Ventilacija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ventilacija (ako misliš na glavni izlazni) u fazi cvjetanja bi trebala raditi non stop, eventualno kao kod mene - u fazi mraka se znala isključiti na pol sata zbog temperature, pa sat radi, pa opet mala pauza itd. U fazi svjetla sam kupaonski znao složiti da se ugasi 5-6 puta po 15 minuta, u 20h svjetla. Čisto da predahne.

Nisam upučen koliko 250w hps grije, no pazi se dobro - ako ti kod krošnje bude dobra temperatura, lako moguće da korjen bude hladan, tj dolje bude hladnije, zbog otvora za ulazak zraka i temperature prostorije za koju kažeš da imaš.
Bez grijalice ništa, ali najbolje grijati cijelu prostoriju barem do 15C da nemaš problema.
 
07.04.2020
76
113
33
26
Ekipa, promjena plana. Preselio bih ormar na tavan gdje je hladno opet, ali suho. Planirao sam staviti 5cm stiropor izvana boxa a ispuh spojiti na dimnjak koji se ne koristi. Jel ima ko kakvih iskustava sa spajanjem na dimnjak?
Mirisi u vegetaciji i cvijetanju??
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Dimnjak je po meni jedna od najboljih opcija, pogotovo jer si na tavanu tj na najvišoj tački, e sad problem može da bude ako ima još priključaka na dimnjak u kući pa da ne izbijaju mirisi na njih, ali i to se reši filterom.

Što se tiče dogrevanja growboxa samog, to malo teže ide iz više razloga a jedan od tih je što biljka ne voli da po njoj duva topao vazduh, znači ti treba da gledaš da dogrevaš prostoriju u kojoj je box, a onda će i u boxu biti toplije. I ovo što ti je kolega @Trulyo rekao je isto jako bitno kao što sam ti i ja ukazao na to, za održavanje temperature korena možeš da koristiš folija-grejače za akvarijum/terarijum. Idealna situacija bi bila da na njega spojiš termometar sa sondom, sondu zabodeš u saksiju tj u zemlju, podesiš da se pali kada temp padne ispod 20 stepeni, na pod staviš stiropor, na stiropor staviš u sendviču od 2 pločice grejač i na to staviš pot. Nadam se da si me razumeo šta sam hteo da kažem. Prednost je što je tavan pa pod ne bi trebao da bude toliko hladan.
Folija grejači za terarijum 60 wati | Akva svet
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo
07.04.2020
76
113
33
26
Super savjeti hvala. Kupio sam stiropor 8cm za izvana pa ću prvo vidjeti kako se drži temp. Jel da stavim komad stiropora i ispod biljke na pod, neće ae rastopiti ispod HPS-a?
 
  • Haha
Reactions: Сјај
29.12.2020
37
133
33
31
Bok, za box veličine 56x53x107 jel potrebno imati ispušni wc ventilator ili je neki jači pc vent okej?
Da promjenim pitanje, čini li vam se jeli wc ventilator možda previše jak za ono što meni treba?
Ovaj ventilator imam pa ne znam da li da ga stavim:
filter mi nije potreban
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Tesko da bi PC vent bio dovoljan, ja bih stavio za kupatilo nije on toliko jak a i da jeste malo jači neće to smetati biljkama. Inače 107 cm visine je jako malo, tu jedino CFL može da prođe kao lampa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: pinkFloydFTW

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
U ormaru 50x100x200 sa nekih 250w e27 9w bez ikakvih problema radi pc vent 120mm jesen/zima, preko leta ubacim taj za kupatilo. Tako da i ti Mozes u tvom prostoru, nadji kvalitetniji vent ,adapter 12v i udri.
 
29.12.2020
37
133
33
31
Kupio sam neke pre jeftine PC ventilatore https://www.instar-informatika.hr/ventilator-za-kuciste-ms-pc-cool-12cm-crni/0151209/product/ za cirkuliranje zraka u boxu i nisam nikako zadovoljan. Kupio sam 12V adapter i mislio da je do njega jer je on od 1A pa to i nije neka snaga (12W). Ok, spojim ga na napajanje od kompa i opet je shit. Misliš da je samo problem do spec od ventilatora? Zbog toga svega sam se odlučio kupit wc ventilator samo sam se bojao hoće li bit pre velik podtlak u tako malom boxu ako bude pasivan usis.
Uopće ne znam jel moje razmišljanje o svemu ovom drži vodu :D
 

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.051
163
30
Hrvatska
Gle netreba ti mlazni motor za biljke. Bitno ti je da ima cirkulacije zraka - da se ne pojavi plijesni. Za sada ti je to dovoljno. Isto tako možda ti loše puše zbog toga što je uz zid boxa stavljen ventilator?
 
29.12.2020
37
133
33
31
Ne smeta mu ništa, jednostavno vidim sad da ima pc ventilatora koji se puno brže okreću od ovog mog, ja sam samo tio proć jeftinije :D Ma ostavit ću za sad za cirkulaciju a taj wc ventilator ću stavit za ispuh kad sam ga već platio pa ako bude problema prominit ću. Možda samo previše kompliciram.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Onda je do protoka samog ventilatora, jbg. Što se tiče tih sijalica, ima tu dosta faktora, neki proizvođači prave sijalice od 15w sa 5 LEDica, a neki prave sa 10, obe sijalice mogu da imaju istu snagu samo drugačiji intenzitet.
Ja sam rastavio preko 30 sijalica i vidjao sam od 15w sijalice sa 5 dioda i iste te sa 15 dioda, čak isti i proizvođač, tako da mislim da ove što imaju manje dioda a istu snagu mogu biti problematičnije u manjim boxevima.
Ja ti predlažem da uradiš panel kao što je kolega FatOne napravio, ja takav panel koristim već 3. grow bez problema, i ako nemam problema sa visinom izvedba mi se jako svidela.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Jel ovo moze ovako raditi barem prva 3 tjedna vegetacije? Znaci gore izlazi ugrijani zrak, i ulazi nazad u boks mjesajuci se sa svjezim. Fino drzi temperaturu oko 25C. Vanjska grijalica se pali samo da digne sobu na 7-8C.
 

Prilozi

  • IMG_20210114_172854.jpg
    IMG_20210114_172854.jpg
    264,7 KB · Pregleda: 43
24.02.2021
31
97
18
43
Midgard
Pozdrav jedno banalno pitanje, do sad sam imao Pc Vent ,koji je spojen na neki stari punjac od sintisajzera 14 w uglavnom veci od dopustene i koji je odradjivo posao kolko tolko,i evo odradjiva i sad, na 600 w neprelazi temp preko 27 c kad je najtopliji dan,prosjek je 24-25c (plus min 2 puta dnevno provjetravanje boxa pasivni upuh,i guralo je,,)

svjestan sam da taj Pc vent nije bas pametno al eto guro je nekako i izguro je,e sad posto sam na cvjetanju nekih 14-15 dana,cvjetovi rastu pa bi se jos poceli lagano punit, te dolaze jos topliji dani i jos kasnje malo mislim pojacat svjetlo na 660 W , ovaj Pc vent nece bit dovoljan,,

e ovako,imam ovaj ventilator nesto kao turbina,

TT 100
  • Protok zraka: 145 - 187 m³ / h
  • Aksijalni ventilator
posto mi je box na nezgodnom mjestu i smeta mi buka, mislio sam napravit izoliranu kutiju i da njega spojim na cjev, od cool tuba VANI ,znaci nebi stajo unutra vec vani, i vuko bi kroz cjev i cool tube zrak iz Boxa ,, bili to funkcioniralo kako treba plus jos da ostavim onaj Pc vent,

Hvala unaprjed

IMG_20210413_075626_202.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona

mester

Zelena za ljubav nekad bila si
Poznanik Foruma
15.09.2018
544
3.367
163
Ha probaj pa javi, ne znam kako netko moze to napamet reci, ali me cudi da si s tim malim ventom ohladio 600w na pristojnu temperaturu. Taj TT100 ćeš teško moć izolirat da se baš ne čuje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona