purger je naziv za zagrepcana kojem su roditelji i njihovi roditelji zagrepcani.
ljudi su ponosni da su purgeri ;)
Moje je dijete već zatrovano. Ispran joj je mozak i ona je riječi koja ima isključivo geografsku karakteristiku, dodala - iz svoje duše - još neke karakteristike.
Zato ima tebe da ju naucis :)
Koliko vas shvaćam, ja bih sad trebao u kući uvesti embargo na riječ "purger" ?
Apsolutno ne. Zagrepcani kada zele naglasiti da je netko vec generacijama u zagrebu, onda kazemo da je "pravi purger". Jer ja iako sam zagrepcan, nisam purger jer mi bake i djedovi nisu rodjeni u zagrebu. Iako se ne bi uvrijedio da me netko nazove purgerom. Al ako mislis koristiti rijec purgeri za sve zagrepcane, onda to nije ok.
to sto je ta rec dobila status uvredljive je, jer je neko to izlobirao, ali ok; aj'sad da vidimo koja je to rec za tu pojavu na nasem jeziku?
ne kenjaj.


edit
Bit će kako ti kažeš
nisam ja tu diktator. velim ono sto je, a ne da me bilo ko mora slusat :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
ne muci mene nista, ali da jesmo postali politicki prekorektni jesmo.
to sto je ta rec dobila status uvredljive je, jer je neko to izlobirao, ali ok; aj'sad da vidimo koja je to rec za tu pojavu na nasem jeziku?

Ovih dana se svi ulizuju evropskoj i zapadu pa ajmo i mi. Meni se svidja jer mjesto dje se rijec p3der pominje moze navest nekoga da koristi i gore rijeci od te. Sve je stvar nekog balansa. Nista ne kosta uvest anketu pa da vidimo sta misli vecina.
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.251
10.203
358
u mojoj sredini p3der nema značenje sex orijentacije, nego karakternu osobinu, i to negativnu, isto kao i imenica ž. r. p.z.a
pa sad, ni jedna riječ sama po sebi nema ružno značenje dok joj se ne pridoda isto ;), al kad se nađe u sklopu riječi, nije to teško prepoznati
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
ahahahahaha, klasican liberalni fasizam na delu.
fakat mi se ne da prepirat s tobom jer nema smisla.
ti nas pokusavas uvjerit da je p3der najnormalnija rijec za homoseksualnca i da moras potrazit koja je normalna rijec za p3dera u tvojem jeziku, odn. za tu pojavu kako kazes? i onda mene nazivas nekim imaginarnim deklaracijama. heheh. slatko.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.382
2.598
Rekao sam ja da ova tema moze posluziti kao alat i evo pokazalo se tako.
Idemo dalje filozofirati :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
a ja sam kontao da li bi bilo bolje smrvit ili smrviti... e pa tu dolazim do pitanja,kako ustvari dolazi do te reci... na samom pocetku cveta ili pak da odem kod semena ili da se vratim tamo daleko,dokle god mi je poznat put kako je seme nastalo.... al to bi vec bio dug proces,a ovde kod nas na forumu procesi se desavaju lagano... elem da se vratimo na samom pocetku i ove teme.... joj jbt kakav sam uvod dao,pa ni Papa ne bi moga bolje...
Filozofiraonica je zavucena krcma, puna opojnog dima, zamascenih stolnjaka i samo jednom sisatom krcmaricom, koja za svrhu ima okupljati ljubitelje mudrosti, da povedu raspravu o bilo cemu, a da se to "cemu" ne sukobljava sa pravilnikom foruma. Jes' da su zabrane kontraproduktivne, al da se zna - zabranjeno je pipati krcmaricu masnim prstima.
a ta jedna sisata krcmarica,dje li je nestala sad,daj malo baci na led... :razvaljen:::thumb:
A sad konkretna diskusija.
Da li Filozofija ima pravila koja se ticu iste i kojih se treba pridrzavati, da bi se neko zvao filozofom, ili je ipak njena car u slobodi misli i subjektivnom produktu istih?
ja nesto ne vidim tu konkretnu diskusiju,osim da ce neko ovde uletet klizeci.... opaaaaaaa :vozdra::vozdra::vozdra:
nego sta li ce biti ili bit sa smrvit ili smrviti:crazyd::zvizd: stej haj
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Pantagan

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
pfffffffffffffffff, ok, ja sam najgori.

ti nas pokusavas uvjerit da je p3der najnormalnija rijec za homoseksualnca
ne, nego da je bila najnormanije u upotrebi kao medicinsko-socioloski izraz za odnose dva muskarca, dok neko, negde, nekad, nije odlucio drugojacije i proglasio ga politicki nekorektnim i uvrednjivim, a lepo sam gore napomenuo u kojem kontekstu ga ja licno upotrebljavam, jos neko je to dodao kasnije; znaci karakterna osobina.
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Zabranjeno je krasti, ubijati, zatvori su puni. Sluge oponasaju gospodare, Renesansa, procvat slobodne misli, znanosti i umjetnosti, haha, tad su bili moderni ustrojeni dječaci andeoskog glasa, roditelji su to s ponosom radili svojoj djeci, tada je to bilo normalno, srećom takve devijacije dojdu i projdu. Suditi im iz danasnje perspektive, neprimjereno, možda biste-bismo isto postupili i mislili kako ste-smo napredni.
 

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
Licemjerni smo po pitanju jezika, kao i po pitanju bilo čega drugoga.

Ima jedna vrlo poznata spisateljica u HR. Često se njeni tekstovi daju čitati po raznim portalima, ima i poneku knjigu izdanu, itd.
Ta žena ne može pasus upisati, bez da dovede u vezu, citiram što: "*****, pičku, papu, pedere, lezbe, i politiku".
Citiranje znači da to nisu moje riječi, koje su zabranjene Pravilima foruma, nego doslovno ono, što ona piše u svojim člancima.

Onda, idući pasus posveti njihovoj međuosbnoj interakciji.
Ali ipak, ona je elita. Ona je Ona, čiji glas vrijedi poslušati.

Sve ok, da ima sadržaja.
Ali, sadržaj uopće nije važan. Štite je klanovi.

Čisto me zanima kako će ovaj tekst izgledati nakon što pritisnem "Odgovorite", pa prođe "autocorrect".

______________________

Predlažem da jednostavno svi prihvatimo kako živimo u nesavršenom svijetu, pa da svi napravimo mali ustupak.
Mi "žešći" ćemo pripaziti na to kako pišemo, dok ćete vi "mekši" malo popustiti u kriterijima.
Nemojte se baš za svaku riječ hvatati kao da je neki šovinizam, nacionalizam ili neki treći ....izam.

Naravno, bilo kakva stvarna netrpeljivost bi trebala biti uvijek odmah sankcionirana.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: grouchy

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Nemam pojma koliko sam puta na forumu procitao rijeci "sranje" i "govno", a koje se ne odnose na fiziolosku potrebu i produkt te potrebe. Naprotiv, izraz cesto puta upotrebljavan za biljku koja je rasla u surovim uslovima, zanemarena od ljudske briznosti i ruke, zakrzljala i na oko ocajnog izgleda.
Nije imala koga da je njeguje, hrani i zalijeva, da je brani od nametnika i "mrskih" cetveronozaca kojima je hrana.
"Nemoj pusiti to govno, uzgoji svoje" - Ovo je definitivno pogrdna rijec, koja bi povrijedila osjecanja onom kome je upucena, a u ovom slucaju biljka bi se trebala osjecati povredjenom, ako kojim slucajem gaji neka osjecanja.
"Hranim biljku pregorilim kravljim, ovcijim, kokosijim, golubljim i ostalim govnima" je izraz koji samom govnetu daje pozitivniji smisao.

Nije neki problem shvatiti pojam na koji se odnosi jedna rijec u smislenoj recenici. Ukoliko je napisana s ciljem da vrijedja necija osjecanja, sankcija treba da bude primijenjena onom koji vrijedja.
Na forumu se dosta puta desilo da tema, ni kriva ni duzna, potpadne pod sankciju.

Rekao sam ja da ova tema moze posluziti kao alat i evo pokazalo se tako.
Idemo dalje filozofirati :)

Neznani moj druze, a i ostali drugovi moderatori. Ugledni ste clanovi foruma i svojim zalaganjem i trudom zasluzili ste da ga uredjujete. Nadam se da ste svjesni cinjenice da na bilo koju temu, bilo ko moze naci povod da drugoga vrijedja, a da time ne znaci da tema ima ikakvih dodirnih tacaka sa upucenim uvredama.
Ukoliko smatrate da je tema pokrenuta i sluzi da bi nekome vrijedjala osjecanja, kljuc je u vasim rukama, kao i mogucnost da brisete uvredljive komentare, a onog koji vrijedja na adekvatan nacin u tome sprijecite.

Kao pokretac teme, znam da je pokrenuta iz ljubavi, a ne iz mrznje, prema svemu i svakako nije osmisljena da bude teren na kojem cemo se dobacivati uvredama.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Herb Gardener
02.02.2017
90
153
33
56
dobro... sad kad su se strasti malo stisale, mozemo se osvrnutii na mudrosti filozofa naivaca.
radi se o jednom mom bivsem kolegi. lik lud ko struja.
potegla se neka prica o mikronu, u smislu mere za duzinu. njegova definicija mikrona:OCIMA GA NE VIDIS, ALI, GA OSECAS.
e sad...lupali smo malo glavu o cemu lik prica, i na kraju smo dobili objasnjenje...
- u napred se izvinjavam na vulgarnosti, ali je neophodno zbog autenticnosti -
citiram lika: kad kenjas, i obrises guzicu papirom, normalno, papir se isprlja. uzmes novi i ponovis radnju, ovog puta je zaprljanost manja. postupak ponavljas sve dok posle brisanja guzice papir ne ostane beo.
e onda lepo pomirises taj beo papir, a on i dalje dismr na guzicu...
ne vidis ga, ali, ga osetis - MIKRON ;)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.382
2.598
Tema je i vise nego dobra :thumb: PR samo opusteno :)
Malo nama moderima oduzima vremena,ali ok zato smo tu .
 

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
Malo nama moderima oduzima vremena,ali ok zato smo tu .
Kad bi vutra.org imala dušu, bila bi to jedna relativno prosvijetljena duša.
Hvala vama modovima na tome. Ne treba vam otežavati ionako težak posao.

Obećavam, jednom kad dođem do Veda, provjerit ću spominje li se i Vutra u njima.
Možda naiđemo na spomen Papa Romea Preuravnoteženoga, prikazanog u tijelu zlatne ribice, koja umjesto glave ima vagu - na jednoj strani vage joint, na drugoj cvjetak.

Ali, ovo naše komešanje je jedan prilično lijep prikaz kako ljudi, ako su ljudi, mogu svladati duh čopora.

To bi mogla biti tema za lijep post.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI