LSD, Blue Cheese, Critical Kush - LED Hans 180 W (x4) by Sensi Star

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Sada tek dosao sa posla pa vidio slike na kompu.Drug stvarno su preljepe i prezdrave biljke.Stvarno ti jako dobro ide i ti si dokaz kako je 80% growa dobra priprema,a ostalo volja i odgovornost koju im ti dajes.Od mene imas :respect:za prvi grow!:thumb::thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sensi Star

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Raskoš, svaka čast.
Izgladnjivanje može biti i trening, Smells ih je tako uzgajao u nekom od zadnjih dnevnika, a pročitao sam o tome i na forumu, doduse meni su na početku savjetovali uobičajenu metodu, bez uskracivanja vode i klope. Samo to ide pred kraj cvatnje i očito ima smisla. Isto tako biljka lakse podnosi povremenu sušu nego stalno blato u tegli. Biljke 5, grower 6!:drull::wave:
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Hvala ekipa na pohvalama, trudim se koliko mogu.

Zalijevanje me ubija, teska fizikalija. Krenem u trenirci, kratkim rukavima i majci na sebi, a kad zadnju biljku vracam nazad u box maltene sam samo u gacama.:D
Iznasi jednu, makni drugu da dodjes do trece, pa svaku pregledaj prije zalijevanja, pa makni pokoji osuseni listic, pa zalij, ocijedi i nosi nazad u box.o_O
Ozbiljno razmisljam o autopot sistemu, lakse je brate, nema tegljenja do kupaone i nazad. Kad vidim @hazeri -ja kako njemu ide sa autopotovima sve sam blize tome da u nekom iducem growu predjem na autopot i biotabse. Samo ne znam kako bi crijeva od vode ubacio u box a da ne rezem box jer tank sa vodom ne stane u box zajedno sa biljkama.

P.S.
Veceras prebacio Hansove na "flowering mode" - usput i pitanje - na kojoj visini da ih drzim za cvjetanje? Sad su na cca. 40 cm.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ja bi s led-om išao što je niže moguće kad krene debljanje cvjetova, recimo kroz 2-3 tjedna. Ako primjetiš bleaching efekt a to ne želiš onda digneš, al nekako sam uvjerenja da za cvjetanje želiš što veći intezitet. Ja sam svoje držao i na 10 cm , al moji nisu Hans, već 3W manje kvalitetne diode, a tvoje su vjerujem 5W diode, znači i dosta bolja penetracija. Mislim da ni nema nešto završenih dnevnika tu sa Hansom, osim od @Smells -a, i on ih je držao dosta visoko, mislim na 40-50cm.. eto, ti si sljedeći na redu da eksperimentiraš, uz @hazeri -ja ;)
EDIT: pošto ih imaš 4 komada mislim da nemaš brige za pokrivenost koliko god nisko išao.
 
Poslednja izmena:

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
To su samo puste price sto nize to bolje...postoji odredjena kolicina (svjetlosti,lumena,par ili kako god hocete)koju biljka moze absorbirati i mozes ih spustati koliko hoces ali njen maximum se ne mijenja osima ako se nekoristi co2 onda se tu umijetno podize kapacitet fotosinteze kod biljke i samim tim veci kapacitet absorbcije svijetlosti, gnojiva itd...

Svijetlo se drzi na optimalnoj daljini i nema potrebe forsirati nesto sto biljka nemoze iskoristiti...ako Hans preporucava 30 cm onda je to optimala a posto imas 4 panela i poprilicno si probio granicu za 120x120 slobodno ih drzi na 40 dok se ne formiraju cvijetovi pa onda eventualno sputi nize al mislim da nece biti potrebe a ako nisi siguran posalji upit hansu pa ces vidjet sta ce ti reci ;)
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
U potpunosti se slažem @mario339 , ako želimo malo nafrizirati indoor grow da bi to sve štimalo, potrebno je sve parametre podići a ne samo jedan. Znači i temperaturu, svjetlost, vodu/vlažnost, razinu CO2 i time prilagoditi i prihranu. Znači 5 bitnih elemenata koje utječu na metabolizam biljke i njezinu transpiraciju.
E sad.. tko mi može reći koje su idealne vrijednosti svakog od tih 5 ključnih parametara? Tu se vodimo najviše po procesima u prirodi.. koje ruku na srce još uvijek ne shvaćamo u potpunosti ali reći ćemo ipak da shvaćamo dovoljno .. gdje CO2 varira između 250-350ppm-a, gdje intenzitet sunčeve svijetlosti varira od cca 100000lm naniže ovisno o sunčanim i oblačnim danima,, nadalje da ne govorim o promjenama temperature, vlage.. kiše... itd dakle.. puno stvari za uzeti u obzir, pratiti i proučiti.. a tu sad upada taj LED koji pak uopće ne imitira sunčevu svijetlost, pa ga tako ne možemo točno ni usporediti sa ostalim parametrima koji su inače čvrsto povezanim sa sunčevim spektrom svjetla (kojeg HPS nekako najbliže oponaša), već nam preostaje da ga još proučavamo i eksperimentiramo.. Hoću reći, kako da znamo koliko uopće taj LED emitira potrebnog lumena/para gdje fali dosta uobičajenog spektra na određenoj udaljenosti i koliko ga je biljka sposobna apsorbirati u određenim uvjetima.. mislim da je sve to još i kod samog proizvođača u eksperimentalnoj fazi.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Chan

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
@truare - led emitira tocno na valnim duljinama gdje treba za biljke, bar ovi ledovi sto se za grow panele prave jer ih ima ih vise vrsta. Stvar kod leda je sto gubi intenzitet u PAR vrijednosti jako naglo s povecanjem udaljenosti, recimo na 15cm bolji panel daje 2500 mmol, a vec na 30cm oko 1500... na 60cm je vec ispod 700 i to vise nije nist za biljku.

Svaki bolji proizvodjac panela trebao bi staviti mjeru za PAR , i to ne samo prosjecnu vrijednost vec tocno izmjereno na vise udaljenosti i na vise tocaka od centra / fokusa, jer sve to varira.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
ne znam kako bi crijeva od vode ubacio u box a da ne rezem box jer tank sa vodom ne stane u box zajedno sa biljkama
Tank ide van boxa,a crijevo koje spaja tank i potove ti je fi 16 i ne trebas nista rezati.Samo ga stavis da ide ispod ulaza u sator.Drug lakse je sa autopotovima ali ipak trebas pognojiti biljke svaku posebno pa malo razmjestiti..Ali svakako lakse nego tegliti do kupaone.:thumb:
IMG_20160930_145239.jpg Evo tu sam ti obiljezio koja cijev spaja tank i potove,dobro se vidi.
images.jpg Autopot sistem je jako fleksibilan tako da ti tank moze biti bilo gdje kao i potovi samo treba imati cijevi fi 6 i 16.

Sto se tice udaljenosti leda od pota isto mislim da nema potrebe ici ispod 25,30 cm.Sasvim optimalno da cijela biljka prima slicno svijetlosti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sensi Star

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
@Farmer razumijem ja tebe kolega u potpunosti, ali Mario je poveo priču o odnosu intenziteta svjetla sa ostalim parametrima bitnima za metabolizam biljke. E sad.. ako smo navikli da ti odnosi budu u ravnoteži u skladu sa sunčevom svijetlosti koja se po spektru bitno razlikuje od onoga što emitira LED onda postoje stvari u samoj toj razlici koje utječu i na ostale parametre. Uzmimo samo u obzir to da sunčeva svjetlost i HPS emitiraju obilnu količinu infracrvenog zračenja (700+nm za kojeg ćeš se vjerujem složit da ga u LED panelima nema ili ponekim vrlo malo), koje je zapravo toplina ali se ta toplina pokazuje tek kad se apsorbira u nešto. Pošto je okolni zrak previše transparentan da bi apsorbirao neku značajnu količinu IR, ta toplina se najviše očituje kad zračenje udari u nešto ne toliko transparentno.. poput recimo površine zemlje, nas ljudi, ili recimo list biljke. Tada se list biljke počinje zagrijavati na nekoliko stupnjeva celzijusa većoj temperaturi nego što je nama vidljivo ako mjerimo samo temperaturu okolnog zraka. Toga kod LED-a nema, dok kod sunca i HPS-a ima. Znači imaš promjenu bitnog parametra a to je temperatura i tu razliku bi se trebalo uzeti u obzir kod uzgoja s LED svjetlima. Onaj zaključak koji želim donesti je da još premalo znamo da bi se nešto moglo definitivno tvrditi kad je u pitanju odnos pojedinog spektra i samog uzgoja biljke i da je to sve još uvijek u fazi eksperimentalnog ispitivanja, kako samih proizvođača tako i nas korisnika istih.
Isprike za spam dnevnika.
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
UPDATE -47-52 dan od kad su provirile glavu van zemlje (10 dana cvjetanja)

Pozdrav drustvo - carolija cvjetanja polako krece!:banana_rasta:


12.10. - zalivene Bio Growom (pola doze), Fish Mixom (pola doze), Bio Heavenom, Bio Bloomom, Acti Verom
- svi Hansovi prebaceni u "flowering" mode (sto je diglo i temperaturu u boxu, al detaljnije kasnije) - u flowering modeu se pale dodatne crvene ledice

14.10. - pojavljuju se prve pistile

17.10 - zalivene Bio Growom (pola doze), Fish Mixom (pola doze), Bio Heavwnom, Bio Bloomom, Top Maxom, ActiVerom

22.10. - zalivene samo vodom i napravljen lagani lolipop


E sad malo detaljnije....

Nazalost Blauberg (vent za ispuh) se pokazao da je preslab kada je spojen na filter (480 m3/h). Ovi u ducanu su mi prodali staru verziju (220-280 m3/h) umjesto novu koja je do 345 m3/h iako su se kleli da je 345....zadnjih par dana sam im se naspominjao majke.

Nazalost preslabo je puhalo kroz ispuh sto je rezultiralo povisenom vlagom i povisenom temperaturom po danu koja je isla skoro do 28 stupnjeva (noc je 19-20 stupnjeva) i vlagom po noci oko 70 posto (u sobi je temperatura 20-22 stupnja).

Tako velike oscilacije u temperaturi izmedju noci i dana nisu bas dobre za rast biljki (maximalno dopusteno je 8 stupnjeva razlike izmedju dana i noci , sve iznad toga je lose).

Nije mi bilo druge nego da kupim novi ispusni vent - Prima Klima PK 125 (420 m3/h). Cim sam ga montirao i stavio u pogon stvari su sjele na mjesto i potvrdile da je Blauberg bio preslab (temperatura po danu se spustila na 24-25 i vlaga je po noci fiksirana na 60 posto (drugi dan nakon zalijevanja biljaka) sto prije nisam mogao postici bez da palim odvlazivac.
primaklima.jpg

Najvise me bilo strah da mi Prima Klima bude glasnija od Blauberga, al nije, jednako je tiha.

O demontazi starog venta i montazi novog bolje da ne pricam, muka isusova, pogotovo kada su biljke vec relativno velike. Zapni ovdje, zapni ondje, provlaci se izmedju Hansova. Koma.
:objesen::objesen::objesen:

Na Blue Cheese je na donjim listovima pocela pokazivati manjak N (poceli zutjeti lagano donji listovi). Manjak nitrogena pripisujem tome sto je krenula cvjetati pa iz donjih listova povlaci secere. Inace BC raste ko luda. Za dan dva ce dobiti punu dozu hrane pa racunam da ce se stvar popraviti. Na drugim biljkama nisam primjetio manjak nitrogena.

zutilo.jpg


Kako curke izgladaju sa danasnjim danom pogledajte na fotkama.:)
(gore lijevo Blue Cheese, gore desno Critical Kush, u sredini LSD, dolje lijevo Critical Kush, dolje desno Critical Kush)

zajednicka.jpg zajednicka sa strane.jpg total odozgo.jpg bc i ck.jpg bc.jpg ck 1.jpg cvijet ck.jpg okomita.jpg

EDIT: Zaboravio napisati - Hansovi su na cca. 30 cm od vrhova, cak koji puta i na 25 cm.

Svi prijedlozi i sugestije za dalje dobrodosli!:let:

:vutra:
 
Poslednja izmena: