Novi Kazneni Zakon RH + izmjene [dekriminalizacija malih količina]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.08.2015
16
5
3
38
Ja sam prije 4-5 godina pao sa 1.2g u RH.Novcana kazna je bila oko 4000kn ako se dobro sjecam.Dan danas nisam dobio nikakvo rijesenje u vezi toga, ni kaznu nisam platio.Ali kad me policija zaustavi radi rutinske kontrole na pitanje jeam li kaznjavan ja uvijek kazem da nisam, dok kod njih u registru pise da sam ulovljen sa marihuanom.Nemam nikakvih veza u policiji tako da mi stvarno nista nije jasno, nije da se bunim ali mislim da ce to kad tad doci u sanducic.
 
31.08.2016
7
17
3
Sve one koji imaju par biljaka, treba definitivno ostaviti na miru. Moj dom moje pravo na tri biljke. Ne samo da je opasno kupiti, nego je previše skupo, time samo potiću veći kriminal ili murija puši i tako dalje. Mada imam jednu jedinu biljku bojim se i tako mjesecima, jadna nešto je napalo, vjerojatno prenosim strah na nju.
Treba legalizirati za osobnu uporabu tri biljke i gotova priča, nema šansi da se opameti država i shvati da je osobna sloboda važna za svi nas. Biti u strahu nije lako, želim biti slobodna i imati za sebe, ma gdje je tu problem ne kužim ja to. To što pijem šaku tableta uništilo mi je želudac, to je legalno.....mnoge tablete su čisto smeće!
Trava je "zakon za sve"! To je moje mišljenje.
 

leemon

Aktivan Član
08.01.2015
417
2.819
143
http://zadarski.slobodnadalmacija.h...-sada-mi-je-zao-sto-sam-mu-je-na-kraju-prodao

nesto zanimljivo na kraju teksta kaze:

"Kako je obrazložio zastupnik tužiteljstva Denis Sokol, prema dosadašnjoj praksi Vrhovnog suda RH, zauzet je, naime, stav da se proizvodnjom opojne droge smatra sadnja ili uzgoj četiri stabljike konoplje od čega se dobiva marihuana, pri čemu je irelevantno jeli se to uradilo za sebe ili za prodaju.

- Ovdje imamo samo jednu stabljiku konoplje zbog čega se ta inkriminacija može tretirati jedino kao posjed, pa je riječ o prekršaju a ne kaznenom djelu - kazao je Sokol."

moze li netko potvrditi da je uzgoj jedne biljke zaista samo prekrsaj?
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
nisam niti planiram text pročitati, iz principa što mi se čini da si ti pitao ovo samo zato jer sad imaš šemu za jednu biljanu...
statri moj, meni je ovo, a i mnogima ovdje, život...ti se rferiraš meni na članak koji u naslovu kaž da j nekom žao što ju je prodo...
šta dalje da ti kažem??? ja nikad nisam vagnio svoje, a kamoli mi ovako što padne napamet...
i dalje sam za teško kažnjavanje dilera, samo dekriminalizacija za osobne potrebe nam treba...
sasvim 500ta stvar j tur. termin na moru, njima bi dao i šopove....
ponavljam, naslov je takav da neželim ni otvarati, ima ljudi koji su bolsni, nikad mi napamet nije palo da naplatim pomoć ikako, napominjem, radi se samo o pomoći prilikom ulaska u svijet alternative...
nisam nikada ni poklonio nikome ništa od svoje hedovine...
promjeni kut gledanja, shvatit ćeš da ti ni članak ni novina netrebaju da bi bio slobodan
 
02.04.2015
61
81
18
moze li netko potvrditi da je uzgoj jedne biljke zaista samo prekrsaj?

ako su okolnosti takve, može biti... kao što je u priloženom slučaju. nigdje nije definirana točna količina koja razgraničava prekršaj i kazneno djelo. niti da prekršaj ne može biti ako uzgojiš, samo oni to gledaju kao posjedovanje što piše na kraju
 
Poslednja izmena:

leemon

Aktivan Član
08.01.2015
417
2.819
143
nisam niti planiram text pročitati, iz principa što mi se čini da si ti pitao ovo samo zato jer sad imaš šemu za jednu biljanu...
statri moj, meni je ovo, a i mnogima ovdje, život...ti se rferiraš meni na članak koji u naslovu kaž da j nekom žao što ju je prodo...
šta dalje da ti kažem??? ja nikad nisam vagnio svoje, a kamoli mi ovako što padne napamet...
i dalje sam za teško kažnjavanje dilera, samo dekriminalizacija za osobne potrebe nam treba...
sasvim 500ta stvar j tur. termin na moru, njima bi dao i šopove....
ponavljam, naslov je takav da neželim ni otvarati, ima ljudi koji su bolsni, nikad mi napamet nije palo da naplatim pomoć ikako, napominjem, radi se samo o pomoći prilikom ulaska u svijet alternative...
nisam nikada ni poklonio nikome ništa od svoje hedovine...
promjeni kut gledanja, shvatit ćeš da ti ni članak ni novina netrebaju da bi bio slobodan

covjece daj se opusti..podebljao sam ono sta mislim da je bitno u clanku tako da ga nemoras citat. ako je to istina onda zaista ima nade da je ova drzava lagano ide prema tome da bar zazmiri na uzgoj nekoliko biljki a ne da se covjeka oznaci ko najgoreg kriminalca..
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Ovaj je dobro i prosao kakvog je suca imao.Nego ovo sto si pitao...Sve ti zavisi od suca i njegove slobodne procijene.Moze odbaciti dijelo kao beznacajno zbog dvije,tri biljke,a moze se zainatiti i dati robiju.Nazalost jos to nije potpuno zakonski definirano da se mozes pozvati i eventualno obraniti na sudu.To ti je slicno kao kada ides kupovati voce na pijacu.Onako kako se sudac i odvijetnik dogovore na kafi..Recimo isti taj tuzioc koji tvrdi kako je cetri biljke kriminal ce za neko vrijeme braniti da je deset biljki za osobnu upotrebu.Samo relevantno je zakon,zakonik,clanci...
 

publicenemy

Xemurai Billionaire High Till I Die
26.04.2009
278
1.237
143
Los Angeles, California
i dalje sam za teško kažnjavanje dilera, samo dekriminalizacija za osobne potrebe nam treba...
sasvim 500ta stvar j tur. termin na moru, njima bi dao i šopove....

Dakle ti bi legalizirao strancima u Hrvatskoj da mogu pušiti, liječiti se i uživati, a nama domaćima bi za isto to u vlastitoj zemlji lupao novčane kazne? Dakle neki balavi bogati švabo od 20 godina bi na Zrču mogao mirno kupiti i pušiti do mile volje, a neki naš čovjek koji boluje od neke teške bolesti bi za svoje growanje vlastitog lijeka popušio novčanu kaznu i ostao bez opreme? :respect:
 
02.04.2015
61
81
18
Moze odbaciti dijelo kao beznacajno zbog dvije,tri biljke,a moze se zainatiti i dati robiju.

Nisam čuo da je ijedan sudac odbacio slučaj kao beznačajno djelo ni kada se radilo o jointu, a ne za biljke... Može to napraviti, ali se to jako rijetko događa općenito, a za "droge" ja nikad čuo... Prekvalifikacija iz težeg kažnjivog djela u blaže, odnosno kazneno djelo u prekršaj je moguća ako je povreda manjeg značaja..

To ti je slicno kao kada ides kupovati voce na pijacu.Onako kako se sudac i odvijetnik dogovore na kafi..Recimo isti taj tuzioc koji tvrdi kako je cetri biljke kriminal ce za neko vrijeme braniti da je deset biljki za osobnu upotrebu.Samo relevantno je zakon,zakonik,clanci...

Baš tako, ako su ti odvjetnik i sudac u dobrim odnosima, odvjetnik ubaci pokoju dobru o tebi poslije ročišta i na konju si...

U konkretnom slučaju okolonosti igraju odlučujuću ulogu, prema njima tužiteljstvo traži određenu kaznu i sudac izriče kaznu uzimajući ih u ozbir... Zakon je tu da definira okvir i način djelovanja, moguću sankciju i tak neke tehnikalije..
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
Dakle ti bi legalizirao strancima u Hrvatskoj da mogu pušiti, liječiti se i uživati, a nama domaćima bi za isto to u vlastitoj zemlji lupao novčane kazne? Dakle neki balavi bogati švabo od 20 godina bi na Zrču mogao mirno kupiti i pušiti do mile volje, a neki naš čovjek koji boluje od neke teške bolesti bi za svoje growanje vlastitog lijeka popušio novčanu kaznu i ostao bez opreme? :respect:

nisi pročitao što sam napisao ili neznaš što je dekriminalizacija....
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Ma neda mi se u dubinu...kako god..
Odo ja u dnevnike,a vi...uzivajte.
Jer vec vidim pet stranica prepucavanja tko,kako,zasto..za mene bespotrebno..end!
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
beznačajno djelo

Beznacajno kazneno dijelo
Clanak 33.
Nema kaznenog dijela,iako su ostvarena njegova obiljezba,ako je stupanj pociniteljeve krivnje nizak,dijelo nije imalo posljedice ili su posljedice neznatne i ne postoji potreba da pocinitelj bude kaznjen.
a za "droge" ja nikad čuo...
Eto meni se to desilo i na racun ovoga clanka sam osloboden nakon 12 godina od "pocinjenja dijela"i dobio novcanu nadoknadu od drzave koju sam odmah prihvatio.Nije da je to cesto ali u zadnje vrijeme sve cesce provode praksu "beznacajnog dijela"bas iz razloga sto im je EU za vratom i kad tad ce morati sve regulirati sa brojem stabiljka:):thumb:
 
02.04.2015
61
81
18
Jasno je meni što je beznačajno djelo, ali to je jedna stvar ,a ako se sudac poziva na to ne može te više sankcionirati za to djelo ni kazneno ni prekršajno. iz slučaja sa linka je momak prekršajno kažnjen i nema veze s tim.. Bitna razlika beznačajnog djela od tog slučaja je da stupanj krivnje tog momka nije baš nizak odnosno očita krivnja postoji, čovjek je kriv i to je to, a posljedice njegova djela nisu ništa drugačije nego kod nekog drugog slučaja(još je maloljetniku prodao što mu otežava...) dilanja tako da se ne može reći da su neznatne.. Isto tako zadnji dio rečenice da ne postoji potreba da počinitelj bude kažnjen, ovaj momak je kažnjen ali prekršajno...

Samo htjedoh napomenuti da ta odredba nije primjenjena u ovom slučaju, ali kao što sam rekao u nečijem može iako evo do sada nisam čuo da su primjenili... Ajde bar nekakav pomak, iako je daleko od onog što bi trebalo biti i ne smijemo biti zadovoljni dok ne oslobode potpuno ono bogomdano.
Pretpostavljam da se o uzgoju radilo u tvom slučaju jel? Koliko maleckih?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

publicenemy

Xemurai Billionaire High Till I Die
26.04.2009
278
1.237
143
Los Angeles, California
ili neznaš što je dekriminalizacija....

Čini mi se da ti ne znaš razliku između dekriminalizacije i legalizacije, tj. misliš da je to jedno te ista stvar:

Legalizacija = potpuno je dopusteno poput alkohola, cigareta, cipi cipsa.
Dekriminalizacija = ne tretira se kao kriminal nego prekrsaj (kriminal= ubojstvo, pranje novca, silovanje, mozes zavrsit lako u zatvoru. Prekrsaj = tiket za parking, tiket za brzu voznju, nemozes u zatvoru tek tako zavrsit.

Eto ukratko to je to.
 
26.01.2016
57
38
18
42
Ako mi slučajno nađu, da znam na čemu sam. Pretpostavljam da to spada onda u kategoriju promet i posjedovanje opojne tvari. Ispravi me ako sam u krivu. Da li bi me u tom slučaju priveli?
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Šta da ti nađu i koliko da ti nađu? Ma jok, samo bi te potapšali po ramenu i dali veliku dorinu sa domaćicom.;)
 

Smokey McPuff

Aktivan Član
04.03.2012
469
432
63
39
Samo novcane kazne idu... Ovrhe racuna...

Za extreme jos postoji zatvorska kazna, ali to podrzavam. Za voziti preko grane par kg, ili saditi 200+ biljki, nije za osobnu uporabu, pa koliko god se vukli na izgovore liberalnosti, slobode itd...

Tolerira se biljka dvije, tolerira se par gr... A to tako da vise nejdes 6+ mj u zatvor, nego platis. To je po meni veliki korak napred od prije 10 god.