PH zemlje i PH vode i PH problemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ako imas EC metar koji daje rezultate u microS (µS), rezultat u EC dobijes tako da pomaknes decimalu 3 mjesta u levo.
npr ako ti pokazuje 600 µS, pomaknes decimalu i dobijes 0,6 mili S (mS) sto je jednako 0,6 EC.

tematika je malo zakomplicirana jer koriste 3 vrste racunanja u ovisnosti o kontinentu:
USA 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 500 ppm
European 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 640 ppm
Australian 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 700 ppm

lp
 
04.04.2014
267
230
43
Iz ovoga mozemo zakljuciti da jedna zemlja kao sto je zuta Florabella na gornjoj granici gnojiva koje sadrzi u sebi, a istu deklaraciju ima i Potgrond H i dosta popularnih zemlji tako da je odlicno za referencu.

Drug malo si se preracunao i izneo podatke koji su netacni. Potgrond H ima duplo manje nutrijenata u sebi u odnosu na onaj podatak koji si ti izneo. Cak je i na deklaraciji (za one zemlje koje to zakonom zahtevaju) istaknuto da se EC krece u opsegu od 0.7 do 1.2 sto je idealno za mlade biljke kada se uzgajaju u zemlji, a bezbedna zona sto se tice nutrijenata je 1.0 EC i on se uzima kao osnova. Obzirom da i zuta Florabella ima iste deklarisane podatke onda se i za nju moze reci da je i ona odlicna za start mladih biljki. Kako ce se EC kretati posle prvog zalivanje je drugo "parce" price ili ti drugi par cipela.
 

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
Potgrond H 70

Substrate: Potgrond H 70
Recipe-No.: 047
pH-value (H2O): 6,0
Fertilization (g/l): 1,5
Structure: fine

Florabella je isto dellmanova zemlja / proizvod....
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ako nismo znali...
Sama biljka je možda i najveći uzrok promjenama pH u hranjivoj otopini (neovisno o mediju u kojem se nalazi).
Hranjiva otopina se sastoji od pozitivno i negativno nabijenih iona, pod nazivom kationa i aniona. Kako biljka preko korijena preuzima ove nabijene ione nutrijenata ona u zamjenu predaje kation vodika (H+) ili anion hidroksida (OH-) kako bi naboj između otopine i biljnog tkiva ostao uravnotežen.
Naprimjer, kada biljka preuzme pozitivno nabijeni kation, kao što je ion Kalija (K+), biljka u zamjenu daje H+ ion.
Kada preuzme negativno nabijeni anion, kao što je ion Nitrata (NO3-), biljka u zamjenu daje OH- ion.

Pošto je pH mjera koncentracije iona vodika (0-7) i hidroksida (7-14), tako možete vidjeti čistu vezu biljke i pH tj. njenog utjecaja na isti, možemo reći da nam na neki način govori što trenutno klopa tj. koji joj nutrijent trenutno od najviše koristi u toj određenoj fazi growa.
Na primjer, za vrijeme cvatnje kanabis koristi relativno više Kalija (K+) nego što je tijekom vegetacije. Dakle, biljka da uravnoteži naboj predaje više vodikovih (H+) iona, što uzrokuje pad pH vrijednosti u mediju.
Isto tako, tijekom vegetativnog rasta biljka koristi više dušika (N), koji je najčešće u mineralnim gnojivima u obliku Nitrata (NO3-). Dakle, u ovom slučaju biljka predaje van puno hidroksidnih iona (OH-), koji imaju tendenciju povećavati pH.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Jedna dopuna što se tiče utjecaja dušika na pH medija. Gore navedeni post govori u unosu dušika u obliku nitrata (NO3-).
U slučaju dušika na bazi NH4+ (amonijski dušik) zbog obrnutog naboja dolazi do suprotnog učinka tj. pH medija opada. Većinu organskih gnojiva mikrobi najčešće rasčlane u amonijski dušik.
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Sad sam malo zbunjen...
Ako imamo mjerač koji pokazuje ppm, i recimo voda iz špine je 500 ppm. 500 ppm je otprilike ec 1.0 micro simensa. Konverzija iz ppm u microsiemens se izvodi
(ppm:1000)x2
Netko je gore napisao da je 500 ppm =0,5 microsiemensa što je netočno i kriva informacija
Evo tablica konverzije koja zavisi o proizvođaču mjerača .
image.png

Tako da 500 ppm ne može bit 0,5 microsiemensa nikako.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: truare

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Zanimljiva usporedba u konverziji između američkog i europskog proizvođača, za ec 1.0ms/cm već 150 ppm-a razlike :)
 

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
Pozdrav kolege
Neke stvari mi nisu bas najjasnije, ali evo da iznesem problem:
Critical kush 5 kom u boxu 1.1x1.1/600hps
Do 20 dana prebacivanja na 12/12 biljke su delovale savrseno
Zalivano je sa vodom ph 6.5-6.8, runoff je bio uvek 6.5
Poslednjih 10ak dana desavaju se cudne promene na 2 biljke koje su najkrupnije. Konsultujem se sa mentorom @CilI , zalivam neregulisanom vodom ph 7.2-7.4, runoff 6.1-6.3.
2 zalivanja i podizem runoff na 6.4, sporo ali ide...problem se ne siri, pratim

Zalivam danas ostale 3 biljke,( takodje sa neregulisanom vodom, pretpostavljajuci da je ph malo pao u cvetanju), koje izgledaju savrseno, list, cvet, ma sve super...
Runoff: 5.3-5.6-5.9!!!
Flusham sve, sa 35 l vode, poslednjih 6l full dozu plantelle cvet i podizem ph runoffa na 6.3-6.5!
Nista mi nije jasno! Ajde da su razliciti strainovi u pitanju, ali sve je jedan isti strain, ista zemlja, iste doze djubrenja do sad, isti tretmani, ...
Nisam panicar ali sam totalno zbunjen :zvezda:::zvezda:::zvezda::

Ziveli:thumb:
 
07.02.2016
25
36
13
sad sam jos vise zbunjen,otkako sam nabavio "kineza" i procitao ovaj post
na supstratu pise da je ph 5.5/6.0,a voda iz cesme je 7.0/7.1

Sada me samo zanima da li je ta voda dovoljno dobra ili moram spustati ph jos :S ??
Molim za pomoc...
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.809
2.698
Weed California USA
Relativno nizak ph za pipušu. Ja bi probao zaljevati bez korekcije ph. Vidi kako ce ic, ako krene pokazivat probleme....kalibriraj ph metar pa spusti na 6.5 al mislim da nebi smjelo bit problema ako je zemlja ok. (ne samo ph)
 
07.02.2016
25
36
13
samo cu jedno reci jos,vodovod crpi rijeku Unu koja je "relativno " cista :) i mene iznenadjuje ph iz pipe za razliku od ostalih kako pisu :)
 

dragan1985

Aktivan Član
15.08.2014
129
313
63
Neznam zašto mi je nakon zaljevanja runoff u banani uvjek zalivene sa ph 6,5 listovi počeli žutit ajt idem provjerit runoff kad ono 7.4! Dal zna ko zbog čega ovako visok ph? Žučo kalibriran sa ph4 i ph7 !Sad sam radio mini flush da sam jedva došao runoff ispod ph7 i to sa vodom reguliranom ph 5.5 !
 

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
Biljke u saksijama od 15l, ph runoffa 5.9-6.1, na 12/12 38 dana
Da ne radim flush, jer nisam u situaciji, hoce li biti sok za njih ako ih zalijem za vodom 7.8-8.0,dobijenu sa sodom bikarbonom, i da probam da nastelujem na 6.8 ph i u tom momentu da predjem sa plantelle cvet na Hessi program?

Ili imate neki drugi savet?

Zivi bili
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Pitanje koliko sad te sode bikarbone (NaHCO3) ima u toj soluciji koju si zmikso u ppm-ima, nebi valjalo trpat previše natrija u zemlju. Ja bi izbjegavao sodu za štelanje pH. Iz cijele te formule ti zapravo koristiš OH da bi digao pH, i kolko god spojevi ugljika su pogodni, ipak mi taj Na tu previše smeta.
Ako nemaš drugačiju mogućnost ja bi nastavio lagano sa vodom iz pipe pH 7.3 i tako polako dizao, osim ako ne primjetiš baš neki drastičan pad.
 
Poslednja izmena:

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
Vec 4 zalivanje sa ph 7.2, ali runoff je stalno u granicama 5.9-6.1, sem pretposlednji put kad sam radio flush i posle 40l je jedva doveo do 6.5, ali sad opet pada
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Već spomenuti vapnenac ili kalcij karbonat, dolomit ( sadrži i magnezij pa pažljivo), kalcit. Oni aditivi Ph Up su nekako više za *********** gdje se namješta samo pH hranjive tekućine u rezervaru izjednačavanjem vodikovih iona, nemaju baš funkciju stabilizacije pH tla.