Triptank's Orange Bud & Think Fast

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Uh gavita jedna od mojih slatkih zelja samo ja pucam na plazmu al nikako da joj padne cijena a vec kad mastam jos uz nju bi taman sjela dva hansa od 180w pa da gledam kako curke iskacu iz boxa :D
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Gavita plasma LEP košta ko cijela moja oprema :D Past će cijena, kad dobiju konkurenciju, ili kad padne potražnja i prodaja. Ja od početka ljeta čekam da Grownorthern LED pusti na tržište nove panele, kažu da će to biti u studenom ove godine, moram si nabavit bar 2-3 komada od 250w, da se i ja upustim u disko growanje :D
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
UPDATE DAN 4. NA 12/12
(O.B.-43/T.F.-25)

Ovaj update će biti malo opširniji-osvrnut ću se na detalje za koje mislim da su bitni i mogu nekome pomoći, a nisam ih prije spomenuo u dnevniku.

Za početak ću navesti neke modifikacije u opremi koje su se pokazale korisnima:
•Izbušeni potovi- bušilicom sam napravio na dnu potova i sa svih strana do visine 1/3 pota puno rupica, zbog drenaže.Veliku razliku u odnosu na prošli grow, u kojem nisam bušio potove primjetio sam prilikom flushanja. Flushevi su brži, biljke se brže ocijede poslije flusha, voda se ne zadržava na dnu pota i biljke se ne "objese" poslije flusha. Zemlja se ravnomjernije suši nakon zalijevanja ili flusha
•karniše na bočnim stranicama boxa- ulog manji od 100 kn, na slikama se vidi kako sam ih postavio, a postiže se efekt space booster-a.(proizvod firme Secret Jardin koji nisam uspio nabaviti). Samo sam razvukao karnišu do željene dužine, ductape-om zaljepio spoj da bude čvrst, i postavio horizontalno posred stranica boxa iznutra. Malo još uhvatio ductapeom za šipke na rubovima boxa i predobro služi svrsi.
IMG_6267.JPG Dakle stranice boxa se ne uvlače pod pritiskom kojeg stvara vent na ispuhu jer mi je upuh pasivan. Kod malih boxeva to nije problem, dok je to kod boxeva većih dimenzija puno izraženije. Moj box bi se uvlačio do 20-ak cm sa svake stranie kad bi turbina radila na 60%, od kad sam ubacio ove šipke uvlačenje stranica je zanemarivo, svega par centimetara. Rezultat je puno prostraniji box koji izvana ne izgleda kao da je stego remen LOL
•kanister sa slavinom- (ovo sam vidio negdje u postovima cijenjenog člana Mario339)ovakav kanister olakšava fizički posao prilikom zalijevanja i sam proces je puno brži i efikasniji. voda teče kroz ro sistem u kanister, gnojivo ili ph -/+ se dodaju u kanister. Kanister se postavi na neku stolicu i kroz slavinu na kanisteru se toči i zalijeva. U početku nije bilo potrebno ali u ovoj fazi mi dodatno proces olakšava crijevo spojeno na slavinu i na kraju crijeva mali nastavak koji raspršuje vodu kao tuš.
IMG_6268.JPG
Kada zalijevam biljke izvadim ih sve iz boxa, postavim plastične posude i u njih podloške od malih potova (0,5l) na koje postavim biljke i zalijevam, runoff se cijedi u posudu.
IMG_6269.JPG
Zalijem, pustim 10-15 min da se ocijede i vratim biljke u box.Cijeli proces traje nekih 45 min. Bez kanistera sa slavinom na koju je spojeno crijevo za istu radnju bilo mi je potrebno minimalno sat i po, a nekad i više ako bi bio prepušen.


Sada ću navesti neke korisne spravice koje bi preporučio svakome koih ima mogućnosti nabaviti i par savjeta koji šanse za potencijalne probleme tokom uzgoja svode na minimum :

•kupiti brandirano sjeme
•kupiti kvalitetnu steriliziranu zemlju koja ima stabilan ph i to će vam uštediti puno živaca i muke
•nabaviti RO sistem, pogotovo ako koristite mineralna tekuća gnojiva ili ako vam je voda sumnjive kvalitete. Ako vam je EC vode iz slavine manji od 0,4 (oko 200 ppm) onda nema potrebe nabavljati RO sistem. Meni voda iz slavine ima EC-1,1 (oko 550 ppm)
•ph i ec mjerače je svakako poželjno nabaviti , valja ih i kalibrirati redovno
•meni se pokazalo korisnim miješati ro vodu sa vodom iz slavine u omjeru 10/1, puno je lakše korigirati ph i bude stabilniji. (Ako uzgajate u zemlji, o hydru nemam pojma)
•kada biljke narastu dovoljno za ful zalijevanje, podizati potove rukama i tako odrediti kada je vrijeme za zalijevanje. Guranje prsta u zemlju nije pouzdana metoda i često navede neiskusnog growera na pretjerano zalijevanje
•beskontaktni toplomjer- odličan način za odrediti na koju udaljenosti postaviti lampu iznad biljaka.Ja nastojim da mi temperatura na listovima nikad ne prelazi 27*c
•mjerenje količine otopljenih soli (ppm ili Ec mjeračem) runoffa. tako ćete lako znati kada je vrijeme za gnojenje. Evo primjer: prije 5 dana biljke ste nahranili, koncetracija otopljenih soli u vodi je bila 850 ppm. Sada je došlo vrijeme za novo močenje jer su potovi lagani kad ih podignete.zalijevate vodom 100ppm ph namješten na 6,3 dok ne procuri, pokupite malo runoffa i izmjerite količinu otopljenih soli. Ako pokaže 100-300 ppm onda je vrijeme za gnojenje, jer je biljka potrošila većinu hrane. Ako pokaže vrijednost veću od 300 ppm onda ne treba još gnojiti do sljedećeg zalijevanja.Ako je vrijednost veća od 850 ppm tj. ako je koncentracija soli u runoffu viša od otopine kojom smo prošli puta pognojili onda bi bilo dobro flushati i iskorigirati ph jer se gnojivo gomila u zemlji , biljka ga ne troši. Ako je ph runoffa dobar, onda postoji mogućnost da korijen ima problema. To se lako ispravi ako pustimo zemlju da se potpuno osuši prije sljedećeg zalijevanja, nekad biljku treba pustiti i 10-ak dana, jer u slučaju bolesnog korijena biljka će piti puno manje vode nego kad je zdrava.
•mineralna gnojiva prije svake upotrebe bi bilo dobro protresti i čuvati na sobnoj temperaturi na mračnom mjestu.Ako koristite neke bakterije ili mikroorganizme tipa voodoo juice, treba obratiti pozornost na rok trajanja i nikako ne koristiti ukoliko je rok trajanja istekao
•ako imate mjesta, sjemenke posadite u finalne potove, da se izbjegne presadjivanje i potencijalni problemi. potove napunite zemljom skoro do vrha,2-3 cm ispod vrha posude.male biljke se u prvih par dana znaju izdužiti, pa u tom slučaju ih možete zatrpati do kotiledona zemljom do vrha pota. Nakon nekog vremena se ta zemlja slegne, tako da nema razloga da ne napunite pot zemljom do vrha.
•Možete posaditi po 2 sjemenke u svaki pot, i nakon 5-7 dana ukloniti slabiju kariku. Tako ujedno povećavate šanse za uspjeh, neke sjemenke nikad ne proklijaju, meni je u ovom growu od 12 sjemenki posadjenih niknulo njih samo 5 .
•ispuh treba biti upaljen non-stop, zrak u boxu se treba izmjenjivati i kad je lampa off. Visoka vlaga i topao zrak koji ne cirkulira najbolji su prijatelj pepelnice i sličnih gljivičnih oboljenja koje ne moraju ubiti biljku, ali će sigurno produžiti trajanje growa, jer će usporiti biljku koja će puno energije trošiti na borbu sa oboljenjem
•održavajte box čistim i svo lišće koje otpadne uklonite iz boxa. Nemojte dirati biljke ako prije toga niste oprali ruke. Bilo bi dobro presvući odjeću ako ste prije toga obavljali neke aktivnosti u prirodi, prije nego udjete u box.
•produžne kablove i općenito sve što je spojeno u struju nije dobro držati na podu, meni to sve visi po stropu boxa :D
IMG_6262.JPG IMG_6261.JPG


Savjeti koje sam podijelio sa vama temelje se na mom osobnom iskustvu kojeg nemam puno, ali neke cake sam skužio i ako imate mogućnosti nabaviti navedene spravice i primjenite navedene savjete život će vam biti lakši i biljke zahvalne. Ako sam dao neki savjet koji ne valja, slobodno me ispravite, nije mi cilj zaje.. nikoga.

A sad ide update :)

TF su topirane 18. dan, 4 dana poslije topiranja ubacio sam gavitu na 12/12. Gavita radi na 750 w udaljena od biljaka 65-70 cm. Netko bi pomislio da je to predaleko, ali to je double-ended žarulja i preporučuje se razmak od 60-75 cm za 750 w, za 1000w treba postaviti lampu na 90-100 cm od vrha biljaka. Kad je lampa off odvlaživač održava vlagu na 55%. Jučer sam zalio sve biljke, nahranjene sensi bloom :7 ml/l part a, 14 ml/l part b- 760 ppm. 3 litre je dobio svaki O.B., T.F. sam zalio sa 2 litre svaku. loli cu napravit poslije stretcha.
Mutant mi kvari prosjek totalno, sav je jadan (na slikama dolje lijevo), T.F. su ga obje prestigle i nekako mi ga je žao gledat. Side branching na mutantu ne postoji, ne baca bočne grane uopće.Njega sam jučer prvo flushao i kad se ocijedio sam mu dao malo jaču dozu gnojiva. Nadam se da će se trgnut, za njegovo dobro hah :D

Situacija u boxu je slijedeća: IMG_6264.JPG IMG_6265.JPG IMG_6266.JPG


T.F.:
IMG_6263.JPG
Slike sam pokušao urediti malo da ne budu skroz narančaste. Sljedeći update će biti kad napravim lollipop, taman ću ih morat izvuć iz boxa da ih ogulim, pa ću ih slikat na dnevnom svjetlu.

:spliff:
 
18.10.2015
74
23
8
47
Cekaj kako ces odma gnojiti ako si tek zalio sa vodom i merio runoff. Zemlja je mokra tek zalivena ako vidis da trebas da gnojis kako? Ako jos pognojim imam da je overwater.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Triptank

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Odmah gnojit čim se ocijedi nakon par minuta, ako ec mjerač pokaže da ima malo otopljenih soli u runoffu kao što sam objasnio gore. Overwatering ne možeš napravit ako imaš dobru drenažu, samo ako se skuplja voda na dnu pota ili ako prečesto zalijevaš- ako ne daš korijenu da udahne zraka izmedju zalijevanja.
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Ja sam u prošlom growu redovno davio biljke u vodi, ne bi čekao da se posuši zemlja do kraja jer je trajalo predugo i nisam prethodno izbušio potove. Tokom cijelog prošlog growa svega 2 ili 3 puta sam sačekao da se zemlja dobro osuši. Puštao bi ih ja da se cijede po sat vremena, ali džaba kad je drenaža bila loša. Overwatering ili prečesto zalijevanje je najčešća početnička greška, uz pregnojavanje. Rijetko koji početnik nešto radi premalo, uvjek to bude previše. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Oooo, nisam znao Triptank druze! Nemoj biti uvrijedjen, ljubim te :D
A nije mi jasno kako tako da neko ne zna ni najosnovnije, a radi sa najskupljom i najboljom opremom. Ili je u tom growu bila oprema ovako kao kod mene? Kad bi vam slikao moj box ............. ma sramota me, srusila bi ga kap kise :D
Meni od ruke ide pregnojavanje :) i bed neki sa vodom, PH, sta li je :D

Rijetko koji početnik nešto radi premalo, uvjek to bude previše. ;)
A ovo se slazem u potpunosti :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Triptank

