Prijedlog upucenih

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.12.2010
8
0
1
33
:) pa box mogu ici do 2 metra, širine 1 metar dubine skoro pa 70 cm... tako da mogu biljku dizati visoko do maximuma prije cvjetanja.

od pomoci ste stvarno, ali npr. kad bi sad htio prodavati i sve uzimati od nule, trebalo bi mi dosta vremena da zbavim to zato se i nabrijavam da uradim. ako ce biti problem taj dodatni hladnjak koji ce puhati zrak unutra, mogu i dva kako bi osigurao sto bolji dotok svjezeg zraka koji u sebi sadrzi dovoljan dio vlage

uglavnom, cekam CT da dodje, pa cu se baciti ko ga ybe nek gori žepa :D
 

Rijamu Duva

Aktivan Član
27.07.2005
208
36
0
45
Javljam se na svom prvobitnom accessu registrovanom davne 2005te godine kad se sijalo vani !!!

Međutim sad čitajući ovu temu opet, shvatio sam da mi niko nije objasnio ovu sijalicu OSRAM Vialox NAV(SON)-T 600w 4Y

Koji ona spektar ima ? mogu li ikako sa njom od pocetka do kraja? iako imam balast kombinovani koji radi i sa MH sijalicom ali o-tom-potom!
 

Rijamu Duva

Aktivan Član
27.07.2005
208
36
0
45
zlo&naopako je napisao(la):
E ovo s večim boxom je već bolje :)
A gledaj,možeš ti to koristit,samo obavezno cool tube (ili bilo kakav reflektor koji možeš hladit).Evo,sad si kontam,mogao bi ti hladit žarulju neovisno o ventilaciji boxa.Dakle,pomoću jednog ventilatora bi hladio samo reflektor,odnosno zrak za hlađenje bi trebao dolazit izvan boxa,a topli zrak bi naravno izvlačio pomoću venta van,dok bi onda za sam box trebao ugradit još jedan ventilator.Tako bi mogao imat dobre uvjete u boxu,odnosno,nebi ti vlaga bila pre niska,jer bi mogao daleko slabiju ventilaciju napravit nego da samo sa jednim ventom hladiš žarulju i ventiliraš box.
Nadam se da kontaš šta hoću reći,meni to ima logike,al jbga :)
Pozz

Da malo ozivim temu jer sam cekao ostatak opreme.

Ovo sto Zlo kaze ima svakako smisla i to cu uzeti u obzir. Znaci trebam dovesti direktan dotok svjezeg zraka kroz crijevo na CT i sa CT-a isto tako crijevom iz boxa, tako da vruc zrak sa CT-a u sustini se ne mixa sa zrakom u boxu.

A mogao bi za protok zraka u kucistu uzeti svakako slabije PC vente koje bi prikacio na univerzalni adapter sa potenciometrom.

Da sumiramo.
Imam trenutno:
Osram HPS 600w Son(NAV)-T 4Y 90.000 Lumens
GIB Growth Spectre MH 600w
Balast - kombinovani HPS/MH 600w
Reflektor aluminijski
Vent - http://www.hanf-hanf.at/Growshop/Ventilation/Ventilators/Ufo-Ventilator-310-m%B3-h--228.html
CT - http://shop.bushplanet.tv/cool-tube-125-bsg-40-or-48-cm-length-p-264.html
Combiconnect Schlauch 127mm 2 Meter
Black White Foil 85 mu - NOT LIGHTITE 5 Meter
Cool Tube 125 BSG - 40 or 48 cm length
Advanced Hydroponics Dutch Formula GROW x1
Advanced Hydroponic Dutch Formula BLOOM x1
Advanced Hydroponic Dutch Formula MICRO x1

Fali mi PH i EC mjerac koje sam zapikao i bez koji necu ni htjeti poceti rad.

Na kraju u vezi boxa, ono sto sam htio manje dimenzije bi bilo strasno steta ovih 90.000 lumena, zato sam odlucio ici na nesto vece 100x80x200 (prostor u spajzu dimenzija 105x85x210).

Jedan prijedlog bi volio, da li da skupljam lovu da kupim vec uradjen HomeBox dimenzija 80x80x160 ili da pravim kod stolara box po dimenzijama koje sam vec naveo.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Napravi box,kupnja boxa je bacanje para.Šta če ti stolar...kupi ivericu,nabavi cirkular,bušilicu (ili aku. bušilicu sa svrdlom i križnim nastavkom za vijke),vijke,malo mašte i udri.Ne petljaj nikoga u izradu toga i to je to.Ili knauf. Na kraju krajeva,ako je špajza dimenzija koje si napisao netreba ti box,špajza je odličan box.Središ usis i ispuh zraka i za cca 120 dana beri:)
 

Rijamu Duva

Aktivan Član
27.07.2005
208
36
0
45
imam razlog zasto mi treba box, kad mi neko dodje u goste, npr moji... i kad otvore slucajno ili namjerno, uvijek im mogu reci da je neki ormar u ostavi, a onaj "kupovni" izgleda strasno dobro i mozes reci slobodno da je ormar iz FIS-a.

sto se tice stolara to nije problem, tipa znam odlicno ;) a i njemu uvijek mogu podvaliti da mi treba takav ormaric tih mjera za "garazu", tako da izbjegnem sve moguce diskusije o projektu x

e sad ono bitno, razlog zasto ja nigdje ne spominjem ugljeni filter je taj da iz spajza, direktno ventilaciona PLASTIČNA cijev se vuce solo do krova zgrade, tako da mogu svu toplinu a i miris da tjeram gore daleko ... gotivno, znam :D
 

Rijamu Duva

Aktivan Član
27.07.2005
208
36
0
45
da dopunim malo

Umjesto tog puhala koji ima oko 40 dB .... sto je za mene nesto previse buke zbog komsija itd... uzeo sam nesto skuplju variantu Super silent TD, 350m/3, buka 19-20 dB, cijena 220 € (skupo znam, ali nije skupo kao krivicna prijava).

U sustini sve sam prikupio, ostao mi jos box da sredim od improvizovanog materijala velicina 110x80x200!

Nadam se da cu se nekad u buducnosti osvrnuti na ovu stranicu i reci, e zbog ovih ljudi kao sto su moji VUTRAši, ja sam uspio dignuti ono nesto najljepse poslije djeteta.

Živili ševili i sve oduševili.
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Samo deri Rux:)..jeste da je malo skup vent ali znas zasto tolko dode,a tebi to i treba..tako da na kraju i nije skup,nego isplativ...samo polako naprijed i bice vrhova,sretno:)
 

Rijamu Duva

Aktivan Član
27.07.2005
208
36
0
45
pozdrav ljudovi!

ovo je malo mutavo pitanje...

posto box je u spajzi, koja direktno ima ventilaciju (zivim na prizemlju zgrade, iz spajza ventilacija - plasticna cijev fi 100 koja direktno vodi gore uz dimnjak, znaci cijev koristim samo ja jer ih gore ima 6 za svaki stan - gledao kad sam postavljao digitalnu).

posto direktno iz boxa izvlacim vruc zrak, koji prenosim crijevom do ulaza u ventilaciju... gdje vruć zrak ide gore na krov zgrade ... temperature su naravno vece jer odvodi toplotu direktno sa CT-a

PITANJE: Koliku vrućinu mogu izdrzati one plastične cijevi za ventilaciju ? :)
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Kolika je debljina stijenke te cijevi? Posto ima svakakvih...ali nemas se potrebe brinuti zbog temp zraka kojeg izvlacis...da on moze ista naskoditi, onda bi se po ljetu sve to otopilo... :p

Siguran sam da moze bar 70-80°C izdrzati... =)
 

Rijamu Duva

Aktivan Član
27.07.2005
208
36
0
45
debljina stijenke je nekih 3 mm. pa me malo strah bilo da nebi se sta zapalilo ipak ljeti je druga priča.

ali ako ona moze 70-80C onda tu nebi bilo problema, ne vjerujem da ce se temp penjati vise od toga...jer kako vruć zrak bude išao prema gore on će se hladiti postepeno
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Ma nemas nikakvih problema...moze to sigurno i preko 100...testiraj sa vrelom vodom ako ti je bas stalo, ali nema potrebe, oko toga si siguran...

Ako su el. instalacije sigurne, rizik za pozar je minimalan... =)