LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.085
15.661
358
Onda pitaš sellera za savjet!
Išao si na jeftiniji board i sad bi, da ti se piše, da SMD i Samsung diode su ista stvar!
Ali, ako tamo piše, onda stari što uopče postavljaš pitanje, na koje je odgovoreno 2 puta!
Više vjerujem tvornici u kojoj kupujem svjetla i uzgajam već neko vrijeme Screenshot_20201009_062147_com.android.chrome.jpg .
Svi puno čitate, a da ideš unazad par strana, znao bi da ove diode koje si kupio, nisu ni do koljena Samsungovim chipovima!
Nisi ni specifikacije pogledao(inače bi znao da su SMD), a ti si čitao na njihovoj stranici!
Kad ti radi lošeg drivera rikne bord, toliko, koliko on košta, ti je shiping. Kojeg ti plačaš. Kakva je to garancija??
Kako ga misliš uvest bez carine i poreza?

Zašto na drugom, malo skupljem, nisi gledao specifikacije? Screenshot_20201009_063151_com.alibaba.aliexpresshd.jpg isto navode da je high power!
Uštedio si 20$ i dobio svjetlo u rangu sijalica!
 

Prilozi

  • Screenshot_20201009_063203_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_20201009_063203_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    105,3 KB · Pregleda: 50
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ja uopće ne postavljam pitanje već pokušavam vam dat do znanja da brkate pojmove i dovodite u zabludu članove kojima recimo diode i općenito elektronika nije struka. Uspoređuješ SMD i Samsung a tu se nema ništa za usporediti jer SMD je samo tip komponente a SMT način postavljanja istih, znači dioda, tiristora, tranzistora, kondenzatora itd na pcb. Dakle, većina današnjih grow led svijetla koriste SMTehnologiju postavljanja komponenti u ovom slučaju ledica na pcb, tj. ne radi se po starom principu bušenja rupa u pcb-u da bi montirao komponentu. Zato danas kad ti rikne recimo televizor moraš zamjenit cijeli motherboard ili power board umjesto da ti elektroničar kao prije jednostavno promjeni onih par komponenti koje su u kvaru.
Iz ovog napisanog ti je valjda jasno da je ta samsungova ledica isto SMD, a ne da SMD znači neka slaba ledica od prije 10 godina. A to što na ledici ne piše samsung uopće ne znači da ona ne može biti približnih performansi. Na kraju krajeva Kina je jedno veliko copy-paste proizvodno tržište, jer postoji milion manjih tvornica koje kopiraju tehnološke divove i proizvode iste stvari. Ono što je upitno je kvaliteta izrade i materijala jer uglavnom ne prolaze kroz niz testova koje će proći proizvodi iz recimo jednog samsunga koji drži do svog ugleda, ali to se obično lako raspoznaje po cijeni proizvoda.
Ako ćemo u ovu priču uključiti COB onda možemo raditi razliku između SMD jer to jesu dvije različite tehnologije gdje je COB skup ledica formirano u jedan chip koji može biti samo jednobojan jer se radi o jednom strujnom krugu sa dva kontakta, dok je u SMD samo jedna ledica od mnogih u nizu postavljeno na board gdje zbog toga što je svaka zasebna možeš imat različit spektar svjetla. U COB-u su uvijek ledice plavog spektra kojeg se mijenja posebnim premazima, da dobiješ drugi spektar al je on uvijek fiksan. Mislim, COB panel može bit različitog spektra ako je na panelu više chipova.
Što se tiče ova dva panela ENFUN i QKWIN, oni su potpuno isti, razlika je što QKWIN ti nudi samo opciju sa samsung chipom, a ENFUN nudi opciju isto sa samsung chipom i drugu opciju (10$ jeftiniju) sa no name chipom. E sad da je taj drugi panel znatno jeftiniji tj. da su unutra puno jefitnije komponente onda bi mogli sa sigurnošću pretpostavit da se radi o low power ledicama od par lumena po wattu za noćni romantični ugođaj. Ovdje to nije slučaj, jer ove no name i samsung imaju iste karakteristike, samo je upitna kvaliteta izrade. Inače nije da nema dokumentiranih uspješnih growova sa tim istim ENFUN gdje su ljudi i više nego zadovoljni.
Što se tiče garancija, ne kupujem na aliju prvi put, koristim ga kao i ostale markete već 15 godina, i u slučaju neispravne robe u ovako niskom rangu cijena u 99% slučajeva ti tu robu ne vraćaš već uz priloženi dokaz slikama il videom, dobijaš povrat novaca. Iako danas mnogi imaju skladišta po cijelom svijetu, pa tako ni ovaj panel ne dolazi iz kine već iz španjolske gdje je dolazni shipping free. Nekim ljudima možda bude komplicirano se navlačit sa sellerima al iz mog iskustva na aliju uvijek dobiš povrat bez problema. Ali to je sad nebitno za ovo o čemu pišemo.
Ne znam jel potrebno sad još objašnjavat što znači high power, mid power i low power led, ali lm301b spada u grupu mid power šta god tebi taj tvoj seller govorio (što opet ne znači da su manje efikasni od high power), Samsungovi SMD5050 već da.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 5150

