Ispovjedaonica kod Papa Romea

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Moj put

Aktivan Član
15.11.2014
178
416
63
pročitao sam da treba okrenuti lijevi obraz ako te neko lupi po desnom, dali se ti prvi pridržavaš toga? u šta ćemo se kladiti da ne?

eto dao si čisti primjer nelogičnosti, recimo piše da treba okrenuti lijevi obraz, dali je bog okrenuo lijevi obraz? ne on je odna pokazao gnjev božiji...
a i zašto okrenuti lijevi obraz, to je po mojem mišljenju čista glupost, ako te netko udari makar se udalji ili u krajnjem slučaju vrati mu, okretanje obraza je čista glupost, ljepo zvuči, ali ostaje na tome.. znači dođe kriminalac opljačka ti kuću, ti moraš stojati i dati mu ostatak on te udari ti okreneš drugi obraz, da mi je samo vidjeti tu scenu.. čisti primjer nepoštivanja samoga sebe, ako sam sebe ne poštuješ nemoj očekivati da će te itko drugi poštivati...
imenjak, znam da nisi meni pisao, ali voljela bih odgovoriti na tvoja razmišljanja.
čini mi se da ne poznaješ dovoljno Stari i Novi zavjet, odnosno poruku koja se šalje kroz određene tekstove. Misliš li da je lako u punini živjeti svoju vjeru i pridržavati se pravila? Ne, nije, teško je, ali nije nemoguće pokušati.
Oprost je predivna stvar, meni ponekad se čini nemoguća, ali predivna je jer te oslobađa. Ako prigrliš osobu koja ti je nanijela zlo, daješ joj primjer i mogućnost preobraćenja.
U Novom zavjetu na jednom mjestu piše da, ako vidiš brata koji je zalutao opomeni ga, pokušaj ga dva tri puta vratiti savjetom na pravi put, ako te ne posluša, pozovi svećenika da mu pomogne, ako i to odbije, ti kao osoba tj. brat :D nemaš više odgovornost prema njemu, sam je odabrao svoj put.

što se tiče biblije, evo malo čitam po bibliji, evo ti jedan zanimljiv zakon:
Jahve reče Mojsiju: 2»Govori Aronu, njegovim sinovima i svim Izraelcima te im reci: ‘Evo što je zapovjedio Jahve: 3svaki onaj od Izraelova doma koji u taboru ili izvan tabora zakolje vola, ili ovcu, ili kozu, 4a ne donese ih na ulaz u Šator sastanka da se prinesu na dar Jahvi pred njegovim Prebivalištem, svaki takav neka je odgovoran: prolio je krv i neka se odstrani iz svoga naroda.’ 5Zato neka Izraelci svoje žrtve koje bi htjeli klati vani u polju dovedu na ulaz u Šator sastanka, k svećeniku, i neka ih prinose kao žrtve pričesnice. 6Neka svećenik izlije krv po Jahvinu žrtveniku koji se nalazi na ulazu u Šator sastanka, a loj spali na ugodan miris Jahvi, 7tako da ubuduće ne prinose svojih žrtava klanica jarcima s kojima se odaju bludu. Neka je ovo trajan zakon za njih i njihove naraštaje.
Čini mi se da citiraš Levitski zakonik, ima u njemu hrpa stvari. U slučaju da je Papa Romeo Židov, postoje dodatni spisi koji pojašnjavaju Zakon jer ovo što citiraš dio je Starog zavjeta, u slučaju da je Papa Romeo kršćanin, on je oslobođen takvog zakona, kao uostalom i zakona o nečistoj hrani jer kršćane je Isus otkupio. Ako si čitao Bibliju, to ti je onaj dio kad Pavao ima viziju trpeze pune "nečistih" namirnica, ali Bog mu govori neka se posluži.
Mislim da je nezahvalno raspravljati na razini religija, pogotovo kada raspravljaju ljudi koji ne žive svoju vjeru. Sada mi je malo jasnije zašto su te teme out na ovom forumu.
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
najvise sam nauci kad se sam sa sebom raspravljem o takvim stvarima,a ostalo nadođe samo:)
 

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
imenjak, znam da nisi meni pisao, ali voljela bih odgovoriti na tvoja razmišljanja.
čini mi se da ne poznaješ dovoljno Stari i Novi zavjet, odnosno poruku koja se šalje kroz određene tekstove. Misliš li da je lako u punini živjeti svoju vjeru i pridržavati se pravila? Ne, nije, teško je, ali nije nemoguće pokušati.
Oprost je predivna stvar, meni ponekad se čini nemoguća, ali predivna je jer te oslobađa. Ako prigrliš osobu koja ti je nanijela zlo, daješ joj primjer i mogućnost preobraćenja.
U Novom zavjetu na jednom mjestu piše da, ako vidiš brata koji je zalutao opomeni ga, pokušaj ga dva tri puta vratiti savjetom na pravi put, ako te ne posluša, pozovi svećenika da mu pomogne, ako i to odbije, ti kao osoba tj. brat :D nemaš više odgovornost prema njemu, sam je odabrao svoj put.


Čini mi se da citiraš Levitski zakonik, ima u njemu hrpa stvari. U slučaju da je Papa Romeo Židov, postoje dodatni spisi koji pojašnjavaju Zakon jer ovo što citiraš dio je Starog zavjeta, u slučaju da je Papa Romeo kršćanin, on je oslobođen takvog zakona, kao uostalom i zakona o nečistoj hrani jer kršćane je Isus otkupio. Ako si čitao Bibliju, to ti je onaj dio kad Pavao ima viziju trpeze pune "nečistih" namirnica, ali Bog mu govori neka se posluži.
Mislim da je nezahvalno raspravljati na razini religija, pogotovo kada raspravljaju ljudi koji ne žive svoju vjeru. Sada mi je malo jasnije zašto su te teme out na ovom forumu.

slobodno neka se svatko nadovezuje, nije uopće bitno, bitno je da se razmjenjuju razmišljanja..

stari i novi zavjet poznajem jednoliko, ne savršeno, ubiti više amaterski, tko tvrdi da zna, ja garantiram da 99 posto laže, a oni koji se svrstavaju u 1 posto, njima svaka čast
trenutno imam doma bibliju novog zavjeta. do prije neki mjesec sam znao svaki dan pročitati jednu priču prije spavanja, kao neki ritual, ne zato jer vjerujem ili ne vjerujem, nego čisto da proučavam.. ovo iz čega sam vadio citate je ubiti online biblija..

ako ti je problem novi-stari zavjet, mogu ti ja i iz novog zavjeta izbaciti koji citat... iako ne razumijem zašto se ograđivati od starog zavjeta, pa božja rječ je božja rječ, šta se bog zabunio u starom zavjetu? pa zar bog nije sveznajuć, svemoguć, sveprisutan i sve u svemu dobar, zašto se onda crkva ne ogradi od starog zavjeta i kaže da to nije istina i zašto se ne drži samo novog zavjeta?
ako se ograđujete od starog zavjeta, dakle niti zemlja nije stara 6000 godina, nije bilo velikog potopa, niti je bilo adama i eve, dinosaurusi su istiniti, evolucija je istinita, jer nemožete imati oboje, priče koje vam se sviđaju da imate, a koje se ne sviđaju da se ograđujete..

slažem se da je oprost predivna stvar, razumijem ja u jednu ruku šta se želi reći kroz bibliju, čak se slažem sa nekim načinom razmišljanja, ali biblija nije konstantna, sama sebe poništava, sama od sebe radi licemjera i dvolična je kako god da je čitaš... u svakom slučaju nije produkt inteligentne osobe a kamoli nije produkt boga, ili boga kroz čovjeka.. (samo da napomenem, sebe ne smatram inteligentnim, bar ne u tom smislu, niti prosječnog člana ovog foruma, ili na svijetu prosječnog građanina ne smatram inteligentnim, dakle pisac biblije bi po meni da je inteligentan trebao imati iq 150-190, i biti dosta obrazovan, što je također rjetko i teško u to doba)

isto tako, ne može netko izjaviti da je dobro okrenuti drugi obraz, i to je to, to je univerzalni zakon, to bi možda bilo u savršenom svijetu, ali ne može vrijediti za sve situacije.. normalno da se ne treba ljutiti i pamtiti do kraja života gluposti, ali okretanje drugog obraza samo po sebi nije dobar savjet.. pogotovo ne riječ od boga.. a on se sam ne drži toga, pa niti sam isus se ne drži toga ako ćemo već o novom zavjetu.. koliko puta poludi i počne izlijevati bijes.. nije baš dobro za boga da se tako ponaša..

gdje je ono njegovo objašnjenje da se na nevjernike ne treba tratiti vrijeme pa čak ni otrati noge na pragu jer će ih slijediti božja kazna nakon smrti.. jeli to riječ ljubavi? to sad napamet pričam, ali mogu izvaditi citate od riječi do rječi..

najvise sam nauci kad se sam sa sebom raspravljem o takvim stvarima,a ostalo nadođe samo:)

slažem se, pogotovo napušen, ali kada sa različitim umovima raspravljaš, onda dobivaš perspektive koje nisi sposoban pojmiti niti razumiti, poanta je pokušati shvatiti te perspektive..

Ja bi vas sve na teologiju poslao pa tamo s kak se zovu... popovi valjda, pa da s popovima rasipate filozofiju.

ovdje nije uopće pitanje teologija i 100 postotna pravila, mene jedino zanma zašto ljudi ubiti vjeruju u boga, i ako vjeruju u boga, zašto se nisu malo informirali, tj zašto nemaju odgovore na neka pitanja?

pitao sam i par popova, ali oni su iskusni, do te mjere iskusni da sam pomislio da možda ne vjeruju u boga, nego se prave iz osobnih dobiti.. ili gledano is psihološke perspektive, tamo se nalaze u sigurnoj zoni, ne moraju koristiti mozak nego se drže striktno biblije, i sve odgovore vade iz biblije, a kad nađem rupu u bibliji, onda se doslovno prave ludi i počnu izmišljati neke alternativne verzije koje nemaju veze sa biblijom.. ista stvar kao što je bog bio na nebesima, i priča o babilonskom tornju, i bogu koji je gnjevan, pa evo sada postoje neboderi, ljudi su sletili na mesec, gdje je taj gnjev božji? ili ta priča nije istinita? ali ako ta priča nije istinita, kako to da su ostale istinite?
 
Poslednja izmena:

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
od svih vjera mi hinduizam zvuči nekako najprihvatljivije, dok se sve ostale vjere temelje isključivo na nekim pravilima (koje je svatko omanuo) koja se temelje po nekim knjigama koje su većinom izvedenice iz nekih drugih svetih knjiga i slično, a tko ih je napisao i koliko ih je ljudi pisalo to se ni dan danas nezna.
ne isplati se polemizirati oko toga, ako netko želi vjerovati nek vjeruje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
ja tu ne vidim polemiku, ja vidim samo raspravu, razmjenu mišljenja
nije zlo vjerovati, zlo je druge tjerati da vjeruju, ali ako nije potrebno raspravljati, zašto se onda otvara tema u forumu? ja kao skeptik nemam pravo pristupiti temi? ja nisam primjetio da sam ikoga direktno uvrijedio osim što sam svoje iskustvo i mišljenje podjelio, i kasnije se nadovezivao na otvorenu raspravu.. a i takve teme me samim po sebi zanimaju, ako ne vjeruješ, onda čitaj malo moje postove, ali ja ostajem samo na zanimanju, dok se ne uvjerim, dakle sve držim na distanci...

evo ako koga zanima neka ukuca jednostavno james randi u youtube, čovjek je nudio veliku svotu novca svakome tko će pokazati nadnaravne moči, i na kraju nije našao jednoga čovjeka koji je mogao pokazati pred njim ikakvu moč, videa ima brdo, sve i jedan vidovnjak, nadnaravan čovjek itd je pao.. evo jedan video prvi kojeg sam otvorio
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
---------------------------

za kraj, zanima me dali se ti pridržavaš toga, ako ne, onda znači da nisi pravi vjernik u dubini duše i treba te kamenovati..

dali ti treba još kakav primjer?

jeli to slika dobrog boga? svemogučeg, sveznajučeg, boga, koji je dobar, meni baš ne djeluje
čak i ako bog ne postoji, jeli taj pisac bio inteligentan? jeli to tvoje poimanje inteligencije?

Vjernik sam, jer vjerujem u svoj licni sud. Ne mogu reci da se u cjelosti pridrzavam zakonika jedne ljudske zajednice koji je pisan prije 2500 godina, a nalazi se u bibliji jer drugih knjiga nije ni bilo, pa su sve knjige pisane u jednu - Bibliju, ali, pridrzavam se vecine napisanog. Taj isti zakonik, evoluiran doduse, nalazi se i u danasnjem zakonu na nivou drzava. Smisao tih zakonika je da ukazu na cinjenicu da se svako lose djelo kaznjava. Nije bitno kakve su tada bile kazne, kao sto nisu bitne ni sadasnje, bitno je da se zlocin kazni. Cak i danas imamo smrtnu kaznu u zakonu.
Biblija je pisana u razdoblju od 1500 godina! Pisana je na tri kontinenta, kroz istoriju naravno, na tri jezika. Pisali su je svi profili ljudi; seljaci, zanatlije, ucitelji, doktori, naucnici, filozofi, carevi.., pisalo ju je cetrdeset generacija. Biblija je poput dnevnika evolucije ljudskog drustva i kamo srece da je tim duhom ispisivana do danas. Zamisli koje bi to istorijsko bogatstvo bilo.
Dio biblije koji je meni, za moje poimanje vjere, najsrodniji je pisan u drugoj polovini 1. vijeka, a bavi se Isusom kao bogom i Isusom kao covjekom.

Biblija je iskustvo prenoseno vijekovima i primjeri koji su u njoj opisivani su metafora. Nije bitno da li su bili Adam i Eva, Adem i Hava, bitan je smisao price, a ja ga ne vidim u bozijem zabranjivanju branja jabuka, vec u efektu koji je ta zabrana izrodila. Izrodila se radoznalost! Klica iste ove radoznalosti koju mi danas posjedujemo.

Zasto mislis da bog mora sve da zna ako je svemocan. Meni je logicno da pod svemocnost spada i sposobnost zaborava. Mozda je znao pa se natjerao da zaboravi, mozda se nikada nije ni interesovao.

Primjere koje navodis po pitanju okretanja i drugog obraza govore o smjeru u kojem ti razmisljas.
Smisao u toj prici vidim kao prihvatanje kazne za pocinjeni grijeh. Ako se ogrijesimo o nekoga toliko duboko da nam taj neko udari samar, onda bi okretanje drugog obraza znacilo da smo shvatili da smo pogrijesili.
To su primjeri koji ukazuju na dublji smisao i ne mogu o njima komentarisati kao o kafanskoj tuci u kojoj je Mujo opalio samar Hasi, pa mu je ovaj vratio ili nije i zasto nije! Jel ispo pizda ili je mangup.
Sad se mozemo dohvatiti samaranja u primjerima. pa se zapitati da li je ispravno navesti takav primjer, jer samaranje je produkt gnjeva, a gnjev je sam po sebi grijeh. To su krajnosti u kojima covjek zna zalutati i izgubiti pravi smisao.

Jos uvijek imam osjecaj da me dozivljavas kao nekog fanatika, zaglupljenog i zavedenog. Pisem o sebi, svojoj vjeri, licnoj ne kolektivnoj, o svojim zivotnim iskustvima. Ispovijedim se ovde, s vremena na vrijeme, a ti mi trazis dokaze o postojanju boga. Kakav to dokaz mogu da ti dam, a koji ce tebi biti prihvatljiv?! Kako bi ti zelio da ti opisem boga, a da nije kao sto u bibliji pise tvorca svega vidljivog i nevidljivog. Bozija cestica, najsitniji djelic materije od koje je sve sazdano. Tvorbena osnova svega. Informacije koje prenose tako sitne cestice sacinjavaju inteligenciju.Sve je to bog.
Kako bi ti opisao osjecaj ljubavi nekom ko to nikada nije osjetio?
Nekom koga su maltretirali citav zivot, kome njeznost i ljubav nikada nisu pruzeni. Mozes li je opisati?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: jackal55 and 1310
12.12.2014
11
11
8
37
evo jedno pitanje za tebe, pošto si spomenuo adama i evu i jabuku, ako je bog svemoguć i sveznajuć, znači on je unaprijed znao šta će se dogoditi, to jest da će eva dati jabuku adamu, i time napraviti grijeh i ljude osuditi na "patnju", znači on je svijesno i namjerno osudio adama i evu na grijeh, znao je šta će se desiti, šta nebi jednostavnije rješenje bilo ne stvoriti drvo znanja, dakle bog nije dobar
ili bog ipak nije svemoguć i sveznajuć, u svakom slučaju tu nešto ne štima

zar nije to kao da uzmeš mačku i pred nju staviš ribu i kad mačka skoči na ribu (gle čuda) uzmeš letvu i opleti po njoj..
Biblija jeste najbolja knjiga ikada napisana, zato sto svak moze da je tumaci na svoj način, onoliko koliko mu duša dozvoljava.Ta jabuka je simbolika, kao i zmija, posle tog grijeha Bog im je rekao: Iz ovoga grijeha idite na zemlju i radjajte dijecu. Ti znaš u koliko se epskih pjesama spominje jabuka, i u svakoj toj pjesmi djevojka daje momku jabuku, e pa jabuka je metafora, i ona predstavlja u ovom slučaju nešto zabranjeno, e prema tome isto tako probaj da zaključiš da je jabuka simbol pičke, a zmija simbol jednog dijela ženskog mozga, ili požude, i tako je Adama Eva navukla na pičku, i mi danas plaćamo cijenu toga, jer i ako se svijet vrti oko novca, novac se vrti oko pičke!!!!
 

Moj put

Aktivan Član
15.11.2014
178
416
63
ako ti je problem novi-stari zavjet, mogu ti ja i iz novog zavjeta izbaciti koji citat... iako ne razumijem zašto se ograđivati od starog zavjeta, pa božja rječ je božja rječ, šta se bog zabunio u starom zavjetu? pa zar bog nije sveznajuć, svemoguć, sveprisutan i sve u svemu dobar, zašto se onda crkva ne ogradi od starog zavjeta i kaže da to nije istina i zašto se ne drži samo novog zavjeta?
ako se ograđujete od starog zavjeta, dakle niti zemlja nije stara 6000 godina, nije bilo velikog potopa, niti je bilo adama i eve, dinosaurusi su istiniti, evolucija je istinita, jer nemožete imati oboje, priče koje vam se sviđaju da imate, a koje se ne sviđaju da se ograđujete..
ajoj, frend, ti si baš gadno zabrijao. bez uvrede, ali puno pričaš, a sve to što pišeš nekako mi je bezveze. sad ćeš reći da nemam što drugo reći i da ne mogu pobiti tvoje argumente, ali stvar vjere je da ili ti je darovana ili nije. Ja s tobom ne raspravljam niti me zanima što imaš reći da tobože sve ono što vjerujem baciš pod noge i ismiješ. Samo reagiram na tvoje upise koji nisu valjani, kao što bi ti reagirao kada bih ja tvrdila da je 2 + 2 = 5.
Dakle, kao vjernik i praktični i istinski i teorijski i svakakav, govorim ti da pričaš priče bez pokrića.
Možeš izložiti cijeli Testament s nizom nekakvih argumenata, ali moj život takav je da mi je Bog puno više rekao tišinom i šutnjom, nego što će bilo koji čovjek cijelim nizom riječi.
Sad ti meni možeš napisati kako je Isus bio bijesan pa je vikao na Mariju kada je bila svadba u Kani, kako jedan milosrdni Bog može reći Mariji "što ja imam s tobom?!". Ti vidiš grube riječi, ali poanta je u tome da je Isus svojim životom dao primjer onima koji će ga slijediti. Znači, svadba je, slavlje, odjednom nema vina, slavljenici se očito nisu dovoljno dobro pripremili za svadbu. Pametan si čovjek, pokušaj drugačije čitati. Imaj oči da vidiš što piše.
Ili recimo možeš mi izvaditi citat kad Isus grubo kaže Petru "Nosi se od mene, Sotono!" Kako može Petru tako nešto reći?! Ne govori on to Petru, nego onome koji ga preko Petra kuša. ;)
Često pričaš o znanstvenim činjenicama, mogu i ja uzeti jedno vrijeme, pročitati nekoliko knjiga iz određene materije i krenuti s tobom raspravljati. A recimo da ti nisi samo pročitao nekoliko knjiga, nego ti je ajmo reći znanost posao. I sad nas dvoje polemiziramo i ti, naravno, na osnovu mojih riječi ubrzo shvatiš da imam samo teoriju, ali prakse gotovo ništa.
Eto, tako je to s tobom i filozofiranjem o SZ i NZ. Možeš čitati, ali ne živiš to, ne znaš što govoriš.
pitao sam i par popova, ali oni su iskusni, do te mjere iskusni da sam pomislio da možda ne vjeruju u boga, nego se prave iz osobnih dobiti.. ili gledano is psihološke perspektive, tamo se nalaze u sigurnoj zoni, ne moraju koristiti mozak nego se drže striktno biblije, i sve odgovore vade iz biblije, a kad nađem rupu u bibliji, onda se doslovno prave ludi i počnu izmišljati neke alternativne verzije koje nemaju veze sa biblijom.. ista stvar kao što je bog bio na nebesima, i priča o babilonskom tornju, i bogu koji je gnjevan, pa evo sada postoje neboderi, ljudi su sletili na mesec, gdje je taj gnjev božji? ili ta priča nije istinita? ali ako ta priča nije istinita, kako to da su ostale istinite?
Ajme majko mila.
I ja sam upoznala i razgovarala s mnogim svećenicima i redovnicima. Ima ih svakakvih, ali nije moje da ulazim u razloge njihova svećeništva, za svoja djela sami će odgovarati.
Kula babilonska izraz je oholosti, najgoreg grijeha protiv Boga.
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
evo jedan zanimljiv video ko je voljan nek ga pogleda,nemora ode iznosit misljena o njemu:)
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
funny-jesus-gif.7938
 

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
teško mi je spominjati Boga jer svatko ima svoju viziju istoga,ali recimo da su univerzalne 'kvalitete' Boga slijedeće
on je sveprisutan i van vremena,zna prošlost,sadašnjost i budućnos sve što se događa je pod njegovom kontrolom,znači da je sve upravo onakvo kako i treba biti, dobro i zlo (da li te takav pogled imenjače uči da nikoga ne osuđuješ)
koliko je samo umjetnosti nastalo iz patnje, sve što postoji postoji s razlogom,sve ima svrhu i apsolutno pravo na postojanje zašto se zaplitati u dualnost,naravno možeš birati ili ne,ali takav pogled na Boga bi ti trebao reći da nikad nikoga ne osuđuješ. Što se oprosta tiče ne treba drugome oprostiti zato što on to zaslužuju već zato što ti zaslužuješ mir teško je otpustiti i biti nevezan za ljutnju,strah,mržnju,osvetu... ako si vezan time to znači da takve emocije upravljaju tvojim životom i da ne živiš ajmo reći iz srca, možeš razbiti glavu nekome zašto ne,ali to će sve utjecati na kvalitetu tvog života sadašnjeg i budućeg i nema tu ništa loše ali trebao bi imati određenu svjesnost da to vidiš,živjeti što kvalitetnije i TO JE UPRAVO SVRHA SPISA adam i eva ne moraju biti istjerani iz rajskog vrta, pa pogledaj samo naš planet koliko je fantastičan,ali čovjek ima koliko toliko slobodnu volju pa i od raja moža napraviti pakao i obrnuto.

Kak bi se reklo više je puteva koji vode do istog planinskog vrha ja bi još dodao nađi svoj,ali ne seri po tuđem
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Apsurdno je preispitivati moci koje prevazilaze covjekovo shvatanje, s obzirom da covjek nije svjestan ni svojih vlastitih. Zasto bi bog zelio da sve zna? Zasto bi se trudio da nekom odredjuje sudbinu ili ga poput djeteta vodi kroz zivot.
Ja kao roditelj imam mogucnost da svoje dijete usmjeravam kako ce da zivi. Da ga od malih nogu naucim da vjeruje da zavisi od moje volje. Da mu odredjujem skolu, zanimanje, drustvo, s kim ce sticati vlastite potomke, koje ce auto voziti itd. Mogao bih, al ne zelim. Zelim da mi djeca budu samostalna, da me nije strah ispustiti im ruku pri nastojanju da kroce u svoje vlastite zivote. moje je da im u tome pomognem, a ne da umjesto njih zivim.
Vjerujem da i bog slicno razmislja, jer njegov sam dio.

Mozemo koristiti sve moguce pojmove da opisemo neku situaciju ili trenutno dusevno stanje, ali svi ti pojmovi sagovorniku nista ne znace ukoliko ih licno nije prozivio. Kako opisati osjecanje koje roditelja obuzme kada prvi put ugleda svoje novorodjenjce nekome ko to nikada nije dozivio i osjetio?!
Neke stvari ostaju u nama samima i sanse da ih s nekim dijelimo su veoma male ili nikakve.

Meni je fascinantna covjekova opsesija za vjecnim zivotom. Fascinira me cinjenica da su ljudi vjekovima trude da naprave eliksir mladosti koji ce zaustaviti starenje i odumiranje celija od kojih smo gradjeni. Zakljucio sam da ljudi zele vjecni zivot u ljudskom obliku, jer vjeruju da poslije smrti nema apsolutno nicega. Upravo iz tog straha od smrti ljudi se nesvjesno odricu vjecnog zivota, ali ne vjecnog u ljudskom oblicju, vec mnogo kompleksijeg nego sto to zaveden covjek moze pojmiti.
Svako od nas je nastao iz neceg sto je prije nas imalo svoj oblik, a to nesto je nastalo od neceg sto je vec imalo oblik prije nego sto je formiralo to nesto. Sila koja prozima svu materiju u univerzumu, postojace u mom oblicju odredjen vremenski period i nema teoretske sanse da ce s mojim tijelom zauvjek nestati, isceznuti. Naprotiv, nastavice postojati i dalje, u nekom drugom obliku, kao dio nekog drugog referentnog sistema nepoznatog covjeku.
 
12.12.2014
11
11
8
37
Apsurdno je preispitivati moci koje prevazilaze covjekovo shvatanje, s obzirom da covjek nije svjestan ni svojih vlastitih. Zasto bi bog zelio da sve zna? Zasto bi se trudio da nekom odredjuje sudbinu ili ga poput djeteta vodi kroz zivot.
Ja kao roditelj imam mogucnost da svoje dijete usmjeravam kako ce da zivi. Da ga od malih nogu naucim da vjeruje da zavisi od moje volje. Da mu odredjujem skolu, zanimanje, drustvo, s kim ce sticati vlastite potomke, koje ce auto voziti itd. Mogao bih, al ne zelim. Zelim da mi djeca budu samostalna, da me nije strah ispustiti im ruku pri nastojanju da kroce u svoje vlastite zivote. moje je da im u tome pomognem, a ne da umjesto njih zivim.
Vjerujem da i bog slicno razmislja, jer njegov sam dio.

Mozemo koristiti sve moguce pojmove da opisemo neku situaciju ili trenutno dusevno stanje, ali svi ti pojmovi sagovorniku nista ne znace ukoliko ih licno nije prozivio. Kako opisati osjecanje koje roditelja obuzme kada prvi put ugleda svoje novorodjenjce nekome ko to nikada nije dozivio i osjetio?!
Neke stvari ostaju u nama samima i sanse da ih s nekim dijelimo su veoma male ili nikakve.

Meni je fascinantna covjekova opsesija za vjecnim zivotom. Fascinira me cinjenica da su ljudi vjekovima trude da naprave eliksir mladosti koji ce zaustaviti starenje i odumiranje celija od kojih smo gradjeni. Zakljucio sam da ljudi zele vjecni zivot u ljudskom obliku, jer vjeruju da poslije smrti nema apsolutno nicega. Upravo iz tog straha od smrti ljudi se nesvjesno odricu vjecnog zivota, ali ne vjecnog u ljudskom oblicju, vec mnogo kompleksijeg nego sto to zaveden covjek moze pojmiti.
Svako od nas je nastao iz neceg sto je prije nas imalo svoj oblik, a to nesto je nastalo od neceg sto je vec imalo oblik prije nego sto je formiralo to nesto. Sila koja prozima svu materiju u univerzumu, postojace u mom oblicju odredjen vremenski period i nema teoretske sanse da ce s mojim tijelom zauvjek nestati, isceznuti. Naprotiv, nastavice postojati i dalje, u nekom drugom obliku, kao dio nekog drugog referentnog sistema nepoznatog covjeku.
Upravo tako, pa i zakoni fizike kazu da se energija ne moze unistiti, vec samo pretvoriti u drugu energiju, a ni medicinski mesari nisu, niti mogu da obrazloze kako bilo koji čovek posle smrti izgubi 21 gram, bez obzira na tezinu, visinu i starosnu dob. Ono malo duše.

Iz svega toga navedenog i pogotovu ako uzmemo u obzir, da pre nego sto i progledamo jedino smrt je sigurna, izgleda da je ljudsko prokletstvo strah od iste.

A ako bi jos i uzeli teoriju da je svemir beskonačan, a matematički znamo da svaki broj pomnozen, sabran, oduzet i podeljen sa beskonačnošću daje beskonačnost, onda bih mogli zaključiti da postoji beskonačni ciklus oko nas sa beskonačnim brojem i života i planeta.

Jedno je sigurno da ni sopstvenu svest nemozemo da dokazemo, jer tokom zivota gubimo vreme koje je relativna stvar na raznorazne gluposti.

U Darvinovu teoriju neverujem jer ona bi morala da bude ciklična, a ja sam mnogo ljudi video koji su postali majmuni preko noći, a ni jednog majmuna nisam da je postao čovek niti postoji zapis o napretku istog. Znači da je majmun i pisao ovu teoriju.

Bog postoji, i on sada sedi sa mnom dok kuckam ovo i sa tobom dok ovo čitaš, a biblija je pisana za one ljude koji ne mogu da razumeju ovo što sam ja napisao da bih ograničavala ljudske nagone, odrzala moral, davala volju i pripovedala šta je dobro a šta ne činiti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zendramax and CilI

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
Vjernik sam, jer vjerujem u svoj licni sud. Ne mogu reci da se u cjelosti pridrzavam zakonika jedne ljudske zajednice koji je pisan prije 2500 godina, a nalazi se u bibliji jer drugih knjiga nije ni bilo, pa su sve knjige pisane u jednu - Bibliju, ali, pridrzavam se vecine napisanog. Taj isti zakonik, evoluiran doduse, nalazi se i u danasnjem zakonu na nivou drzava. Smisao tih zakonika je da ukazu na cinjenicu da se svako lose djelo kaznjava. Nije bitno kakve su tada bile kazne, kao sto nisu bitne ni sadasnje, bitno je da se zlocin kazni. Cak i danas imamo smrtnu kaznu u zakonu.
Biblija je pisana u razdoblju od 1500 godina! Pisana je na tri kontinenta, kroz istoriju naravno, na tri jezika. Pisali su je svi profili ljudi; seljaci, zanatlije, ucitelji, doktori, naucnici, filozofi, carevi.., pisalo ju je cetrdeset generacija. Biblija je poput dnevnika evolucije ljudskog drustva i kamo srece da je tim duhom ispisivana do danas. Zamisli koje bi to istorijsko bogatstvo bilo.
Dio biblije koji je meni, za moje poimanje vjere, najsrodniji je pisan u drugoj polovini 1. vijeka, a bavi se Isusom kao bogom i Isusom kao covjekom.

Biblija je iskustvo prenoseno vijekovima i primjeri koji su u njoj opisivani su metafora. Nije bitno da li su bili Adam i Eva, Adem i Hava, bitan je smisao price, a ja ga ne vidim u bozijem zabranjivanju branja jabuka, vec u efektu koji je ta zabrana izrodila. Izrodila se radoznalost! Klica iste ove radoznalosti koju mi danas posjedujemo.

Zasto mislis da bog mora sve da zna ako je svemocan. Meni je logicno da pod svemocnost spada i sposobnost zaborava. Mozda je znao pa se natjerao da zaboravi, mozda se nikada nije ni interesovao.

Primjere koje navodis po pitanju okretanja i drugog obraza govore o smjeru u kojem ti razmisljas.
Smisao u toj prici vidim kao prihvatanje kazne za pocinjeni grijeh. Ako se ogrijesimo o nekoga toliko duboko da nam taj neko udari samar, onda bi okretanje drugog obraza znacilo da smo shvatili da smo pogrijesili.
To su primjeri koji ukazuju na dublji smisao i ne mogu o njima komentarisati kao o kafanskoj tuci u kojoj je Mujo opalio samar Hasi, pa mu je ovaj vratio ili nije i zasto nije! Jel ispo pizda ili je mangup.
Sad se mozemo dohvatiti samaranja u primjerima. pa se zapitati da li je ispravno navesti takav primjer, jer samaranje je produkt gnjeva, a gnjev je sam po sebi grijeh. To su krajnosti u kojima covjek zna zalutati i izgubiti pravi smisao.

Jos uvijek imam osjecaj da me dozivljavas kao nekog fanatika, zaglupljenog i zavedenog. Pisem o sebi, svojoj vjeri, licnoj ne kolektivnoj, o svojim zivotnim iskustvima. Ispovijedim se ovde, s vremena na vrijeme, a ti mi trazis dokaze o postojanju boga. Kakav to dokaz mogu da ti dam, a koji ce tebi biti prihvatljiv?! Kako bi ti zelio da ti opisem boga, a da nije kao sto u bibliji pise tvorca svega vidljivog i nevidljivog. Bozija cestica, najsitniji djelic materije od koje je sve sazdano. Tvorbena osnova svega. Informacije koje prenose tako sitne cestice sacinjavaju inteligenciju.Sve je to bog.
Kako bi ti opisao osjecaj ljubavi nekom ko to nikada nije osjetio?
Nekom koga su maltretirali citav zivot, kome njeznost i ljubav nikada nisu pruzeni. Mozes li je opisati?

nisi li prije rekao da je bibliju pisao inteligentan čovjek? nekako ti se priče ne poklapaju...

imaš pravo i imaš dobar osječaj da te doživljavam kao fanatika, a šta znači fanatik, to je čovjek koji favorizira jednu opciju pred drugom, ja ne favoriziram ništa jer nemam šta favorizirati, dokaži da sam u krivu i ja isti tren mjenjam mišljenje, nema kod mene favoriziranja, stvar je u tome što je ljudski mozak glup, ne tvoj ne neki lijevi, svi ljudi su glupi, pamet je ubiti smanjenje gluposti, što je čovjek pametniji to bolje shvaća stvarnost, no to ne znači da nije glup...
ja da bih u jednu ruku to eliminirao krenuo sam lakšim putem, a to je dokazivanjem, i kao što sam već 100 puta rekao, time se ubiti ne dobiva 100 postotna istina, ali je put koji vodi do maksimalno dobivene istine... to ne znači da nisam otvorenog uma, to znači da sam skeptik i da mi nitko ne može uvaliti muda pod bubrege...

ajoj, frend, ti si baš gadno zabrijao. bez uvrede, ali puno pričaš, a sve to što pišeš nekako mi je bezveze. sad ćeš reći da nemam što drugo reći i da ne mogu pobiti tvoje argumente, ali stvar vjere je da ili ti je darovana ili nije. Ja s tobom ne raspravljam niti me zanima što imaš reći da tobože sve ono što vjerujem baciš pod noge i ismiješ. Samo reagiram na tvoje upise koji nisu valjani, kao što bi ti reagirao kada bih ja tvrdila da je 2 + 2 = 5.
Dakle, kao vjernik i praktični i istinski i teorijski i svakakav, govorim ti da pričaš priče bez pokrića.
Možeš izložiti cijeli Testament s nizom nekakvih argumenata, ali moj život takav je da mi je Bog puno više rekao tišinom i šutnjom, nego što će bilo koji čovjek cijelim nizom riječi.
Sad ti meni možeš napisati kako je Isus bio bijesan pa je vikao na Mariju kada je bila svadba u Kani, kako jedan milosrdni Bog može reći Mariji "što ja imam s tobom?!". Ti vidiš grube riječi, ali poanta je u tome da je Isus svojim životom dao primjer onima koji će ga slijediti. Znači, svadba je, slavlje, odjednom nema vina, slavljenici se očito nisu dovoljno dobro pripremili za svadbu. Pametan si čovjek, pokušaj drugačije čitati. Imaj oči da vidiš što piše.
Ili recimo možeš mi izvaditi citat kad Isus grubo kaže Petru "Nosi se od mene, Sotono!" Kako može Petru tako nešto reći?! Ne govori on to Petru, nego onome koji ga preko Petra kuša. ;)
Često pričaš o znanstvenim činjenicama, mogu i ja uzeti jedno vrijeme, pročitati nekoliko knjiga iz određene materije i krenuti s tobom raspravljati. A recimo da ti nisi samo pročitao nekoliko knjiga, nego ti je ajmo reći znanost posao. I sad nas dvoje polemiziramo i ti, naravno, na osnovu mojih riječi ubrzo shvatiš da imam samo teoriju, ali prakse gotovo ništa.
Eto, tako je to s tobom i filozofiranjem o SZ i NZ. Možeš čitati, ali ne živiš to, ne znaš što govoriš.

stvar je što ja razumijem šta biblija želi reći, i sve je to lijepo i krasno, ali i dalje ostaje na tome da je to samo knjiga, isto kao heri poter, zagor te nej, alan ford, kuran, pinokio, rat i mir, gospodar prstenova itd itd..
dakle nije dokaz da postoji bog, pogotovo ako niti sami ne vjerujete u knjigu i izbacujete mnoge činjenice, pa ja ne razumijem vas, kao da sami sebe ne čujete, tj čitate, u knjizi piše, bog je rekao to i to, a vaša reakcija je, ma da to je onaj dio knjige koji nema veze, ja čitam samo ove odlomke..

nego, ti koja živiš tu knjigu, zar si cjelu knjigu pročitala od a do ž?

bog je stvoren samo radi promoviranja i poboljšanja civilizacije, da nije stvoren bog, ljudi nebi slušali, jer nema nitko autoritet kao netko svemoguč i sveznajuč, kako možeš raditi iza leđa nekome tko je svemoguć, ne možeš, zato su i stvorene takve priče... ista stvar i sa rajem i paklom, šta znači zatvorska kazna ili smrt kada te na kraju čeka vječna patnja ili vječno blagostanje, ali u drugu ruku dobro je da razne budale i dalje vjeruju u boga, jer tko zna šta bi bilo kad bi prestali vjerovati, možda bi nastao kaos..

isto kao što sam ja prevazišao vjeru u boga tako si i ti vjeru u djeda mraza, i sad kad bi saznala da neki čovjek od 30 godina vjeruje u djeda mraza mislila bi kako je retardiran...

Upravo tako, pa i zakoni fizike kazu da se energija ne moze unistiti, vec samo pretvoriti u drugu energiju, a ni medicinski mesari nisu, niti mogu da obrazloze kako bilo koji čovek posle smrti izgubi 21 gram, bez obzira na tezinu, visinu i starosnu dob. Ono malo duše.

U Darvinovu teoriju neverujem jer ona bi morala da bude ciklična, a ja sam mnogo ljudi video koji su postali majmuni preko noći, a ni jednog majmuna nisam da je postao čovek niti postoji zapis o napretku istog. Znači da je majmun i pisao ovu teoriju.

Bog postoji, i on sada sedi sa mnom dok kuckam ovo i sa tobom dok ovo čitaš, a biblija je pisana za one ljude koji ne mogu da razumeju ovo što sam ja napisao da bih ograničavala ljudske nagone, odrzala moral, davala volju i pripovedala šta je dobro a šta ne činiti.

sam sebe kontriraš, ako se energija ne može uništiti, gdje nestaje taj 21 gram? 21 grama perija i 21 gram željeza je i dalje 21 gram.. i gdje je to dokazano da čovjek gubi 21 gram?

biblija je pisana da bi glupi ljudi održavali moral itd, zašto se ja držim morala a ne vjerujem u boga? ja vjerujem da mogu raditi šta god hoću kada god hoću, ne vjerujem u dobro i zlo, ali opet se držim morala, zašto je to tako? zato jer meni ne treba bog da bi shvatio osnovne uvjete za očuvanje civilizacije, moral je bitan za civilizaciju a ne bog, a bog je tu jedino šerif radi kojeg se drži morala..

što se tiče darvinove teorije, vidi se da si informiran i da si dao truda za proučavanje teorije... jedini majmun ovdje možeš biti ti kada izvaljuješ takve stvari.. darvin je rekao da majmun i čovjek imaju istog pretka, isto kao što razne vrste pasa potječu od vuka, ako je pas nastao od vuka, kako to da ima još vukova? ja nisam nikad vidio da je preko noči iz vuka nastao pas, pa kako je to moguće?

čisti primjeri evolucije su ti "pripitomljene" vrste, otkuda je nastao pas, mačka, kokoš, krava, svinja, kupus, mrkva, krompir itd itd..

po darvinovoj teoriji, svi životni oblici koje danas vidiš su moderni oblici nastali od jednog tj prvog životnog oblika, nisu vodozemci nastali od ribe koju danas vidiš, niti su gušteri nastali od vodozemaca koje danas vidiš itd itd.. čak su i biljke evoluirale, gljive itd, moderne bakterije su moderni oblik bakterija koje su postojale prije x godina..

stvari koje pridonose evoluciji su nalazišta fosila u slojevima kamenja, na najvišljim slojevima možeš nači moderne životinje, ispod starije izumrle životinje poput mamuta i sabljozubih tigrova, još ispod moderne kasne dinosauruse, ispod primitivnije dinosauruse, ispod toga gmazove, ispod vodozemce, ispod toga ribe, ispod toga primitivne kralježnjake itd...

nećeš sigurno naći ljude i dinosauruse i prve oblike vodozemaca u istom sloju kamena..

isto tako stvari koje pridonose evoluciji su mnoge prijelazne vrste, dakle nije čak niti istina da nisu nađene prijelane vrste, sve su prijelazne vrste nađene, ako koga zanima, dati ću link na wikipediji...

imaš fosil prijelazne vrste između primitivne ribe u primitivni oblik vodozemca, prijelaznu vrstu iz dinosaurusa u pricu, prijelaznu vrstu iz gmaza u primitivnog sisavca, prijelaznu vrstu iz životinje sa 5 prstiju u konja sa 1 prstom, prijelaznu vrstu iz sisavca koji živi na kopnu u kita, čak i prijelaznu vrstu iz pretka čovjeka i majmuna u čovjeka, sve imaš samo se treba informirati, možeš i posjetiti muzeje i pogledati fosile..

