Socijalizam Kapitalizam ili nesto treće

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
trebalo bi da jeste, ali ipak nije :p
Anarhizam u svom pravom kontekstu ne podrzava bilo koju vrstu sukoba,niti bilo kakvu nasilnu revoluciju
a i pariska komuna trajala manje od 2 meseca, ona moze da bude samo pokusaj anarhije, a ne pravo stanje anarhije o kojem se prica...a u spaniji je trajao rat, i bilo podela medju samim revolucionarima, i dalje postojale policije i.t.d.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
je trajala manje od 2 meseca al za nju se smatra da je "prvi pokušaj anarhične društvene organizacije koji je globalno odjeknuo", zato sam je spomenuo
On ukida drzavu I privatno vlasnistvo, a propagira socijalnu jednakost I pravednost
koliko se secam tokom spanske revolucije je u kataloniji bilo ukinuto privatno vlasnistvo... a to sto ne podrazumeva nasilje je druga stvar, samo kako ce do njega doci pitanje je ;) ako racunas na razvoj svesti ljudi... potrajace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: changadmt

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Da,misli se na promenu svesti,ali ipak je ovaj forum za punoletne...:D za nas je kasno da se toliko menjamo,a i da verujemo u lepe bajke...
Ali istorija se ponavlja,ideje ne umiru,samo se pojavljuju u drugim oblicima...ko zna,jednom,negde...:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Pošto volim plutat mentalnim valovima, napisat ću i ja malo što mislim..
Proizvodni faktori u kapitalizmu su - rad, zemlja i kapital.
Kad se kapitalizam počeo pojavljivati u nekakvim svojim dječjim verzijama, zemlja u to vrijeme je bila u vlasnišvu aristokracije. U to vrijeme, prvi kapitalisti bili su ovisni o radnoj klasi odnosno seljacima koji su proizvodili sve za njih. Aristokrati su prikupljali prvi kapital tako da su širili svoju moć - počela je proizvodnja oružja i višak koji se pojavljivo su koristili da se povežu s ostalim u njihovoj klasi i tamo su odlučivali o tome što će se događati dalje. Pošto su imali vojnu moć, dakle mogli su ubijati one koje su smatrali neprijateljima, ili istjerati seljake i unajmiti radnike, kapitalizam je od svog samog početka TOTALITARNI sustav koji je napravila tadašnja elita društva od samog svog početka.
Aristokrati su imali radnu snagu, bili su vlasnici zemlje i posjedovali kapital. Kad imaš totalnu kontrolu nad radom, zemljom i kapitalom tj. svim proizvodnim faktorima kapitalizma imaš kontrolu nad svime, ne treba ti ništa više da bi vladao svijetom.
Pošto je kapitalizam od početka bio u naoružavanju i stjecanju vojne moći, ideje socijalizma su se pojavile da taj totalitarni kapitalistički sustav skrše. Neuspješnost borbe protiv kapitalizma se nažalost pokazala kroz 1 i 2. svjetski rat. Kapitalizam je pobijedio i ljudi su više voljeli ideju da posjeduju nego da dijele. Zato pravi socijalizam nikad zapravo nije postojao kako je napisao @changadmt
Sve više vjerujem da je nacionalsocijalizam istrumentiran od nekih jako pametnih ljudi da pokaže čega se ljudi zapravo trebaju bojati - nacionalsocijalizma odnosno nacizma/fašizma jer nije kapitalizam taj koji je napravio holokaust, to su bili nacisti. Tako je stvorena ideja o totalitarnim sustavima poput nacionalsocijalizma i komunizma koje ljudi percipiraju kao totalitarne, a ne promišljaju o tome da je kapitalizam najtotalitarniji sustav od svih jer je kompletna proizvodnja i napredak u rukama jako malog broja ljudi.
U zadnjih sto godina je došlo do tolikog napretka tehnologije i inovacija da kapitalisti i oni koji su iskoristili mogućnosti modernog kapitalizma ne žele izgubiti ono što posjeduju i nažalost mislim da što god da se dogodilo u skoroj budućnosti neće promijeniti status quo. Kapitalizam ostaje, bogati će postati bogatiji, siromašni još siromašniji dok se resursi na zemlji ne isprazne. Bojim se da bi moglo doći do još gore situacije, jer će oni koji nemaju ništa pristajati na sve samo da prežive i time je porobljavanje globalnog stanovništva od kapitalizma totalno.
Srednja klasa o kojoj kapitalizam poprilično ovisi postaje sve jača u Kini, manipulacije valutama i medijsko programiranje će kroz sljedeću generaciju napraviti ljude k'o iz nekog SF distopijskog filma. To se već zapravo događa i nema lijeka protiv kapitalizma nažalost. Trećeg svjetskog rata neće biti, a zašto bi i bilo kad geostratezi samo napadnu neko područje i bombama posiju tzv. kapitalizam i demokraciju rušeći tradicionalna društva koja su zapravo u sebi ok, ali nisu dovoljno "demokratizirana" - čitaj; korumpirana. Uostalom, svi moćni ljudi u politici i kapitalisti su povezani i dobro se zna što je sve danas moguće. Nezamislive stvari koje tek dolaze. Naseljavanje drugih planeta, masovne seobe kao što se događa sad u Europi, poremećaji klime, općenito poskupljenje svega, novi zakoni koji nisu napravljeni radi boljitka građanstva nego kapitalista, totalna kontrola.
Volio bih biti optimističan, ali nisam optimističan radi budućnosti. Jedino ono što može poremetiti planove kapitalizma je sama planeta koja nas može ugušiti kad se posječu šume, kad se ocean zagrije, kad nas Zemlja izbriše u nekom novom potopu kao što se događalo u povijesti.
Volio bih da znam koja je treća opcija, ali nemam pojma što bi to u ovom trenutku moglo biti. Bit će ono što se prikazuje na ekranima, u novinama, ono o čemu se priča na tajnim sastancima...
No na kraju, koliko god da sam pesimističan, oni koji imaju neku zemlju i mogućnost da budu samoodrživi zahvaljujući tehnologiji, da proizvode svoju energiju, hranu i lijek su najbliže anarhistima i nekoj zdravoj budućnosti. Oni koji ne kupuju su jedina prijetnja kapitalistima!
Peace :sun2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: metalmaniac

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
DSCN1049.jpg

Pobrisat ću zadnjih par postova jer bi mogli srenuti sa putića u neki bezveze smjer.
:vutra:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader and No Joke

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Istina nebi trebali započinjat rasprave iz prošlosti. Prošlost neka ostane prošlost za bolju budučnost. :fuck:

Mi trebamo biti ujedinjeni kvantno bez centra ili figure, a to će doći u većiniskoj mjeri kad se razvijemo kao pojedinci... trebamo biti ujedinjeni ne zbog nekog cilja ili vrste politike, religije ili društvenog sustava već zato jer mi u svojoj prirodi jesmo ujedinjeni samo moramo maknuti ono šta smo sami zamislili da nas dijeli. Tada će biti za svakog dovoljno i svi će biti bogati ali ne zato jer će imati sav luksuz nego jer to šta ima će puno više cijeniti...

U roku 5 god ću stranku osnovat majke mi...čisto da kad ljudi dođu kod svetog petra i kad im on kaže da su za pakao, i kad oni kažu nismo znali, nismo imali izbora, on će reći imao si Bladerovu stranku, žao mi je... (stranka će se zvat drukčije) ;)
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
@Blader potsjeti me na onaj vic kad je komunjara otišao kod Boga ;) Umre ti komunjara i naravno zna se, u pakao nego gdje ;) Dođe ti on u pakao, smjesti se, prijavi, popuni obrasce i sve po pravilima službe. Upozna se sa rajom, sprijatelji se ... Tek u neka doba, pozove Bog Đavla i pita ga šta se to dole u paklu dešava. Kaže Đavo a ne znam Bože, eto došao taj komunjara, druže se, vesele, siju cvijeće, travu, pjevaju, plešu, uživaju kao da su u raju. Kaže Bog, ajd dovedi mi tog komunjaru na razgovor. Odvede ga Đavo i ostavi ga. Prođe od tada 13 Bajrama :D ali komunjare nema od Boga. Ode Đavo da provjeri, veli Bogu, Gospode Bože, ja došao da vidim šta je sa mojom komunjarom. Kaže mu Bog, kao prvo ne obraćaj mi se sa Gospode Bože već sa Druže Bože a kao drugo, ko ti je uopšte rekao da ja postojim :D

Mi smo takvi ljudi koji prosto ne znaju komunicirati međusobno u miru. Na ovim prostorima je neophodan sistem, a to smo već dokazali tokom 90ih a i svakih 50 godina unazad. Mi smo ljudi koji ne znaju da prihvate tuđa mišljenja, stavove, poglede, odluke. Svako drugačije mišljenje, stav, odluku, posmatramo kao napad odnosno, ako nisi samnom, protiv mene si i to je to. Samo oštar sistem sličan Titovom, ne mislim na komunizam već na socijalizam, oduzeti nam pravo glasa, pravo na slobodnu riječ jer nismo mi za toga ;) nametnuti nam pravila koja nalažu principe o kojima pišete i samo tako možemo funkcionisati, pod čvrstom i pravednom ćizmom :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader and xcx

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Dao sam ti + za vic, odličan je :thumb:
Demokracija i umijeće komunikacije nisu Bogom dane nego rezultat stoljeća i stoljeća društvene evolucije. Mi volimo sebe uvijek stavljati dole, a samo pogledajte razvijene demokracije koliko im je trebalo da dođu tu gdje jesu i koliko smo svi to skupo platili....
Jednostranačje nije rješenje, valjda smo to naučili, a za demokraciju treba vremena :).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

vager

Aktivan Član
16.11.2015
141
242
63
odrasto sam u jugi a zivim u eu ... recu vam samo da u jugi nikad nisam vidio nekoga da kopa po kontenjeru za smece ... to sam tek vidio u americkim filmovima malo kasnije u zivotu ... a sada kada idem raditi ujutro oko 5 vidim ljude ma samo im nogice vire ... strasno ...prije par godina vidim svoju komsinicu za koju znam da je u penziji kako kopa po smecu da skupi koju bocu u pola 3 ujutro ... ja ono pijan iz grada se vracam kuci ... bilo je sirotinje i prije rata al nitko nije bio gladan ... znaci ljudi su GLADNI ... alo jel to normalno ??? jel to evropa ??? bolje sutra ... digli su mi radnu obvezu na sa 65 na 67 starosti ... jel mozete zamisliti sebe sa 63 da radite fizicki posao ??? znaci u grob ako slucajno prezivis mozes kopat po smecu ... to ono stari ljudi rade iz dosade ... mmmmmm

kako se zove sistem u kojem ce biti bolje ne znam
al ovi liberalni kapitalizam popracen laznom demokracijom izaberi boljeg lopova je ukurc........ odam moram zapalit jedan da se smirim

:spliff:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD and changadmt

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Poslje svake svijetske ekonomske krize je bilo tako, čak je smrtnost od gladi bila veća nego danas. Davno je bilo pa ljudi nisu upućeni ali svakako je bilo i gorih vremena.
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
pa naravno da jeste, posle rata se gradilo sve ispocetka...ali islo je ka boljem, i postojao je taj duh zajednistva i osecaja pripadnosti necemu...danas ne bi skupio 50 ljudi za radnu akciju, bilo koje vrste.
a normalno je i da posle rata dobar deo ljudi koji je saradjivao sa okupatorom,pa cak bio i gori od istog, ode na goli otok...moguce je da su mnogi tu stradali i nevini, pa je razumljivo sto njihovi potomci ne mogu da imaju realnu sliku stanja tadasnjeg drustva, i dobrih strana takvog jednog sistema...naravno da tito nije bio svetac, kao ni jedan vodja ikada, ali tito je bio vise od vodje...on je brend, on je citava filozofija i pecat jednog vremena, kada su se ljudi vise postovali, kada smo gradili i radili, zajedno...politika je prljava rabota, ali poruka i ideja koja se propagirala, je bila zdrava.
 

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
živio sam u socijalizmu i ovoj demokraciji. moram reći da mi je bilo bolje u socijalizmu. Nije se toliko težilo ka materijalnom, ljudi nisu bili gladni. Slobode je bilo više, nije bilo sve ovoliko određeno i ograničeno, marihuana je bila prekršaj, konoplja se slobodno sadila. Policije za drogu nije ni bilo. Moj stari je od radničke plaće hranio ženu i djecu ništa nam posebno nije falilo, putovalo se išlo u goste i oni nama. Danas ni sa dvije plaće u kući ljudi nemogu pristojno da žive (ne svi ali). Žao mi je što mladi ljudi misle da je onda bio "mrak" kako ih pumpaju ovi danas. Imam mlade prijatelje od 20 i nešto godina, koji nikada nisu imali svoj auto niti imaju novaca za vozački, kada im kažem da sam ja od 16 počeo da vozim i stanem pričati kako sam pušio marihuanu slobodno u kafiću. Cigare kod doktora u čekaoni su ljudi pušili pepeljare bile svugdje. Samo me gledaju.
 
Poslednja izmena: