SOPA i mi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
SOPA i PIPA, članak sa “The Pirate Bay”-a , preveden zato što sam posle čitanja imao neopisivu želju da to uradim :)
prevod: Nemanja Slavković on Thursday, January 19, 2012 at 2:35am Internet, 18. Januar 2012.

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST, ZA NEPOSREDNO IZDAVANJE
Pre otprilike jednog veka, Tomas Edison je dobio patent za uređaj koji je “činio za oko što fonograf čini za uho”. Nazvao ga je kinetoskopom. Bio je ne samo prvi covek koji je snimio video, vec je takođe bio i prva osoba koja je posedovala autorska prava na film.
Zbog Edisonovih patenata na pokretne slike, bilo je gotovo finansijski nemoguće snimati filmove na američkoj istočnoj obali. Filmski studiji su se stoga preselili u Kaliforniju i osnovali ono što danas zovemo Holivud. Razlog je bio najviše to što tamo nije važio patent. Takođe nije bilo ni kopirajta, da tako kažemo, tako da su studiji mogli kopirati stare priče praveći filmove od njih – kao npr. “Fantazija”, jedan od Diznijevih najvećih hitova ikada.
Dakle, cela osnova ove industrije, koja danas vrišti o gubitku kontrole nad nematerijalnim pravima, je takva da su oni zaobišli ta nematerijalna prava. Oni su kopirali (ili da to kažemo njihovim rečima: “ukrali”) kreativna dela drugih ljudi, a da ih nisu plaćali. Uradili su to da bi ostvarili ogroman profit. Danas su svi oni uspešni i većina studija su na spisku 500 najbogatijih kompanija magazina “Fortune”. Čestitamo – sve je to zahvaljujući mogućnosti ponovnog korišćenja dela drugih ljudi. A danas oni drže autorska prava na ono što drugi kreiraju. Ako želite da nešto izdate, morate da poštujete njihova pravila. Pravila koja su oni kreirali nakon što su zaobišli pravila drugih.

Razlog zašto se oni stalno žale na “pirate” danas su jednostavna. Mi smo uradili ono što su oni uradili. Mi smo zaobišli pravila koja su oni napravili i stvorili naša. Mi smo slomili njihov monopol tako što smo dali ljudima nešto daleko efikasnije. Mi dozvoljavamo ljudima da imaju direktnu komunikaciju između sebe, zaobilazeći posrednika – profitera, koji u nekim slučajevima uzimaju 107% profita (da, jer oni Vas plaćaju da radite za njih).
Sve je to zasnovano na činjenici da smo mi konkurencija.

Mi smo dokazali da njihovo postojanje u ovom trenutnom obliku više nije potrebno. Mi smo jednostavno bolji od njih.
I najsmešniji deo priče je to što su naša pravila veoma slična idejama na kojima su zasnovane Sjedinjene Američke Države. Mi se borimo za slobodu govora. Mi vidimo sve ljude kao jednake. Mi verujemo da javnost, a ne elita, treba da vodi naciju. Mi verujemo da zakoni treba da budu kreirani tako da koriste javnosti, a ne bogatim korporacijama.
“Pirate Bay” je zaista internacionalna zajednica. Tim je raširen po celoj planeti – ali smo ostali van SAD. Mi imamo Švedske korene korene i jedan prijatelj šveđanin kaže:

- Reč SOPA znači “smeće” na švedskom. Reč PIPA znači “cev” na švedskom. Ovo naravno nije slučajnost. Oni žele da od interneta naprave jednosmernu cev, sa njima na vrhu koji bacaju smeće niz cev dole ka nama, poslušnim potrošačima. Mišljenje javnosti o ovoj stvari je jasna. Pitajte bilo koga na ulici i saznaćete da niko ne želi da bude hranjen smećem. Zašto vlada Sjedinjenih Država želi da svoj narod hrani smećem je izvan mogućnosti naše mašte, ali se nadamo da ćete ih zaustaviti, pre nego što se svi podavimo.
SOPA ne može da učini ništa da zaustavi “Pirate Bay”. U najgorem slučaju ćemo promeniti top-level domen iz .org u neko od stotina drugih imena koje trenutno takođe koristimo. U zemljama u kojima je “Pirate Bay” blokiran, npr. Kini i Saudijskoj Arabiji, blokirali su stotine naših domena. I da li to funkcioniše ? Pa, ne baš.

Da bi rešili “problem piraterije” morali bi ići do izvora problema. Industrija zabave tvrdi da oni kreiraju “kulturu”, ali ono što oni zapravo rade su stvari poput prodaje plišanih igračaka sa naduvanom cenom i primoravanje jedanaestogodišnjih devojčica da postanu anoreksične. Bilo zbog toga što rade u fabrikama koje prave te igračke za gotovo nikakvu platu ili zbog gledanja filmova i TV emisija koje ih ubedjuju da su debele.
U video igri “Civilizacija”, velikog Sida Mejera, možete da gradite svetska čuda. Jedno od najmoćnijih je Holivud. Sa njim možete da upravljate svom kulturom i medijima u svetu. Rupert Mardok je bio zadovoljan “MySpace”-om i nije imao problema sa njihovom sopstvenom piraterijom dok nije zakazala. Sada se žali kako je “Google” najveći izvor piraterije na svetu – zato što je ljubomoran. On želi da zadrži svoju kontrolu uma nad ljudima i jasno je sasvim da ćete dobiti iskreniji pogled na stvari na Vikipediji i Guglu nego na “Fox News”.

Neke činjenice kao što su godine i datumi su verovatno netačne u ovom saopštenju. Razlog je taj što ne možemo da pristupimo informacijama pošto je “Wikipedia” isključena zbog pritiska naše konkurencije u propadanju. Žao nam je zbog toga.
PIRATE BAY, (K)2012


- Tekst preuzet sa: http://static.thepiratebay.org/legal/sopa.txt
- Prevod: Nemanja Slavkovic (nemanja.slavkovic at gmail.com)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mazar and Z&N

cannabis_connoisseur

Aktivan Član
18.10.2008
202
1.185
143

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Bravo Češka, bravo Poljska!
Oni su trenutno spasili EU da se sama ne uruši i da ne postane degenerik vlastite filozofije.
Jer EU nije loša ideja, ali ima insidere koji joj ne rade u korist.
Insidere koji rade na štetu unije, jer rade za mračnu stranu.

To što je Vutragenjo napisao - cijev i smeće, da malo uđem u tematiku pa ću obraditi ovu temu da bi ljudima bilo jasnije što se u svijetu trenutno događa.

Naime, nije li cijev ono kroz ono što ide nafta, plin i voda?

Današnje države i državice kažu - imamo suverenitet, a korporacije rade s takvim budžetima koji su ponekad veći od proračuna osrednjih država....
Zaboravimo na suverenitet, to je bajka za malu djecu.
Zaboravimo na sve što su nam govorili, događa se jedna velika promijena u svijetu, a to je porast moći vertikalno i horizontalno, događa se "power shift" na svjetskoj razini.

Što to znači?

To znači sljedeće: povijest nam je pokazala da su vladala određena carstva, imperiji i ekonomsko rivalstvo koje je podrivalo imperijske sustave i uzrokovalo ratove i promjene u granicama.

Nakon 2. svj. rata nastalo je preko 50 novih država.... Proliferacija nacionalizma i neke ideje da živimo u svijetu u kojem su granice bitne da bismo se zaštitili od "neprijatelja". Razne alijanse, razne kombinacije kako se obraniti i kako sačuvati status quo.
A status quo je takav da "mi" želimo samo grabiti i grabiti i ostatku davati mrvice.

Znači, oni (čitaj: bogati i moćni kapitalisti) smatraju da svi koji se ne slažu s njima su smeće i da ih treba pretvoriti u robove da ih iskorištavaju.

Danas to postaje BULLSHIT. Robovlasništvo je ukinuto odavno. Složili smo se stvoriti sustav gdje ćemo biti slobodni i slobodno se izražavati, slobodno trgovati, slobodno razvijati tehnologije i proizvode robe i usluge i plasirati ih na nova tržišta.

Zašto su granice bulšit?

Pa upravo zbog globalizacije, interneta, povezanosti svijeta kao nikad prije u povijesti!

Ukoliko se pojavi neki smrtonosni virus negdje na drugom kraju svijeta, on može kroz nekoliko sati postati prijetnja na skroz drugom kraju svijeta i ubrzo postati prijetnja za cijeli svijet.

Vrlo lako za objasnit - danas ljudi mogu putovati gdje žele i oružja više nisu puške i pištolji već sofisticirana biološka i kemijska oružja masovnog uništenja. Koja su zabranjena, hvala bogu.

No oni "teroristi" bi se mogli dočepati takvih groznih oružja i napasti i tako ugroziti ljudsku civilizaciju više nego ikad u povijesti.
No onda, događa se paradoks!

Znači - "neprijatelji" sustava su sad unutra, u sustavu. Nema više granica. Granice ne postoje. Naša sudbina ovisi o sudbini onoga tko je protiv nas.
Ili ćemo se zajednički uništiti ili ćemo priznati svi skupa da smo granice izmislili zbog vlastite paranoje i drugačijih kulturnih vrijednosti. Ili ćemo svi zajedno patiti, ili ćemo se dogovoriti za bolji svijet.

Fenomen Kine koja će postati vodeća ekonomska sila kroz par godina pokazuje nam kako se to radi!

Oni su razvili tehnologiju, trgovinu i čuda o kojima mi uopće ne znamo isto toliko koliko oni ne znaju za piratebay.

Oni osvaju nova tržišta bez invazije i bez izgradnje granica, bez ijednog ispucanog metka. Oni ulažu enormne količine sredstava u "cijevi" i tako oživljavaju novonastale države koje su nastale poslije SSSR-a.
Ulažu u izgradnju infrastrukture! Plinovodi, naftovodi i kažu zapravo svojim susjedima = što vam znači suverenitet i država ako ste bijedni i nemate što za raditi?
Oni surađuju sa susjedima, Kinezi zapravo pokazuju svijetu kako se to radi.

A u kakvom su filmu Ameri? Oni žele naftu i resurse tako da "šire demokraciju" i tako eksploatiraju naftu za sebe.
Znači oni imaju moć da silom nametnu demokraciju, da sišu resurse i ništa ne ostavljaju.
Ameri ne razumiju da ne mogu tako jer imati sve za sebe jednostavno nije održivo!

Kinezi nisu takvi, oni će pokazati svojim primjerom kako se to radi jer će ulagati u druge manje razvijene zemlje i zaposliti ljude koji žive u bijedi.
Zato je ovo početak kraja Američke dominacije i početak Kine i istoka.

Kakve to veze ima s ovim Pipa/Acta/Sopa?

Ima, naravno. Jer insideri žele staviti ponovo granice na internet i tako vjeruju da će zaštititi svoje bogastvo i izgrađen imperij.
Ali to se neće dogoditi, jer u povijesti nikad nismo imali ovakvu situaciju.

Svijet se mora ujediniti i svi moramo zajedno surađivati kao mravci u mravinjaku.
Ne stvaranjem globalne države, nego stvaranjem globalnih pravila i otvaranjem svih granica u kojima neće biti paranoje.

Sad je stvar pojedinaca koliko razumiju i koliko ne razumiju....

peace
:sun2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Bravo Boz :clap:
Nedavno sam pročitao jednu knjigu na koju me tvoj komentar neodoljivo podsjeća :)
Naime, nije li cijev ono kroz ono što ide nafta, plin i voda?
Cjevovod je daleko efikasniji od kante ;)
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Evo mail što mi došo danas (ACTA):

Dear friends,



Politicians across Europe are starting to withdraw their support from the dangerous ACTA treaty. This weekend's mass protest is our moment to bury ACTA for good. Click to join the day of action, in person or virtually -- let's win this!

In 24 hours, people across the planet are joining a global street protest to bury ACTA for good.

This week our massive 2 million ACTA petition caused shockwaves in Brussels, and we've just learned that Germany has put ACTA on ice and other governments are close to following suit. If Europe says no to ACTA, it dies! We're at a tipping point -- If enough of us join the protest tomorrow, we can secure our online freedom and end the threat of ACTA's censorship nightmare.

Let's turn out in thousands to protest or, if we can't be there in person (most of the protests are in Europe), send messages of solidarity to our fellow citizens who are marching. Click here to use our map tool to find an event near you, or leave a solidarity message for marchers:

http://www.avaaz.org/en/acta_day_of_action_hub/?vl

Our massive ACTA petition was personally delivered to leading EU politicians in Brussels this week as it grew to 2.2 million signers and beyond. The European Parliament is choosing their new point person on the treaty right now. Let's make sure that person realises that ACTA is too hot to handle.

Four Eastern European governments and now Germany have just said they'll stall their decision on the treaty. Now, if hundreds of thousands of people attend thousands of rallies all across Europe tomorrow, we can ensure that all politicians across the 27 EU countries are put on notice that people don't want ACTA and will continue to take action until the treaty is buried.

Those of us in Europe can join the protests. And we all can send messages of solidarity to encourage the people there and use social media to pile the pressure on key parliamentarian. Click here to check out the action centre, and tell everyone.

http://www.avaaz.org/en/acta_day_of_action_hub/?vl

Again and again, we've shown how people power can work. When our fundamental freedoms are at stake, and we act together, we can forge an unstoppable force that makes politicians turn away from the corporate lobbies, and work in the interests of all of us. Let's do it again.

With hope and determination,

Alex, Alice, Pascal, Emma, Ricken, Maria Paz, Luis and the rest of the Avaaz team

More information:

Acta activates mass opposition (Euractiv)
ACTA activates European civil society | EurActiv

Acta: Europe braced for protests over anti-piracy treaty (BBC) BBC News - Acta: Europe braced for protests over anti-piracy treaty

Latest pact on internet piracy set to be derailed (Financial Times) Latest pact on internet piracy set to be derailed - FT.com

Czech Republic, Slovakia freeze anti-piracy pact (AFP) AFP: Czech Republic, Slovakia freeze anti-piracy pact

ACTA vs. SOPA: Five Reasons ACTA is a Scarier Threat to Internet Freedom
ACTA vs. SOPA: Five Reasons ACTA is Scarier Threat to Internet Freedom - International Business Times

Act on Acta now if you care about democracy and free speech (The Guardian)
Act on Acta now if you care about democracy and free speech | David Meyer | Comment is free | guardian.co.uk

The secret treaty: Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) and Its Impact on Access to Medicines
THE SECRET TREATY: Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) and Its Impact on Access to Medicines | msfaccess.org
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Svim ludilom protiv sopa akta cemo mozda pokazati koliko nam je stalo do ove "internet slobode". A ovi su nam pokazali da nam mogu oduzeti tu slobodu (mada ne mogu). Tako da kad dodje do stvarnih internet pregovora svi mi cemo ga da ne kazem "ispushit". Zadovoljit cemo se uslovima kao sto smo se kroz vjekove zadovoljavali....fifty fifty.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Oni ispituju javno mijenje i ljude i gledaju koliko odaziva je na ulici dok vas snimaju s kamerama... A trebali biste biti doma i raspravljati internetom ili u svojim kućama se skupljati. (xxxcensoredxxx)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Bozginjo, malo si ponekad pre oštar ;) Ljepota komunikacije na forumu je što možeš dva put razmislit prije nego pošalješ odgovor :p