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.085
15.661
358
Onda nečemo više pisat SMD, nego "uradio u garaži" ili "no name", da ne dovodimo druge u zabludu!

Što se tiče garancija, ne kupujem na aliju prvi put, koristim ga kao i ostale markete već 15 godina, i u slučaju neispravne robe u ovako niskom rangu cijena u 99% slučajeva ti tu robu ne vraćaš već uz priloženi dokaz slikama il videom, dobijaš povrat novaca.
Stari, nisi ni vidio od kuda šalju, a kažeš, da si kupio!

Bitno, da 15 godina naručuješ!
Vidio si jeftiniji bord i sad bi, da ti se govori, kako se nisi zeznuo!
A to, slikanje i povrat love, samo ako je bord oštečen!
Mogao si ga polit vodom. Kako če to provjerit?
Mogao si spojit plus i minus, jer nisi električar i kinez če ti vratit novce??? Vidim da često kupuješ!

A moj seler je tvornica Led rasvjete Led-tech u Njemačkoj! Javi im, da su u krivu!
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ne razumijem ovu "nisi ni vidio od kuda šalju, a kažeš da si kupio" . Pa ne možeš ni završit kupnju bez da odabereš lokaciju skladišta, a od ponuđenih je bila i španjolska kako sam već napisao gore, ja stvarno ne znam koji je tvoj problem?
A i postaješ smiješan u vezi ovog mid-power i high-power, guglaj bolje. Ili aj ja ću za tebe, kad si se već uhvatio tog članka, evo ti istog tog članka ali potpunog pa pročitaj ponovo. https://www.mouser.com/blog/seeing-the-light-between-mid-and-high-power-leds
Jer po tebi se mid-power koristi samo za flash u mobitelima. A ove ostale gluposti neću ni komentirat jer očito imaš problem prihvatit da si u krivu.
Naravno da ću prije vjerovat što kaže struka i šta piše na stranici proizvođača tj. kako Samsung klasificira svoje proizvode nego bilo kojem dućanu bio on u njemačkoj il na marsu.
https://www.samsung.com/led/lighting/mid-power-leds/ uđeš pod 3030 jer lm301b i h spadaju u tu grupu i naći ćeš ih tamo. Sve crno na bijelo, šta je to tako teško provjerit.

I zanimljivo.. prije neki dan si pohvalio onaj viparspectra pro panel a gle specifikacije tog panela:
SPECIFICATIONS

Dimensions30.5 cm x 28.0 cm x 6.6 cm
Item Weight2.27 kilograms
LED Chips300 pieces high intensity SMD LEDs, including
  • 3000K warm white LEDs
  • 6500K white LEDs
  • 660nm deep red LEDs
  • 730nm IR LED
Vegging Coverage76.2 cm x 76.2 cm @ 0.46 m
Flowering Coverage61.0 cm x 61.0 cm @ 0.36 m
Real Power100 watts ± 3%
Input VoltageAC 100-240 V
Input Frequency50-60 Hz
Cooling ModePassive cooling
Noise Level0 dB
Lifespan100,000 hours
Package Weight3.42 kilograms
Package ContentP1000, user manual, 6-foot power cord and hanging kit

Isto piše SMD a dobar.. kako to?
A sad se odjavljujem sa ove teme jer se očito ne može normalno i argumentirano diskutirati.
 