Apsurdno je preispitivati moci koje prevazilaze covjekovo shvatanje, s obzirom da covjek nije svjestan ni svojih vlastitih. Zasto bi bog zelio da sve zna? Zasto bi se trudio da nekom odredjuje sudbinu ili ga poput djeteta vodi kroz zivot.
Ja kao roditelj imam mogucnost da svoje dijete usmjeravam kako ce da zivi. Da ga od malih nogu naucim da vjeruje da zavisi od moje volje. Da mu odredjujem skolu, zanimanje, drustvo, s kim ce sticati vlastite potomke, koje ce auto voziti itd. Mogao bih, al ne zelim. Zelim da mi djeca budu samostalna, da me nije strah ispustiti im ruku pri nastojanju da kroce u svoje vlastite zivote. moje je da im u tome pomognem, a ne da umjesto njih zivim.
Vjerujem da i bog slicno razmislja, jer njegov sam dio.

Mozemo koristiti sve moguce pojmove da opisemo neku situaciju ili trenutno dusevno stanje, ali svi ti pojmovi sagovorniku nista ne znace ukoliko ih licno nije prozivio. Kako opisati osjecanje koje roditelja obuzme kada prvi put ugleda svoje novorodjenjce nekome ko to nikada nije dozivio i osjetio?!
Neke stvari ostaju u nama samima i sanse da ih s nekim dijelimo su veoma male ili nikakve.

Meni je fascinantna covjekova opsesija za vjecnim zivotom. Fascinira me cinjenica da su ljudi vjekovima trude da naprave eliksir mladosti koji ce zaustaviti starenje i odumiranje celija od kojih smo gradjeni. Zakljucio sam da ljudi zele vjecni zivot u ljudskom obliku, jer vjeruju da poslije smrti nema apsolutno nicega. Upravo iz tog straha od smrti ljudi se nesvjesno odricu vjecnog zivota, ali ne vjecnog u ljudskom oblicju, vec mnogo kompleksijeg nego sto to zaveden covjek moze pojmiti.
Svako od nas je nastao iz neceg sto je prije nas imalo svoj oblik, a to nesto je nastalo od neceg sto je vec imalo oblik prije nego sto je formiralo to nesto. Sila koja prozima svu materiju u univerzumu, postojace u mom oblicju odredjen vremenski period i nema teoretske sanse da ce s mojim tijelom zauvjek nestati, isceznuti. Naprotiv, nastavice postojati i dalje, u nekom drugom obliku, kao dio nekog drugog referentnog sistema nepoznatog covjeku.

bog da postoji trebao bi tako razmišljati, ali sudeči po bibliji bitno je da se njemu klanjaš i štuješ ga jer te je on stvorio, ako ne onda te slijedi kamenovanje.. u jednu ruku slično poput roditelja koji su većinom opsesivni i žele upravljati djecom, ali se prave da ubiti ne žele... to ima smisla evolucijski gledano, jer djete je tvoje "vlasništvo", tvoje jedino nasljeđe, nešto što će ostati poslije tebe, kada ti otegneš papke neće ništa ostati osim djeteta...

dali ima potrebe opisivanje osjećaja? ubiti ti vjeruješ u telepatiju, zašto telepatski ne prebaciš osječaje drugome u mozak, i to je rješenje problema.. i osjećaju ne moraju biti stvari, zašto čovjek pod utjecajem neke droge, nepotrebno za priču koje, recimo ako ga hvata paranoja, ili strah ili sreća, zašto osjeća to što osjeća, jesu li to pravi ili lažni osječaji? to što je čovjek umislio da ga bog voli uopće ne znači da bog postoji.. ali on zbilja osjeća nešto, iako je zatucan..

čovjek je opsesivan za vječnim životom, jer je to evolucijski uvjetovano, čovjek ne želi umrijeti i to je normalna stvar, zato rjetko kada vidiš samoubojice, ako ti nisi opsesivan da živiš, zašto se ne ubiješ danas ili sutra? u jednu ruku ti pretpostavljaš da postoji život nakon života, šta ako ne postoji? koje je tvoje pamčenje prije rođenja, gdje si bio, šta si radio prije rođenja? ja isto vjerujem, to jest želim vjerovati da će biti nešto nakon smrti, ali neznam, niti otkud mogu znati, u svakom slučaju možeš umrijeti kad hoćeš, ali dali ćeš moći živjeti kad hoćeš?

teško mi je spominjati Boga jer svatko ima svoju viziju istoga,ali recimo da su univerzalne 'kvalitete' Boga slijedeće
on je sveprisutan i van vremena,zna prošlost,sadašnjost i budućnos sve što se događa je pod njegovom kontrolom,znači da je sve upravo onakvo kako i treba biti, dobro i zlo (da li te takav pogled imenjače uči da nikoga ne osuđuješ)
koliko je samo umjetnosti nastalo iz patnje, sve što postoji postoji s razlogom,sve ima svrhu i apsolutno pravo na postojanje zašto se zaplitati u dualnost,naravno možeš birati ili ne,ali takav pogled na Boga bi ti trebao reći da nikad nikoga ne osuđuješ. Što se oprosta tiče ne treba drugome oprostiti zato što on to zaslužuju već zato što ti zaslužuješ mir teško je otpustiti i biti nevezan za ljutnju,strah,mržnju,osvetu... ako si vezan time to znači da takve emocije upravljaju tvojim životom i da ne živiš ajmo reći iz srca, možeš razbiti glavu nekome zašto ne,ali to će sve utjecati na kvalitetu tvog života sadašnjeg i budućeg i nema tu ništa loše ali trebao bi imati određenu svjesnost da to vidiš,živjeti što kvalitetnije i TO JE UPRAVO SVRHA SPISA adam i eva ne moraju biti istjerani iz rajskog vrta, pa pogledaj samo naš planet koliko je fantastičan,ali čovjek ima koliko toliko slobodnu volju pa i od raja moža napraviti pakao i obrnuto.

Kak bi se reklo više je puteva koji vode do istog planinskog vrha ja bi još dodao nađi svoj,ali ne seri po tuđem

dakle ti vjeruješ u dimenzije i vrijeme kao četvrtu dimenziju, ja recimo ne vjerujem u vrijeme, vrijeme je produkt ljudskog uma, dimenzije su produkt ljudskog uma, to jest naša dimenzija je ubiti percepcija unutar naših osjetila, sve što je van naše percepcije je van naše dimenzije, nije to ništa nevjerojatno, nemoguće itd..

isto tako dobro i zlo ne postoji, to je isto produkt ljudskog uma, i najviše ovisi o kulturi ljudi, ne doživljavaju svi zlo i dobro na isti način..

za oprost, to ljepo zvuči na papiru, ali ne u stvarnosti..