LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
14.04.2014
31
19
8
Gledao sam jučer lik otvarao neki apolo od 360w se zove. 120 ledica od 3w u onim okruglim klusterima s lecama. Potrosnja 240w tocno sa 3 ventilatora.
I kaze covik da se ne grije uopce ni malo. Hladila su kupovna rebrasta visine 1cm visine rebara i 4mm debljina baze.
Kako se one ne griju a kad ljudi probaju sa nazivnom snagom i strujom ih spojiti one se griju dosta cak i previse..
Znaci kako se njima ne griju a nama pregrijavaju. Tu je nesto sumnjivo definitivno.. Ali docemo i do toga.
Osobno mislim da bi Bilo moguce napravit panelod 100ak w ispod 1000kn kad bi hladila ispala jeftina jer su kupovna hladila oko 10ak kg aluminija po metru a to ti je 500ak kn samo aluminij plus jos izrada kalupa i proizvodnja toga..

Ako me neko moze ispravit ko grijesim za hladila jer su sve cijene kupovnih hladila za metar i po kilu. Sad jeli to po duzinskom metru za hladilo sirine 5cm ili za cijeli metar kvadratni.. Ako je ovo drugo onda i nisu skupa toliko.
 

FantomSB

Aktivan Član
10.10.2012
275
691
93
41
Pa ako je panel 360w a troši 240w onda ne rade na punoj snagi. Time produljuju vijek ledica i smanjuju grijanje, al opet da nema tog hladnjaka i ventilatora grijale bi se. Za hladnjak ti je najbolje potražit po otpadu skupo je ako ovako kupuješ.
 
14.04.2014
31
19
8
E pa da skup je hladnjak na kraju kad sve zbrojis.
Kad je vec ova tema jeli neko ima iskustva s onom novom hps duplom zarnom niti sto ima balast na sebi ugraden. Kosta 3750kn i ima dvije zarne niti od po 600w. Balast se more namistiti sa 600 do 1150w.
Najzanimljivije je sto je lik u shopu reko da uz pravi strain i u satoru od 1,5mx1,5m garantira prinos od 1,5kg.
Neznam kako ide sa hps jer nisam nikad s tim se petljao ali jeli moguce to postici?

E i fantom nemoj sad gubit opet vrime na poslu i ne odustaj od mene vec smo na pm zakljucili da si moremo samo pomoci.. ;)
 

Extra

Aktivan Član
24.08.2013
151
145
43
10
Ermano je napisao(la):
Gledao sam jučer lik otvarao neki apolo od 360w se zove. 120 ledica od 3w u onim okruglim klusterima s lecama. Potrosnja 240w tocno sa 3 ventilatora.
I kaze covik da se ne grije uopce ni malo. Hladila su kupovna rebrasta visine 1cm visine rebara i 4mm debljina baze.
Kako se one ne griju a kad ljudi probaju sa nazivnom snagom i strujom ih spojiti one se griju dosta cak i previse..
Znaci kako se njima ne griju a nama pregrijavaju. Tu je nesto sumnjivo definitivno.. Ali docemo i do toga.
Osobno mislim da bi Bilo moguce napravit panelod 100ak w ispod 1000kn kad bi hladila ispala jeftina jer su kupovna hladila oko 10ak kg aluminija po metru a to ti je 500ak kn samo aluminij plus jos izrada kalupa i proizvodnja toga..

Ako me neko moze ispravit ko grijesim za hladila jer su sve cijene kupovnih hladila za metar i po kilu. Sad jeli to po duzinskom metru za hladilo sirine 5cm ili za cijeli metar kvadratni.. Ako je ovo drugo onda i nisu skupa toliko.
Kao sto je vec i Fantom rekao, proizvodjaci uvijek koriste manju snagu ledica i zbog pregrijavanja i zbog duzine trajanja, moze se koristit i pasivno i aktivno hladjenje sto ovisi o tome koliko se poteraju ledice, ako se ide na vrsnu snagu ledica ove od 3w npr; 3,8v/800mA = 3.04w onda se svakako mora stavit aktivno hladjenje znaci s ventovima i masivnim aluminijskim tijelom, ali ima i nekih drugih alternativnih rijesenja kako bi se to izbjeglo a jedno od toga je PELTIER => piezo elektricni element... :icon_lol:

Slika Peltiera kako to izgleda:


A evo i video kako to funkcionira u praksi:
https://www.youtube.com/watch?v=fIMYlslqPnM

Sve sam to osobno isprobao i stvar funkcionira, posjedujem dva komada, zapravo sam se zacudio kako brzo moze sledit kapljicu vode na toj keramickoj bijeloj plocici, mijerio sam vrijeme i za 15sec se voda potpuno sledila i pretvorila u led, temperatura je pala na -10°C i dalje padala do nekih cca -25°C kroz nekoliko minuta dalje mi se vise nije dalo cekat... uredjaj radi na 12v/6A ali moze ic i vise ili manje po potrebi korisnika a stim proizlazi da trosi po tvornickim karakteristikama cca 70w ali ide to i do 90w (mozda i 100w) bez problema provjereno kod mene !! :icon_biggrin:

U biti to je jako dobra stvar kad se nesto zeli ohladit u vrlo kratkom vremenu i na maloj povrsini tamo gdje nema puno mjesta za velike i glomazne hladnjake...

Pozdrav ekipi koja eksperimentira s elektronikom :wave:
 
14.04.2014
31
19
8
Neznam zasto svi ponavljate to kako oni smanjuju snagu zbog vijeka trajanja i hladenja, to se zna odavno.
Evo treci put da pitam jeli moze neko ohladit ledice na punoj snagi kad su one blizu jako?
Kindled pogledajte tu lampu procitajte sto kazu na njihovom sajtu pa mi recite jeli moguce to sto kazu i jeli to istina sve. Ako mi to nemozemo dobit onda nemogu ni oni o tome ja pricam. Da oni lazu.
A sto se tice te hladilice tvoje super stvar ali ne u lampu, nije to za to.
Ceramcool pogledajte keramicka hladila skupa su ali ce ucinit posao.
 

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.016
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Ermano je napisao(la):
Gledao sam jučer lik otvarao neki apolo od 360w se zove. 120 ledica od 3w u onim okruglim klusterima s lecama. Potrosnja 240w tocno sa 3 ventilatora.
I kaze covik da se ne grije uopce ni malo. Hladila su kupovna rebrasta visine 1cm visine rebara i 4mm debljina baze.
Kako se one ne griju a kad ljudi probaju sa nazivnom snagom i strujom ih spojiti one se griju dosta cak i previse..
Znaci kako se njima ne griju a nama pregrijavaju. Tu je nesto sumnjivo definitivno.. Ali docemo i do toga.
Osobno mislim da bi Bilo moguce napravit panelod 100ak w ispod 1000kn kad bi hladila ispala jeftina jer su kupovna hladila oko 10ak kg aluminija po metru a to ti je 500ak kn samo aluminij plus jos izrada kalupa i proizvodnja toga..

Ako me neko moze ispravit ko grijesim za hladila jer su sve cijene kupovnih hladila za metar i po kilu. Sad jeli to po duzinskom metru za hladilo sirine 5cm ili za cijeli metar kvadratni.. Ako je ovo drugo onda i nisu skupa toliko.

Pa nista cudno da se ne pregrijava,moj jedan panel koji ima 300w ima dva venta od 120mm koji rade na minimalnom broju okretaja se uopce ne grije.
Sto si tice izdrade panela od 100w za 1000kn je po meni cista glupost kad imas vec solidnih panela od 240w za toliko novaca!!!
Sve sam bio racuno prije kupovine gotovih panela i jednostavno se ne isplati.
Ovaj gore apollo je nadam se sljedeci kod mene u boxu :)
 

FantomSB

Aktivan Član
10.10.2012
275
691
93
41
Ermano po stoti put moj panel radi punom snagom. Ima 32 ledice od 3w i potrosnja mu je oko 100 w. Ledice se nalaze na komadu aluminija koji se hladi ventom od 9cm i nije me kostao 1000 kn. Nego cca 200kn maximum.
 
14.04.2014
31
19
8
@Himalayan Gold jel mi se vise isplati radit panel kao onaj apollo ili ga kupiti?
@Fantom mislio sam sa 100 ledica panel ne od 100w sorry. Kuzim da tvoj radi na punoj a onaj moj je bio na pola struje od tvog. A taj komad aluminija tebe nije kostao nista. Ali nismo ni s jednim ni drugim izgurali do kraja.