blaske

Aktivan Član
09.12.2016
299
1.014
143
45
Ne razumijem ovu "nisi ni vidio od kuda šalju, a kažeš da si kupio" . Pa ne možeš ni završit kupnju bez da odabereš lokaciju skladišta, a od ponuđenih je bila i španjolska kako sam već napisao gore, ja stvarno ne znam koji je tvoj problem?
A i postaješ smiješan u vezi ovog mid-power i high-power, guglaj bolje. Ili aj ja ću za tebe, kad si se već uhvatio tog članka, evo ti istog tog članka ali potpunog pa pročitaj ponovo. https://www.mouser.com/blog/seeing-the-light-between-mid-and-high-power-leds
Jer po tebi se mid-power koristi samo za flash u mobitelima. A ove ostale gluposti neću ni komentirat jer očito imaš problem prihvatit da si u krivu.
Naravno da ću prije vjerovat što kaže struka i šta piše na stranici proizvođača tj. kako Samsung klasificira svoje proizvode nego bilo kojem dućanu bio on u njemačkoj il na marsu.
https://www.samsung.com/led/lighting/mid-power-leds/ uđeš pod 3030 jer lm301b i h spadaju u tu grupu i naći ćeš ih tamo. Sve crno na bijelo, šta je to tako teško provjerit.

I zanimljivo.. prije neki dan si pohvalio onaj viparspectra pro panel a gle specifikacije tog panela:
SPECIFICATIONS

Dimensions30.5 cm x 28.0 cm x 6.6 cm
Item Weight2.27 kilograms
LED Chips300 pieces high intensity SMD LEDs, including
  • 3000K warm white LEDs
  • 6500K white LEDs
  • 660nm deep red LEDs
  • 730nm IR LED
Vegging Coverage76.2 cm x 76.2 cm @ 0.46 m
Flowering Coverage61.0 cm x 61.0 cm @ 0.36 m
Real Power100 watts ± 3%
Input VoltageAC 100-240 V
Input Frequency50-60 Hz
Cooling ModePassive cooling
Noise Level0 dB
Lifespan100,000 hours
Package Weight3.42 kilograms
Package ContentP1000, user manual, 6-foot power cord and hanging kit

Isto piše SMD a dobar.. kako to?
A sad se odjavljujem sa ove teme jer se očito ne može normalno i argumentirano diskutirati.
Bruda nemoj da se ljutis ovaj forum sluzi za razmenu misljenja,super.kazes da si uzeo dobar panel,kinez jeftin,daj baci neki dnevnik da ispratimo to!
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
blaske, ma ne ljutim se ja na nikog, al prekidam diskusiju kad vidim da ne vodi nikud. Što se tiče dnevnika, ne vodi mi ga se, jesam prije par godina, isto sa kinezima i ima ih tu nekoliko na forumu među završenima. I ti paneli još rade bez problema. Al kad dođe ovaj panel, računam da stigne kroz sljedeći tjedan, prikazat ću ga u ovoj temi i ako je njesra to ću i objavit. Imam neki mali growić u toku sa viparspectra pro panelom i ako mi se ovaj kinez pokaže kao bolji ubacit ću njega umjesto vipre pa možemo vidjet krajnji ishod.
 

svejedno

Samo da se kotrlja
10.12.2019
520
4.389
163
Na dnu vrha
Dragi moji kolege po hobiju.. ovo je sve uzaludno trošenje živaca i prostora na serveru isto kao i ovaj post zapravo, otišli ste u krivom smjeru skroz. Svaki cigo svoje konje hvali. Oba su odlična ako su ispravni i ako se koriste kako spada, pa ljudi moji sadimo i pod običnim led žaruljama i dobivamo super rezultate. Treba sve isprobati.., ovo sve više zvuči na ispucavanje egotripova nego na recenzije ili bilo kakve korisne informacije. Danas se sve kopira i proizvodi masovno, ni mercedes nemreš više kupit i biti bez brige... kupi,probaj, podjeli iskustvo i to je to.. a ove spike moj je bolji jer je skuplji više ne ne drže vodu nigdje, a kamoli tu u našem hobiju! Najte se ljutiti ali fakat ste otišli krivim smjerom. Pozz
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Moje mišljenje je da su svi ti nazivi jedna čista komercijala, ono što nas growere treba da zanima kad gledamo LED svetla su samo dve stvari: PAR vrednosti(ukoliko pričamo o fullspec panelu) tj PPFD i broj lumena po watu(lum/w) ako pričamo o klasičnim ledicama, u oba slučaja treba da gledamo da vrednost bude što je moguće veća za što manje uloženog novca.
A to da li su samsung, epistar, da li su veličine 3x3 ili 5x5 nas kao growere apsolutno ne treba da zanima, bar je tako moje mišljenje, to je isto kao kad slušaš nekoga ko voli i vozi BMW kako se raspravlja sa nekim ko voli i vozi Mercedes, rasprava bez poente.
Pročitajte ovo i biće vam stvari jasnije.
 

blaske

Aktivan Član
09.12.2016
299
1.014
143
45
Ja sam clan ovog foruma od 2016 to je 4 godine i mogu da kazem da se tada mnogo vise pricalo,raspravljalo o svetlu nego sada.Tada je moglo mnogo vise da se vidi kako ljudi na ovom forumu prave svoje panele,povezuju struju,pravili sve i svasta.Sada je doslo neko drugo vreme,manje ima toga.Jednostavno led tehnologija je mnogo napredovala da se bukvalno sve brzo menja.Ima dosta ljudi sto im manjka kesha pa hoce sto jeftinije da prodju nadajuci da je to neko svetlo dobro,sto i ispadne u nekom slucaju,a negde se i ne pokaze tako.Dok imas ljude koji nece da rizikuju iskesiraju za nemacke panele gde mozes biti siguran da je to to.Ja nekako uvek volim da dam sansu kinezima jer mislim da su malo manje alavi na pare od zapada i verujem da se i tu moze naci dobro svetlo,samo ga treba pronaci.Znaju kinezi da pisu svasta po tim specifikacijama i tu nemas nikakvu garanciju ides na sopstveni rizik.Ja prvi bih voleo da vidim neki panel sto moze da se kupi za 70evr i da daje iste rezultate kao neki panel od 150evr!Jednostavno ako 90% ljudi kaze da je samsung lm301 rec poslednje generacije i da je trenutno najbolje na trzistu ja ne znam sta drugo da mislim osim da sada smotam jedan i popijem jedno pivo:cool23:
 

svejedno

Samo da se kotrlja
10.12.2019
520
4.389
163
Na dnu vrha
Ljudi dragi, 50% rezultata je do same sposobnosti i znanja(nekad i sreće) individue. Uz ovaj forum sam 10 godina i vidio sam svašta.. činjenica jest da je led polako preuzeo tržište i da se može danas kupiti svašta.. postala je prava industrija jer postoji potražnja. Rjetki od nas si mogu priuštiti markirane proizvode a i oni koji ih imaju ne dobiju uvijek vrhunske rezultate. To je kao da novom vozaću daš ferarija. Imaju i jeftine firme svoje adute, ali bez znanja sljedi katastrofa i plju anje kako ne valja.večina postova u ovoj temi se svodi na oproštenje ku@#$*e a ne na prave info. Vidim da samo 2,3 člana još donekle drže ovu temu ostatak više nije na forumu. Nemojte se prepucavati jer odbijate nove ljude. I vi i ja smo nekad bili noobovi i počeli od nule. Prevrtite zadnjih par stranica teme i bit će vam jasno. Samo prepucavanja. Od svih tih linkova i preporuka malo povratnih postova sa infom od stvarnih kupaca.. zanemari dnevnike. Evo ja koji godinama uzgajam sa led žaruljama ću uskoro nadam se kupiti neki led panel ,zbog financija sigurno kineski i podjelitiniskustvo tu, jer ova tema tome služi. Da se kaže ljudi imam to i to, radi mi tolko i tolko i dali se isplati kupiti. Nakupilo se punonpostova a malo korisnog štiva. Oprostite ali morao sam ovo napisati. Vjerujte mi da bilo koji od ovih zadnje spomenutih proizvoda u pravim rukama može dati super rezultate.. okrenite se biljci i njenim potrebama a manite se šminke, ako me razumijete.. malo sam uštiman pa sam razvukao post... budite napušeno konstruktivni jedino tak će ova naša zajednica opstati!
Evo kaj bi ovo bilo bolje pod nećim drugim nego što je? Mješavina brandova žarulja...
 

Prilozi

  • 20201010_023207.jpg
    20201010_023207.jpg
    464,3 KB · Pregleda: 81
  • 20201010_023234.jpg
    20201010_023234.jpg
    310,6 KB · Pregleda: 81
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.085
15.661
358
Ma sve 5.....
Ja se iz stranice u stranicu ponavljam. Mislio sam, da @truare ,kao i neki članovi uopče ne čita bitne stvari!
Bio sam u krivu! Ispričavam se!
Samsung navodi lm 301b/h diode pod mid. Power, dok dosta sellera to mješa...
Ja nisam električar. Kupovao sam sve sa e baya, bilo smeče(večinom) ili valjalo. Radio sam, ljepio, lemio svoje panele i 3w ledice se isto vode pod High power!
Led-tech, Samsung lm301b vodi pod high power led. Jedino što mi ima smisla, da ovisi o driveru na kojoj jačini se gare!