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Slična je bila oprema, i daleko je to od najskuplje i najbolje opreme, ali nije ni loše. Da sam imao masu love uzeo bi gorilla tent, led rasvjetu, možda neki hidro setup ;) ali nisam ja tad uopće razmišljao da treba izbušit još rupa na dnu, toga sam postao svjestan kad sam prvi puta radio flush. Od prvog flusha nadalje ti potovi su se sušili sporo za poludit. Nema uvrede, sve je to normalno, svaki početnik ima svoje failove. Nisam ubio biljke, ali sad kad se osvrnem, uviđam puno grešaka koje sam radio jer sam bio nestrpljiv. Znaš ono- čim se probudiš trk u box ko da su male bebe unutra a ne biljke, pa list dobije flekicu odmah panika..Onda shvatiš da sve mora ići svojim tokom, usporiš, prestaneš se zabrinjavat i stvari krenu na bolje. Sjećam se da mi je netko bio rekao da pustim cure u boxu i pogledam situaciju svaki drugi dan, jer one vole privatnost dok se sunčaju :D najviše problema sam imao u vegi i prvoj fazi cvjetanja, kad su biljke narasle sve je išlo lakše.
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Zato danas imas u boxu ovo sto imas, a ovo sto imas je fantasticno :) I meni je iskreno mnogo drago zbog toga! :clap::

Uvijek sam govorio, ne treba goriti u zelji, s vremenom sve ce doci. :)

Nek' ti biljke budi zive i zdrave, kao i tebi sto zelim :) Zivio vjecno ovaj nas forum, kao i clanovi :clap::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mo1 and Triptank

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Dao bi ti i like i info da mogu.Sve ok samo jedan savijet.Slobodno gavitu spusti na 45,50cm jer ce ti tako topovi biti tvrdi,a ovako prozracni.Ja sam 1000w derao na 50 cm i bio sam jako zadovoljan.Tvrdi kvalitetni topovi.A 750w sam znao i do 35 cm spustiti i nikada spalio.
Odlicno napredujes:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Triptank

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Na 65 cm udaljenosti temperatura na listovima je 27-27,5 a na 55 cm skoči na 29,5-30. Ako zahladi ću ju spustit. Naletio sam na podatak da gavita 1000 (ako radi na 1000w) ne smije biti na manjoj udaljenosti od 70 cm nikada. Našao sam i ovo:
IMG_6270.jpg
A možeš i procjenit otprilike kolika je udaljenost između gavita i vrha biljaka u ovom videu, meni izgleda da ima sigurno metar :/


Tvrdoća i kompaktnost budova ovise najviše o vrsti, indike imaju tvrde hedove, sative su više prozračne. Ove moje curke u boxu su sativaste pa ćemo vidjet. Freddy's best mi je bio prozračan i puno bolji dim od orange hill special koji je bio ful tvrd i kompaktan. Blizina lampe može naglasiti tvrdoću i kompaktnost, ali ona neće od prozračnih napravit tvrde hedove. Možda griješim.
 
Poslednja izmena:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Radio sam dva growa sa istim sortama ali sa razlicitom udaljenosti.Moram priznati da uopce nije isto 80 cm i 50 cm sa 1000w.Isto sam pratio upute sa neta ali sam se razuvjerio.Ja isto mjerim sa IC termometrom temp na vrhovima ali pojacam ventilaciju pa to sve sredim do zlatne sredine.Po ljeti sam radio grow sa 660w na 30 cm i ni dotaklo ih,a kamoli spalilo.Moj savijet stoji pa ti vidi kroz grow.:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Triptank and L0oD

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Pa nije baš da njima vjerujem a hazeru ne, meni je ovo drugi grow s gavitom, i sad uspoređujem slike ovog i prošlog growa, meni izgleda da sam ih bio spalio lampom kad je bila niže prošli grow. http://www.growweedeasy.com/cannabis-light-burn
https://www.vutra.org/threads/freddys-best-orange-hill-special-i-euforia-by-triptank.15349/page-5
Odmah na početku stranice ovog linka su slike. Tada sam se pridržavao ove tablice koju sam našao na vutri.
IMG_6275.GIF
To me natjeralo da idem kopat malo i sad ću probat sa podignutom lampom. Recite mi ako sam zabrijo ali meni to izgleda kao light burn.
Možemo se dogovorit da ja spustim lampu kako kažete, ako spalim biljke, vi mi date svoje u zamjenu. Znam da imate :D
 
Poslednja izmena: