Semenke i klijanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Ako imas jos menki, pre nego sto ih stavis u vodu, uzmes jednu malu cinijicu, sipas hidrogen 3%(medicinski, onaj sto se prska na rane da se dezinfikuju), stavis na radijator tu cinijicu malo da se zagreje ali bas malo nikako previse, ubacis semenke i ostavis ih 5 minuta u tome, mozes da promesas koj put da bi se lepo 'oprale', zatim prospes taj hidrogen, uzmes destilovanu vodu(vrv moze i obicna) i isperes ih. Uzmes teglicu neku, napunis do pola sa vodom, ubacis semenke i stavis na mracno i toplo mesto i cekas otprilike 5-15 dana, menjaj vodu na svaka 3-4 dana.

E sad da ne mislis da ti ja ovo pricam napamet evo objasnjenja kako sam dosao do tog zakljucka, odmah da kazem da growao nisam nikad, spremam se za svoj prvi grow ali sve sto radim u zivotu volim temeljno da istrazim, gledao sam razne dokumentarce, predavanja, citao radove i opet mozda nisam u pravu, ali meni su proklijale semenke posle mnogo neuspelih pokusaja, mozda je i sreca.

Posto sam imao preko 100 semenki raznoraznih albanki i domacica,skupljano godinama, eksperimentisao sam, u pocetku sam stavio bio samo semenke u vodu 48h, pa u ubrus izmedju 2 tanjira, nista, od 20 semenki ni jedna da proklija preko 2 nedelje, uslovi isto odlicni, grejanje radi , temp oko 25 26 stepeni cim padne grejanje se samo pali.
Onda sam pokusao sa finom smirglom da 'izmasiram' menke, pa u destilovanu vodu, pa u ubrus, nista ponovo ni jedna da proklija duze od 10 dana
Vec razocaran, pomalo i besan bacio sam se na guglanje i poceo sam da citam o klijanju od najosnovnijih do najnaprednijih stvari i naleteo sam na neki clanak gde pise da se semenke operu u hidrogenu iz dva razloga prvi je da se dezinfikuju a drugi jer hidrogen deluje kao 'okidac' i daje znak semenki da treba da krene klijanje, opet ne znam da li je to istina ali meni je u praksi pokazalo rezultate
Malo sam se vise raspisao ali to je zato sto se saosecam sa covekom jer sam skoro mesec dana pokusavao da proklijam semenke stare od 1 god do preko 5 god.
Takodje sam citao da ekstrakt KELPa jako pomaze pri klijanju, ali nisam imao gde da ga nabavim, a iskreno nisam se ni potrudio jer sam hidrogen vec imao kod kuce.
Verujem da sve ovo moze da se izbegne jednostavnom kupovinom svezih menki od proverenog dobavljaca.
Srecno i sto vise proklijalih menki ti zelim :)
 

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.018
2.598
Nevada, USA
Po meni je nepotrebno najprije držati sjemenke u vodi, al dobro svatko radi kako misli da je najbolje.:)
Stavim menku u maramicu, preklopim, natopim vodom, malo ocijedim. Oko toga stavim još jednu maramicu, natopim, stisnem sve zajedno i ponovno ocijedim (ako je više sjemenki, nikad ih ne stavljam zajedno već svaku posebno u svoju maramicu).
Odložim u ladicu na normalnu sobnu temperaturu, otprilike svakih 12 sati otvorim, pogledam menku i usput naravno provjerim da li je maramica dovoljno vlažna ako je skoro suha još malo ju namočim vodom. Čim vidim da se sjemenka počela otvarat zapiknem je u prethodno namočenu zemlju/supstrat, nakon par dana biljčica izviri na površinu.;)

Ništa drugo ne treba osim vlage i temperature, što jednostavnije to bolje.:thumb:
Ne znam baš...da li sam klijao menke stare 4 godine, al barem 1 - 2 god. stare sigurno jesam.
Meni se još nije desilo da neka neće proklijat, pod time mislim na brendirano (naručeno) sjeme...ulično ne računam jer normalno da će od 10 komada proklijat njih par.:)
Ne znam, možda ja samo imam sreće.;)
 
Poslednja izmena:

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Ja ne volim vatu da stavljam, jer mi se desavalo da tokom noći rep brzo izbije i krene da se uvija u vatu. Tolet papir je za mene sasvim dovoljan.

Moja metoda je slicna kao ove navedene.
Tako da bih samo dodala da je dobro mesto da se stave iznad frizidera, bliže zadnjem delu. Tu je uvek malo toplije.

Nisam sigurna da je razlog to sto si drzao u papiru. U teoriji postoji mogucnost da ih papir toliko isušio. Ali sa fruge strane znam da se semenke i dugorocno čuvaju na suvom mestu. Ja sam moje godinu dana cuvala u pirincu u frizideru.
Mozda bi najbolje bilo da napises detaljno citav proces sta si radio sa semenkama, jer mi nije bas jasno u vodu pa u salvetu pa u zemlju (a nisu iznikle).
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Mislim da duzina klijanja direktno ima neke veze sa time koliko je semenka stara tj sveza, zasto ne znam ali izgleda da je tako, sto je svezija pre ce proklijati
Po meni je nepotrebno najprije držati sjemenke u vodi, al dobro svatko radi kako misli da je najbolje.:)
Semenke kanabisa su ovako cvrste po prirodi zato sto su napravljene da izdrze zimu tj da 'prezime', natapanjem ta cvrsta ljuska omeksa, da je neophodno, nije slazem se, ali da ubrzava proces, ubrzava.
Takodje mislim da postaje skoro pa nepohodno ako su menke stare.
Verujem da brendirano, sveze seme mozes i direkt u zemlju da zasadis i za 15ak dana bi proklijalo, verovatno i pre.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Limeni888

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.018
2.598
Nevada, USA
Znam da se to radi sa starim sjemenkama kako bi lakše/brže proklijale, ali mi se svejedno čini da to baš i nema neki utjecaj. Natope se koliko treba u maramici tj. zemlji ako ih sadiš direktno, ne vidim zašto bi brže proklijale ako plivaju u vodi.:)
Kakvih 15 dana, za 15 dana već imam salatu.;)
 
Poslednja izmena:

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ne razumem da mi nisu proklijale posle 10 dana i vise.Drzo ih u vodu skoro 24h.Izvadim iz vode i drzim u ubrus par dana nista.Sad su vec 5 dan i vise u zemlji i nista.Narucio sam danas nove od ovih sto ste preporucilo na sajtu.Semenke su stare 3 ili 4 godine , drzo ih u papiric zavijene na suho u sobi.Neznam dali da cekam jos ili su sjebane.
4godine su skladištenje u papiru samo? Znači bile su izložene vanjskim utjecajima. Jesi li ti potonule kad si ih stavio u vodu?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow and Badi

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Hmm.. i nijedna od te 3 nije klicu pustila, ni otvorila se malo? 3-4 godine stare menke bi trebale biti čuvane u idealnim uvjetima ili bar u nekoj zip vrećici, ampulici, zatim tu vrećicu/ampulu staviš opet u nešto tipa hermetički poput onih tuba od šumećih tableta,tako su kolko toliko zaštićene, u papiru ...pa skoro kao da si ih na polici držao otvorene.. puno je to vremena
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and grouchy

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.851
258
44
Timboqtu
Jos mi nisu stigle semenke.Narucio 16 Decembra od Original seed store.Na tracking pise da su stigle u Svedskoj i da su na putu da isporuce ali jos nista.
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Pa dobro ako piše na trackigu da su još u putu onda je sve ok zasada,ne preostaje ti drugo nego čekat.
Ps. @Badi nikad ranije nisam stavljao u vodu i namakao menke prije maramice,a imam neke stare menke koje jako slabo klijaju, 1 od 10 skoro.nakon tvog posta kako si čuo da se to radi s starijim sjemenkama odlučio sam iskušati teoriju, ubacio 7kom u vodu na 7/8h, zatim u glazbi maramice, rezultati,nakon 36h 4 od 7 isklijale, što u maramicom ne bi sigurno, sad ako nije bas velika slučajnost izgleda da ta priča pije vodu :thumb: nakon ovog
Preporučio bi svakom tko ima stare menke da ih natopi par sati bar
 
  • Sviđa mi se
Reactions: The Krle

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.851
258
44
Timboqtu
Plasi me da nisu otvarali i tu me sjebu.Nikad nisam pre kupovao kod OriginaSeedsStore.Pise da je pakovanje stealth standard.Huu samo da stignu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ovo nije najbolja tema za ove stvari pa odlazimo pomalo u offtopic, jel ti poštar inače ima naviku tu ostavljati poštu?kako znaš da je u shoping centru? obavijest ili Tracking?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: The Krle