LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ja ti pricam u nekim idealnim uvjetima i naravno sortama koje mogu dati toliko :)
Razlika izmedju leda i hps-a je sto kvalitetan led sa dobrim par spektrom ima vecu iskoristivost od hps-a. Oko 30% u grubo....barem se tako pricalo.
Watt je snaga a jednaka je umnosku struje i napona. Watt je watt, kod leda, hps-a ili televizora.

Deklaracija led-a je po watima(zbroju svih ledica), da bi lakse komunicirali. To ne znaci da ce ona uvijek raditi/trositi bas toliko. Zato i pise efektivna potrosnja da se zna na koliko tocno rade ledice.
Umes 10W led kroz kojeg limitiras struju npr na 0.7A pri naponu od 10V. Ta ledica ce trositi 7W, iako bi mozda mogao proterat i 900mA uz dobro hladjenje.... opet karikiram al i dalje je to 10W led chip :D

Watt za watt, led je bolji od hps-a. Manje trosi i vise daje ako pricamo o kvalitetnom led.u.
 
13.02.2016
6
0
1
27
Ja ti pricam u nekim idealnim uvjetima i naravno sortama koje mogu dati toliko :)
Razlika izmedju leda i hps-a je sto kvalitetan led sa dobrim par spektrom ima vecu iskoristivost od hps-a. Oko 30% u grubo....barem se tako pricalo.
Watt je snaga a jednaka je umnosku struje i napona. Watt je watt, kod leda, hps-a ili televizora.

Deklaracija led-a je po watima(zbroju svih ledica), da bi lakse komunicirali. To ne znaci da ce ona uvijek raditi/trositi bas toliko. Zato i pise efektivna potrosnja da se zna na koliko tocno rade ledice.
Umes 10W led kroz kojeg limitiras struju npr na 0.7A pri naponu od 10V. Ta ledica ce trositi 7W, iako bi mozda mogao proterat i 900mA uz dobro hladjenje.... opet karikiram al i dalje je to 10W led chip :D

Watt za watt, led je bolji od hps-a. Manje trosi i vise daje ako pricamo o kvalitetnom led.u.
To je onda to, ipak vrijedi kupit led, al kod nas je to preeeeeeeeskupo mada i na amazonu kvalitetne nisu jeftine, a vidim pojavile su se mars hydro led u BiH (50, 100w), to je neka jeftina budalastina vjerovatno, ako je neko imao ove nek napise nesto, mada sumnjam, i vidio sam jos led panel (800w), a potrosnja struje manje od 300w, znaci da mu je prava snaga nikakva, doduse ni cijena nije losa, sta mislis ti o ovom?
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
, ipak vrijedi kupit led,
Ako te zanima nesto za svoju kucu,prostor 1 m3 ili manji najbolje ti je kupiti led rasvijetu provijerenu na uzgoju vutre.Na daleke staze tj. za sebe po meni najbolja opcija.Malo grije,manje ventilacije,manje struje trosi...Bubnes dvije,tri biljke i masala;)Odi malo na Bonsai hero,vidi cijene pa...mozda nades sto trazis:)
Ne zaboravi..tu imas vege,cvijetanje,sve u jednom panelu koji je tezak pol kile i jos prekidac za jacinu lumena(Hans 180w)
 
13.02.2016
6
0
1
27
Ako te zanima nesto za svoju kucu,prostor 1 m3 ili manji najbolje ti je kupiti led rasvijetu provijerenu na uzgoju vutre.Na daleke staze tj. za sebe po meni najbolja opcija.Malo grije,manje ventilacije,manje struje trosi...Bubnes dvije,tri biljke i masala;)Odi malo na Bonsai hero,vidi cijene pa...mozda nades sto trazis:)
Ne zaboravi..tu imas vege,cvijetanje,sve u jednom panelu koji je tezak pol kile i jos prekidac za jacinu lumena(Hans 180w)
Ma meni je najmanji problem izdvojit par stotina eura za nesto sto ce sluzit' al problem je sto sam ja toliko paranoican u vezi carine, da li ce oni to otvarat', da li ce doc' kod mene, da li me mogu pratit' nakon toga, ista stvar je i za sjeme, pa se jos uvijek ne usudjujem narucit' nesto ozbiljno nego se moram zezat' sa domajama i losijom opremom. Svakako sam zainteresovan za ovo sto si mi preporucio, kakva su iskustva ako si ti vec narucivao (carina itd)?
 

suvobor

Banned
Banovan
29.06.2016
90
26
18
41
drugari ajte molim vas da mi neko pojasni moju dilemu u vezi cob led. ako ja uzmem cobove koje imam vero 29, i stavim svaki na po 1 drajver. cob je 2100ma 80w 37v a drajver je 60w 1400ma 42v. da li ce raditi na tom drajveru? drajver je meanwell i ne moze da se dimuje. sta ce biti sa tih 5 v viska? da li mogu da ostete cob? ili drajver?
 
04.02.2016
74
82
18
a ti drugaru napiši koji driver (ne firma nego koji točno) i čitaj okolo

ovako općenito, ništa se neće desiti ako je dobro odabrani driver
 
12.02.2015
86
4
8
pozdrav. vidio sam da dosta ljudi sad koristi cob svjetla. zanima me koliko podrucje pokrije 200W coba kombinacije 4x50W od cree cxb3590. Isto tako me zanima koliko bi mi bilo potrebno tih cobova od 50W za box dimn. 80x60?
 

reaktor

♧- ByTpa
Poznanik Foruma
14.04.2016
1.549
11.155
358
Svuda pomalo
Ja sam uzeo jedan ovakav nadam se da je dovoljan za jednu lepoticu 192W COB 85$ Aliexpress, moracu da testiram na jednu cini mi se da dva vec mogu da budu za 3 gospodje
cob2.jpg cob3.jpg poz drustvo .Ako neko ima neko iskustvo sa ovaj tip COB-ova neka spodeli jer bitno mi je bilo da je tih, a normalno i dovoljno jak:thumb:.
 

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
Ja koliko sam video merenja izmedju ostalog i ljudi sa RIU-a 400w na kvadrat dodje taman. Na primer 8xCXB3590 na 1.4A ili 10xCXB3590 na 1.05A. Jel mislis da je to puno?
Mislim da mu debata dodje slicna kao to da li je 600W HPS za 1x1 ili 1.2x1.2 metara...

@reaktor Baci neke specifikacije ako imas, deluje zanimljivo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: LED i Grad
04.02.2016
74
82
18
eto sad sam našao nešto na rollitup-u. "SupraSPL mentions somewhere they use 35w /sqft, so my (1.21ft*1.1ft)/50w = 37w / sqft seems to be about right which comes to ~ 17 par w / sqft."
Za one koji ne znaju SupraSPL ume da razume :). I ja bi mu u vezi ove tematike vjerovao ko¨ majci :djede:
Growmau koristi 30-35w/sqft
1sqft=0,92m2 ili ti 0,1m2=1.08sqft

30W x 1.08=32.4 ==> 32,4x10=324W/m2
35W x 1.08=38 ==> 38 x 10=380W/m2

Za par godina kad ode tehnogija naprijed, možda će trebati i manje w/m2

mea culpa