Dobro je kolega napisao, mogu imat najbolje svjetlo, ako mi nejde growanje, to svjetlo mi ništa ne znači!
Ja osobno od kineza, nešto skuplje, neču kupovat. Ne vezano uz ova svjetla, baterija za el. Bicikl i sl. Uvijek neki problemi, pogotovo sa ovom situacijom!
Pišu u specifikacije šta im padne na pamet. Ajde još sada sa svjetlima kako-tako. Prošla generacija svjetla su govorili, da 136w full spektar panel, mjenja 2000w HPSa i ljudi su bili uvjereni, da mjenja HPS, koji je kod nas, još uvijek u vrhu!
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Marac , isprike i tebi ako sam te necim uvrijedio jer mi to nije bila namjera, pa se eto nadam da mozemo dalje u normalnom tonu. Iako sam elektro struke ja recimo nemam volju za slaganjem vlastitih panela i tebi svaka cast na tome. Samo nastavi tako i dalje jer mozes pomoc svim drugima koji se upuste u istu avanturu.
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.085
15.661
358
ako sam te necim uvrijedio jer mi to nije bila namjera, pa se eto nadam da mozemo dalje u normalnom tonu.
Šta bi me uvrijedio? Dapače, da netko iznese točne podatke!
Ja sam laik u tom smjeru, ali volim rastavljat, popravljat i obrnuto:).
Nemam ništa ni protiv kineza. Sad gledam cijene i otišlo je to dolje, što se cijene tiče... Ne isplati se više sam sklapat, osim dodavanja sitnica na profile!
Složit panel po svom prostoru u boxu, da je što bolja pokrivenost!
Javi kad isprobaš bordove,ako nađeš vremena!
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Evo jedan brzinski prikaz nove igračke, stigao mi ovaj ENFUN panelčić i brže nego sam očekivao.
20201013_114037.jpg
Driver neki Fahold
20201013_114046.jpg
Evo i kratki video paljenja

Na videu je vukao iz zida 90W max, tak je došao, al sam naštelao na driveru da ide do 120W, moglo je i dalje al nisam htjeo.
20201013_114651.jpg
Ima vanjski pot i switch za crvene diodice očeš off ili on, mjerenje izvedeno sa full on.
Za sad prvi dojam čini se ok i jako svijetli. Nažalost nemam nikakav metar da izmjerim. Tj. imam lux metar al bi ga trebao potražit, ak nekog zanima, budem ga potražio.
Sad ga samo trebam upogonit da vidim kak se grije.
Sve skupa 79$ sa free shippingom. Ako se uzima opcija od 240W dobijaš takva dva panela i jači driver.
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.085
15.661
358
Odlično!
Dolazi iz Španjolske, pa se isplati!
Skini si lux metar u google storu. Žuta aplikacija i za žuto svjetlo, kažu da je točna!
Meni pomaže kao neki orjentir i koliko dobiješ luxa tu ti preračuna u PAR
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Marac, našao sam lux metar al svoj pravi, spustio rolete i objesio panel u sobi, upalio na 120W
Mjerenja su mi ispala ovako:
60cm = 15000 luxa
30cm = 55000 luxa
20cm = 105000 luxa
To sve ispod panela, čim bi otišao izvan panela mjerenja bi pala za pola vrijednosti kod 30cm, kod 20cm i više, kod 60cm ne tak puno.
Radio sve to brzinski prije nego mi žena dođe s posla jer ak vidi da sam opet trošio lovu na moje igračke bilo bi po prstima ::ludak:::D
E sad sam išao na onaj PAR kalkulator pa ne znam koji tip svjetla izabrat na listi, ovak dok uspoređujem spektrograf od ovog proizvođača
i one ponuđene na listi nekak mi je najbliže High CRI LED 4000K i po tom mi ispada:
60cm = 267.34 umol/s/m2
30cm = 980.24 umol/s/m2

20cm = 1871.37 umol/s/m2
I još jedno koje mi slično je Low CRI LED 3500K i tamo ispada:
240.55 umol ;
882.03 umol ;
1683.88 umol