Kupit cu panel ovih dana bacit grow s njim i usput ga probat iskopirat i vidit koliko ce to kostati, ako bude ok onda ih usporedno testirati. Mislin da je to najbolje rjesenje.
Ovako necemo nigdi stici
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
DISCLAIMER: Cijeli post je offtopic radi se nešto malo o peltierima, a drugi dio je suluda ideja...

Što se tiče peltiera, mislim da nije isplativo za average usera koji ne zna što radi. (potrošit će više struje, a biti će mu box topliji)
Peltier troši struju kako bi toplinu maknuo s jedne strane sklopa na drugu.

Ja sam bio eksperimentirao sa hlađenjem kompa, preciznije CPU-a, i za takve stvari je peltier super.
Kako on troši neku struju, samim time će vam ukupna toplina u sustavu rasti, onda je spika nakačit odličan termo vodič na "toplu" stranu i to spojit na recimo rebrasti piece aluminija i hladiti taj aluminij sa velikim sporim ventovima da bude tiho.

Da nije tolika frka sa našim zakonima, uložio bih nešto para i vremena u box od aluminija, koji ima finu površinu rebara sa vanjske strane, a sa unutarnje "polijepio" LEDice direkt na aluminij. Pa ono ako slučajno bude box pretopal, dalje ohladit taj aluminij nije problem :)
Ovdje bi super side effect bio taj što bi u boxu bio jako dobar light reflectivity. Ako se dobro sjećam, aluminij jako dobro odbija svjetlost.
(alu folija ima loše odbijanje, ovo o čemu ja pričam je glatko obrađena alu-lim ploča). Eventualno vidjet da se unutarnja strana možda obradi dodatno, premaz nekom legurom, te još ekstra obrada da ne bude 'mirror-like' refkleksija.

Ah tugica, kad će legalizirat, pa da možemo eksperimentirat sa raznoraznim stvarima.
Ono zamišljam si situacija ulazi murija u sobu gdje je taj spaceship.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.016
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Ermano je napisao(la):
@Himalayan Gold jel mi se vise isplati radit panel kao onaj apollo ili ga kupiti?
A gle,ti si slazes panele i znas trenutno kolike su cijene svega sto ti treba!
Ja kad sam sebi slozio na papir nije mi se isplatilo,bila je razlika oko 500kn! Plus sto nisam neki iskusan elektronicar i ko zna kako bi to slozio,vjerovatno bi ali da li bi bilo kao ovaj kupovni nemam pojma i nisam se zelio kockati.Ne kazem da je 500kn malo novaca ali ovako bar imam panel a da sam isao slagati ne znam da li bi imo.
Samo jedan dobar vent za panel dodje oko 100kn :D
Slozi ovakav panel kao apollo i ja cu ga kupiti od tebe,bio bi sretniji da platim nekome nasem nego jebenim kinezima.
Ja i dalje stojim kod svog misljenja,da to nije samo tako sloziti da bude kvalitetno i funkiconalno iako jednostavno izgleda kad pogledas.Par drivera,šaka ledica,komad lima,par zica i komad aluminija :D e pa ocito da nije tako.
Pitanje za vas
Kako postici da se sve to ne pregrijava a da u boxu dize temp od samo dva stupnja,da je tih i da nema 30kg a da obavi dobar posao za manji racun struje od hps-a?
Jer sta imam od njega ako dize temp za 10tak stupnjeva i ne mogu ga okaciti u boxu.
Vidim da imas znanja i od srca ti zelim da uspijes iskopirati jedan kako spada,cim jedan slozis i vidis kako sve ide dalje ti nece biti problem.
@strijela
Cito sam jedan grow journal sa takvim boxom,samo sto nije od alu napravljen nego je normalan box izljepljen sav od ledica.Praviti box od alu je hrpa novaca i nesiplativo skroz :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: kairos and Big L
15.10.2009
43
10
8
44
Pozdrav ljudi,

imam box 70x50x150cm i zelim da ubacim led osvetlenje. Sta mi vi preporucujete, od koliko watt-i da uzmem panel za ovaj box? Zelim da radim sa ledicama od pocetka do kraja i vege i cvetanje . Da li imate neko bolje resenje? Trenutno za box koristim 250w HPS i obzirom da nemam ventilaciju a sobicak mi je mali, mozete misliti na sta to lici, a ide i leto... Pozdrav svima.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
sve ovisi kolko love imas za potrosit :)
mozda 2x ufo 135w bi bilo ok a i cijenovno.....al bolje razmisljaj o ventaliciji jer se i led grije; po ljeti ako ti nije klimatizirana soba imat ces problema ;)
...a i ovisi kolko biljaka imas/ces imat u tom boxu

venitlacija !!! :D
 
15.10.2009
43
10
8
44
Unutra idu 2 glavne biljke plus dodam u manjim saksijama 2-3 ali uglavnom te 2 su mi vazne.Box mi je duguljast tako da ovo kocka sa e-baya mi i ne odgovara previse. Za sada mi je bitno samo koliko Watt-i. U sustini koliko kontam ja nista ne dobijam ovi ledicama?! Potrosnja ostaje ista a ucinkovitost je cak i bolja kod HPS-a ili se varam?! Mozda mi je bolje i jeftinije nabaviti cool tube i ventilator?! Ta varijanta me brine samo zbog buke a ukoliko budem morao da pravim kutije za ventilator onda bi me to dodatno kostalo, plus zauzima prostor. Sta Vi mislite sta mi je najbolje da uradim?
 

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.399
28.030
1.098
Trøndelag
nema ti to veze jel kocka ili duguljast,intezitet svjetla je toliko jak da samo nakon par sekundi gledanja u ledice dobijes prividno sljepilo i mutno pred ocima. na tebi je hoces led ili hps,to sam moras odluciti koliko mislis para uloziti u boks. sto se tice ventilacije panel od 300w grije odprilike kao hps 150w,mozda mrvicu manje ali tu su negdje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Himalaya

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
vecina jacih led panela imaju svoju ventilaciju, a na tebi je samo da osiguras ventilaciju u boxu, a to bi morao osigurat imao ti led, mh ili hps....
.... kolko sam gledao sa 135W ufo led mozes podic 2 biljke bez problema !....imaj na umu da tih 135w nije pravih nego cak nesto manje trosi dok 250w hps trosi 250w. (vec smo o tome pricali gore)
to kaj je tebi duguljast box nema nikakve veze, imas samo 2 biljke...70x50 nije bas pre duguljasto ;)
 
15.10.2009
43
10
8
44
Ok. drugari. kupicu onda UFO 135W ili 180w , iskustvo do sada mi je govorilo da od viska svetlosti glava ne boli. :) Hvala na savetima. Jos jedno pitanje za kraj, da li je bolje mozda kupiti 2x npr 80w ili jednu od npr 160w ?! Koliko vidim na ovim UFO panelima se ne vidi dobro da li imaju ugradjene ventilatore, mada za tu snagu bi po "defaultu" trebalo da imaju. Pozz.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
pogledaj ventilatore
http://goo.gl/kNOmQE

mislim da nemas ufo 160...ali imas 180w (ima hrpa drugih panela svih wataza al ufo je nekak najjeftiniji)
posto se paneli sastoji od hrpe 3w ledica, onda ti je svejedno 2 od 80 ili 1 od 160(kad bi bilo) (druga prica bi bila da pitas dal se vise isplati 10x5w ledica ili 1x50w)
pogledaj cjenovno dal ti se iplati 2x80 ili 1 od 180w ...2 su jedino bolja sto mozes usmjerit kak tebi pase jednog i drugog.
 
15.10.2009
43
10
8
44
Upravo sam kupio 150w UFO za 67e preko nekog kineskog sajta na snizenju i kazu da ce ici preko Fedexa mada iz iskustva znam da nece ici preko fedexa jer im je skupo da to placaju... Kada uradim prvi grow ledicama cujemo se. Do tada pozdrav svima i jos jednom hvala na savetima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: kairos and Stipe
12.03.2013
16
3
3
HR
E, bas sam ti to mislio predloziti, jer ova moja je neka Kind K3 ili tak nesto, placena 600$, pa zasto da kupis u pola cijene kad ima na eBay...
Jedino provjeri ovo free shipping (samo UK) i mislim da ima carine na robu iz Kine (osim ako ti se ne posreci)?