Sta dalje [napredak legalizovanja]?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
10.12.2005
2
0
0
Treba shvatiti da legalizacija nece doci uskoro, al' daj bar da nashe generacije to dochekaju. Voleo bih da vidim Balkan sa svakodnevnom Ganjom, dal bi bilo sve ovako sjebano kao do sada, ja mislim da ne...a?
::sperm Plivamo ka tim vremena...
 
17.11.2005
2
0
0
Pa...svakako se krecemo ka nesto liberalnijem sistemu. Na sajtu Vlade Republike Srbije pogledao sam novi krivicni zakonik koji bi kao trebalo da je u skladu sa EU. Sto se posedovanja droge tice, evo isechka iz clana 246:

(4) Ucinilac dela iz stava 3. ovog clana koji opojnu drogu drzi radi sopstvene upotrebe moze se osloboditi od kazne.

Takodje i ako lik odruka lerdija:

(5) Ucinilac dela iz st. 1. do 3. ovog clana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu moze se osloboditi od kazne.

Ovo stupa na snagu od 1. Januara 2006. godine koliko sam ja uspeo da skontam...
 
21.01.2006
32
1
0
www.kuliranje.net
Hm... moje misljenje:

Masa ljudi vari... sto znaci da masa ljudi nebi imala nista protiv legalizacije...
a zasto bi pa neko imao ?
Prva stvar u borbi za legalizaciju je da ubedimo ljude da trava nije kao ostale droge. Moji keva i cale shvataju travu kao nesto sto ce mi unistiti zivot, a meni je zivot samo lepsi. Znaci mora se dokazati ljudima da na travu ne mogu da se navucu.
Cigare su mnogo stetnije od trave pa svi puse. Ljude se ponasaju slicno u alkoholisanom stanju pa se alkohol opet pije. I to je legalno ... pa sto i trava nebi bila?

Trebaju se kontaktirati neki pravnici, koji poznaju zakon, i koji bi stvarno mogli dap omognu (verujte mi ima ih dosta koji vare)

Treba se organizovati protest. Pricanje nam nista nece pomoci...

Treba se pogledati i istorija... gde je legalizovana marihuana i kako su uspeli u tome ?!

Ako cemo drasticno (na ulice) dajte da organizujemo narod... ali ja mislim da prvo od svega treba objasniti ljudima sta je marihuana i kako deluje (kao sto ovaj sajt to objasnjava) . Mnogi misle da kad se covek naduva njemu dodje da skace kroz prozor. Dajte molim vas... to mi se nikad jos nije desilo. :)) Trava nije kokain ili sta vec...[

Eto... to je moje misljenje... verovatno vecina nece ni procitati sve ... al ajd :) ja reko da napisem...

u svakom slucaju imate moju potpunu pomoc!
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Mogli bi da organizujemo dan MARIHUANE ili tako nesto i da imamo protestnu setnju kroz glavne gradove svih drzava na Balkanu...

Ili da recimo za pocetak uradimo majce... npr: napred pise www.vutra.org a pozadi LEGALIZE IT i list marihuane ili nesto slicno...

ili nesto extremno: TERORISTICKA ORGANIZACIJA ZA LEGALIZACIJU MARIHUANE... :D :D :D
Da napusavamo ljude protiv njihove volje :D :D
Da stavljamo hasis u hranu :D :D
Da zapalimo pola tone marihuane na sred grada :D :D
Da umesto dnevnika pustimo Cypers Hill :D :D
Da na svim kolim u gradu nacrtamo list Marihuane :D

DISCLAIMER:
Treci pasus je sala! Ali ako hocete hocu i ja! :lol:
 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
526
560
113
balkan
a jebga tako mozes samo najebat.
ako ces sad nesto crtat po gradu -murija ce srat
ako ces spalit hrpu gandje u sred grada - murija ce srat
ako ces protestirat ili radit neku pizdariju u gradu - bit ces na vijestima
neznam bas da to moze dobro proci.

ja vam predlazem da pocnete pisat neku peticiju ,to mi nekako razumnije zvuci.

navesti ljude i objasniti im da je alkohol vece zlo od trave .da se ljudi nece tuci ,razbijati ,ni ciniti nikakva krivicna dijela pod utjecajem marice.

mozda navesti primjer da se 5 grama moze nositi sa sobom i da ti murijachiji nemogu nist. :)

uff kak bi to bilo dobro..
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
Već postoji MMM (Milionski Marihuana Marš) iliti Dan Marihuane. Potražite po forumu malo. U srbiji je bilo to prošle godine, ove godine smo preskočili, sledeće valjda opet pravimo :)
 
30.08.2006
0
1
0
Pozdrav ekipa. Vidim da se svi slažete oko toga da se marihuana treba legalizirati (i ja se isto slažem . :D )i sad bi nešto trebalo poduzeti.

Koliko sam vidio srpski kriviènio zakon jako je slièan hrvatskom kaznenom zakonu (dapaèe mislim da su prepisani iz istog izvora :D ) pa možemo o problemu legalizacije prièati na istom nivou.
Kao glavni problem vidim to da ni u Hrvatskoj ni u Srbiji droge nisu klasificirane,pa je više manje svejedno da li vas uhvate s heroinom ili s travom. Zato mislim da bi prvi korak trebao biti da se provede struèna klasifikaija opojnih sredstava i da se onda ona primjeni u kznenom zakonu. Koliko ja znam u Hrvatskoj Ministarstvo zdravstva izbacuje listu što se smatra opojnim sredstvima, pa bi prvi cilj bio da se izlobira da ministarstvo oformi neku komisiju koja æe klasificirati droge.
Nakon toga trebali bi iæi k tome da se ta klasifikacija primjeni u KZ.

Ovo je bilo ukratko šta ja mislim kako bi trebalo krenuti. Sad oèekujem od vas da kažete svoje stavove po tom pitanju.

Još par stvari.
Ja sam èlan politièke stranke (Akcija mladih) koja se zalaže za legalizaciju (bar jedan dio njezinog èlanstva) pa æu ja probati i preko stranke da okupim što više ljudi koji su zainteresirani za sudjelovanje u ovom projektu.
Mislim da bi bilo korisno da se povežu sliène grupacije u svim državama bivše juge jer što je pokret veæi to imamo više šanse.
Vezano za one komentare kako se legalizacija neæe dogoditi jer to paše ovima na vlasti. Iako se slažem s èinjenicom da naši politièari pune ðepove od ilegalne trgovine drogom, mislim da ne bi smijeli biti apatièni jer na nama je da damo sve od sebe da uspijemo. Pretpostavljam kako su i ljudi govorili kako se crnci nikad neæe osloboditi robstva, a sada su ipak u puno boljoj poziciji nego nekad.

evo par linkova
http://www.akcijamladih.org/- to je stranka
http://www.norml.org/- ovo je amerièka org. za legalizaciju. Vrlo su ozbiljni i kkvalitetni
 
30.08.2006
0
1
0
Ovo je iz Kaznenog zakona

(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit æe se novèanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

Meðutim 2004 došlo je do nekih promjena u zakonu te je u ovaj stavak iza rijeèi neovlašteno dodano
radi prodaje ili stavljanja u promet na drugi naèin

Što znaèi da èlanak sada izgleda ovako:
Èlanak 173.

(1) Tko neovlašteno radi prodaje ili stavljanja u promet na drugi naèin posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,
Ja studiram pravo i koliko ja to kužim (a mogao bi biti u krivu) posjedovanje droge za vlastite svrhe je u najmanju ruku dekriminalizirano. Buduæi da sam u istim izmjenama zakona našao da se za jedno kazneno djelo propisuje doživotni zatvor (što je nemoguæe jer hrvatski pravni sustav ne poznaje kaznu doživotnog zatvora) imam ozbiljne sumnje u valjanost tih promjena, pa bi molio ako netko o tome zna više da me provijetli, hvala.
 
30.08.2006
0
1
0
Ne bi se htio praviti pametan, ali bi htio reæi nešto o stvarima koje su vezane za legalizaciju tako da ako postoji netko tko nije znao šta odreðeni pojam znaèi i nije htio pitati može sada saznati. Ovo radim zbog osobnog iskustva jer nisam uvijek znao šta toèno znaèe ti pojmovi.

Dekriminalizacija- Preciznije bi bilo dekriminalizacija posjedovanja za osobnu upotrebu. To znaèi da posjedovanje marihuane (ako je o njoj rijeè) više nije zabranjeno kaznenim (odnosno u Srbiji kriviènim)zakonom te se posjedovanje ne smatra kaznenim djelom nego samo prekršajnim djelom. Posljedica je ta da kazneni zakon ima najsrtože kazne u jednom kaznenom sustavu i povlaèi otvaranje dosjea što pak uzrokuje to da se osoba ne može zaposliti u državnoj službi jer ne može dobiti potvrdu o nekažanjvanju, koja je preduvjet zaposlenja u takvoj ustanovi (tako je u Hrvatskoj, a pretpostavljam i u Srbiji). Ukoliko je posjedovanje maihuane samo prekršaj onda æe onoga koji "padne" stiæi samo novèana kazna kao i u sluèaju da ste napravili neki promeni (saobraæajni) prekršaj.

Legalizacija- to pak znaèi da nema nikakvih sancija po pitanju posjedovnja za osobne svrhe.

Legalizacija u Nizozemskoj (Holandiji)
Legalizacija je u Nizozemskoj provedene pred više od 25 godina. To je uèinjeno na temelju zakljuèka posebne komisije koja je bila osnovana da pronaðe naèin smanjenja ovisnosti o heroinu i drugim težim drogama. Komisija je zakljuèila da teba legalizirati marihuanu kako bi došlo do odvajanja tržišta, odnosno kako ekipa ne bi tebala iæi po travu kod dilera veæ u coffe shop. To je uèinjeno zato jer diler koji prodaje travu prodaje i heroin i teže droge pa postoji veæa moguænost da æe osoba prijeæi s trave na teže stvari.
Rezultat. Koliko sam ja informiran u Nizozemskoj nije drastièno pao broj narkomana generalno, ali izrazito manje narkomana u dobnoj skupinu od 16 do 25.
Netko je veæ spomenuo da se taj zakon o legalizaciji planira ukinuti. Ja sam èuo i sto tu informaciju, ali da se to traži iskljuèivo zbog turista koji dolaze u Nizozemsku i ubijaju se ko majke i onda rade sranja po gradu.
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
http://www.nytimes.com/2006/04/21/h...85da1959771be7&ei=5088&partner=rssnyt&emc=rss

http://www.economist.com/science/displaystory.cfm?story_id=6849915

Supreme Court tells Sick and Dying to Drop Dead
Washington, D.C. -- People who smoke marijuana because their doctors recommend it to ease pain can be prosecuted for violating federal drug laws, the Supreme Court ruled June 6th, overriding medical marijuana statutes in 11 states. The court's 6-3 decision was filled with sympathy for two seriously ill California women who brought the case, but the majority agreed that federal agents may arrest even sick people who use the drug as well as the people who grow pot for them.

Justice John Paul Stevens, an 85-year-old cancer survivor, said the court was not passing judgment on the potential medical benefits of marijuana, and he noted "the troubling facts" in the case. However, he said the Constitution allows federal regulation of homegrown marijuana as interstate commerce.

In a dissent, Justice Sandra Day O'Connor said the court's "overreaching stifles an express choice by some states, concerned for the lives and liberties of their people, to regulate medical marijuana differently."


Nisu najnovije vijesti ali zvuèi loše :? :(
 
30.08.2006
0
1
0
Zlouporaba opojnih droga

Èlanak 173.

(1) Tko neovlašteno radi prodaje ili stavljanja u promet na drugi naèin posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznom zatvora od jedne do dvanaest godina

(2) Tko neovlašteno proizvodi, preraðuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji, ili na drugi naèin neovlašteno stavlja u promet tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit æe se kaznom zatvora od najmanje tri godine, ili kaznom dugotrajnog zatvora.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1 ili 2 poèinjeno u sastavu grupe ili zloèinaèke organizacije,

poèinitelj æe se kazniti kaznom zatvora od najmanje tri godine ili kaznom doživotnog zatvora

(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,

kaznit æe se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge, ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge, ili na drugi naèin omoguæi drugome trošenje opojne droge,

kaznit æe se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga èlanka poèinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno bolesnoj, privremeno duševno poremeæenoj osobi, nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više osoba, ili je prouzroèilo osobito teške posljedice,

poèinitelj æe se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet æe se.

(8) Poèinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga èlanka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne.


Zakon je donešen 1997 pa je u meðuvremenu došlo do odreðenih promjena koje su ovdje ukljuèene. Tamo di piše doživotni zatvor ne može biti toène te je vjerovatno rijeè o tipfeleru pa se misli na dugotrajni zatvor.
Dok nisam poèeo kopati po zakonu nisam bio ni svjestan da je zapravo u hrvatskoj posjedovanje droge za osobnu upotrebu u najmanju ruku dekriminalizirano. Prva liga idem odmah sad zapalit :D