LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Banalno lux količina svjetlosti koju mi vidimo a ppfd količina svjetlosti koju biljka koristi za fotosintezu
@hazeri
Dok ti ne stignu filteri ne možeš znati točan ppfd jer koristiš monokromatske ledice ali možeš odokativno...pogledaš koja je brojka na nekih 35cm direktno ispod panela i štelaš dok ne dođeš što bliže tome da ti je ta brojka po svim kutevima šatorima, razmakni koliko može do stranica, do nekih 20% gore dolje se smatra jako dobrom i ravnomjernom pokrivenošću
 

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
@Palac Zeleni , sad sam vidio pitanje s početka strane. Meni se najviše sviđaju paneli s više coobova pogoniti na manjoj struji, manje V, manje mA pa je onda i manji W.
I ja sam to vremenom shvatio, sada se samo dvoumim da li da slozim 100 ili 120w cobovima od 20w. Mislim cak da bi za ovaj moj prostor bilo dovoljno i 100 w?
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Pa mozes Stipe, zato sto mjeris dio spektra, dajes mu brojku i gledas kako biljka radi.
Ovo gore je analiza kako LED daje drugaciji intenzitet boja da bi dobio kelvinažu koje naše oko vidi i CRI98, a da u isto vrime nema veze sa analognim poimanjem spektra boja.
Puno puta sam i naveo, analogno digitalno svjetlo, 3200K daje isto crvene kao i 4200, mada nema smisla u analognom svijetu, drugim riječima možemo mjerit lux metrom led, samo moramo znat koju kelvinažu mjerimo, i kako tu kelvinažu dobijamo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
ja sam se nadovezao na pitanje od hazeria gdje pita kako precizno mjeriti. on ima hans panele sa crvenim i plavim ledom a mjeri obicnim lux metrom pa je ta brojka daleko od precizne. jos ako se usporedjuju brojke razlicitih bijelih cobova i plavo crvenih ledica u luxima, tesko je tu bilo sto rec a da je precizno. moje misljenje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
@hazeri
Za prvu ruku si napravi odokativni koeficijent da znaš otprilike koliko ppfd-a imaš...pretpostavljam da je na oko 30-35cm direktno ispod jednog panela oko 800 ppfd-a...uzmeš lux metar i pogledaš brojku neka bude npr 32 000 luxa...32 000 podijeljeno sa 800 je 40 i to ti je faktor...sad samo uzmeš lux metar i izmjeriš koliko luxa imaš u kojem kutu šatora, podijeliš to sa 40 i znaš ppfd...vega preporučeno 300-600 kako kojoj sorti paše s tim da prva 2 tjedna bolje oko 150, stretch prva dva tjedna 900-1000 i ostatak na 800 ppfd-a...proljeće u velikoj britaniji, ljeto u amazoni i kalifornijska jesen
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Kolege strujiči se složiše, najbitnije, hehe!
za nas je važno znati LUXi je ono što naše oko vidi, ppfd je ono što biljka vidi i treba. @hazeri samo polako, meni je trebalo pol godine da se usudim pritisnuti tipku RANGE, ne grize haha! Znači dok filteri ne stignu ovo što mjeriš je odokativno, Stipe dobro razumije i s pravom komentira jednobojne (monokromne) i K ( boja koju emitira crno tijelo kod usijanja, u kelvinima mjereno , prvo je crveno usijanje npr. 2700K pa plavo usijanje 6500K a završi sa bijelim usijanjem) (crveni patuljak ,bijeli patuljak u astronomiji). Adri je tu doma u fotonima,elektronici, mi želimo znati s koliko crvenih fotona u cvatnji bombardiramo biljku na svakom centimetru lista cvijeta, onom najbližem svijetlu i onima udaljenim, 120 kad očitamo na RANGE x100 znači da 12000 crvenih fotona udara na tom mjestu a mi ganjamo idealu 600 - 900 ppdf broj fotona korisnih za našu biljku (plavi i crveni fotoni u največem broju, prple i plavi filteri propušaju ne samo plave fotone, crveni propušta samo crvene), dodamo još i prple filter i imamo ppdf, zute zelene naranđaste nijanse spektra su isto tu a mi smo izfiltrirali LUXe (ono što oko vidi u ppdf, ono što biljka treba, najviše koristi u fotosintezi i ostalim procesima (npr. far red za uspavanku, ne možemo očitati a nemere niti jedan mjerni uređaj kojeg koriste za mjerenje na jutubu pa onda prosječnu vrijednost izračunavaju i prikazuju kao apsolutnu, malo morgen, adri je genijalac, domača pamet, mi to mjerimo več godinu dana za manje od 50€ i rezultati se poklapaju s onim 300 -600 u vegi i 600- 900 u cvatnji, 1200 ppdf možmo koristiti sa DLI mjernim jedinicama, dnevna količina svijetla, sat dva, možda i više na dan u fulu a ostalo u ideali.
Bit če nam zabavno odkrivati mogučnosti naših panela, smanjiti potrošnju struje za spas planeta, jer sa ovakvim kompliciranjem i troškovima ionako nečemo to nikad uštedjeti. Ali čemo se igrati i diskutirati i uzgojiti naj, jednog dana i bolje nego Stipe pod 600WHPS. Adri ima novi panel, 64W, troši za dvije biljke u cvatu, cvatnja neviđena, ne koristi booster ni bakterije ni fency gnojiva. Obečao je dnevnik za dva mjeseca a s ovim tekučim growom, vjerujem da čemo barem u galeriji vidjeti što LED može u rukama znalca fotonike.
Wejn je matematičar, a matematika potvrđuje i osporava bilo kakve teorije , ako se neda matematički objasniti ni ne postoji niti može postojati. Više vjere u domaču pamet i vještine , ovdje rastu najpametnij, najlijepši i najgroweri na svitu, pogledajte se u ogledalo ako ne vjerujete.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Nemoj me Japanac prozivat... ja testiram, onda sve ostalo, privatno je privatno :)

Deda, stavis AA bateriju u panel i zaboravis kao u daljincu :) hohihi, salu na stranu, bar jos 5 godina nista dok ovo ne rasprodaju. Hhihihihihihihihih, ode glava :) :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Gledam to vec odavno gdje sta i kako da narucim i to sve sklopim, no sikiriki u planu je to sve..
Inače u dužinu se vuku, ja seljak, zab dimmat driver, radio na 50w na 65cm udaljenosti, zato i stretching..
Jutros sam ga bacio na full 249,9 i odmaknuo ga na 55cm, pa bom da vidimo u par dana kako i šta..