Novi Kazneni Zakon RH + izmjene [dekriminalizacija malih količina]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Kali je napisao(la):
Evo jedan konkretan slucaj "novog" zakona. Kolega mi prica kako je jedan tip prije tjedan dana "pao" sa jedva 2g i zaradio kaznenu prijavu!?!?! Izgleda da 2g nije za osobnu uporabu :lol:

Budući da ne znamo slučaj u detalje, glupo je nagađati.
Što ako je imao dva grama razdvojena, i vagicu i onu svijetleću plastiku što Rambo koristi, ili ili ...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Mnogo grijesite po pitanju sudija, pristrasni ste.

Nije isto kada jednom sudiji tuzilac dostavi dokaze da je neko imao kod sebe uredno izvagan gram trave, a pri tome je jos na javnoj povrsini konzumirao zabranjene supstance u drustvu koje posjeduje policijske dosijee, u odnosu kada drugom sudiji dostave dokaze da su kod vas u stanu nasli 4 stabljike konoplje, materijala za motanje, a uz to nemate nikakav dosije, zaposleni ste, roditelj, domacin covjek.

Ne odnosimo se svi isto prema konoplji. Neko je dozivljava prirodno za opustanje i inspiraciju, dok je neko dozivljava kao status u drustvu.

Da ste vi sudija, da li biste isto gledali na ova dva slucaja?
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Ma ovaj "novi" zakon je totalna smijurija. I dalje će država punit proračun na klincima sa jointom, a "najstrožije će se kažnjavati" svi koji proizvode. Poruka države : "mozete duvat dok god kupujete travu koju mi proizvodimo, ali da vam nije palo napamet sami uzgojit za svoje potrebe". E da ne bi. Moje je pravo i od Boga i od Prirode zabost sjemenku u zemlju i uživati u njenim plodovima, i to pravo na jednu biljku sam spreman braniti vlastitom slobodom ako treba. Zakoni su ionako pisani za nemoralne osobe. A ja sam božansko biće.
 
14.01.2013
48
215
0
45
Noord Holland
Ma,kontam da novinarka lupeta.Ili piše po onoj šo se babi htilo to joj se i snilo!:icon_biggrin:
U optimističnoj varijanti,u zatucanoj zemlji 'Rvackoj,dvije biljke ćemo moći saditi bez beda kad na qrcu naraste nokat:shit2:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Kolicinu koja ce se smatrati pod licnu upotrebu odredjivace sudija po slovu zakona, kao i po nepisanim pravilima koja su cesto primjenjivana u sudskoj praksi.
Ako nekoga interesuje koja su to nepisana pravila, Papa se potrudio i sakupio zbirku nepisanih pravila koja cu u epizodama objavljivati na forumu, pa evo prve epizode;

Popis nepisanih pravila moralnih principa:

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Za pocetak je dovoljno ovih 10 nepisanih pravila, jer od viska materije moze doci do konfuzije u glavi.

Ako nekome nesto nije jasno neka se javi u PP, rado cu ga rijesiti misterije!
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Ma zajebano skroz, skoro sam narucio sjemenje, i idem malo vidjet sto se desi ako ulovi murija sjemenje nekako.. I procitam zakon, vidim da se ide u zatvor (znao sam da se ide u zatvor) no nekako me kad sam to procitao paranoja uhvatila skroz i odlucio batalit growanje, i dalje cu morat pusit random nepoznato sto se nadje na ulici... Morat ću da poradim malo na situaciji... Nek idu u vrit mogli su dat limit na dvije biljke bar, ma i jedna bi bila skroz ok.

Paranoja mrtva. Tak me uhvatilo, i pusenje bih batalio da se nije mjenjao zakon.

Eh btw, sto pise u zakonu.
190 (6) Tko napravi, nabavi ili posjeduje opremu, materijal ili tvari koje se mogu uporabiti za izradu tvari iz stavka 1. ovoga članka, za koje zna da su namijenjeni njihovoj neovlaštenoj proizvodnji, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Ja to tumacim ako ima sjemenki u par grama koje nabavim, mogu isto u zatvor?

EDIT1: A tako sam se veselio growanju, nisam nikad imao neki hobi. Ono u slobodno vrijeme se bavim poslom od kojeg zivim, vjezbam i ucim vise o tome. I cak mi se i zena poveselila da konačno imam neki hobi koji ne uključuje "moju struku". U vrit nek idu.
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Ma gle, ne mogu se baš oslonit da će mi pogledat kroz prste. Morat ću malo proguglat el mogu nekom metodom osim growanja znati ima li THC-a unutra, no opet.. Mislim ako mi uzmu vrecicu i vide da je u headu koja sjemenka ocito je da se radi o sjemenkama iz kojih raste biljka sa THC-om.
 

dite_splita

Aktivan Član
04.05.2011
228
261
63
somewhere in space
ako te vec straj toga uzmi sjemu sta dobijes sa nekon dobron vutron na ulici posadi i pomoli se da budu zenkice (ko meni - nije da se hvalim :p)
i da po tome sta pise u zakonu moze te zatvorit radi hps-ice i venta XD
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
U Strijelinim dilemama prepoznajem sebe od prije nekoliko godina i evo kako sam ja sebi posložio moral sađenja 1 biljke u svom domu za osobnu upotrebu/relaksaciju.

Osobno nisam za trgovanje na crno a pogotovo krijumčarenje zakonom zabranjenih stvari. Može se reći da sam legalist.

Svako tržište, pa i ono narko-kriminalnog miljea, funkcionira na principu ponude - potražnje.

Vjerujem da iskazivanjem građanskog neposluha sadnjom jedne biljke za osobu upotrebu efektivno djelujem na pad potražnje na crnom tržištu - jer više nemam potrebu kupovati od dilera, kad nema potražnje i dilera će na ulicama biti sve manje a naša djeca sigurnija

Konzumacijom biljke koja je rasla u kontroliranim uvjetima djelujem na svoje zdravlje u smislu da ne duvam više prokrijumčarenu biljku koja i ako bude ok uzgojena, nerijetko stiže pljesniva, trula i da ne nabrajam...Brinući se za osobno zdravlje brinem se za zdravlje društva.

Sve svoje obveze prema državi izvršavam, živim tolerantno i nenasilno u skladu sa svim svjetskim religijama i mirno spavam (osim kad se nalijem kokakole iza 19h) :)

A sjemenka ko sjemenka, slično psima...imaš one s pedigreom i mješance. Osobi čistog srca jednako su vrijedni i jedni i drugi.
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Ma meni jes ve to ok, uopće me ne pati moralna strana. Stvar je što imam ženu i dijete, mlad sam, te imam dosta dobar posao. Već dosta dugo živimo samostalno, a to bi sve propalo da odem u zatvor. Ukratko, da živim solo, growao bih bez beda, ovako mi je prevelik rizik Malo istražujem, guglam i razmišljam što se može poduzeti da mogu sadit doma. Baš sam se zapalio, no razmislio sam malo i jednostavno ne mogu riskirat odlazak u zatvor. (Da, znam da bih vjerovatno prošao sa uvjetnom, no nema šanse da se oslonim na to).

I što se onda dogadja, i dalje cu zbavljati sa ulice, sta se tamo nadje... Što je naj uopće ne pušim puno, par puta tjedno (uglavnom vikendom, preko radnog dijela tjedna maksimalno dve joke ako mi baš dodje da zapalim.)

Što se tiče hpsice i venta bacit ću teglu sa limunom u box i reci da mi je uzgajanje limuna hobi.